Nyelvtanítás a Szentendrei Református Gimnáziumban

Gimnáziumunkban a következõ lehetõségeket kínáljuk az idegen nyelvek elsajátítására:

A nyolcosztályos tagozatra belépõk (az 5. osztályosok) választhatnak, hogy az angol vagy a német nyelvet kívánják felvenni. Általában az a gyakorlat, hogy a diákok azt az idegen nyelvet szeretnék folytatni, amit már az általános iskolában elkezdtek. Ha a csoport létszáma meghaladja bármelyik nyelvbõl a 18 fõt, kettébontjuk, mivel a túlságosan magas létszám a minõség rovására menne. Az idegen nyelv oktatására jutó óraszám heti 3.

Ugyanezen a tagozaton 7. és 8. osztályban a latin nyelv alapjaival is megismertetjük a tanulókat. Ez a két éves kurzus (írásbeli és szóbeli) vizsgával zárul, azonban aki úgy érzi, hogy nem szeretné a latint abbahagyni, szakköri keretben foglalkozhat vele tovább. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy ezek a diákok további két év alatt elérik az érettségi színvonalat és 10. osztály végén elõrehozott középszintû érettségit tudnak tenni latin nyelvbõl.

9. osztályban a már tanult idegen nyelv mellé egy másikat is kell választania a tanulónak. Ez lehet az angol, a német vagy a francia – attól függõen, hogy mi az, amit már idáig is tanult. Az elsõ idegen nyelvet 9. és 10. osztályban heti 4 órában tanítjuk, a másodikat végig heti 3 órában.

A 14. éves korban hozzánk jelentkezõ diákoknak két választási lehetõséget biztosítunk: a nyelvi elõkészítõ osztályt és a hagyományos „sima” osztályt. (Természetesen a nyelvi elõkészítõ osztály lehetõségeibõl a már 10 éves koruk óta nálunk tanulók sincsenek kizárva!)

A nyelvi elõkészítõ osztályban heti 10 órában tanítjuk az elsõ idegen nyelvet (angol vagy német), amibõl természetesen már négy év általános iskolai elõképzettséggel kell rendelkezni a tanulóknak. Ezt felvételi vizsgán ellenõrizzük. Az órákat két nyelvszakos tanár tartja (heti 5-5 alkalommal), elosztva egymás között a feladatokat: szókincsfejlesztés, hallás utáni megértés, szövegértés, beszéd- és íráskészség fejlesztése, nyelvtan.

A második idegen nyelv oktatását is megkezdjük már ezen az évfolyamon, heti 3 órában, így az ide jelentkezõk 5 évig tanulhatják azt. A választható nyelvek: angol, német és francia.

A hagyományos „sima” osztályba jelentkezõk négy évig járnak hozzánk, ezalatt két idegen nyelvet tanulnak: az elsõ (haladó) idegen nyelvet két évig heti 4, majd heti 3 órában, a második (kezdõ) idegen nyelvet végig heti 3 órában.

Célunk az, hogy diákjaink 18 éves korunkra, tehát az érettségiig legalább egy, de lehetõleg két idegen nyelvet középfokon elsajátítsanak és errõl valamelyik államilag elismert nyelvvizsga központban igazolást is kapjanak. Úgy tûnik, ez a törekvésünk sikeres, mert végzõs diákjaink kb. 70%-a egy vagy két nyelvvizsga bizonyítvánnyal a zsebében hagyja el intézményünket.

Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.