Refis diák a városi molinón

A hónap természettudományos – múzeumi tárgya verseny

A Kővirág 6 TVSzK ebben az évben havonta egy természettudományos múzeumi tárgyat mutat be az iskola I. emeleti tárójában.

A tárgyak az iskola gyűjteményeiből származnak, vagy tanárok, diákok, esetleg múzeumok kölcsönbe vett preparátumai lesznek. A

 

KŐVIRÁG 6 TVSzK nevében
Kiss Székely Zoltán
szakkörvezető

December

Október

Március

Február

Január

Szülők iskolája 2018. november 6. 18 óra

Református kémiaverseny 2018

20. alkalommal rendezte meg a Szilády Gimnázium a református iskolák  országos kémiaversenyét október 5-6-án.

Pénteken tanulmányi kirándulással kezdődött a program Szegeden az SZTE Gyógyszerészeti Karán. A karról szóló tájékoztató után tablettázógépeket láthattunk működés közben, korszerű műszeres analitikai gépeket nézhettünk meg és elkészíthettünk a megadott recept szerint gyógyszertári körülmények között egy hajzselét.

 A szombat a versenyzés majd az eredményhirdetés napja volt. Két első és egy második helyezést sikerült elhoznunk Takács Attila 8. a, Óváry Márton 9. b és Pierson-Bartel Róbert 12.a tanulók remek versenyzése révén.

Gratulálunk az eredményükhöz!

Református Zenei Esték

Az új tanévben újra indul a Szülők Iskolája is!

Első alkalmunkat 2018. október 2-án 18-19.30 tartjuk.

Mindennapi pénzügyek a Biblia tükrében

Hogyan tanítsuk gyermekünket a pénz helyes kezelésére?

Egy érdekes gondolat, mely egy keresztény szerző tollából született 100 éve: „Az átmeneti dolgok leghétköznapibb képviselőjének, a pénznek a legkevésbé hétköznapi, és örökké tartó következményei vannak. Ha nem is mindig vesszük észre, a pénz megolvasztja az embert – amikor megszerezzük, befektetjük, használjuk, adunk belőle, vagy elszámolunk vele.” Vajon van-e jelentősége annak, hogyan kezeljük pénzünket a mindennapokban? Szükséges-e a pénzkezelésre tanítani gyermekeinket és ha igen, akkor hogyan? Adhat-e a Biblia olyan elveket és gyakorlati példákat, melyek segíthetnek egy keresztyén ember számára a pénzügyek területén való eligazodásban? Ezekre és még nagyon sok egyéb kérdésre keressük együtt a választ a Szülők iskolája következő alkalmán.

Beszélgetésünket egy házaspár, Somogyi Melinda és dr. Szalai Zsolt fogja vezetni, akik a Szentendrei Református Gyülekezet tagjai, pénzügyi szakemberek és két egyetemista gyermek szülei.

 

Szeretettel hívunk és várunk mindenkit!

Harmathy Andrásné
iskolalelkész 

Szentendrei Református Gimnázium
Szentendre, Áprily tér 5.

Új utakon a Kárpátok ölelésében

Határtalanul! Kárpátaljai szolidaritási program keretében a 9.b osztály 2018.szeptember 4 és 8. között Kárpátaljára utazik a külhoni magyarsággal kapcsolatos ismereteinek bővülése, a magyarországi és külhoni fiatalok közötti kapcsolatok kialakulásának elősegítése érdekében. A pályázatunk célja a kapcsolatépítésen túl a Kárpátalján nehéz helyzetben lévő magyar diákok, iskolák támogatása. Segítségnyújtó tevékenységünk a Nagyberegi Református Gimnázium infrastrukturális fejlesztésére irányul.
Vállalt feladataink között szerepel a gimnázium kilencedikes osztálytermének felszerelése multimédiás eszközökkel, valamint egy multifunkciós nyomtató telepítése. Így szeretnénk hozzájárulni az oktatás minőségének javulásához és a tanárok munkájának támogatásához.

A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által biztosított 1919885 Ft keretösszeggel válik valóra.

 

Adománygyűjtés

Júniusban a gimnázium adománygyűjtést hirdetett a kárpátaljai magyar diákok megsegítésére. Istennek hála, a Szentendrei Református Gyülekezet és a Gimnázium, valamint a 9.b osztály közösségének összefogása segítségével 600 000 Ft támogatás gyűjt össze a Nagyberegi Református Líceum kilencedik évfolyam osztálytermének multimédiás eszközökkel történő felszerelésére. Gálfi Dezső partnerkapcsolatért felelős tanár úrral egyeztetve modern számítástechnikai és digitális eszközöket vásárolnak az összegyűjtött adományokból. A gimnázium 9.b osztálya szeptember 4-én kedden utazik Kárpátaljára, hogy az összegyűlt pénzadományt átadja a Líceum részére. Adományaikat hálás szívvel köszönjük a beregi diákok nevében. „Aki a jót cselekszi, az Istentől van” (3 Jn 1,11)

Határtalanul! Előkészítő szakasz

HAT-18-03-0044 – HATÁRTALANUL! Előkészítő órák – 2018.szeptember 03.

Határtalanul! Tanulmányi kirándulás

HAT-18-03-0044 – Új utakon a Kárpátok ölelésében – Tanulmányi kirándulás – 2018.szeptember 04-08.

Útinaplók

Határtalanul! Értékelő szakasz

HAT-18-03-0044– Határtalanul! bemutató óra – 2018.szeptember 27.

Szokolay InspirArt Zeneszerzői Verseny

Iskolánk 6. osztályos tanulója, Grimaldi Giulio Benedek  Kisvasút című zeneművével a Szokolay InspirArt Zeneszerzői Verseny döntőjébe jutott. Kérjük, az alábbi linkeken hallgassák meg darabját, és ha tetszik szavazzanak rá a közönségdíjért! Egy szavazó kategóriánként egy műre szavazhat. Szavazni 2018. július 4. szerda éjfélig lehet. A szervezők által a YouTube-on feltöltött videókra a fenti oldalon leadott szavazatok és a youtube like-ok száma dönti el, hogy kategóriánként melyik zenemű lesz közönségdíjas.
A szokolay.hu oldalon azonos IP címről egy órán belül, egy szavazat adható le.

http://szokolay.hu/szavazas.asp
https://www.youtube.com/watch?v=Cav9luWMLYg

 

 

A 2017/2018-as tanév versenyeredményei (a teljes lista itt nyílik)

Tanuló neve Verseny megnevezése Eredmény Felkészítő tanár
7. b Németh László Bendegúz, Zsarnowszky Csaba

7.a Tasnádi Emma, Bródi Barnabás, Gorda Domokos
Pitvarosi Jázmin, Márton Zsófia, Sziva Hanna, Kákai Ákos

„Eleven örökség” szentendrei Helytörténeti verseny 3. hely Kun Attiláné
Krehó Rozi 5. a „Vizes történetek a Bibliában”, országos rajzverseny 3. hely Kun Attiláné
Cseresnyés Dorottya Mária (12.b) 41. Kárpát-medencei Középiskolás Irodalmi Pályázat Pályázók Díja Gergely Judit
Óváry Márton 8.b Abacus levelezős matematika verseny Bronz fokozatú dicséret 33. hely Mózes Mónika
Szilágyi Zsófia 7.b ABACUS matematika verseny dicséret Paróczay József
Márton Zsófia 7.a ABACUS matematika verseny bronz fokozat Paróczay József
Óváry Sarolta 6.b ABACUS matematika verseny dicséret Paróczay József
Óváry Márton Ábel Jenő Országos Latin Tanulmányi Verseny (Minores kategória) országos döntőbe jutott Gergely Judit
Székely Bendegúz 10.b Arany Dániel Matematika Verseny 2. forduló Földiné Koczor Tünde
Lapis Áron 10.b Arany Dániel Matematika Verseny 2. forduló Földiné Koczor Tünde
Szentgyörgyi Boglárka 10.b Arany Dániel Matematika Verseny 2. forduló Földiné Koczor Tünde
Vörös Vilmos 9.b Arany Dániel Matematika Verseny 2. forduló Paróczay József
Takács Dániel 9.a Arany Dániel Matematika Verseny 2. forduló Paróczay József
Eckensberger Attila 9.a Arany Dániel Matematika Verseny 2. forduló Paróczay József
Balogh Lóránd 9.a Arany Dániel Matematika Verseny 2. forduló Paróczay József
Drucza Dávid János (5.a) Arany János Nyelvi Verseny országos 4. helyezett Gergely Judit
Tasnádi Emma Enikő (7.a) Arany János Nyelvi Verseny országos döntőbe jutott Csurka Emese
Csereklye Lili (7.a) Arany János Nyelvi Verseny országos döntőbe jutott Csurka Emese
Fetter Zsófia Eszter (7.a) Arany János Nyelvi Verseny országos döntőbe jutott Csurka Emese
Sebestény Tamás (6.b) Arany János Nyelvi Verseny országos döntőbe jutott Sipos Dávid
Takács Balázs (6.b) Arany János Nyelvi Verseny országos döntőbe jutott Sipos Dávid
Döbrönte Petra Ilona (7.b), Pluhár Zsófia (7.b), Szilágyi Zsófia (7.b) és Szilágyi Zsófia (7.b) Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny országos 16. helyezés Gergely Judit
Hauser Júlia (7.b), Hoppál Ilona Cicelle (7.b), Stefaniga Dóra (7.b), Tóth Édua Zita (7.b) Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny körzeti 2. helyezés Gergely Judit
Halma Márton, Óváry Márton, Szávka Gergő, Kuknyó Guidó Lajos 8.b Bolyai Matematika Csapatverseny megyei Forduló 8. helyezés Mózes Mónika
Bálint Anita, Schneider Ágoston, Kelemen Levente, Baross Kata 8.b Bolyai Matematika Csapatverseny megyei Forduló 16. helyezés Mózes Mónika
Eöri Kardos Csaba Bozsik kupa arany Borné Haluska Marianna
Szilágyi Máté Bozsik kupa arany Borné Haluska Marianna
Gábris Milán Bozsik kupa arany Borné Haluska Marianna
Dankó Bendegúz Bozsik kupa arany Borné Haluska Marianna
Korszun Barnabás Bozsik kupa arany Borné Haluska Marianna
Ott Olivér Bozsik kupa arany Borné Haluska Marianna
Ott Norbert Bozsik kupa arany Borné Haluska Marianna
Pálincsár János Bozsik kupa arany Borné Haluska Marianna
Sebestyén Tamás Bozsik kupa arany Borné Haluska Marianna
Barits Lóránd Bozsik kupa arany Borné Haluska Marianna
Székely Barnabás Bozsik kupa arany Borné Haluska Marianna
Krizbai Csaba Bozsik kupa arany Borné Haluska Marianna
Krizbai Huba Bozsik kupa arany Borné Haluska Marianna
Pierson-Bartel Róbert, Szabó Richárd, Zeller András CasePénz gazdasági esetverseny országos 2. helyFöldiné Földiné Koczor Tünde
Makó Luca Dunakanyar Suliröpi 2. helyezés Borné Haluska Marianna
Dajka Petra Dunakanyar Suliröpi 2.helyezés Borné Haluska Marianna
Rényi Vámos Vanda Dunakanyar Suliröpi 2.helyezés Borné Haluska Marianna
Teleki-Németh Rozália Dunakanyar Suliröpi 2.helyezés Borné Haluska Marianna
Köck Réka Dunakanyar Suliröpi 2.helyezés Borné Haluska Marianna
Pitvarosi Jázmin Dunakanyar Suliröpi 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Fetter Zsófia Dunakanyar Suliröpi 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Nádudvari Boglárka Dunakanyar Suliröpi 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Horváth Liliána Dunakanyar Suliröpi 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Papp Dorka Dunakanyar Suliröpi 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Papp Attila Dunakanyar Suliröpi 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Baross Kata Dunakanyar Suliröpi 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Lábán Barnabás Dunakanyar Suliröpi 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Krizbai Huba (6.a) E-hód informatikai és számítógép-készség verseny 3. helyezett Hidvégi Eszter
Szórád Míra (6.a) E-hód informatikai és számítógép-készség verseny 4. helyezett Hidvégi Eszter
Kálmán Kata (6.b) E-hód informatikai és számítógép-készség verseny 4. helyezett Hidvégi Eszter
Kiss Boldizsár (6.a) E-hód informatikai és számítógép-készség verseny 4. helyezett Hidvégi Eszter
Ott Olivér (6.b) E-hód informatikai és számítógép-készség verseny 7. helyezett Hidvégi Eszter
Szőke Anna (6.a) E-hód informatikai és számítógép-készség verseny 7. helyezett Hidvégi Eszter
Dankó Bendegúz (6.b) E-hód informatikai és számítógép-készség verseny 9. helyezett Hidvégi Eszter
Görög Mátyás (6.b) E-hód informatikai és számítógép-készség verseny 9. helyezett Hidvégi Eszter
Baross Kata Boglárka (8.b) E-hód informatikai és számítógép-készség verseny 5. helyezett Hidvégi Eszter
Morán Lionel 8.a E-hód Nemzetközi Informatikai és Számítógép-készség Verseny 4. helyezett Csesznákné Nagy Katalin
Sebestény Zsófia 8.a E-hód Nemzetközi Informatikai és Számítógép-készség Verseny 5. helyezett Csesznákné Nagy Katalin
Tasnádi Emma 7.a E-hód Nemzetközi Informatikai és Számítógép-készség Verseny 5. helyezett Csesznákné Nagy Katalin
Székely Bendegúz 10.b E-hód Nemzetközi Informatikai és Számítógép-készség Verseny 3. helyezett Csesznákné Nagy Katalin
Damenija Vitéz 11.b E-hód Nemzetközi Informatikai és Számítógép-készség Verseny 8. helyezett Csesznákné Nagy Katalin
12.b osztály és a rajz fakultáció Föld napja alakalmából meghirdetett „ Kis gesztusok a természetből” c. pályázat, installációkészítés a Művészetmalomban 3. hely Kun Attiláné
Veszelyi Bence Balázs (12.b) Fővárosi Középiskolai Tanulmányi Verseny Informatika Alkalmazói Verseny 3. helyezett Hidvégi Eszter
Tóth Johanna Eszter (12.a) Fővárosi Középiskolai Tanulmányi Verseny Informatika Alkalmazói Verseny 1. helyezett Hidvégi Eszter
Szimilkó Virág (11.b) Fővárosi Középiskolai Tanulmányi Verseny Informatika Alkalmazói Verseny 2. helyezett Hidvégi Eszter
Bodrogai András 10.b Fővárosi Középiskolai Tanulmányi Verseny Informatika Alkalmazói Verseny 9. helyezett Csesznákné Nagy Katalin
Ács Róza 8a Jane Heining emlékverseny részt vett Richter András
Eleki Szabolcs 8a Jane Heining emlékverseny részt vett Richter András
Sziva Hanna 7.a Kistérségi Német Nyelvi Verseny 3. helyezés Pallos Éva
Kálmán Kata (6.b) Kistérségi Német Nyelvi Verseny 1. hely Alvincz Erzsébet
Eőry Kardos Csaba (6. b) Kistérségi Német Nyelvi Verseny 3. hely Alvincz Erzsébet
Kuknyó Guidó (8.b. ) Kistérségi Német Nyelvi Verseny 3. hely Alvincz Erzsébet
Dragon Dominik (6.a) Logo Országos Számítástechnikai Tanulmányi Verseny 2. helyezett Hidvégi Eszter
Perényi Hanna 5.b Logo Országos Számítástechnikai Tanulmányi Verseny 44. helyezett Csesznákné Nagy Katalin
Fekete Bíbora 5.a Logo Országos Számítástechnikai Tanulmányi Verseny 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Berencz Lili 5.b Logo Országos Számítástechnikai Tanulmányi Verseny 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Elischer Liliana 5.a Logo Országos Számítástechnikai Tanulmányi Verseny 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Rudan Klára 5.a Logo Országos Számítástechnikai Tanulmányi Verseny 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Dóka Iza MDSZ körzeti 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Both Fióna MDSZ körzeti 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Csóri Flóra MDSZ körzeti 1. helyezés Borné Haluska Marianna
Fetter Zsófia MDSZ körzeti 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Kálmán Szonja Lujza MDSZ körzeti 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Kovács Jázmin MDSZ körzeti 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Nádudvari Boglárka MDSZ körzeti 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Pitvarosi Jázmin MDSZ körzeti 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Dóka Iza MDSZ körzeti 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Makó Zsófia MDSZ körzeti 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Bor Klára Éva MDSZ körzeti 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Bálint Anita MDSZ körzeti 1.helyezés Borné Haluska Marianna
Lajcsik Benedek MDSZ körzeti 3.helyezés Borné Haluska Marianna
Timár-Tóth Marcell MDSZ körzeti 3. helyezés Borné Haluska Marianna
Jancsecz Rozália MDSZ országos Sí bajnokság 2. helyezés Borné Haluska Marianna
Országh Lili MDSZ országos ugrókötél verseny   Borné Haluska Marianna
Országh Adél MDSZ országos ugrókötél verseny 2. hely Borné Haluska Marianna
Deli Hanna Viola, Döbrönte Petra Ilona, Erm Róbert Emil, Gutbrod Ádám, Hauser Júlia, Hoppál Ilona Cicelle, Merkl Henriett, Pluhár Zsófia, Stefanifa Dóra, Szabó Gergő Attila, Szilágyi Zsófia és Szilágyi Zsófia, Szücs Kristóf Péter, Tóth Édua Zita (7.b), csapatnevük: Hazug Múzsák Társasága Múzsák Hollywoodban (a Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteménye által meghirdetett országos verseny), 5-7. évfolyam 11. helyezés Gergely Judit
Baross Kata Boglárka, Bor Klára Éva, Buti Balázs, Ferenczi Hajna, Halma Márton, Kotró Nóra, Kuknyó Guidó Lajos, Mazaray Márk, Óváry Márton, Pánczél Noémi Vanda, Szávka Gergő, Vass Réka (8.b), csapatnevük: Duodecim victores Múzsák Hollywoodban (a Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteménye által meghirdetett országos verseny), 5-7. évfolyam 9. helyezés Gergely Judit
Gál-Bandi Júlia Boglárka, Kapi Kincső, Szilas Petra Mária, Barta Viktor (7.b), csapatnevük: Museion Múzsák Hollywoodban (a Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteménye által meghirdetett országos verseny), 5-7. évfolyam 12. helyezés Gergely Judit
Ács Róza Kata, Fekete Arina, Kovács Jázmin, Mócsai Luca, Papp Dorka Erzsébet, Sebestény Zsófia (8.a), csapatnevük: No problem Múzsák Hollywoodban (a Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteménye által meghirdetett országos verseny), 5-7. évfolyam 11. helyezés Gergely Judit
Kotró Nóra (8.b) Nemes Tihamér Országos Informatika Tanulmányi Verseny Alkalmazói kategória 2. helyezett Hidvégi Eszter
Bor Klára Éva (8.b) Nemes Tihamér Országos Informatika Tanulmányi Verseny Alkalmazói kategória 9. helyezett Hidvégi Eszter
Pánczél Noémi Vanda (8.b) Nemes Tihamér Országos Informatika Tanulmányi Verseny Alkalmazói kategória 11. helyezett Hidvégi Eszter
Gaszner Kata Márta (8.b) Nemes Tihamér Országos Informatika Tanulmányi Verseny Alkalmazói kategória 13. helyezett Hidvégi Eszter
Czender Dániel (8.b) Nemes Tihamér Országos Informatika Tanulmányi Verseny Alkalmazói kategória 17. helyezett Hidvégi Eszter
Bodrogai András 10.b Nemes Tihamér Országos Informatika Tanulmányi Verseny Alkalmazói kategória 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Baross Csanád 10.a Nemes Tihamér Országos Informatika Tanulmányi Verseny Alkalmazói kategória 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Sziva Hanna 7.a Nemes Tihamér Országos Informatika Tanulmányi Verseny Alkalmazói kategória 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Székely Bendegúz 10.b Nemes Tihamér Országos Informatika Tanulmányi Verseny Programozás kategória 64. helyezett Csesznákné Nagy Katalin
Vöröl Vilmos 9.b Nemes Tihamér Országos Informatika Tanulmányi Verseny Programozás kategória 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Kákai Ákos 7.a Nemes Tihamér Országos Informatika Tanulmányi Verseny Programozás kategória 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Székely András 11.a OKTV Fizika I. kategória második fordulóba jutott Ferenczi Alpár
Veszelyi Bence Balázs (12.b) Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny – Informatika – Alkalmazói kategória 19. helyezett Hidvégi Eszter
Tóth Johanna Eszter (12.a) Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny – Informatika – Alkalmazói kategória 32. helyezett Hidvégi Eszter
Szimilkó Virág (11.b) Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny – Informatika – Alkalmazói kategória 65. helyezett Hidvégi Eszter, Földi János
Tirol Zsófia 11.a Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny – Informatika – Alkalmazói kategória 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Vörös Vilmos 9.b Országos Online Programozás verseny 29. helyezett Csesznákné Nagy Katalin
Óváry Márton 8.b Református Iskolák Országos Matematika Versenye 2. helyezés Mózes Mónika
Kákai Ákos 7.a Református Iskolák Országos Matematika Versenye 7. hely Paróczay József
Szabó Richárd 11.a Református Iskolák Országos Matematika Versenye 2. hely Paróczay József
Vörös Vilmos 9.b Református Iskolák Országos Matematika Versenye 8. hely Paróczay József
Köck Réka, Papp Berta, Rényi-Vámos Vanda Spiel und Gewinn! levelezős verseny  Spiel und Gewinn Anfänger országos német nyelvi verseny 18. helyezett Baka-Regös Beatrix
Hauser Júlia (7.b), Tóth Édua Zita (7.b), Sziva Hanna (7.a) Spiel und Gewinn Junior 1. országos német nyelvi verseny országos 1. helyezés Pallos Éva
Gutbrod Ádám, Szücs Kristóf Péter (7.b) Spiel und Gewinn Junior 1. országos német nyelvi verseny országos 9. helyezés Pallos Éva
Vörös Zsófia 9. a Természettudós Lelkipásztoraink Nyomában (Kárpát-medencei verseny, 7-12. osztály) 1. hely Kiss Székely Zoltán
Óváry Márton 8.b Varga Tamás Matematika Verseny országos döntőbe jutott Mózes Mónika
Pluhár Zsófia 7.b Varga Tamás Matematika Verseny 2. forduló Paróczay József
Szilágyi Zsófia 7.b Varga Tamás Matematika verseny 2. forduló Paróczay József
Kákai Ákos 7.a Varga Tamás Matematika Verseny 2. forduló Paróczay József
Márton Zsófia 7.a Varga Tamás Matematika Verseny 2. forduló Paróczay József
Krehó Lelle (5.a) Városi Meseíró Verseny ezüst minősítés Gergely Judit
Dunai Tímea, 8. a Városi Népdaléneklési verseny arany Albertné Bereczky Éva
Bardócz Csenge, 5.b Városi Népdaléneklési verseny ezüst Albertné Bereczky Éva
Döbrönte Petra Ilona, 7.b Városi Népdaléneklési verseny ezüst Albertné Bereczky Éva
Gyenis Petra, 5.a és Dombóvári Dóra, 5.a Városi Népdaléneklési verseny ezüst Albertné Bereczky Éva
Erm Róbert Emil, 7.b és Nagy Benjámin, 5.b Városi Népdaléneklési verseny ezüst Albertné Bereczky Éva
Asszonyi Johanna, 6.a és Fodor Lilla, 6.a Városi Népdaléneklési verseny bronz Albertné Bereczky Éva
Döbrönte Petra Ilona, 7.b; Hoppál Ilona Cicelle, 7.b és Stefaniga Dóra, 7.b Városi Népdaléneklési verseny bronz Albertné Bereczky Éva
Bardócz Csenge, Pálinkás Zsófia, Köck Réka, Rényi-Vámos Vanda, Jakab Rita, Szilas Eszter, Bogáti Kamilla, Kákai Anna, Pótha Lilla és Papp Berta 5.b Városi Népdaléneklési verseny ezüst Albertné Bereczky Éva
Farkas Tünde  5.a Városi Vers- és Prózamondóverseny 1. helyezett Baka-Regös Beatrix
Tirol Zsófia 11.a Vizuális Kultúra, Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny  22. helyezett Kun Attiláné
Veszelyi Bence Balázs (12.b) X. Bocskai Byte Országos Középiskolai Informatika Alkalmazói Verseny 2. helyezett Hidvégi Eszter
Tóth Johanna Eszter (12.a) X. Bocskai Byte Országos Középiskolai Informatika Alkalmazói Verseny 1. helyezett Hidvégi Eszter
Szimilkó Virág (11.b) X. Bocskai Byte Országos Középiskolai Informatika Alkalmazói Verseny 3. helyezett Hidvégi Eszter
Gál-Bandi Júlia Boglárka (7.b), Kapi Kincső (7.b), Szilas Petra Mária (7.b), Sziva Hanna (7.a), csapatnév: Lorellin tündék XII. Országos és V. Nemzetközi Tolkien Levelező Verseny (Hobbit kategória) 6. helyezett Gergely Judit
Lik Lara (11.b) XIV. International Poetry and Theatre Competition Castello di Duino/ az UNESCO XIV. Nemzetközi Költészeti Versenye, Castello di Duino díjazott a „Poesie del cuore”/ „Poems of the heart” kategóriában Gaszner Tibor
Bokor Anna, 12. a XVI. Tentamen verseny 1. hely Dr. Török Márta
Dobó Sára Borbála, 12. a XVI. Tentamen verseny 1. hely Dr. Török Márta
Hegyesi Eszter, 12. b XVI. Tentamen verseny 1. hely Kiss Székely Zoltán
Pierson B. Róbert, 11. a XVI. Tentamen verseny 1. hely Dulai Teréz
Gaszner Anna, 10. b XVI. Tentamen verseny 2. hely Seregi Sára
Kasza Kristóf, 10. a XVI. Tentamen verseny 2. hely Földiné Koczor Tünde
Patai Barnabás, 11. b XVI. Tentamen verseny 2. hely Dr. Török Márta
Vörös Zsófia, 9. a XVI. Tentamen verseny 2. hely Kiss Székely Zoltán
Baross Boróka, 6. a XVII. Áprily Lajos verseny, Képzőművészet 1. hely  
Bódog Júlia, 9. b XVII. Áprily Lajos verseny, Képzőművészet 1. hely  
Gál-Bandi Júlia Boglárka, 7. b XVII. Áprily Lajos verseny, Képzőművészet 1. hely  
Németh Flóra, 11. a XVII. Áprily Lajos verseny, Képzőművészet 1. hely  
Asszonyi Johanna, 6. a XVII. Áprily Lajos verseny, Képzőművészet 2. hely  
Eckensberger Lili, 11. a XVII. Áprily Lajos verseny, Képzőművészet 2. hely  
Kovács Jázmin, 8. a XVII. Áprily Lajos verseny, Képzőművészet 2. hely  
Szórád Míra, 6. a XVII. Áprily Lajos verseny, Képzőművészet 2. hely  
Tirol Zsófia, 11. a XVII. Áprily Lajos verseny, Képzőművészet 2. hely  
Ifjú Kata, 6. a XVII. Áprily Lajos verseny, Képzőművészet 3. hely  
Kovács Dorottya, 11. b XVII. Áprily Lajos verseny, Képzőművészet 3. hely  
Osváth Míra, 11. b XVII. Áprily Lajos verseny, Képzőművészet 3. hely  
Pitvarosi Jázmin, 7. a XVII. Áprily Lajos verseny, Képzőművészet 3. hely  
Sziva Hanna, 7. a XVII. Áprily Lajos verseny, Képzőművészet 3. hely  
Cseresnyés Dorottya, 12. b XVII. Áprily Lajos verseny, Szépirodalmi alkotások 1. hely  
Lik Lara, 11.b XVII. Áprily Lajos verseny, Szépirodalmi alkotások 1. hely  
Bálint Anita, 8. b XVII. Áprily Lajos verseny, Szépirodalmi alkotások 2. hely  
Kovács Gergő, 7. a XVII. Áprily Lajos verseny, Szépirodalmi alkotások 2. hely  
Lelkes Lili, 5. a XVII. Áprily Lajos verseny, Szépirodalmi alkotások 2. hely  
Jenei Kristóf, 9. a XVII. Áprily Lajos verseny, Szépirodalmi alkotások 3. hely  
Kézdy Rita, 5. a XVII. Áprily Lajos verseny, Szépirodalmi alkotások 3. hely  
Hegyesi Eszter, 12. b XVII. Áprily Lajos verseny, Természetfotó 1. hely  
Lengyel Orsolya, 12. b XVII. Áprily Lajos verseny, Természetfotó 1. hely  
Szabó Levente, 9. a XVII. Áprily Lajos verseny, Természetfotó 1. hely  
Asszonyi Johanna, 6. a XVII. Áprily Lajos verseny, Természetfotó 2. hely  
Korcsog Laura, 9. a XVII. Áprily Lajos verseny, Természetfotó 2. hely  
Kovács Dorottya, 11. b XVII. Áprily Lajos verseny, Természetfotó 2. hely  
Dunai Tímea, 8. a XVII. Áprily Lajos verseny, Természetfotó 3. hely  
Farkas Tünde, 5. a XVII. Áprily Lajos verseny, Természetfotó 3. hely  
Harmathy Károly. 5. a XVII. Áprily Lajos verseny, Természetfotó 3. hely  
Víg Dávid, 9. b XVII. Áprily Lajos verseny, Természetfotó 3. hely  
Székely András 11.a XXII. Tornyai Sándor Református Fizika Feladatmegoldó Verseny 6. hely Ferenczi Alpár
Lapis Áron 10.b XXII. Tornyai Sándor Református Fizika Feladatmegoldó Verseny 8. hely Ferenczi Alpár
Székely Bendegúz 10.b XXII. Tornyai Sándor Református Fizika Feladatmegoldó Verseny 10. hely Ferenczi Alpár
Zeller András Zrinyi Ilona Matematika verseny megyei forduló 8. hely Paróczay József
Szabó Richárd 11.a Zrinyi Ilona Matematika verseny megyei forduló 5. hely Paróczay József
Németh-Buhin Alba 11.a Zrinyi Ilona Matematika verseny megyei forduló 13. hely Paróczay József
Óváry Márton 8.b Zrínyi Ilona Matematika Verseny megyei forduló 9. helyezés Mózes Mónika
Farkas Tünde 5,A Zrínyi Ilona Matematika Verseny megyei forduló 89. hely Flaskár Ibolya
Balogh Andor Zrínyi Ilona Matematika Verseny megyei forduló 53. hely Flaskár Ibolya
Morán Lionel 8.a Zrínyi Ilona Matematika Verseny megyei forduló 64. hely Flaskár Ibolya
Túri Levente 11.b Zrínyi Ilona Matematika Verseny megyei forduló 10. hely Paróczay József

Segítsünk iskolatáskával!

Határtalanul! – Vajdasági kirándulás

2018. május 9. és május 13. között a Határtalanul! pályázat Vajdasági kirándulás című projektjének keretében a Szentendrei Református Gimnázium 7. b osztályának huszonegy diákja két kísérőtanárral Szerbiába, a Vajdaság Autonóm Tartományba utazott. A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által biztosított 1 260 000 Ft segítségével vált valóra. Az ötnapos kirándulás során a diákok megismerkedhettek a Vajdasággal, azon belül is leginkább Bácskával, de a Bánság területén fekvő Araccsal és a történelmi múltjáról híres Nándorfehérvárral (Belgráddal) is.

 

Határtalanul! – Előkészítő szakasz

Határtalanul! – Tanulmányi kirándulás

Határtalanul! – Értékelő szakasz

Vajdasági kirándulás – utóhang

A vajdasági kirándulás lezáró szakaszában, a hazaérkezést követő héten, az értékelő órákon a diákok három fős csoportokba rendeződve szedegették össze az előkészítő órákon és a tanulmányi kirándulás alatt készített jegyzetekből, fényképekből, illetve az ott hallottakból és látottakból mindazt a tudást, amit aztán az iskola könyvtárából és két diákunk vajdasági származású szüleitől kapott könyvek (Legeza László–Szacsvay Péter, Bácska és Bánság, Officina Nova, 1992. és Dr. Zsoldos Ferenc-Thomka Orsolya-Pastyik Endre, Barangoló, Logos, Bp., 2004.) segítségével kiegészítve útinapló formájába öntöttek. A kirándulással kapcsolatos élményeiket, az ott látottakról megszerzett és rendszerezett ismereteiket aztán a következő hetekben összeállított ppt-k segítségével adták elő, előbb a magyarórákon (az előadás technikáját gyakorolva) az osztálytársaiknak, majd végül a 2018. június 12-én megtartott utolsó értékelő órán. Ezen a záró alkalmon az osztályfőnök bevezető, a pályázat kereteit, lehetőségét bemutató szavai mellett a jelenlegei hatodikosoknak, azok osztályfőnökeiknek és hittantanárainak beszélhettek a diákok mindarról, amit a vajdasági kirándulás alatt és után fontosnak vagy szépnek tartottak, amivel megismerkedtek.

Reformátusok lapja 2018. június 10.

A bátrak nyomában

2018. május 9-én reggel indultunk Szentendréről Délvidékre, a Vajdaságba. A zökkenőmentes út és a határátlépés után Kanyó Ervin grafikus, Dr. Bodrogvári Ferenc-díjas képzőművész, a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium rajztanára kalauzolásával megtekintettünk Szabadka nevezetességeit: a Raichle-palotát (Magyarország Főkonzulátusának épületét), a sétálóutcát és a Népszínházat, a szecessziós Városházát és annak tornyából a kilátást, a Zsolnay borítású zöld és kék szökőkutat, a Jakab és Komor téri zsinagógát, végül a Ferencesek templomát és kolostorát. Városnéző utunk során hallhattunk Szabadka neves szülötteiről, Kosztolányi Dezsőről és Csáth Gézáról, de a terület egykori birtokosairól, a Hunyadiakról is.

A szálláson, a kishegyesi Kátai Vendégházban eltöltött éjszaka után másnap látogattuk meg a csantavéri Hunyadi János Általános Iskolát. Ott az igazgatónő, Kecsenovics Szabó Dóra és az iskolapszichológus, Rizsányi Tünde fogadott bennünket, akiknek megérkezésünkkor átadtuk az iskolai könyvtárnak szánt gyermek- és ifjúsági regényeket. Ezt követően meghallgattuk a Hunyadi János Udvari Zenekar játékát, megnéztük az iskola épületeit és a tanítási órák egy részét, majd a 7.c osztállyal közösen műveltségi vetélkedőn és iskolai sportversenyen vettünk részt. A csantavéri Páduai Szent Antal Bazilikát a helyi katolikus közösség egyik tagja mutatta meg/ be a két hetedik osztálynak. A csütörtöki estébe még belefért a Kátai tanya meglátogatása is: a diákok lovagoltak, csacsit nyergeltek, lovas kocsival körbejárták a vidéket.

Péntek reggel a csantavéri gyerekekkel együtt Óbecsére utaztunk, ahol a Than testvérek szülőházában kialakított interaktív játszóházban ismerkedtünk a fizikával, valamint Pivnicki Kúti Kornélia vegyész előadását hallgattuk meg a régi gyógyszertári eszközökről.  Délután Aracs romtemplomához buszoztunk ki, este pedig Kishegyesen kürtőskalácsot sütöttünk magunknak a Kátai Pékmúzeumban. Szombaton Belgrádban az ostromló törökök útvonalát követve bejártuk az egész Kalemegdant, de valódi izgalmakat a Nikola Tesla Múzeum tartogatott. A Belgrádhoz tartozó (egyébként Szentendrére kísértetiesen emlékeztető) Zimonyban a Hunyadi emléktornyot csodálhattuk meg. Vasárnap a szabadkai református templomban szuplikáltunk, majd a palicsi Állatkertben és a tó mentén tettünk sétát.

Vajdasági előkészületek

Minthogy a tanévkezdésre, szeptember első hetére tervezett vajdasági kirándulásunkat – a minisztérium engedélyével – a 2018. május 9-e és május 13-ai közötti időszakra helyeztük át, így az előkészítő órák időpontja is módosult. Eredetileg az első két tanítási napon, annak minden órájában lettek volna az előkészítő órák, így viszont a kirándulást követő teljes héten, de elszórtan voltak.

A diákok magyar-, latin-, földrajz-, történelem- és hittanórákon ismerkedtek meg a Magyarország határain túl élő szerbiai magyarság létszámával, jelenével és történelmével, az államhatáron kívüli elhelyezkedés okaival, a Szerbiában élő összlakosság etnikai összetételével, a Vajdaság (azon belül is leginkább Bácska) földrajzával, és kaptak ismertetőt a tanulmányi kirándulás programjairól, illetve a toleráns és kooperatív viselkedés alapszabályairól.

Az előkészületek közben részleteket néztek meg Litauszki János, Balázs Béla-díjas rendező Határúton című vajdasági dokumentumfilmjéből, illetve a Magyar Televízió délvidéki magyar reformátusokról készített filmjéből, a Református egységből. Ez utóbbiról egy összevont hittanórán a katolikus hittant oktató Kivés Zoltán diakónussal beszélgettek, aki a Vajdaságban végzett katolikus karitatív tevékenységek ismertetésével egészítette ki a látottakat, hallottakat. Ezen kívül az egész tanévet átívelően készültek a táncórákon arra, hogy az év végi Mire jutottunk? rendezvényen bácskai ugróst mutassanak be.

Egy hét Németországban

A német cserediák program számomra — és minden valószínűséggel a többi diák számára is — egy óriási lehetőség és kaland. Lehetőség természetesen elsősorban a nyelvtanulásra, de kapcsolatépítésre, utazásra, élmények és tapasztalatok gyűjtésére és önmagunk egyfajta próbatételére is.

Figyelmet fektettek arra a szervezők, hogy ne véletlenszerűen hozzanak össze a cserediák-partnerünkkel, hanem a közös érdeklődési területeket figyelembe véve osztottak be minket. Az én esetemben ez különösen jól sikerült, aminek nagyon örülök. Mindenképp hasznos volt, hogy a németországi látogatás előtt pár héttel már felvettük a kapcsolatot a partnerünkkel.

Mindannyian izgatottan vágtunk neki az útnak, és többekben ott volt a félelem, hogy mi lesz, ha nem tudnak majd odakint boldogulni a nyelvvel, de semmi ok az aggodalomra, mind jól elboldogultunk. Bátran belevághattunk nehezebb mondatokba is, hiszen a vendéglátó családok, cserepartnerek és egymás támogatására és segítőkészségére mindig számíthattunk.

Kint tartózkodásunk április 11-től 18-ig tartott.
A repülőút teljesen rendben lezajlott, csak páran sípoltak be az ellenőrzésen. Ezután még több közlekedési eszközt (a skytrain volt a legjobb) használatba véve eljutottunk úticélunkhoz: Gütersloh-hoz. Megérkezésünkkor közösen gyülekeztünk az iskolai menza előtt és várakoztunk a cserepartnereinkre és családjaikra. Egy kevéssé zökkenőmentes névsorolvasás következett. Nem mondanám, hogy teljesen gördülékenyen, helyesen és érthetően, de végül az összes magyar név felolvasásra került.

Rengeteg nagyon jó programon vettünk részt, például a Dr. Oetker gyár látogatásán, kalandpark, tekézés, ifjúsági parlament, kastély-és várlátogatás, biofarm, stb. Külön kiemelném az éttermeket. Ezen kívül voltak úgynevezett workshopok is, melyeken a csereprogram témáját, („Felelősségvállalás magamért, érted és Európáért”) dolgoztuk fel. Ezen belül voltak az elején ismerkedős játékok és feladatok, majd plakátkészítés, óriás Európa-kirakózás, előadások a természetvédelemmel kapcsolatban. Sok szabadidőnk volt, ami alatt azért el kellett végeznünk egy-két könnyebb feladatot, pl. megkérdezni sétáló embereket az utcán a felelősségvállalással kapcsolatban. 

Ez alatt az egy hét alatt egyre szorosabbra fűztük a kapcsolatot mind a magyar, mind a német diákokkal. Összesen 30 tanuló vett részt a csereprogramban, és hatalmas köszönettel tartozunk azoknak a tanárnőknek, akik lebonyolították az egészet. Örülök az ott köttetett barátságoknak, fantasztikus élményeknek, nyelvtudásom fejlődésének és még egyéb jó dolgoknak. Sokan fájó szívvel hagytuk magunk mögött Németországot, újdonsült német barátainkat, a német menzát és az egész hetet. Mindannyiunk számára pozitív élmény volt ez a nyolc nap, és izgatottan várjuk az októberi folytatást, amikor a partnereink látogatnak el hozzánk

Az én véleményem az, hogy mindenképp megéri belevágni egy ilyen csereprogramba. Szeretnék bíztatni mindenkit, akinek lehetősége van rá, éljen vele!

Kákonyi  Évi , 9.b

Áder János látogatása iskolánkban a Fenntarthatósági Témahéten

2018.04.24-én iskolánkba látogatott Áder János Magyarország köztársasági elnöke.

A látogatásról az alábbi cikkben olvashatunk bővebben.

Parókia portálon

Örökbefogadott kő az iskola előtt

A Kálvin téren 2017. április 26-án átadott köztéri installáció megjelent iskolánk udvarán is. Az installáció elemeinek „ikertestvéreit” lehetett örökbe fogadni. Ehhez csatlakozott iskolánk is. A 95db kőből a 93-as sorszámút sikerült örökbe fogadni.

Az idézet a kövön:

A programról és az örökbe fogadott kövekről részletes információkat itt lehet olvasni.

Az installációról részletes leírás az alábbi két helyen olvasható:

http://reformacio2017.hu/portfolio/kozteri-installacio/

https://welovebudapest.com/2017/05/16/talpunk-alatt-a-reformacio-rovid-uzenetei-uj-installacio-a-kalvin-teren/

 

OKTV sikerek

Lezárultak az idei tanév Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyének első fordulói. Ilyenkor nagy az izgalom a 11-12. évfolyamos diákok között, hogy induljanak, vagy ne induljanak. Egy ilyen verseny nagyon jó próbája lehet az emelt szintű érettséginek. Minden diákot biztatok saját maga kipróbálására. Iskolánkból többen megpróbálták magukat. Nagy öröm, hogy latinból Bokor Anna 12.a osztályos tanuló (felkészítő tanára Dr. Török Márta), matematikából Székely András 11.a osztályos tanuló (felkészítő tanára Paróczay József és Földiné Koczor Tünde), fizikából Székely András 11.a osztályos tanuló (felkészítő tanára Ferenczi Alpár), informatikából Veszelyi Bence 12.b, Tóth Johanna és Bérczes Olívia 12.a osztályos tanulók (felkészítő tanáruk Hidvégi Eszter), Szimilkó Virág 11.b osztályos tanuló (felkészítő tanára Hidvégi Eszter és Földi János), Tirol Zsófia  11.a osztályos tanulók (felkészítő tanára Csesznákné Nagy Katalin) és vizuális kultúra tantárgyból Tirol Zsófia 11.a osztályos tanuló (felkészítő tanára Kun Attiláné) is a második fordulóba jutottak. Gratulálunk és sok sikert kívánunk a második fordulóhoz.

Ádámok és Évák ünnepén jártunk

Iskolánk színjátszó csapata idén is részt vett a Nemzeti Színház által szervezett „Ádámok és Évák ünnepe” programon. A Magyar Kultúra Napján (január 22-én)  rendezett gálaesten tizenkét iskola színjátszó csapata mutatta be Arany János legismertebb balladáit, színpadra alkalmazva. A Szentendrei Református Gimnázium diákjai – Sipos Dávid vezetésével – az „Ágnes asszony” című balladát adták elő. A darab rendezője szerint „ez az az esemény, aminek csak nyertesei vannak: az egyes iskolák, a színház, a családtagok, a barátok és legfőképpen a színjátszó diákok.” A darabban szereplő tanulóink névsora:  Sipos Bogáta Illangó; Tóth Dorottya Dóra; Sipos Ilka; Sipos Zsófia; Sipos Bolda; Cseresnyés Dorottya; Kovács Luca; Molnár Petra; Bor Sára; Schafer Noémi; Petresevics Kitti; Ujvári Boglárka; Görög Mátyás; Tóth Dániel; Törköly Szabolcs; Garas Dániel; Prepuk Péter; Erdei Márton.

Az eseményről bővebben…

https://nemzetiszinhaz.hu/hirek/2018/01/adamok-es-evak-unnepe-2018

https://www.mediaklikk.hu/video/kulturalis-hirado-2018-01-23-i-adas/ (13. perctől)

 

Tímár Sára volt diákunk Junior Prima díjas

Tímár Sára 2006-ban érettségizett gimnáziumunkban. Már 10 éves kora óta többször szerepelt iskolai és városi ünnepségeken is. Hétfő reggeli áhítatainkon rendszeresen szolgált az iskola közössége előtt. Elvégezte a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemet. Jelenleg népi éneket tanít, több formációban koncertezik. Több lemeze megjelent. Egyik internetes portálon olvashatunk egy vele készült interjút. Az interjú itt található.

Szeretettel gratulálunk Sárának!

 

Reformátusok Lapja 2021

Újévi koncert

Újévi koncert 2017

A műsor:

  1. Pásztor, pásztor – Óváry Sarolta (6.b), Fetter Zsófia (7.a) furulya és Kálmán Szonja Lujza (7.a) orgona
  2. Kabalevszkij: Kis polka – Kertész Laura (6.b) és Kertész Balázs (m.v.) zongora négykezes
  3. A tenger dala – Jakab Rita (5.b) zongora
  4. Santa Lucia – Soós István (6.a) klarinét – Grimaldi Giulio (6.a) zonogora
  5. Song for Sue – Hegyes Márta (6.b) cselló
  6. Beethoven: Örömóda – Zsarnovszky Csaba (7.b) kürt
  7. S.Bach: C-dúr Prelúdium – Kálmán Kata (6.b) zongora
  8. Friedrich Silcher: Loreley – Sziva Hanna (7.a) klarinét
  9. Bihari népdalok – Halma Márton (8.b) – citera
  10. A dorogi / Rókatánc – Bardócz Csenge (5.b) – népihegedű
  11. Szerb dalok – Döbrönte Petra (7.b) – tambura
  12. Csajkovszkij: Március – Harmathy Károly (5.a) – zongora
  13. Song from a secret garden – Schwinburn Dominika (6.b) fuvola és Kálmán Kata (6.b) zongora
  14. Kuhlau: G-dúr Szonatina – Szilágyi Zsófia (7.b) – zongora
  15. Csajkovszkij: Nápolyi dal – Kapi Kincső (7.b) – hegedű
  16. Gluck: Boldog lelkek tánca – Nagy Flóra (7.a) – fuvola
  17. Gamez: Románc – Szűcs Hanga (8.b) gitár
  18. Orbán György: Brassói lány – Hoppál Ilona Cicelle (7.b) – zongora
  19. Tartini: Sarabande – Malomsoky Hana (9.a) – fuvola
  20. Kuhlau: D-dúr Szonatina – Pluhár Zsófia (7.b), Szilágyi Zsófia (7.b) zongora négykezes
  21. Too good at goodbyes – Jolis Carmen (11.a) ének
  22. Filmzene válogatás – Bor Klára (8.b) zongora és Kuknyó Guido (8.b) hegedű
  23. Imagine Dragons: Radioactive – Rudan Kata (11.b) és Schubauer Panna (11.b) fuvola
  24. Sosztakovics: Prelúdium és Gavott – Vörös Vilmos (9.b) és Cseresnyés Dorottya (12.b) hegedű
  25. Rachmanyinov: Vocalise – Árki Imre (10.b) trombita
  26. Berkovics: Toccata – Grimaldi Giulio – (6.a) zongora
  27. Schumann: Allegro – Makay Annamária (m.v) zongora

Zongorán kísér: Balaskó Mária zongoraművész (5, 15, 16, 19, 24, 25)

SZÜLŐK ISKOLÁJA 2017.december 5.

Szulok_iskolaja december

Kárpát-medencei Református Oktatási Intézmények adománygyűjtése 2017

Oktatasi_alap_adomanygy

 Kedves Szülők! Kedves Tanulók! Kérjük és kívánjuk, hogy érezzük meg a testvéri összetartozás jó érzését, az egymáson segítés bennünket is meggazdagító voltát, az együttmozdulás másokat is lendületbe hozó csodáját!

A 2017. év adománygyűjtés három célt és öt kiemelt projekt támogatását szolgálja:

Célok: Végvárprogram – óvodaindítási és általános iskola indítási támogatás., Megmaradási program – Külső-magyarországi református intézmények működési támogatása, Bibliaprogram – újfordítású teljes bibliát kapnak a 9. évfolyamos tanulók

Kiemelt projektek:
Délvidék
Szabadka – Református óvoda indítása
Erdély
Marosvásárhely – Református általános iskolai tagozat tantermeinek felszerelése
Felvidék
Rozsnyói Református Alapiskola – Iskolabusz csere
Horvátország
Református gyermek- és ifjúsági tábor támogatása
Kárpátalja
Nagybereg – Református Líceum új sportpálya létrehozása
Királyhágómellék
Zilahi Református Kollégium – iskolaépület tervezési költségei

Kérjük Szentendre és környéke lakosságát, a református gyülekezeteket, iskolánk tanulóinak szüleit és mindenkit, aki szívén viseli a református oktatást, hogy pénzbeli adományát juttassa el iskolánkba!

Hálatelt szívvel köszönünk minden segítséget!

„Hitkeresők és hitújítók…” Záróünnepség

A reformáció 500. évfordulójának versenysorozatáról és annak záróünnepségéről

 

Hosszú szervezőmunka és minden téren alapos felkészülés kell, hogy megelőzzön nagy eseményeket. A reformáció évének 500. jubileuma nagy esemény. Nemcsak megemlékezés, annál sokkal több: a több mint félezer évvel korábban kezdődő szellemi, lelki megújulás felelevenítése, ébren tartása és a mindennapokban való megélése. Feladatunk nem kevesebb, mint megismertetni, élővé tenni a mai fiatalok életében is a reformációban kicsúcsosodó páratlan hagyatékot.

 

Mindez nem sikerülhet, nem valósulhat meg Isten Szent Lelkének segítsége nélkül. Az Úr az, aki elindít folyamatokat, aki megszólít embereket, aki választ ad a kérdezőknek. Ugyanaz az Úr, aki régen szólt, szól ma is. Hiszem és vallom, hogy amikor azzal a hittel közeledünk a Szentíráshoz, ahogy annak idején Luther, Kálvin, Zwingli és Melanchton, vagy Károli Gáspár, Szegedi Kis István és Szenczi Molnár Albert közeledett hozzá — hogy csak párat említsünk magyar reformátoraink hosszú sorából —, akkor Ő lehajol hozzánk és segít nekünk. Teszi ezt úgy, ahogyan ezt énekeltük is 2017. október 14-e reggelén a Szentendrei Református Gimnázium kápolnájában a reformáció 500. évfordulója alkalmából a Dunakanyar valamennyi általános és középiskolájának, illetve a Szentendrei Református Gimnázium Kárpát-medencei testvérintézményeinek meghirdetett „Hitkeresők és hitújítók…” elnevezésű versenysorozat záró alkalmán: „Ki kétkedőn boncolja Őt, annak választ nem ád, de a hívő előtt az Úr megfejti önmagát.” A többfordulós versenysorozat két tanéven átívelve 2017 márciusában kezdődött és ezen a napon, 2017. október 14-én ért véget. A versenysorozat egyes versenyeit — a plakátkészítő, a digitális fotópályázat, a könyvborító-tervező és logóversenyt — egyéni versenyzők, a komplex műveltségi vetélkedőt csapatok részére szerveztük meg.

 

Az októberi nap fénye és melege járta át és ölelte körül ezt a napot. Isten ajándékozta nekünk ezt is, mint ahogy Ő adta mindazoknak a kedvességét, mosolyát, izgatottságát vagy nyugalmát, akik gimnáziumunk épületében a reggeli óráktól kora délutánig jelen lehettek. Voltak, akik nagyon messziről, Erdélyből vagy a Partiumból, voltak, akik Budapestről érkeztek, vagy városunk más gimnáziumát, általános iskoláit képviselték. Mindannyiukat nagy szeretettel fogadtuk.

 

Megmérettetés? Igen, természetesen erről is szólt ez az időszak és szólt ez a nap, azonban szándékunk szerint sokkal inkább arról, hogy alkotásainkon, a tudáspróbákon és az emlékezésen át közelebb kerülhessünk Istenhez és egymáshoz, és éljük meg ezt úgy, ahogyan mindezt egykor nagy reformátoraink tették.

 

A fiatalok szívéhez és elméjéhez közel hajolva, több fordulós, ötletes, játékos feladatsorral készültek szervezőink, amelyet kitűnő humorral és derűvel tolmácsoltak és vezettek le a játékmesterek, mind a kicsik (6- 8. évfolyam), mind a nagyok (9-11. évfolyam) kategóriájában. A vetélkedő termeiből kilépő fiatalok vidámságát, felszabadultságát látva, szavaikat hallva biztosak lehettünk abban, hogy mindannyian gazdagabban, lélekben feltöltődve, tudásukban és hitükben is gyarapodva élték át ezeket az órákat. Ugyanakkor nemcsak a szellemünknek, a testünknek is nagyon jó dolga volt; finom tízórait és kiváló ebédet kaptunk, miközben ebédlőnk falán újra végignézhettük a fiatalok által beadott színvonalas képzőművészeti alkotásokat, borítóterveket.

 

A remek szervezőmunkának köszönhetően addig sem kellett unatkoznunk, amíg a zsűri az eredmények összesítésével foglalatoskodott. Iskolánk egyik osztálytermében Fehrentheil Henriette latin szakos tanár és restaurátor érdekes előadását hallgathatták végig a jelenlévők „Luther és a rongyszedők” címmel a reformáció korának könyv- és papírtörténeti érdekességeiről, majd megnézhették, hogyan történik a papír tisztítása, fehérítése, a sérülések kijavítása, az eredeti kötés rekonstruálása, végül pedig megtekinthettek egy már felújított 1525-ös kiadású Hieronymus-kötetet, és egy még rekonstruálásra váró Luther-bibliát 1566-ból. Egy másik teremben pedig a szakrális művészethez kapcsolódva pannó festésre vártuk a festeni vágyó vendégeket. A nagyméretű festett táblaképek mintája a Szabolcs-Szatmár‑Bereg megyei Gyügye település 13. századi református templomában található kazettás mennyezet két kazettája lett, rajtuk életfa motívummal és rovásírásos felirattal. Bátran elmondhatjuk, hogy szemet-szívet gyönyörködtető alkotások születtek.

 

Az eredményhirdetést nemcsak gimnáziumunk tanulóinak páratlanul szép zenei előadásai és énekei szőtték át és tették még izgalmasabbá, hanem iskolánk alapítójának, dr. P. Tóth Bélának szavai is, aki most zsűri elnökként érkezett hozzánk. A nap végén városunk református lelkészétől, dr. Harmathy Andrástól kaptuk útravalóul Istenünk áldó és megerősítő szavát.

 

És ha végezetül feltesszük önmagunknak a kérdést, mit viszünk magunkkal a reformáció 500. évfordulójára szervezett „Hitkeresők és hitújítók…” versenysorozatból, különösen is annak záró alkalmából, elmondhatjuk, hogy akik ezen az eseménysorozaton részt vettünk, akik jelen lehettünk, akik alkotásainkkal, előadásainkkal számot adtunk tálentumainkról, tudásunkról, mindannyian gazdagabbakká váltunk. Gazdagabbakká élményekben, tapasztalatban, tudásban, de legfőképpen szeretetben.

 

Köszönet a szervezőknek és a REB-17-PROG-0446 pályázati azonosítószámmal benyújtott, „A Bárány egyesít minket… — Reformáció a Dunakanyarban” címen benyújtott pályázatunk támogatóinak és értékelőinek, az Emberi Erőforrás Minisztériuma Támogatáskezelőjének és Szentendre város Önkormányzatának. Köszönet iskolánk vezetőségének, szervező tanárainak és a humán munkacsoport tagjainak. Legfőképpen pedig Urunknak, Istenünknek: Soli Deo Gloria!

 

                                                                                                          Sebestényné Jáger Orsolya

 

 A verseny eredményei

 Komplex műveltségi vetélkedő

 I. kategória (6-8. évfolyam)

  1. helyezett: No Name (a Szentendrei Református Gimnázium 8.a osztályából: Ács Róza Kata, Fekete Arina, Kovács Jázmin, Papp Dorka Erzsébet, Sebestény Zsófia)
  2. helyezett: Az Igazság Ligája (a Szentendrei Református Gimnázium 8.b. osztályból: Dombóvári Dávid Péter, Mazaray Márk, Rácsay Richárd Márk, Schneider József Ágoston, Szontagh Bálint)
  3. helyezett: Minyonok (a Szentendrei Református Gimnázium 8.b. osztályból: Bor Klára Éva, Ferenczi Hajna, Kasza Petra Katica, Kotró Nóra, Vass Réka)

II. kategória (9-12. évfolyam)

helyezett: Luther King (a Szentendrei Református Gimnázium 11.b. osztályból: Kovách Donát, Lik Lara Natasa, Rudan Kata, Schubauer Panna, Törköly Kinga)

  1. helyezett: FordítÁsok (a Zilahi Református „Wesselényi” Kollégium csapata: Domokos Attila Zsolt, Domokos András, Kabai Krisztina, Kui Eliza, Mátyás Gyöngyike)
  2. helyezett: Lazsák (Nagyvárad, a Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium csapata: Imre Erik, Kócs Sándor, Kovács Izabella, Tarpai Fruzsina, Vasadi Marian)

 Plakátverseny

  1. helyezett: Pelva Écska (Dunabogdányi Általános Iskola) és Busca Szilágyi Péter (Nagyvárad, Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium)
  2. helyezett: Kovács Jázmin (Szentendrei Református Gimnázium)
  3. helyezett: Baki Evelin (Nagyvárad, Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium)

 Könyvborító tervek

I. kategória

  1. helyezett: Németh Ágnes (Szentendre, II. Rákóczi Ferencz Általános Iskola és Gimnázium)
  2. helyezett: Márton Zsófia (Szentendrei Református Gimnázium, 7.a.) és Vass Réka (Szentendrei Református Gimnázium, 7.a.)
  3. helyezett: Pitvarosi Jázmin (Szentendrei Református Gimnázium, 7.a.)

 II. kategória

  1. helyezett: Csontos Anna (Budapest, Benkő István Református Általános Iskola és Gimnázium, 10.a.)
  2. helyezett: Gégény Zsófia Nikoletta (Budapest, Benkő István Református Általános Iskola és Gimnázium, 10.b.)
  3. helyezett: Tirol Zsófia (Szentendrei Református Gimnázium, 10.a).

 Logópályázat

  1. helyezett: Zetelaki Gáspár (Szentendrei Református Gimnázium, 10.a.)
  2. helyezett: Erdei Erik Kevin (Nagyvárad, Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium)

 Fotópályázat

  1. helyezett: Graf Darius (Szentendre, Ferences Gimnázium)

 Különdíj

Sziva Hanna (Szentendrei Református Gimnázium, 7.b.)

 Közönségdíj

Csontos Anna (Budapest, Benkő István Református Általános Iskola és Gimnázium, 10.a)

Busca Szilágyi Péter (Nagyvárad, Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium)

 

Luther Márton

Valaha Wittenberg komorló egén
sötét felhők hadán átzúdult a fény.
Ő gyengének hitte magát, de válaszul
meggörnyedt vállára tette kezét az Úr.
Magánya tornyában erőt kapott,
bár nem látta évekig a felkelő napot,
csak lángoló hite rácsain át
remélte térdelve, s élte át a csodát:
Isten szólt hozzá, s szól ma anyanyelvemen,
magyarul mondjuk a legszebb szót: kegyelem,
és áldjuk jóságát, mely soha el nem évül
„nem vetünk más alapot Krisztuson kívül” (1Kor 3,11)

Sebestényné Jáger Orsolya

Kihelyezett kémia fakultáció az ELTE-n

A kémia faktosokkal szeptember 14-én ellátogattunk az ELTE-re a Molecular Frontiers nevű program keretében. A Molecular Frontiers szimpózium  fő célja hogy kicsinek és nagyoknak felkeltsék  a figyelmét a molekuláris tudományok sokszínűsége iránt. A mozgalom összegyűjti Földünk vezető kutatóit (köztük több Nobel díjas tudóst is) valamilyen globális téma megvitatására.

Ez alkalommal a fehérjék és a gyógyszerek voltak előtérben, de nagyon sok más témakört is érintettünk.

no images were found

Az angol nyelvű előadások után egy középiskolásoknak szervezett interaktív programon is rész vehettünk. Modellezhettünk pár aminosavat, amiket beépítettek egy óriási fehérje molekula modelljébe és beszélgethettünk Kondorosi Évával, az MTA kutató professzorával és elmesélhettük neki az őrült kísérlet ötletünket.

A napot Róka András izgalmas kísérleti showja koronázta meg és egy szelet pizza.

Balogh Laura, Szente Adél

A színházba járás és a színházcsinálás hasznáról – tanárszemmel

Megnyílni egymás előtt.

Szülők iskolája a Szentendrei Református Gimnáziumban

Szulok_iskolaja

Mire jó a természettudományos kutatás?

009EMMI

 

 

 

„Természettudománnyal a közösség érdekében” pályázatunk a végéhez érkezett. A Nemzeti Tehetség Program támogatásával végzett tehetséggondozó programunk utolsó állomása egy tábla-átadás, amivel a természettudományos kutató munka, felhasználható a lakosság érdekében.

Egy évvel ezelőtt egy Szentendre egyik körzetének képviselője  – Fülöp Zsolt által összehívott- lakógyűlésen hangzott el egy kérés, hogy az adott körzetben lévő rét védelmére helyezzen ki az önkormányzat táblát, mely jelzi, hogy a terület védett. Ekkor jött az ötlet, hogy az iskolánk természet-kutató szakköröseivel felmérjük a terepet és tanösvény jellegű táblákat készítünk, mellyel felhívjuk a figyelmet a terület védett értékeire. Szeretnénk ezzel megelőzni, hogy a területen hulladékot rakjanak le.

A tervet összekapcsoltuk a Nemzeti Tehetség Program által kiírt pályázattal, melyről egy előző számban már beszámoltunk. Ennek a programnak a keretében feldolgoztuk a László-telepi árvalányhajas-rét védett értékeit, és elkészítettük a pályázat támogatásával a bemutató táblákat. Ezek átadására 2017.06. 27-én került sor. Diákjaink az év során sok érdekes természettudományos foglakozáson vehettek részt, de talán a legértékesebb része a programunknak az, hogy megtapasztalhatták, hogy a tudományos munka segíti az emberek életét, fontos lehet az adott szűkebb közösség életében.  Jó volt látni, hogy az átadáson – a nagy hőség ellenére- megjelentek számára örömet jelentett, hogy kérésük meghallgatásra talált, diákjaink pedig büszkék lehettek arra, hogy a tudásukkal a közösséget szolgálhatták.

 SZRG_2947

Köszönetünket szeretnénk kifejezni a Nemzeti Tehetség Program, Fülöp Zsolt képviselő, és Kudett Krisztina önkormányzati zöld referensének, és iskolánk vezetésének és tanárainak, hogy programunkat támogatták.

A Szentendrei Református Gimnázium diákjai és a programban résztvevő tanárok, Hajnalka tanárnő, Ferenczi tanár úr, Kiss Székely tanár úr nevében:

Teréz  tanárnő

Komplex természettudományos tehetséggondozó program iskolánkban

009EMMI

 

 

 

.

A 2016/2017 –es tanévben természettudományok iránt érdeklődő diákok tehetséggondozására kaptunk lehetőséget. A Nemzeti Tehetség Program keretében iskolánk 7-10. évfolyamos, diákjai közül húsz fő vett részt a „Mire jó a természettudományos kutatás gyakorlata?” című projektben. 

A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által biztosított 1 950 000 Ft keretösszeggel vált valóra. A programunk több részből állt, az év során heti rendszerességgel komplex természettudományos – csillagászat, földrajz, biológia – foglalkozásokat tartottunk. A megtartott szakköri órákon az elmélet mellett inkább a gyakorlatra koncentráltunk, ahol a diákok elsajátíthatták a természettudományos vizsgálódás fogásait, megtanulhatták a vizsgálati és tájékozódási eszközök használatát. A pályázati összeg egy részét tantermi és terepvizsgálati eszközök beszerzésére fordítottuk.

A pályázat része volt, egy három napos tábor, ahol megtanultuk, hogy a vizsgálatokból, mérési eredményekből milyen következtetéseket vonhatunk le az adott terület élővilágára vonatkozóan. A pályázott összeg második részéből a három napos tábor költségeit fedeztük.

Ami ennél is fontosabb, a vizsgálatok gyakorlati használhatóságát is megtapasztalhatták. Az év során megszerzett tudást aztán a mindennapokban is igyekeztünk hasznosítani. Egy szentendrei lakókerület lakosai panaszkodtak, hogy a közelükben lévő védett természeti értékeket rejtő területen sokan szemetet raknak le. Szakkörünk vállalta, hogy a terület értékeit felmérve, tanösvény-jellegű ismertető táblákat helyez ki, melyben felhívja a figyelmet a védett értékekre, a területszennyezés elkerülésére. A kapott összeg harmadik részét a bemutató táblák elkészítésére fordítottuk.

Együttműködve a terület képviselőjével, és a város környezetvédelmi referensével megtapasztalhattuk, hogy a természettudományos kutatás hogyan használható fel a lakosság érdekében.

                                                                                                                              Dulai Teréz

2016/2017. tanév versenyeredményei (teljes lista itt nyílik)

Verseny megnevezése Tanuló neve Eredmény Felkészítő tanár
„Eleven Örökség” Helytörténeti vetékedősorozat 10a.:Székely András, Zeller András, Szabó Richárd, Holl Emily, Pierson- Bartel Róbert
10, b,Szimilkó Virág,Schubauer Panna, Rudan Kata,Kovács Dorottya, Turi Levente,
Gajdos Dóri,Törköly Kinga, Osváth Míra, Patai Barnabás, Kovács Jázmin, Kasza Katica, Lengyel Márton, Lévai Letícia,
3. helyezés Kun Attiláné
Ábel Jenő Országos Latin Tanulmányi Verseny Szentgyörgyi Máté (9.b) az országos döntőbe jutott Gergely Judit
Ábel Jenő Országos Latin Tanulmányi Verseny Bokor Zsófia (8.b) az országos döntőn dicséretben részesült Gergely Judit
Ábel Jenő Országos Latin Tanulmányi Verseny Kákonyi Éva Helga (8.b) az országos döntőn dicséretben részesült Gergely Judit
Ábel Jenő Országos Latin Tanulmányi Verseny Vörös Vilmos (8.b) az országos döntőn dicséretben részesült Gergely Judit
Ábel Jenő Országos Latin Tanulmányi Verseny Kiss Kamilla 8.a országos 5. helyezés Dr. Török Márta
Ábel Jenő Országos Latin Tanulmányi Verseny Kovács Ajsa 8.a országos 14. helyezés Dr. Török Márta
Ábel Jenő Országos Latin Tanulmányi Verseny Tóth Kornél 8.a országos 19. helyezés Dr. török Márta
Ábel Jenő Országos Latin Tanulmányi Verseny Szente Adél 11.a országos döntőben kiemelt dicséret Dr. Török Márta
Ábel Jenő Országos Latin Tanulmányi Verseny Schubauer Panna 10. b országos döntőben kiemelt dicséret Dr. Török Márta
Ábel Jenő Országos Latin Tanulmányi Verseny Rudan Kata 10.b országos döntőben kiemelt dicséret Dr. Török Márta
Arany Dániel matematika verseny Szilágyi Sári 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Arany Dániel matematika verseny Székely Bendegúz 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Arany Dániel matematika verseny Lapis Áron 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Arany Dániel matematika verseny Szentgyörgyi Máté 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Arany Dániel matematika verseny Király Győző 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Arany Dániel matematika verseny Székely András 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Arany Dániel matematika verseny Tirol Zsófia 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Arany Dániel matematika verseny Szabó Richárd 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Arany János Verseny (TITOK) Pluhár Zsófia 6.b az országos döntőbe jutott Gergely Judit
Arany János Verseny (TITOK) Szilágyi Zsófia 6.b (2004. 07. 07.) az országos döntőbe jutott Gergely Judit
Arany János Verseny (TITOK) Kálmán Szonja Lujza 6.a döntőbe jutott Gyimesi Krisztina
Arpinói Cicero Verseny (nemzetközi latinverseny) Bokor Anna 11.a, Szabó Boglárka 11.a országos válogató Dr. Török Márta
Atlétika Diákolimpia – több próba csapat Eckensberger Attila 2. hely Nagy Bernadett
Atlétika Diákolimpia – több próba csapat Rácsay Richárd 2. hely Nagy Bernadett
Atlétika Diákolimpia – több próba csapat Török András 2. hely Nagy Bernadett
Atlétika Diákolimpia – több próba csapat Nyilas Zoltán 2. hely Nagy Bernadett
Atlétika Diákolimpia – több próba csapat Vörös Vilmos (8.b) 2. hely Nagy Bernadett
Atlétika Diákolimpia – több próba csapat Jankai Áron Csanád 2. hely Nagy Bernadett
Atlétika Diákolimpia – több próba egyéni Nyilas Zoltán 1. hely Nagy Bernadett
BENDEGÚZ TUDÁSBAJNOKSÁG, IRODALOM Görög Mátyás 8. HELY (megyei) Sipos Dávid
BENDEGÚZ TUDÁSBAJNOKSÁG, IRODALOM Koczka Janka Emese 13. hely (megyei) Sipos Dávid
Bókay Árpád Országos Biológia Verseny Szilágyi Zsófia 6.b Országos 6. hely Dulai Teréz
Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny Hauser Júlia (6.b), Hoppál Ilona Cicelle (6.b), Stefaniga Dóra (6.b), Tóth Édua Zita (6.b) körzeti 4. hely Gergely Judit
Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny Döbrönte Petra Ilona, Pluhár Zsófia, Szilágyi Zsófia (2004. 07. 17.), Szilágyi Zsófia (2004. 09. 01.) körzeti 9. hely Gergely Judit
Bolyai Matematika Csapatverseny Imre János, Óváry Márton, Buti Balázs, Halma Márton 7.b Megyei 10. hely Mózes Mónika
Bolyai Matematika Csapatverseny Bor Klára, Vass Réka, Baross Kata, Pánczél Noémi 7.b Megyei 11. hely Mózes Mónika
Bolyai Matematika Csapatverseny Németh Bendegúz, Tóth Balázs, Simon Péter, Székely Sámuel 6.b Észak pest megyei körzeti 33. helyezés  
Bolyai Természettudományos Csapatverseny Balikó Virág Erzsébet, Bódog Julianna, Buzás Kata Fanni, Tirol Dorottya 8. b (Leveli békák) Országos döntő résztvevő csapata Kiss Székely Zoltán
Cultura Nostra Országos Történelem Verseny Rudan Kata 10.b, Jany Boldizsár 9.b, Jankai Anna 10.b, Schubauer Panna 10.b regionális forduló Dr. Török Márta
E-Hód, Nemzetközi Informatikai és Számítógép-készség Verseny Kákai Ákos Balázs 6.a országos 2. helyezés Csesznákné Nagy Katalin
E-Hód, Nemzetközi Informatikai és Számítógép-készség Verseny Nádudvari Boglárka 6.a országos 6. helyezés Csesznákné Nagy Katalin
E-Hód, Nemzetközi Informatikai és Számítógép-készség Verseny Kálmán Szonja 6.a országos 7. helyezés Csesznákné Nagy Katalin
E-Hód, Nemzetközi Informatikai és Számítógép-készség Verseny Gorda Domonkos 6.a országos 19. helyezés Csesznákné Nagy Katalin
E-Hód, Nemzetközi Informatikai és Számítógép-készség Verseny Bodrogai András 9.b országos 9. helyezés Csesznákné Nagy Katalin
E-Hód, Nemzetközi Informatikai és Számítógép-készség Verseny Székely András 10.a országos 9. helyezés Csesznákné Nagy Katalin
E-Hód, Nemzetközi Informatikai és Számítógép-készség Verseny Kapási Flóra 9.b országos 10. helyezés Csesznákné Nagy Katalin
E-Hód, Nemzetközi Informatikai és Számítógép-készség Verseny Novák Milán 10.b országos 12. helyezés Csesznákné Nagy Katalin
E-Hód, Nemzetközi Informatikai és Számítógép-készség Verseny Szabó Richárd 10.a országos 18. helyezés Csesznákné Nagy Katalin
E-Hód, Nemzetközi Informatikai és Számítógép-készség Verseny Kardos Balázs 9.a országos 20. helyezés Csesznákné Nagy Katalin
E-Hód, Nemzetközi Informatikai és Számítógép-készség Verseny Krizbai Huba 19. hely (országos) Hidvégi Eszter
E-Hód, Nemzetközi Informatikai és Számítógép-készség Verseny Kertész Laura Jázmin 19.hely (országos) Hidvégi Eszter
Elsősegélynyújtó verseny Baross Kata, Bálint Anita,Kollár Márton, (7.b), Papp Dorka, Papp Attila (7.a) területi 6. hely Dulai Teréz
Fair Play Cup (MLSZ – körzeti bajnokság) Harmathy Balázs, Tóth Dániel, Garas Dániel, Váczi Buda Benedek, Veszelyi Bence, Petresevics Gergő, Kerékgyártó Koppány, Krasznai Márton, Potecz Ádám, Eckensberger Attila, Papp Attila, Németh Áron, Kis-Hajpál Gergely, Jankai Áron Csanád, Kovács Bence, Trenka Zsombor, Kecze Zsombor, Pesti Partrik 3. hely Köck Gábor
Foci Diákolimpia körzeti (IV. kcs) Potecz Ádám, Eckensberger Attila, Papp Attila, Németh Áron, Kis-Hajpál Gergely, Jankai Áron Csanád, Kovács Bence, Trenka Zsombor, Kecze Zsombor, Pesti Partrik 1. hely Köck Gábor
Foci Diákolimpia területi döntő (IV. kcs.) Potecz Ádám, Eckensberger Attila, Papp Attila, Németh Áron, Kis-Hajpál Gergely, Jankai Áron Csanád, Kovács Bence, Trenka Zsombor, Kecze Zsombor, Pesti Partrik 2. hely Köck Gábor
Fővárosi Informatika Alkalmazói Verseny – gimnázium II. kategória Tóth Johnna Eszter 3. hely (megyei) Hidvégi Eszter
Fővárosi Informatika Alkalmazói Verseny Gimnázium I. kategória Szimilkó Virág 6. hely (megyei) Hidvégi Eszter
Hevesy György Kémiaverseny Óváry Márton megyei 5. helyezés Szakács Erzsébet
Horváth Mihály Törénelem Verseny Rudan Kata 10.b regionális forduló Dr. Török Márta
Hyperion országos latin verseny Kiss Kamilla 8.a országos 17. helyezés Dr. Török Márta
Hyperion országos latin verseny Gyimóthy Eszter 8.a országos 16. helyezés Dr. Török Márta
Hyperion országos latin verseny Bokor Anna 11.a maiores kategoria – országos 10, helyezés Dr. Török Márta  
Hyperon országos latin verseny Kovács Ajsa 8.a országos 10. helyzés Dr. Török Márta
Hyperon országos latin verseny Tóth Kornél 8.a országos 18. helyezés Dr. Török Márta
Irinyi János Középiskolai Kémiaverseny Székely András megyei 1. helyezés, országos 20. helyezés Szakács Erzsébet
Kistérségi német nyelvi verseny, 6. évfolyam Sziva Hanna 6.a 1. helyezés Pallos Éva
Kistérségi német nyelvi verseny, 6. évfolyam Kapi Kincső 6.b 2.helyezés Pallos Éva
Logo Országos Számítástechnikai Tanulmányi Verseny Székely Bendegúz 9.b országos 25. helyezés Csesznákné Nagy Katalin
Logo Országos Számítástechnikai Tanulmányi Verseny Dragon Dominik Sándor 31. hely Hidvégi Eszter
Luther Futás Református Gimnázium legtöbb versenyzőt küldött suli Borné Haluska Mariann
Mikola Sándor Országos Középiskolai Tehetségkutató Fizikaverseny Székely András megyei fordulóba jutott Ferenczi Alpár
Mikola Sándor Országos Középiskolai Tehetségkutató Fizikaverseny Székely Bendegúz megyei fordulóba jutott Ferenczi Alpár
Nemes Tihamér Országos Informatikai Tanulmányi Verseny – Alkalmazás kategória Kovács Ajsa 8.a országos döntőbe jutott Csesznákné Nagy Katalin
Nemes Tihamér Országos Informatikai Tanulmányi Verseny – Programozás kategória Vörös Vilmos (8.b) Országos 12. hely Csesznákné Nagy Katalin
Nemes Tihamér Országos Informatikai Tanulmányi Verseny – Programozás kategória Székely András 10.a országos 22. hely Csesznákné Nagy Katalin
OKTV Hegyesi Eszter Bernadett 11.b 7. Gaálné Gerencsér Hajnalka
OKTV, latin nyelv Bokor Anna 11.a országos 14. helyezés Dr. Török Márta
Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny Informatika Alkalmazói Veszelyi Bence Balázs 67. hely (országos) Hidvégi Eszter
Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny Informatika Alkalmazói Hegyesi Eszter Bernadett 98. hely (országos ) Hidvégi Eszter
Pécsi Hyperión Országos Tanulmányi Verseny a görög-római kultúráról (Aenigmata Latina kategóriában) Bokor Zsófia (8.b) országos 15. helyezés Gergely Judit
Re: formáció – Megújuló világ (komplex műveltségi vetélkedő középiskolai korosztály részére) Bokor Anna, Szénási Dóra Márta, Hornos Kata, Szabó Boglárka, Wiesner Vanda (csapatnév: Notitia Hungariae) középdöntő 5. helyezés Dr. Török Márta, Sipos Dávid, Gergely Judit
Református Iskolák Országos Informatika Versenye Tóth Johanna Eszter 9. hely (csapatverseny) Hidvégi Eszter
Református Iskolák Országos Informatika Versenye Veszelyi Bence Balázs 9. hely (csapatverseny) Hidvégi Eszter
Református Iskolák Országos Kémiaversenye Óváry Márton 4. helyezés Szakács Erzsébet
Református Iskolák Országos Kémiaversenye Kiss Kamilla 2. helyezés Szakács Erzsébet
Református Iskolák Országos Matematikaversenye Baross Kata, Eckensberger Attila, Székely Bendegúz, Székely András, Gyimóthy András, Kovács Mátyás csapatban 3. hely Mózes Mónika, Földiné Koczor Tünde, Szende Gabriella, Paróczay József
Református Iskolák Országos Matematikaversenye Székely András dícséret Földiné Koczor Tünde
Református Iskolák Országos Matematikaversenye Kovács Mátyás dícséret Földiné Koczor Tünde
Savaria Országos Történelem Verseny Rudan Kata 10, b Megye forduló – 7. helyezés  
Spiel und Gewinn országos német levelezőverseny, Erste Schritte Hauser Júlia, Tóth Édua 6.b országos 1. helyezés Pallos Éva
Spiel und Gewinn országos német levelezőverseny, Erste Schritte Gutbrod Ádám, Szűcs Kristóf 6.b országos 8. helyezés Pallos Éva
Spiel und Gewinn országos német levelezőverseny, Erste Schritte Lakner Léna, Lapis Anna 6.a országos 25. helyezés Pallos Éva
Spiel und Gewinn országos német levelezőverseny, Erste Schritte Sziva Hanna 6.a országos 8. helyezés Pallos Éva
Spiel und Gewinn országos német levelezőverseny, Junior Bihácsi Bernadett országos 2. helyezés Pallos Éva
Spiel und Gewinn országos német levelezőverseny, Teens Cserép Laura, Országh Adél, Szentgyörgyi Boglárka 9.b országos 10. helyezés Pallos Éva
Tarka- barka daloskönyv rajzverseny Kovács Jázmin 7.a 1. helyezés Kun Attiláné
Titok Történelem levelező verseny Kovács Gergő, Ács Márton, Takács Attila, Bencsik Márton 6.a országos 65. helyezés Dr. Török Márta
Titok Történelem levelező verseny Takács Orsolya, Csreklye Lili, Márton zsófia, Lekner Léna 6.a országos 18. helyezés Dr. Török Márta
Titok Történelem levelező verseny Németh Eszter, Bálint Anita, Margaritisz Fanni, Lik Maja 7.b országos 27. helyezés Dr. Török Márta
Titok Történelem levelező verseny Kuknyó Guidó, Rácsay Richárd, Mazaray Márk, Dombóvári Dávid 7.b országos 35. helyezés Dr. Török Márta
Titok Történelem levelező verseny Imre János, Óváry Márton, Buti Balázs, Halma Márton 7.b országos 31. helyezés Dr. Török Márta
Titok Történelem levelező verseny Vass Réka, Bor Klára, Baross Kata, Hegedűs Réka országos 40. helyezés Dr. Török Márta
Titok Történelem levelező verseny Kovács Ajsa, Gyimóthy Eszter, Vaczó Márta, Kiss Kamilla 8.a országos 30. helyezés  
Tornyai Sándor Országos Fizikai Feladatmegoldó Verseny a református középiskolák számára Székely András 6. hely Ferenczi Alpár
Tornyai Sándor Országos Fizikai Feladatmegoldó Verseny a református középiskolák számára Székely Bendegúz 6. hely Ferenczi Alpár
Varga Tamás Matematika Verseny Észak-Pest megye Baross Kata 7.b Megyei 6. hely Mózes Mónika
Városi Foci Kupa Harmathy Balázs, Harmathy Dániel, Petresevics Gergő, Tóth Dániel, Garas Dániel, Váczi Buda Benedek, Juhos Bendegúz, Törköly Szabolcs, Dalkó Dominik, Kovách Donát, Novák Milán, Árki Imre, Jany Boldizsár, Szilágyi Gergely, Hidvégi Zoltán, Potecz Ádám, Kreisz Bendegúz, Pierson-Bartel Róbert 3. hely Köck Gábor
Városi Meseíró és Mesemondó verseny Sziva Hanna 6. a 1. helyezett Gyimesi Krisztina
Városi Meseíró és Mesemondó verseny Soós István 5.a 2. helyezett Gyimesi Krisztina
Városi Meseíró és Mesemondó verseny Gosztonyi zsófia Anna 6.a 3. helyezett Gyimesi Krisztina
Városi Népdalverseny Döbrönte Petra Ilona 6.b Arany minősítés (Albertné Bereczky Éva) Sasvári Borbála
Városi Népdalverseny Döbrönte Petra Ilona 6.b, Hoppál Ilona Cicelle 6.b, Stefaniga Dóra 6.b Arany minősítés Albertné Bereczky Éva
Városi Népdalverseny Erm Róbert Emil 6.b Ezüst minősítés Albertné Bereczky Éva
Városi Népdalverseny Dunai Tímea 7.a Ezüst minősítés Albertné Bereczky Éva
Városi Népdalverseny Asszonyi Johanna 5.a, Fodor Lilla 5.a Ezüst minősítés Albertné Bereczky Éva
Városi Népdalverseny Csereklye Lili 6.a, Lakner Léna 6.a, Márton Zsófia 6.a Ezüst minősítés Albertné Bereczky Éva
Városi Népdalverseny Baross Kata, Bálint Anita, Bor Klára, Hegedűs Réka, Kasza Petra Katica, Kollár Márton, Vass Réka (7.b) Ezüst minősítés Albertné Bereczky Éva
Városi Népdalverseny Kálmán Szonja Lujza 6.a, Nagy Flóra 6.a Bronz minősítés Albertné Bereczky Éva
VII. Sárkányhajó Bajnokság – 5-6. évf. Nagy Flóra, Lakner Léna, Márton Zsófia, Jutasi Balázs, Kovács Gergő, Bencsik Márton, Bíró Bence, Kálmán Lujza, Takács Orsolya, Takács Attila, Dóka Izabella, Nádudvari Boglárka 6.a, Kutasi Bálint Manó, Pitvarosi Jázmin, Nyilas András 4. hely Borné Haluska Mariann
VII. Sárkányhajó Bajnokság – 7-8. évf. Papp Attila, Török András, Buti Balázs, Jankai Áron Csanád, Pataki Bálint, Túri Flóra, Eckensberger Attila, Balogh Lóránd, Kiss Kamilla, Szirmai Orsolya, Papp Dorka, Balogh Andor, Bálint Anita, Rácsay Richárd, Szűcs Hanga 5. hely Nagy Bernadett
VII. Sárkányhajó Bajnokság – gimnáziumi kat. Puskás Áron, Harmathy Balázs, Harmathy Dániel, Kovách Donát, Túri Levente, Törköly Kinga, Törköly Szabolcs, Jankai Anna, Battyányi Gergő, Tóth Johanna, Török Emma, Kerékgyártó Koppány, Köck Réka, Török Eszter, Bényei Botond, Kovách Donát, Novák Milán, Tárkányi András 1. hely Köck Gábor
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Képzőművészet kategória Veres Boglárka 5. a Arany  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Képzőművészet kategória Kapi Kincső 6. b Arany  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Képzőművészet kategória Szórád Míra 6. b Bronz  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Képzőművészet kategória Pitvarosi Jázmin 6. a Bronz  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Képzőművészet kategória Szűcs Hanga 7. b Arany  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Képzőművészet kategória Ács Róza 7. a Ezüst  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Képzőművészet kategória Bozsóki Dorina 8. a Ezüst  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Képzőművészet kategória Malomsolky Hanna 8. a Bronz  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Képzőművészet kategória Baross Csanád 9. a Ezüst  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Népdaléneklés kategória Hoppál Cicelle 6. b Arany  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Népdaléneklés kategória Erm Emil 6. b Ezüst  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Népdaléneklés kategória Stefaniga Dóra 6. b Bronz  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Népdaléneklés kategória Baross Kata 7. b Arany  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Népdaléneklés kategória Bálint Anita 7. b Ezüst  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Szépirodalmi alkotó kategória Szilas Petra Mária 6. b Arany  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Szépirodalmi alkotó kategória Sziva Hanna 6. a Ezüst  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Szépirodalmi alkotó kategória Cseresnyés Dorottya 11. b Arany  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Természetfotó kategória Marton Áron 5. a Arany  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Természetfotó kategória Banai Edmond 5. a Ezüst  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Természetfotó kategória Szücs Kristóf 6. b Bronz  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Természetfotó kategória Papp Dorka 7. a Arany  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Természetfotó kategória Szabó Levente 8. a Ezüst  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Természetfotó kategória Hegyesi Eszter 11. b Arany  
XV. Nemzetközi Áprily Lajos Verseny, Természetfotó kategória Lengyel Orsolya 11. b Ezüst  
Zrínyi Ilona Matematika Verseny Észak-Pest megye Óváry Márton 7.b Megyei 8. hely Mózes Mónika
Zrínyi Ilona Matematika Verseny Észak-Pest megye Imre János 7.b Megyei 19. hely Mózes Mónika
Zrínyi Ilona Matematika Verseny Észak-Pest megye Székely András 3. hely Földiné Koczor Tünde
Zrínyi Ilona Matematika Verseny Észak-Pest megye Balogh Andor 42. helyezés  

Fürkészéstől a kutatásig

EMMI009Programunkban tíz kiemelten tehetséges diákunk tehetséggondozása zajlott. Természeti, matematikai és digitális kompetenciáik fejlesztése volt a cél főként kémiai tartalmakon keresztül. Aktivitásközpontú módszereket használtunk: számolási-, labor- és terepi gyakorlatot, tanulói kísérlettervezést (IBSE módszer) és tanulókísérleteket, üzem- és laborlátogatásokon vettünk részt, ezzel az önálló kutatásokhoz vezettük el a diákokat.

Egész évben tartott egy kémia szakkör szerdánként. A diákok kísérleteztek és ezek egy részét maguk tervezték meg (IBSE módszer), számolási feladatokat oldottak meg, hétköznapi jelenségeket természettudományos alapokon modelleztek, IKT eszközöket (pl. tablet, digitális mikroszkóp USB-vel laptophoz kapcsolva) használtak munkájuk során, vízvizsgálatot végeztek a Bükkös patak vízmintáin.

Külső helyszíneken is zajlottak élményszerű, tanulói aktivitással is járó tevékenységek:

„A mi csapatunk a megújuló város névre hallgató szabaduló szobában volt a Csodák Palotájában.

Az elején felfedeztük a szobát. Nagyon érdekes dolgok voltak bent: terepasztal, szobabicikli, hulladékgyűjtő, farönk szelet, képernyő, és természetesen sok-sok lakat.

Az első öt percben találtunk is egy kulcsot, de a következő feladatnál már elakadtunk. Nem tudtuk megoldani a három-ismeretlenes egyenletet, ezért segítséget kértünk. Ezzel elment az időnk nagy része. Azonban, miután segítséget kaptunk, elkezdtünk gondolkodni, összedolgozni és máris minden könnyebb lett. Volt olyan, amin többet gondolkoztunk, volt, amit azonnal rávágtunk. Szerencsére kijutottunk, igaz utolsónak, de a mi szobánk volt a legnehezebb.

Szerintem nagyon jó volt az egész délután, a csocsózás, az előadás, és persze a szabaduló szoba is. A hangulat a buszon is nagyon vidám volt. Köszönjük Erzsébet tanárnőnek! (Sanyinak is)” (Bokor Zsófia)

„A 7. óra előtt indultunk busszal, a sofőrt, Sanyit régebbről ismertük. Az elején különleges csocsóasztalokat próbáltunk ki, majd kezdődött a szabaduló szoba. Egy nőt kellett életben tartanunk, akit most hoztak a kórházba és az orvosok elfoglaltsága miatt ránk hárult a feladat. Az akadályokat könnyen vettük, fél óra alatt kijutottunk. Ez után okos asztalokon játszottunk, majd átsétáltunk az előadóterembe. Itt érdekes kísérleteket mutatott az előadó. A kedvencünk az volt, amikor egy lufiban gázt robbantott. Hazafele dugóba keveredtünk.

Nagyon tetszett reméljük máskor is lesz ilyen.” (Nagy Péter és Vigh Dávid)

 „Szeptember 30-án ellátogattunk a Kutatók Éjszakájára, amelynek az ELTE lágymányosi campusa adott helyet.

Délután 2 órakor indultunk a sulitól busszal. Körülbelül egy óra utazás után érkeztünk meg.

Az első programunk egy kémia laborban volt. Több csoportra osztottak bennünket és minden csoport kapott valamilyen kísérletet, amelyet el kellet végeznie és a megfigyeléseket, tapasztalatokat papíron kellett rögzítenie. A feladat az volt, hogy tojáshéjból és márványból meszet kellett égetni majd pár perc várakozás után fenolftalein indikátoros vízbe kellett tenni. A víz enyhén lilás lett. Így készül az égetett és az oltott mész. A víz enyhén lilás színét az okozza, hogy az oltott mész lúgos kémhatású, amely a fenolftalein indikátoros vizet lilásra színezi.

Következő utunk egy előadóterembe vezetett ahol egy előadáson vehettünk részt, amely a világ és az élet keletkezéséről-fejlődéséről szólt. Ezeket kísérletekkel demonstrálták.

Ezek után megnéztünk egy tűzről szóló előadást. Itt a lángfestésről, a különböző anyagok égéséről, illetve égés során létrejövő melléktermékekről volt szó.

Végezetül ellátogattunk a kémikus játszóházába ahol eltűnős illetve színváltós tollat készíthettünk magunknak. Kóstolhattunk fagyasztott tejszínhabot és popcornt, amiket folyékony nitrogén segítségével készítettek.

Az én személyes kedvencem az első és az utolsó program volt, mert a laborban tapasztalatokat gyűjthettünk és megnézhettük, hogy milyen egy egyetemi laboratórium a “játszóházban” pedig új dolgokat próbálhattunk ki és kóstolhattunk meg.” (Kasza Kristóf)

Áprilisban az ELTE TTK Kémiai Intézetébe látogattunk. A kémia tanári szak hallgatóinak módszertani laborján vettünk részt, dr. Szalay Luca óráján.

„Miután nagy sajnálatunkra lemaradtunk az utolsó óráinkról, felszálltunk a buszra és elindultunk. Kb. félóra múlva megérkeztünk, elfogyasztottuk 2. ebédünket az ELTE Campus Falatozójában. Egy gyors bevezetés után megkezdődött a kísérletek előkészülete. A hallgatók rajtunk próbálhatták ki a korábban elsajátított módszereket. A metán égésétől kezdve a világító habig, a véralkohol-szint mérő szondán át a brómos víz elszíntelenítéséig rengeteg mindent láthattunk és kipróbálhattunk. A hallgatók kedvesek és közvetlenek voltak, jól elmagyarázták a bonyolult kísérleteket. Kedvenc kísérletünket a „sötét mosdóban” figyelhettük meg. Miután szelfiztünk a CaSO4-tal, vártunk egy kicsit a buszra, de kárpótlásul karamellát is kaptunk.” (Georgi Dóra, Szente Adél, Kiss Kamilla)

A fenntarthatósági témahéthez kapcsolódva nézhettük meg dr. Róka András kísérletekkel színesített előadását.

„Nagyon élveztem az előadást. Rögtön az elején azzal kezdtük, hogy rakéta modelleket vizsgáltunk, de engem mégsem ez a kísérlet fogott meg leginkább, hanem az, amikor egy mini vulkánt készített a tanár úr. Narancssárga port szórt az asztalra kicsi dombocskába. A közepére gyufaszállal egy kis krátert csinált és a kráterbe etilalkoholt csepegtetett, majd meggyújtotta. Az égése indította be a reakciót, az ammónium-dikromát elkezdett bomlani és szikrázva, pattogva úgy nézett ki, mint egy vulkán. Ezután pedig gejzír modellt vizsgáltunk. Egy lombikba tömény hidrogén-peroxidot töltött és utána egy kis kálium-permanganátot tett. Pár percig tartó gőzoszlop lövellt ki a lombikból. Engem ez a két kísérlet fogott meg a legjobban.

Nagyon izgalmas, érdekes előadás volt, remélem lesz még ilyen, ehhez hasonló.”

Májusban részt vettünk üzemlátogatáson egy galvanizáló műhelyben és buboréknapot tartottunk az iskola diákjainak egy tanítási nap minden szünetében a Díszudvaron.

Köszönjük a Nemzeti Tehetség Program támogatását!

Szakács Erzsébet
projektvezető

Kerékpáros sporttábor

Kerékpáros

Eleven Örökség helytörténeti vetélkedő-sorozat 2016-2017

Idén második alkalommal indult útjára az Eleven Örökség helytörténeti vetélkedő-sorozat, ebben a tanévben a szentendrei középiskolások 10. és 11. osztályos tanulói vettek részt, úgy mint a Ferences Gimnázium,  a Móricz Zsigmond Gimnázium,  a Petzelt József Szakgimnázium és Szakközépiskola,  a Szentendrei Rákóczi Ferenc Gimnázium és a Szentendrei Református Gimnázium. Az öt fordulóból álló helyismereti sorozat célja az volt, hogy a középiskolások megismerkedjenek Szentendre átfogó helytörténetével, gazdag képzőművészeti hagyományával, művészeti értékeivel, szélesebb ismereteket szereznek sokszínű városunk történelméről, épített és természeti környezetéről.

 Minden gimnázium nyolc résztvevőt delegált.

 Iskolánkat képviselték:

10.b: Szimilkó Virág, Gajdos Dorottya, Patai Barnabás, Schubauer Panna, Osváth Míra, Kovács Dorottya, Jankai Anna, Törköly Kinga, Rudan Kata

10.a: Facskó Adria, Pierson -Bartel Róbert, Hall Emilia, Zeller András Székely András, Szabó Richard

Az első forduló témája az 1956-os forradalom 60. évfordulójával kapcsolatban volt. Szentendre Város Önkormányzata kortárs művészeti alkotásokkal, kültéri installációkon keresztül mutatta be az akkori szentendrei eseményeket különböző helyszíneken. A gyerekek feladatokat kaptak, így részt vehettek a történelmi események feldolgozásban, átfogó ismereteket szerezhettek nemcsak a helyi, hanem az országos történésekkel kapcsolatban is. Krizbai Éva múzeumpedagógus segítette munkájukat.

A második, képzőművészeti forduló a résztvevői a Ferenczy Múzeumban az Egy aranykor modern mesterei, Bereznai Péter Konfirmáció, a Czóbel Múzeumban az Újragondolt Czóbel, a MűvészetMalomban az Elvesztegetett idő, valamint a Helytörténeti Kiállítóhely Múlt a mélyben – mozaikok Szentendre történetéből című tárlatain ismerkedhettek meg a kiállított képzőművészeti alkotásokkal, használati és vallási tárgyakkal. Ebben a vetélkedő részben alkotók, műfajok, művészeti fogalmak, helyszínek, tárgytípusok kerültek a fiatalok látókörébe.

 A harmadik fordulóban a gyerekek különböző feladatokon keresztül ismerhették meg a város önkormányzatának működését. dr Gerendás Gábor jegyző úr előadásában ismertette az önkormányzat feladatköreit, intézményrendszerét, átfogó képet nyújtott a városi intézmények működtetéséről, a közfeladatokról, a jogszabályalkotásról. Az előadás végén egy teszt kitöltésével adták vissza a tanulók megszerzett tudásukat. Városházán végigjárták a diákok a különböző irodákat, bepillantást nyerve az ügyintézés gyakorlati világába. Az interjú-író feladatban kis időutazásban vehettek részt: Dumtsa Jenő polgármesterrel kellett beszélgetni. Dumtsa Jenőt  Kőri Elek színművész alakította , aki korhű öltözékben válaszolt a 100 éve elhunyt szentendrei polgármester nevében.

Csapatunk interjúja:

„Százéves interjú

A napokban lapunk szerkesztősége felkereste városunk tevékeny polgármesterét, Dumtsa Jenőt, aki nyitottan, kedvesen fogadott bennünket a Városházán.

Elsőként a közlekedés megújításáról szeretnénk érdeklődni. Milyen okból kezdte el a Helyi Érdekű Vasút kiépítését?

A filoxéra pusztítása után az elszegényedett szentendreiek jó részét sikerült megmenteni a beültetett gyümölcsösök, illetve a belőlük származó jövedelmeknek köszönhetően. Ugyanakkor elkerülhetetlen volt, hogy  az alig 20 km-re fekvő Pesttel valamiféle összeköttetést alakítsunk ki, ezáltal a munkaerő odaáramlását biztosítsuk.

Mi tette ezt lehetővé?

A gazdag földbirtokosok bevételi forrása megszűnt, illetve sokkal jobban érintette a kétkezi dolgozókat. Elengedhetetlen volt, hogy ezen változtassunk. Az újabb gazdasági fellendülés lehetővé tette a város számára ezt a fejlesztést is.

A mocsár lecsapolása mennyiben csökkentette az elszegényedést?

Szentendre nagyon kevés gabonatermesztésre alkalmas területtel rendelkezett, valójában a mindennapi kenyérből volt hiány. Lecsapolva a területet, művelhető földet nyertünk.

A nemzetiségi ellentétek a mindennapok részét képezték. Miben nyilvánult ez meg? Mit gondol róluk?

Nemzetiségi ellentétek voltak, vannak és attól tartok, lesznek is. A mi dolgunk most és mindig ezek toleráns kezelése, az egyenlőség megtartása. Számomra nagyon fontos az, hogy Szentendre minden egyes lakosa érezze, hogy nemzetiségétől függetlenül, egyaránt tagja társadalmunknak, a városnak.”

Az ötödik, áprilisi fordulóban játékos feladatsorokon keresztül ismerték meg városunk nevezetes helyeit, személyeit. A feladatok között képreprodukáló, emléktábla-kereső és  helytörténeti activity játékok voltak. Móricz János – iskolánk volt diákja – a Tourinform udvarából nyíló irodájában fogadta a diákokat, akik nagy örömmel vettek részt a helytörténeti activityben. Másik feladatban egy-egy archív fotó alapján a helyszínen kellett a diákoknak lefényképezniük ugyanazt a városrészletet, ugyanabból a szemszögből. Emléktáblákat kellet felkutatni a Dumtsa Jenő utcában, a helytörténeti kiállításon ismerkedhettek meg a gyerekek a régi Szentendre kiállított tárgyaival, a templomkereső játékban térkép és részletes ismertető segítségével kellett beazonosítani eredeti elnevezésük alapján a szentendrei templomokat: a Csiprovacskát, a Blagovestenszkát, a Preobrazsenszkát, a Pozsarevacskát.

 A versenysorozat része egy 3 perces videofilm készítése  „Az én Szentendrém” címmel, valamint 5 képzőművészeti alkotás készítése bármely technikával.

A videofilmet készítette:
Veszely Bence 11. b osztályos tanuló

 A képzőművészeti alkotásokat készítették: Turi Levente 10.b, Kovács Jázmin 7. a, Lengyel Márton 9.b, Kasza Katica 7.b, Lévai Letícia 9.a 

Május 17-én került sor az idei vetélkedősorozat utolsó alkalmára, ahol a kisfilmeket és a képzőművészeti alkotásokból készített kiállítást nézhették meg a gyerekek. A műsor végén kihirdették az összesített verseny eredményét. Iskolánk a III. helyezést ért el, nyereményünk 100.000 Ft.

Gratulálunk a csapattagoknak, köszönjük a részvételt.

 Györgyi tanárnő

 

 

 

 

 

Vízitúra 2017 nyár

vizitura

Mestermunka 2017

Csendesnap 2017 tavasz

Zsófia tanárnő osztálya, a 8.a idén tavasszal a csendes napunkon fogja bemutatni a Godspell című zenés színdarabot. Nagyon régóta, kitartóan készülnek az előadásra. Mint az osztály reformátusainak hittan tanára, riportot készíthettem néhány bátor jelentkezővel.

Mi volt számodra a készülődésben a legnagyobb élmény?

Márti: Talán amikor megkaptuk a saját szerepet és elkezdtünk próbálni.

Vanessza: Bár néha voltak viták, de végül minden jó lett. Összetartók lettünk,

Kristóf: Amikor először tudtam az összes szövegemet. Azért akkor állt össze az egész műsor.

Patrik: Amikor elkezdtük, akkor még nem is gondoltam, hogy ennyire fogom élvezni ezt az egészet, egészen különleges gyakorlás volt. Az egész egy nagy élmény, nincsen leg – az egész az. Valamint az a tudat, hogy majdnem egy főszerepre kért meg a tanárnő, és ezt igyekszem megbecsülni.

Dorina: Amikor kis jutalmakat kapunk a próba végén (nevet) amikor mindenki élvezi és belead apait-anyait. Ezen kívül a pénteki próbák, mert olyankor ugyan nem voltunk ott olyan sokan, de akkor sok jelenetet létrehoztunk, akkor már könnyebb volt, a hétvége miatt is.

Sára: Az éneklések. mert jó együtt énekelni.

Bálint: Amikor megkaptam a dalokat és már úgy tudtam énekelni, ahogy annak szólnia kell.

Dani (nevetve): A tejkaramella.

 

Melyik a kedvenc jeleneted?

Kristóf: A házasságtörő asszony jelenete, mert Dani abban nagyon jól adja elő az egyik szereplőt.

Patrik: Sok kedvenc jelenetem van, egyik ilyen az árny jelenet, mert azt nekem kell csinálni, ez nem olyan egyszerű.

Makó Zsófi: Amikor a Rékával duettet énekelünk (Ha bármi bánt), mert egészen más csak ketten énekelni, mint amikor sokan vagyunk.

Vanessza: Az árnyjáték, azért mert vicces és a legélvezhetőbb jelenet. Nagyon vicces, amikor más a hangja a szereplőnek.

Márti: Nekem is. nagyon vicces, nagyon jól beszél. Nem is kellett sokszor elpróbálni, mert nagyon jól csinálni.

Makó Zsófi: Amikor az Úrvacsoránál Kristóf énekel, mert olyan tisztán és megnyugtatóan énekel. Amikor a Megállj fiúnál Zsófi belép, és az Angyalt énekli el, mert mindenki beleborzong olyan szépen énekli a magas hangokat. Ezen kívül ez egy igazi fordulópont a darabban.

Vörös Zsófi: Az árnyjáték, mert kicsit elvont, különleges.

Dorina: A magvető története – mert az olyan humorosan van bemutatva, Patrik pedig nagyon jól táncol. Az árnyjáték pedig azért, mert nagyon mutatós és Patrik nagyon jól ad ki hangokat a jelenethez, ahogy beszél a karakterekkel, miközben Adél mondja a sztorit.

Dani: A bűnös nő, mert abban szerepelhetek én is.

Bálint: Talán az árnyjáték, mert nagyon egyedi, látni kell.

 

Mi volt a legnehezebb a darabban?

Kristóf: Igazán nehézségeket nem okozott semmi, végig nagy élmény volt.

Patrik: Az árnyjelenet, meg az utolsó jelenetbe beleképzelni azt, hogy én miattam is történt a keresztre feszítés.

Dorina: Talán a fáradtság megélése, a végére már nagyon elfáradtunk.

Makó Zsófi: Talán összerakni a párbeszédeket, hogy folyamatos legyen. Amikor egyszerre kell táncolni és énekelni.

Vanessza: Az, hogy eleinte nem hittünk benne, és a végén majdnem feladtuk, végül sikerül.

Bálint: Megtanulni a dalokat.

Vörös Zsófi: Beleélni magunkat abba, hogy tényleg ott vagyunk a történetben.

 

Várod a fellépést? Hogy készülsz még fel erre a napra?

Kristóf: Nagyon várom, mert az azért megkönnyebbülés lesz előadni, amire olyan sokat készültünk.

Patrik: Igen, kicsit izgulok, de várom. Úgy szoktam az ilyen fontosabb eseményekre felkészülni, hogy az előző nap kikapcsolódom, pihenek.

Makó Zsófi: Nagyon várom persze. Úgy készülök fel, hogy ami az én részem, azt mindennap elmondom otthon, felveszem és visszahallgatom.

Vörös Zsófi: Igen, nagyon kíváncsiak vagyunk, hogy fognak a nézőink reagálni.

Sára: Mi is nagyon élveztük végig, hogy előadhatjuk, izgatottan várjuk, hogy ők mit fognak szólni.

Bálint: Igen, izgalommal, végre megtudjam, mire lettünk képesek.

Dani: Igen, mert még soha nem szerepeltünk ennyi ember előtt.

 

Mit tanultál meg az egészből? A próbákból, Zsófi tanárnőtől?

Kristóf: Megtanultam, hogy milyen összetartó az osztály és a tanárnő is szuper. Jó megtapasztalni, hogy milyen egy ilyen hosszú darabot játszani, mivel színi pályára készülök.

Bálint: Hogy fegyelem nélkül nem megyünk semmire.

Dani: Megtanultuk, hogy egységben az erő.

Dorina: Zsófia tanárnő mindig megkérdezte tőlünk, hogy mit szeretnénk, Ő olyan, mint egy tartóoszlop, ő tartott össze mindent.

Patrik: Azt, hogy kitartónak kell lenni mindig, nem szabad feladni. Ha valamiről úgy néz ki, hogy nehéz, akkor sem szabad lemondani róla. Nem mindig gonosz, amiről azt hisszük elsőre.

Márti: Megtanultam, hogyan kell kiállni a színpadra. Az evangéliumot is egyre jobban megismertük.

Vanessza: Megtanított arra, hogy ha közös célt akarunk elérni, akkor nagyon össze kell tartani.

Sári: Megtanultuk, hogy ez egy nagy csapatmunka. Ez nagyon építette az osztályközösséget.

Vörös Zsófi: Egészen más volt így együtt lenni, sokkal kötetlenebb volt minden.

Bálint: Ha valaki kimarad a darabból, az nagy hiányokat tud okozni, még akkor is, ha betölti más.

Makó Zsófi: Azt, hogy együtt dolgozni nehéz, de az osztályt nagyon összekovácsolta, hogy ennyit dolgoztunk egy közös célért.

Sebestényné Jáger Orsolya hittantanár

Jótékonysági LUTHER FUTÁS

Luther futásplakát

Fizika érettségi eszközök

A középszintű fizika szóbeli érettségi vizsga kísérleteihez használható eszközök listája és fényképei

XV. ÁPRILY LAJOS verseny

A Szentendrei Református Gimnázium
meghirdeti a

 XV. ÁPRILY LAJOS versenyt

 Helyszíne: a Szentendrei Református Gimnázium épülete

Időpontja: a Föld Napja alkalmából: 2017. április 7., péntek.

 A verseny szervezője a Szentendrei Református Gimnázium KŐVIRÁG 6 Természetvédelmi Szakköre.

 Jelentkezési határidő: március 24.

A jelentkezőktől kérjük iskolájuk pecsétes igazolását, melyen szerepeljen:

  • a versenyzők neve és osztálya/kora,
  • a felkészítő tanár neve,
  • a versenyre benevezett művek címe.

Vers és prózamondó valamint népdaléneklés versenyünk kétfordulós. E két versenyre minden iskola versenyenként és korcsoportonként egy-egy diákot nevezhet.

  1. Vers és prózamondó verseny:

A 2017-es esztendőben a versenyre benevezett egyik mű török alkotóé kell legyen. A másik szöveg Áprily Lajos műve. Mindkét anyag a természetről kell szóljon.

  1. Népdal verseny:

A két népdal egyike török népdal kell legyen, a másik népdal magyar. Mindkettő a természetről kell szóljon.

  1. Képzőművészeti vetélkedő:

Áprily Lajos szöveg illusztrációja vagy az élő vagy élettelen természethez kapcsolódó képzőművészeti alkotás Versenyzőnként és kategóriánként egy művet várunk.

  1. Természetfotó vetélkedő:

Csak digitális anyagot fogadunk. Versenyzőnként legtöbb három művet értékelünk. A képeken ne legyen rajta a dátumbélyegző.

  1. Szépirodalmi alkotó vetélkedő:

A versenyművek a természetről kell szóljanak. Mennyiségi korlátok: három vers és/vagy egy prózai mű. Terjedelmi korlátok: 10 flekk, azaz 16 800 leütés.

                                                                         Kiss Székely Zoltán
A KŐVIRÁG 6 TVSzK nevében


Kiss Székely Zoltán, biológus, szakkörvezető (kiss.szekely@t-online.hu)

Reformáció 500

VERSENYFELHÍVÁS

A Szentendrei Református Gimnázium
a reformáció 500. évfordulója alkalmából meghirdeti a

„Hitkeresők és hitújítók … ”

elnevezésű versenysorozatát a Dunakanyar valamennyi általános és középiskolájának,
illetve a Szentendrei Református Gimnázium Kárpát-medencei testvérintézményeinek.

 A többfordulós versenysorozat két tanéven átívelve 2017 márciusában kezdődik és 2017. október 14-én ér véget.
A versenysorozat egyes versenyeit egyéni versenyzők és/vagy csoportok, illetve a műveltségi vetélkedőt csapatok részére szervezzük.

Korosztályos kategóriák:
I. kategória: a 6-8. évfolyam tanulói
II. kategória: a 9-11. évfolyam tanulói

A versenysorozat vetélkedői:

  1. Plakátkészítő verseny
  2. Digitális fotópályázat
  3. Képzőművészei pályázat
  4. Logóverseny
  5. Több kategóriás énekverseny
  6. Komplex művelődéstörténeti csapatverseny

Az versenysorozat részletes kiírását és az egyes versenyek konkrét versenyfelhívásait a mellékletek tartalmazzák. (Részletes versenykiírás)

Szeretettel várjuk a versenyzők jelentkezését.

Soli Deo gloria!

Forrásanyag:

Kiss Székely Zoltán: Benkő József

Dvorácsek Ágoston: Benkő Fenec

Dvorácsek Ágoston: Benkő Fenec_1

Matematika háziverseny 2016-2017

Március (beadási határidő 2017.április 3.)

5-6. osztály

7-8. osztály

9-10. osztály

11-12. osztály

Február (beadási határidő 2017.március 6.)

5-6. osztály

7-8. osztály

9-10. osztály

11-12. osztály

Január (beadási határidő 2017.február 7.)

5-6. osztály

7-8. osztály

9-10. osztály

11-12. osztály

December (beadási határidő 2017.január 7.)

5-6. osztály

7-8. osztály

9-10. osztály

11-12. osztály

November (beadási határidő 2016.december 5.)

5-6. osztály

7-8. osztály

9-10. osztály

11-12. osztály

Október (beadási határidő 2016.november 7.)

5-6. osztály

7-8. osztály

9-10. osztály

11-12. osztály

Újévi koncert 2017

Adventi közös éneklés

Kutatásalapú kémiatanítás

Iskolánk – Szakács Erzsébet tanárnő és a jelenlegi 7. évfolyam diákjai révén – bekapcsolódott a Magyar Tudományos Akadémia Tantárgy-pedagógiai Kutatási Programjában nyertes MTA-ELTE Kutatásalapú Kémiatanítás Kutatócsoport munkájába.

A pedagógiai kísérlet időtartama négy tanév, és végigkíséri a kutatásba bevont tanulók kémiatanulmányait a 7. osztálytól a 10. osztályig. Minden tanévben minden tanuló legalább hat érdekes kontextusba helyezett tanulókísérletet végez. A kontrollcsoport receptszerű leírás alapján végzi a kísérleteket, az egyik kísérleti csoport emellé elméleti kísérletterveztető feladatokat is kap, a másik kísérleti (kutatásalapú módszerrel dolgozó) csoport diákjainak pedig meg is kell tervezni a végrehajtandó tanulókísérleteik egy vagy néhány lépését. A diákok az első tanév elején és minden tanév végén olyan tesztet írnak, amely kísérlettervező képességeiken kívül egyéb képességeiket és ténybeli kémiatudásukat is méri.

Kárpát-medencei Református Oktatási Intézmények adománygyűjtése 2016

6_kozoktatasi_alap_logoadomanygyujtes-2016

 

 

 

 

 

 

Kedves Szülők! Kedves Tanulók! Kérjük és kívánjuk, hogy érezzük meg a testvéri összetartozás jó érzését, az egymáson segítés bennünket is meggazdagító voltát, az együttmozdulás másokat is lendületbe hozó csodáját!

A 2016. év adománygyűjtés három célt és öt kiemelt projekt támogatását szolgálja:

Célok: Végvárprogram – óvodaindítási és általános iskola indítási támogatás., Megmaradási program – Külső-magyarországi református intézmények működési támogatása, Bibliaprogram – újfordítású teljes bibliát kapnak a 9. évfolyamos tanulók

Kiemelt projektek:
Délvidék
Hertelendifalva – Református óvoda épületének befejezése
Erdély
Kőhalom – Református szórványdiákotthon sportpálya felújítása
Felvidék
Rozsnyó – Református Egyházközség Alapiskolájának épületszárny felújítása
Kárpátalja
Péterfalva – Református Líceum új sportpálya létrehozása
Királyhágómellék
Szatmár – Református Gimnázium informatika terem géppark cseréje

Kérjük Szentendre és környéke lakosságát, a református gyülekezeteket, iskolánk tanulóinak szüleit és mindenkit, aki szívén viseli a református oktatást, hogy pénzbeli adományát juttassa el iskolánkba!

Hálatelt szívvel köszönünk minden segítséget!

 

EGY DOBOZNYI SZERETET ÉLELMISZERGYŰJTÉS

tatos_elelmiszergyujtes_2016

Egy doboznyi szeretet

Áprily est 2016

Tetőn

nevtelen-melleklet-000152016. novemberének második csütörtökén, délután 16 órai kezdettel tartottuk meg immár tizennegyedik alkalommal gimnáziumunk Áprily Lajos estjét. Egyik legszebb termünk névadója 129 évvel ezelőtt született. 85 évvel ezelőtt legjobb barátja, Reményik Sándor, aki pónyik almafáit gondozta egykori kolozsvári kertjében, írta volt levelében Kolozsvárról Budapestre:

 Ma künn jártam a Dónát út végén… És láttam a fiatal fákat, melyeket Lajoska ültetett. És hazajövet írtam ezt a verset.

 Barátom téli kertjében
A gyümölcsfáid bekötözve láttam,
Felöltöztetve láttam csemetéid,
Karcsú derekuk újságpapír óvta

A rongy, a papír és a Kegyelem,
Ha érünk új tavaszt –
Tündérkéidet tavaszig megóvja.

Iskolánk udvarán a karcsú derekú pónyik fácska már negyedik tavaszát éri meg jövőre Isten irgalmában, s talán virágát is nyitja az új tavaszban, s alma ígérete is beérik rajta.

Ezzel a gondolattal s a Kós Károlyhoz írott Áprily vers gondolatának jegyében tartottuk megemlékezésünket.

Tetőn

…Távol, hol már a hó királya hódít,
az ég lengette örök lobogóit.

 Tekintetem szárnyat repesve bontott,
átöleltem a hullám-horizontot.

s tetőit, többet száznál és ezernél…

 Szentendre, 2016. november 10.

Mi tizenhatan (kilenc diák, egy véndiák, hat tanár)

A hitelesség kedvéért:
Kiss Székely Zoltán

 

Szupplikációk 2016 ősz

Szupplikáció Leányfalun

Október 2-án a 6/a osztály a leányfalui istentiszteleten vett részt. Korán kellett kelni, mert a próba már 8-kor elkezdődött. A műsor szavalatokból és ifjúsági énekekből állt. Nagy élmény volt számomra, hogy trombitával kísérhettem az osztály éneklését. Leányfalun apukám a lelkipásztor, de nem csak ő, hanem az egész családom részt vett az istentiszteleten.

Mónika tanárnőn és Réka tanárnőn kívül Igazgató úr is megtisztelt bennünket jelenlétével.  Olyan sok családtag vett részt az alkalmon, hogy pótszékeket kellett bevinni a templomba. Végül mindenki elégedett volt a szereplésünkkel. Reméljük, sikerült új refiseket toboroznunk!

A leányfalui asszonyok hatalmas vendégszeretetről tettek tanúbizonyságot. Annyi sütemény volt, hogy meg sem bírtuk enni. Még jó, hogy a szülők is besegítettek.

Sokan felfedeztük a leányfalui templomkert meredek lejtőit, ami az egyenruhánknak nem tett jót, de a hangulatunknak annál inkább!

 

Kovách Benjámin

Olvasás éjszakája 2016. október 14.

Amikor 6-8 tanár szőnyeggel a hóna alatt, lampionokkal a nyakában, mécsesekkel fölszerelve, könyvhegyeket cipelve érkezik az iskolába, na, akkor ott várható az „Olvasás éjszakája”.
Másrészt 40-50 kíváncsi szempár – főleg a kisgimnazisták köréből – kedvenc könyvét szorongatva baktat föl a lépcsőn kíváncsian várva, mi is fog itt történni. Hallgatok, vagy fölolvasok – zakatolnak a kerekek…

Majd este 6 óra, nyílnak a tanteremajtók: – tessék beljebb jönni. Csupa érdekes, izgalmas téma, lehet felolvasni komolyat vagy humorosat. Lehet kérdezni, előadni, alkotni, vagy csak beszélgetni, ki mire érez magában bátorságot. Közben finom, meleg gyümölcstea, keksz – többféle – a kezdeti izgalmak oldására, mára már megszokottá vált. Immáron 4. alkalommal rendeztük meg az „Olvasás éjszakáját”.

Az idén „regisztrációs pultot” állítottunk föl, ahol érkezéskor egy kis kreatív lehetőség várta az arra vállalkozókat. Györgyi tanárnő és jómagam segítségével könyvjelzőket készíthettek előre kivágott részek összeállításával, csupán pár percre megszakítva a hagyományos programot.

Volt mese és diavetítés Márta és Zsófia tanárnővel, vers-impro Judit és Kriszta tanárnővel ismerkedhettek a Bibliával Ágota és Dominika tanárnővel, történelmi és természetismereti érdekességek kérdéskörben Hajnalka és Teréz tanárnő irányította a felolvasást és beszélgetést. A történelmi olvasmányokban való eligazodást idén lelkes töri-szakkörös diákok is segítették Márta és Judit tanárnő mellett. Ajsa, Kata és Panna vállalták ezt az úttörő szerepet. Végül, de nem utolsó sorban a diákok körében mindig nagyon népszerű humoros olvasmányok, is helyet kaptak egy teremben Dávid tanár úr vezetésével.

Hamar eltelt az idő, elfogyott a tea és a keksz… Olvasni és megbeszélni való maradt még bőven… Jövőre folytatjuk.

Mariann tanárnő

Szolgálat és kapcsolatteremtés – értékelő órák

Október 3-án hétfőn csoportmunka keretében megnéztük egymás fotóit, videóit, válogattunk közöttük. Ezután a csoportok egymásnak bemutatták ezt a válogatást és meghatároztuk mely képek alkossák kinyomtatva a témanapi kiállítást, ill. melyek legyenek a digitális információs táblán kivetítve. A témanapi keresztrejtvényhez gyűjtöttünk kérdéseket, megbeszéltük kik lesznek a 6-osok számára tartandó bemutató órán az előadók.

A második értékelő órán, október 7-én írásban is értékeltünk: kirándulásról és az előkészítő napokról írtunk fogalmazást. Elégedettségi kérdőívet töltöttünk ki, és egy rövid tesztsort a kirándulásról. Kijavítottuk a témanapi rejtvényeket.

Bemutató óra

Október 10-én a 4. órában a 7.a és a 6.b osztály osztályfőnökével és a kiránduláson részt vett tanárokkal közösen vett részt a Kápolnában a Határtalanul! pályázat bemutató óráján. Az óra 3 részből állt.

Az első részben Papp Dorka, a 7. a osztály diákpresbitere mutatta be az erre az alkalomra az útról, a személyes élményeiből összeállított fényképes prezentációját. A 2. részben a 7.a osztály osztályfőnöke szólt a jelenlévőkhöz kiegészítve  a kezdetektől, a pályázat megírásától a mostani lezárásig az eseményeket. Jó tanácsokat adva, buzdítva arra, hogy bár sok a munka vele, de megéri. A 3. részben a diákok kérdezhettek, amire az osztály többi tagja és a kiránduláson részt vevő kísérő tanárok válaszoltak.

Jó érzés volt nyitott diákoknak és tanároknak előadni, akik szívesen belevágnak a pályázat írásába. Már az úti cél is megvan: ők a vajdasági magyarokat szeretnék jövőre meglátogatni. Úgy legyen. Bízunk abban, hogy nekik is sikerül ezen a pályázaton nyerni, és hasonlóképpen szép élményekkel, lélekben feltöltekezve mesélni egy év múlva erről a következő évfolyamnak.

HAT-16-01-0695- Szolgálat és kapcsolatteremtés- Szentendrei református gimnazisták horvátországi útja-Tanulmányi kirándulás- 2016. szeptember 29-október2.

A szentendrei református gimnáziumban úgy gyakoroljuk pedagógusi hivatásunkat, hogy növendékeink szociális érzékenységű, demokratikusan gondolkodó és cselekvő, az életet féltő, szeretettel óvó, a környezetünkre vigyázó, az ember életében jelentkező, nehézségekkel járó küzdelmet is vállaló, tevékeny, kreatív, becsületes, keresztyén felnőtté váljanak. Az utazásunk fő eleme ezért is volt a szolgálat köré felépítve, az adakozásra alapozva, amivel embertársaink, keresztény magyar testvéreink felé fordulunk. Mert jobb adni, mint kapni.

Az előkészítő foglalkozásokkal elértük célunkat: megismertettük a gyerekeket a horvát-magyar közös múlttal, nyelvi, népzenei, népi kultúrában lévő azonosságunkkal, hazafias nemzeti érzést, öntudatot, mint kulcskompetenciát fejlesztve. Közös vallási hovatartozásunk, a keresztény európai értékek megerősítése is nagy hangsúlyt kapott. A környezetvédelem, környezettudatosság terén is hatottunk gyermekeinkre, hisz „elméletben” megismertettük őket az UNESCO által is védett Kopácsi réttel, amit az utunk utolsó napján látogattunk meg. Ezt változatos módszerekkel értük el (előadások, csoportmunka, páros munka, manuális tevékenységek), ami élményszerűségével hozzájárult a gyerekek személyiségfejlődéséhez.

A templomi és iskolai szolgálatokkal, horvátországi magyar gyerekekkel való kapcsolatok kiépítésével olyan élményekben lehetett része az utazóknak, aminek nem tankönyv, hanem életszaga van.

A tanulmányutunk témája: szolgálat és kapcsolatteremtés; szentendrei református gimnazisták horvátországi útja. A horvátországi magyarság szétszóratásban él. Létszámuk a trianoni békeszerződést követő majd 100 év alatt 52 ezerről 14 ezer főre csökkent. Nagy károkat okozott a horvátországi magyar kisebbség életében az 1991-től 1995-ig tartó délszláv háború. A szerb szabadcsapatok megtámadták a Kelet-Szlavóniai és Drávaszögi horvát és magyar falvakat, ahonnan a háború elől sokan Magyarországra menekültek. Kórógy is áldozatul esett a háborúnak, a falut az utolsó lakók 1991. szeptember 29-én hagyták el, miután a támadók telibe találták a község református templomát. Azóta már sokan visszatértek, újjáépítették házaikat, de még látni még elhagyatott, lerombolt házakat. k a lakóházakat. A magyar állam támogatásával helyreállították a templomot, és 2001 óta minden év szeptember 29-én koszorúzással, gyertyagyújtással emlékeznek a szomorú eseményre. Ezen a kettős évfordulón (25, 15 év) vettünk részt utunk első napján, Magyarországot képviselve.

A kis falvakba, amelyeket mi is meglátogattunk sajnos nem tért vissza mindenki, így lecsökkent a lakosság, az iskolások száma, és a gyülekezetek lélekszáma is. Utunk során kapcsolatot teremtettünk Kórógy, Laskó, Sepse, Bellye, Rétfalu és Haraszti református lelkészeivel, gyülekezeteivel, valamint Dukay Zoltán eszéki ferences szerzetessel. Látogatást tettünk a kórógyi, laskói és eszéki magyar iskolákba, akikkel tartalmas programokon vettünk részt. A diákokkal való kapcsolatfelvétel, barátságok kialakítása, az empátiára nevelés része is. Számukra még itthon adományokat gyűjtöttünk, amivel azt a kifejezett célunkat valósítottuk meg, amiben református gimnazistaként már járatosak vagyunk: adni annak, aki rászorul.

Szeptember hónapban készültünk a szolgálatok műsorára: Kórógy, Laskó, Bellye, Rétfalu református templomába rövid verses, énekes, hangszeres műsorral, míg Harasztiban a vasárnapi Istentiszteleten vettünk részt és adtunk igei és zenei szolgálatot. Zenei világnapi koncertre készültünk, amit szeptember 30-án a laskói iskolában Kettős Zsuzsanna helyi tanárnő tanítványaival közösen tartottunk. Az önkifejezés remek lehetősége volt ez, ami a gyerekek előadókészségét, „talpraesettségét” fejleszti. Az elvégzett munka után a megérdemelt siker taps formájában való megjelenése erősíti az énképet, az önértékelés, a reflexiók a teljes személyiség fejlődősére hatnak.

Programjainkat az iskolai tananyaghoz is kapcsoltuk: a templomok megtekintése, az ott való szolgálat köthető a hittan, vizuális kultúra, ének-zene, irodalom tantárgyakhoz, a Néprajzi múzeum, tájház a hon és népismeret, földrajz tantárgyhoz, a Kopácsi rét megismerése a biológia, földrajz tantárgyakhoz. Az idegenvezetésre felkészülés és a lezáró szakaszban a 6. évfolyamosok számára tartott bemutató tartása informatikai tudást követelt.

A kiránduláson részt vevő diákok többsége először járt Horvátországban, aki volt, csak a tengerparton járt, nem állt meg egy templom hűsében, nem figyelt meg egy új templomkupolát vagy a nagy reformátor Sztárai Mihály emléktábláját. Lelki értelemben is feltöltekeztünk: a szórványban lévő magyarság megtartó ereje rejtőzik a vallásban, a gyülekezethez tartozásban, amiben elsősorban a helyi Református egyháznak és annak lelkészeinek van nagy szerepe. Látva kisebbségben való életüket az megbecsülendő és példaértékű.

Az intézmények nevelési-oktatási tevékenységében való azonossággal való találkozás is rámutat arra, hogy közös tevékenységünk a ránk bízott diákokat olyan módon tanítani, nevelni, amiből nem hiányozhatnak a keresztény értékek, a magyarság hagyományainak ápolása akkor sem, ha Európa közepén nem azonos államban élünk.

Útinapló

Az előkészületek

A 7.a osztály a Határtalanul! pályázat során horvátországi magyar lakta településeket, magyar református gyülekezeteket és iskolákat látogatott meg. Pályázatunk címe: Szolgálat és kapcsolatteremtés, ami utal az egyházi szolgálatokra és az iskolákkal való kapcsolatfelvételre.
Ezért az előkészítő foglalkozásokat szeptember 1-én tartottunk 6 tanítási órában.
Az első órában történt a program részletes ismertetése, az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalók megbeszélése. Majd a másnapi múzeumlátogatásra való ráhangolódás jegyében próbáltuk kitalálni, hogy melyik lehet az a tíz magyar szó, amelyek köré szerveződött a „Mi magyarok” című kiállítás. Rövid gondolkodási idő után a gyerekek az általuk gondolt szavakat felírták egy nagy papírra, majd az internet segítségével közösen ellenőriztük, hogy mennyit sikerült eltalálni ezek közül.
A második órában az egyik vendégünk, Németh Szilvia, aki a Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársa, tartott egy előadást a Kopácsi rét élővilágáról, látnivalóiról.
A harmadik órában a horvát magyar kapcsolatokat tekintettük át egy történelmi előadás keretében. Különös tekintettel azokra az eseményekre, melyekről az út során is készültünk megemlékezni, így Kórógy elpusztításáról, Sztárai Mihály gyülekezet-alapító tevékenységéről.
A negyedik órában a gimnázium egy volt diákja, Dulai Dóra adott ízelítőt a Drávaszög népdalkincséből, zenei világából. Ezt a foglalkozást daltanulással, közös énekléssel zártuk.
Az ötödik órában a népművészetek témakörénél maradva a Harasztiban és Vörösmarton található tájházak gyűjteményéből tekintettünk meg néhány képet. Egy játékos feladat keretében, melynek során a népi élet tárgyait ábrázoló képeket kellett összerakni, felelevenítettük a hon- és népismeret órákon tanultakat is.
A hatodik órában Hidvégi Eszter tanárnő vezetésével útvonaltervező program segítségével járták be a gyerekek virtuálisan a tervezett útvonalat, kiszámították az út hosszát. Kiegészítésképpen megkeresték a helyi látnivalókat, nevezetességeket.
Szeptember 2-án, pénteken Fakultatívan vállalt előkészítő tevékenységként a Magyarok Házában tekintettük meg a „Mi magyarok” kiállítást. Ennek során a gyerekek érdeklődéssel és élvezettel próbálták ki az ott kínálkozó interaktív eszközöket, játéklehetőségeket. Programunkat egy a budai Várban tett sétával zártuk.

Bérczesné Sidó Andrea

Diák véleménye: „Az előkészítő órákon nagyon jól éreztem magam. Máskor is szeretnék ilyeneket.”

Szolgálat és kapcsolatteremtés – Szentendrei Református Gimnazisták horvátországi útja

2016. szeptember 29 és október 2 között a Határtalanul! pályázat keretében Szolgálat és kapcsolatteremtés címén a Szentendrei Református Gimnázium 7. a osztálya 32 tanulóval és 4 kísérőtanárral Horvátországba utazott. A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által biztosított 758 000 Ft segítségével vált valóra. Programunk célja a templomok megtekintésén túl énekkel, verssel szolgálni a gyülekezetekben, lelkileg feltöltekezni. Szolgáltunk a kórógyi, laskói, bellyei, rétfalui templomokban. Laskón megkoszorúztuk Sztárai Mihály emléktábláját. Harasztiban a vasárnapi Istentiszteleten énekkel, verssel dicsértük az Urat.

A délszláv háborúban 25 éve, 1991. szeptember 29-én rombolták le a kórógyi templomot, amit 15 éve magyar állami támogatással építettek újjá. E kettős évforduló kapcsán rendezett megemlékezésen mi is koszorúztunk.

Horvátországi magyar iskolákkal vettünk fel kapcsolatot (Kórógy, Eszék, Laskó) az ott lévő diáksággal, diákságért kulturális szolgálatot is végeztünk: Laskón egy közös zenei világnapi koncertet adtunk.

HATÁRTALANUL! Előkészítő szakasz

HATÁRTALANUL! Tanulmányi kirándulás

HATÁRTALANUL! Értékelő szakasz

HAT-16-01-0747 – Nemzeti összetartozás – Határtalanul! témanap

A mai napon, rendhagyó módon, a Nemzeti összetartozás Határtalanul! témanappal egybekötve tisztelegtünk az aradi vértanúk emléke előtt iskolánkban. Az osztályonkénti megemlékezés mellett a fő hangsúlyt az anyaországi és a határon túli magyarság összetartozása, a magyar identitástudat erősítése kapta.

A hetedik évfolyam diákjai nagy lelkesedéssel készültek erre a napra:

  • Kiállítást állítottak össze a projekt eseményeiről készült képeikből, beszámolóikból, valamint keresztrejtvényeket szerkesztettek az Erdélyről, Horvátországról gyűjtött ismereteikből, amelyeket az iskola tanulói fejtettek meg a nap során.
  • Emellett a bejáratnál általuk épített határátkelő jelezte a nap különlegességét, s utalt a nap témájára.
  • A két osztály Határtalanul! pályázatának összefoglaló bemutatója többször került levetítésre az intézmény aulájában lévő digitális hirdetőtáblán.
  • A 4. óra utáni nagyszünetben az egész iskolát megmozgató udvari flashmobot szerveztünk. Közösen énekeltük el az Összetartozás c. dal, majd kézfogással alakítottunk ki a nemzeti összetartozást szimbolizáló barátságláncot az iskola díszudvarán, amibe a német cserediákok is bekapcsolódtak.
  • Az osztályok tanórákon kis műsort adva tisztelegtek az aradi vértanúk emléke előtt, elhelyezték a megemlékezés tablóit az emlékfalon, valamint mécsest gyújtottak.

A tantestület sokszínűségét és a témanap által nyújtott lehetőségeket élménypedagógiai módszerekkel ötvözve humán, reál, természettudományos, művészeti, sport és idegen nyelvi tanórákon valósítottuk meg a nemzeti összetartozás üzenetét. Mint például:

  • Hittan órák témái: a Magyar reformátusok világszerte – Magyar Református Egyház – világtérképének elkészítése jelölve rajta a tagegyházakkal együtt, valamint Összetartozás csapatverseny és Egymásra utaltság – gúla építése zajlott
  • Latin örökség és a kisgimnáziumi magyar órákon Szent László legendáinak feldolgozása, majd dramatizálása, valamint Pannónia kapcsán Dacia-ról információk gyűjtése történt
  • Magyar irodalom órán Vörösmarty Mihály hazafias költészete nemzetfogalom, történelemszemlélet, jövőkép, a magyarság sorsa jelent meg
  • Földrajz órák témája: a kisebbségek élete, mindennapjai voltak
  • Természetismeret órán ételkóstolással egybekötött Gasztronómiai kalandozások a határon túlról címmel nemzeti ételek bemutatása valósult meg
  • Hon és népismeret órákon összetartozás határon innen és túl címmel feladatok megoldása zajlott
  • Rajz és vizuális kultúra órák témái: a határon túli jellegzetes épületek, népviseleti motívumok rajzolása; népművészet, valamint a hagyományok ápolása került előtérbe
  • Ének órákon a magyar lakta területekről származó népdalok tanulása; közös magyar református énekek éneklése erdélyi, horvátországi és magyar szövegkönyvekből, Örökségünk c. dal megtanulása következett
  • Testnevelés órákon a diákok akadálypályákon mérhették össze gyorsaságukat
  • Néptánc órákon a gyermekek főként erdélyi táncokat táncoltak, népviseletbe öltöztek
  • Matematika órákon százalékszámítás témakörben feladatokat oldottak meg a történelmi és a mai Magyarország területi és népesség adataival, valamint híres magyar matematikusokkal (kiemelten Bolyai Farkas és Bolyai János) foglalkoztak, páros munkában IKT eszközökkel
  • A történelem, matematika, idegen nyelvi, osztályfőnöki, valamint informatika órákon Magyarország és a Trianoni békeszerződés körülményeit és következményeit tantárgy-specifikusan dolgozták fel, s tették szemléletessé
  • Német órákon a résztvevők a kettészakadt Németország és Trianoni események között húztak párhuzamot; valamint a német egység és Trianon kapcsolatát vizsgálták, Diaspora címmel információkat gyűjtöttek a Kárpát-medence magyarságáról, valamint bemutatókat tartottak a csoport számára
  • Angol órákon a gyermekek az erdélyi és a horvátországi magyarságról, testvériskolai kapcsolatokról, a Diaspora területein élő magyarokról beszélgettek; emellett Jerome Klapka 3 men in a boat c. regényét dolgozták fel, s körbejárták a magyar vonatkozásokat is.
  • Francia órákon Yerres és Rákóczi kötődése címmel quiz, bemutatkozás és feladatmegoldás játszódott le párbeszédes formában
  • Fizika órán a magyar tudósok és az autózás történelme került előtérbe, továbbá az iskola udvarán lévő pónyik-almafánál Bolyaira emlékeztek meg a fa történetének felolvasásával
  • Tanulásmódszertanon székely feladatlap megoldására került sor szövegalkotással fűszerezve, majd a gyermekek népi játékokat játszottak

Úgy vélem ezzel a színes, mozgalmas és emelkedett hangulatú nappal a tanári kar erősítette a tanulók magyarságtudatát, elmélyítette a nemzeti összetartozás érzését, hagyományok ápolását, nemzeti kultúra tiszteletét.

HAT-16-01-0747 – Határtalanul! értékelő óra – 2016.szeptember 12.

A kirándulásunk lezáró szakaszában, a hazaérkezést követő héten értékelő órákon újból átéltük nemcsak az utazásunk, hanem az előkészítő órák, foglalkozások és múzeumlátogatás pillanatait is. Felelevenítettük az eseményeket, meghallgattuk egymás beszámolóit, Legkedvesebb élményem címmel személyes tapasztalatait, történeteit, az utazás mozzanatait, megnéztük az általunk készült képeket, videó felvételeket.  A képanyagból prezentációt készítettünk, mely az iskola aulájában lévő digitális információs táblán is bemutatásra került. Osztályfőnökünk s tanáraink is értékelték a projekt megvalósulását, tapasztalataikat megosztották velünk. Természetesen vicces történetekből sem volt hiány. Legvégül egy projektzáró értékelő teszt kitöltésével zártuk a délutánt.

HAT-16-01-0747 – Határtalanul! bemutató előadás – 2016.szeptember 19.

A pályázat eredményeit, mozzanatait összefoglalva tanárainkkal együtt bemutató előadást tartottunk a jelenlegi hatodikosoknak, hogy élményeinket átadva kedvet ébresszünk bennük a jövő tanévben egy hasonló program megvalósítására. Az érdeklődő diákok kérdéseket tettek fel, míg mi, mint idegenvezetők tájékoztattuk őket. A kezdeti izgalom hamar elmúlt, mivel a lelkesedés, az élmények felelevenítése átlendített minket a sok figyelő szempár okozta feszültségen.

HAT-16-01-0747 – Határtalan barátság – határtalan barangolás Erdélyben – Tanulmányi kirándulás – 2016.szeptember 03-06.

„Egyebütt csak mese tündérország, gyermekek számára gondolták ki és népesítik be az ő ízlésük szerint, nálunk színvalóság. Én magam is jártam benne. Székelyországnak nevezzük. Ami szépet, ragyogót el tudunk képzelni, azt mind oda helyezzük. Azért van bebútorozva csodálatos dolgokkal. A férfiak óriások, egy-egy hős mindenik, az asszonyaik regékbe való szépségek. Aranyhajuk egész bokáig ér le, még talán csillag is van a homlokukon. Rózsaszín sugarakkal önti be a lealkonyodó nap az ódon várakat, melyek alatt átöltöztetett királyfiak mennek, mendegélnek. Az Olt vizében nimfák fürdenek, éjjelente az erdőségekből izgató zúgás kél. Mintha az elmúlt századok diskurálnának ki onnan az emberekkel.” ¬Mikszáth Kálmán: A mi külön tündérországunk

Az emberi értékek megőrzése szempontjából az egyik legfontosabb teendőnk a személyiség fejlesztése, ezért vallom, hogy ez a fejlesztés csak úgy lehet sikeres, ha maradandó élményt nyújt. Ez tarthatja ébren azt a belső motivációt a gyermekben, amely erősíti és fenntartja kitartását.

Az előkészítő órák és a kirándulásunk alapvető célja volt, hogy lehetővé tegye az magyarság kulturális értékeinek megismerését a történelmi és társadalmi összefüggésekkel egyaránt. A hazai és határon túli kulturális értékkel kapcsolatos ismeretek játékos és élményszerű bővítésével hozzájárulni a tanulók személyiségének fejlődéséhez, segíteni a kritikai gondolkodás kialakulását, a kommunikációhoz tartozó tevékenységek hatékony alkalmazását, a nemzeti érzés és az európai tudat erősítését, valamint a kulcskompetenciák komplex fejlesztését.

A program hazánk, valamint Erdély kulturális örökségeinek megőrzését, a hagyományok ápolását, valamint a keresztény értékeket tartotta szem előtt. A kidolgozott program élményközpontúsága elősegítette a tanulók hazafias, a társas és szociális kompetenciáik erősítését.

A tanulmányi projekt témája megismerkedni a történelmi Magyarország, kiemelten az elcsatolt erdélyi országrész -Bihar és Kolozs megye- természeti szépségeivel, kincseivel, kulturális értékeivel, a történelmünkhöz kapcsolódó eseményekkel, az ott élő magyarság mindennapi életével, valamint azonos korú és keresztény szellemiségű kapcsolatok, barátságok kialakítása, közösségépítés, az ifjúság szemléletének, tudatosságának, hazaszeretetének formálása, hozzáadott pedagógiai értékkel történő fejlesztése.

A közvetlen megismerés és élményszerű programok során célom volt, hogy bővüljön a részt vevő tanuló határon túli magyarsággal kapcsolatos ismerete, erősödjön az Európához tartozás tudata, valamint az intézmény nevelési-oktatási tevékenységével, szellemiségével egyetemes értelemben késztetni őt a határon túli magyarok hagyományainak, kultúrájának, szokásainak, életmódjának feltérképezésére, megbecsülésére. Emellett a nagyváradi Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium 7. évfolyamos diákjaival megismerkedve egy közösséggé formálásuk, közös magyar és református örökségünk mélyebb megismerése, tapasztalatcsere elősegítése a fiatalokat megérintő tevékenységek megvalósításával.

A négy nap programelemei folyamán utazásunk első állomása Nagyvárad volt, majd Bánffyhunyad érintésével Torda, Torockó és környéke, továbbá Kolozsvár, Nagyszalonta természeti, kulturális értékeinek feltérképezése szerepelt.

Útinapló

HAT-16-01-0747 – HATÁRTALANUL! előkészítő órák – 2016.szeptember 01.

Az előkészületek

„Az osztályfőnökünk már májusban mesélt nekünk a Határtalanul! pályázatról. Nagyon örültünk, hogy szeptemberben Erdélybe utazhatunk.
A csütörtöki (első) napon az utazást megelőző előkészítő órákat szerveztek nekünk tanáraink. Eszter tanárnő bemutatta a célállomást és a 4 nap eseménydús programját. A következő órán egy alkalmazás és az internet segítségével, csoportokban bejártuk az útvonalat, amin haladtunk, útvonaltervet készítettünk, majd megnéztük a meglátogatni kívánt városok nevezetességeit. Ezután megismerkedtünk Erdély történelmével és földrajzával. A 4.órán Arany János és Ady Endre munkásságát dolgoztuk fel csoportokban. Majd népdalokat, ifjúsági énekeket tanultunk és egy kis tánccal is megfűszereztük a napot. A nap lezárásaként csoportosan oldottunk meg egy rejtvényfeladatot. Nem hiába volt ez a felkészülés, hiszen tapasztalatainkat felhasználtuk az utunk során.”

„A második előkészítő napunk tartalmát szeretnénk bemutatni. – 2016.szeptember 02.

A napot kézműveskedéssel indítottuk. Az első órán ajándékot készítettünk a nagyváradi Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium 7. osztályának és tanárainak. Csoportokban dolgoztunk, voltak, aki kavicsot, s voltak, aki vászon zsákokra pályázati logót festettek. Ezt követően párban vagy csoportban dolgozva információkat gyűjtöttünk a kiránduláson érintett nevezetességek, természeti kincsek, híres emberek bemutatására, valamint elkészült az iskolánkat és az osztályt bemutató PPT-t is. Ezután Márta tanárnő beszélt egy kicsit erdélyi élményeiről és az ott élő emberekről. Kitöltöttünk 2 kérdőívet is. Az első a történetéről és az ott élő híres emberekről szólt. A második nagyon érdekes volt, mivel azt próbáltuk kitalálni, hogy a magyar szavakat hogyan mondják Erdélyben.

A nap második részében ellátogattunk a Magyarság Házába, ami a Budai várban található. Ott a ,,Mi, magyarok” című kiállítást tekintettük meg. A tíz legszebb magyar szó segítségével felidézhettük azt, hogy mit jelent magyarnak lenni, és megtudhattunk, hogy mit adott a magyarság a világnak. A tíz legszebb szó, ami körbe vezetett minket a látnivalókon: anya, gyöngy, szűz, ősz, kard, vér, csók, sír, láng és a szív. Minden szó egy-egy szoba neve is volt, ahol nagyon sok érdekes dolgot láthattunk. Ez a nap nagyon tetszett nekünk.”

Határon innen – határon túl – Határtalanul

Határtalan barátság – határtalan barangolás Erdélyben

 

Szolgálat és kapcsolatteremtés – Szentendrei Református Gimnazisták horvátországi útja

http://regi.szrg.hu/2018/05/31/hatartalanul-vajdasagi-kirandulas/

Új utakon a Kárpátok ölelésében

Határtalan barátság – határtalan barangolás Erdélyben

A 2016. szeptember 3 és 6 között a Határtalanul! program Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek című pályázatának keretében iskolánk 34 7.b-s tanulója négy kísérőtanárral Romániába utazott a „Határtalan barátság – határtalan barangolás Erdélyben” című projekt megvalósítása céljából. A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által biztosított 632 000 Ft keretösszeggel vált valóra. Az úti cél a történelmi Magyarország kis szeletkéje volt, ahol a keresztény közösségépítés, a testvériskolai kapcsolat elmélyítése mellett Erdély természeti kincseivel, történelmével, kultúrájával is megismerkedtünk.

HATÁRTALANUL! Előkészítő szakasz

„Az erdélyi kirándulás során életre szóló élményekkel gazdagodtunk, s beszámolót, útinaplót újra olvasva ismét átélhetjük ezeket a csodás pillanatokat.”

HATÁRTALANUL! Tanulmányi kirándulás

HATÁRTALANUL! Értékelő szakasz

Határtalanul_Erdélyben_összefoglaló

HAT-16-01-0747 – Nemzeti összetartozás – Határtalanul! témanap

Osztálykirándulások 2016 szeptember

Gólyatábor

Kézműves foglalkozásokkal lazítottunk. Az akadályverseny, számháború, gyümölcskereső volt a kedvenc. Három kedves végzős diákunk segített a szervezésben. Foci, pingpong… elgémberedett izmainkat is átmozgatta.


A késlekedő busz a gyerekeknek ajándéknak tűnt, mert még együtt lehettek.
Sok áldást kaptak azok, akik itt töltötték EZT A KÉT NAPOT.

Szeptember 1-én a gólyák gyülekeztek a gimnázium udvarán, izgatottan kelepeltek. Fél lábbal még a régi iskolatársak emlékét taposva, másik lábbal belépve az új életükbe. Nagy volt az izgatottság, de nem maradt el a fegyelmezettség sem. „Csak egy hálózsák.”
A busz bekanyarodott a Sionhegyi útra. A „hegy”-re már mindenki maga cipelte fel a málháját.
Kiválasztódtak a szobatársak. Belakta a Református Gimnázium két ötödikes osztálya az A, B, és C épületeket.
Indulhattak az ismerkedő, csoportépítő játékok. Harmathy Andrásné Ágota igazán ránk méretezett Istentiszteleteket tartott. Kis mécseseinket lámpásként őriztük, adtuk tovább a lángot. A gyerekek énekeltek, nevettek, összeért a gyülekezet.

Borné Marianna, Kulcsár Márta

Gyorsan elrepült a nyár, hamar elérkezett a reggel, amikor izgatottan indultam a gólyatáborba. Én már előző este lázban égtem, hogy milyenek lesznek a leendő osztálytársaim, hogy fogom érezni magam, mivel fogjuk tölteni az időt.
Miután elfoglaltuk a szállásunkat, színes programok vártak ránk. Elsőként közös áhítaton vettünk részt, ahol együtt imádkoztunk és énekeltünk. Ezután sokat játszottunk, kézműveskedtünk, közben összeismerkedtünk, rengeteget nevettünk, a csapatjátékokban segítettünk és szurkoltunk egymásnak. Az én kedvencem a kéznélküli Dörmi-evés volt. Kaptunk egy kitűzőt, amit mindenki büszkén viselt. Sokat beszélgettünk napközben, finomakat ettünk, és nagyon hangulatos volt este, amikor mécseseket gyújtottunk a szabadban. A tábort közös áhítat zárta le, mielőtt elbúcsúztunk egymástól.
Nagyon jól éreztem magam, soha nem fogom elfelejteni ezt az élményekben gazdag két napot!!! Elindultunk együtt egy izgalmas úton… 

Kapornai Anna, 5.b.

6.a

Szeptember 1-én, reggel hétkor busszal indultunk el Zalaszabarba. Három óra múlva megérkeztünk a szállásunkra, azaz a Zobori KalandoZooba. Mindenki elfoglalta a szobáját, kipakolta a bőröndjét. Amikor ezzel végeztünk egy ott dolgozó néni és bácsi körbevezetett minket. Bemutatták a kalandparkot, a játékokat és az állatokat. Ezután megebédeltünk, aminek mindenki örült, mert már nagyon éhesek voltunk. Utána kezdődött a játék! Először a kötélpályát próbáltuk ki (felnőtt felügyelettel), majd a parkban lévő összes többi játékot, például a trambulint, a csúszdákat és a hófánkot, de nem fáradtunk el teljesen, úgyhogy étkezés előtt lézerharcoztunk. A fiúk ¬- lányok elleni csatából a lányok kerültek ki győztesen.

Vacsora után szabadfoglalkozás és tábortűz következett, ahol szalonnát sütöttünk. Nyugodt alvásunkat megzavarta, hogy tizenegy órakor véletlenül a fiúk megnyomták a vészjelzőt. A riasztást egyedül Hanna aludta végig, hála a füldugójának.
Másnap, reggeli után megkaptuk a szendvicseinket és utaztunk tovább. A Fekete István tanösvényen egy fiatal nő vezetett körbe minket. Megismertük az ottani élővilágot és még békát is fogtunk. A következő célállomásunk a Festetics-kastély volt. A kastélyt és a kertet is megnéztük, két másik múzeummal együtt. A keszthelyi látogatásunkat fagyizással zártunk, már csak a korai vacsora és hazaút volt hátra. Legnagyobb meglepetésünkre félúton a busz lassulni kezdett, a hátul ülők szerint még füstölt is, ezért megálltunk egy benzinkúton. Amíg mindenki bevásárolt és meglátogatta a mosdót a buszunk is megjavult, így nyugodtan folytathattuk az utunkat.
Fél tízre, fáradtan, de élményekben gazdagon értünk haza. Ilyen jó osztálykirándulásban még soha nem volt részünk.

Wiesner Hanna, Dóka Izabella

8.a

Osztálykirándulás Sopronban

A nyolcadikos osztálykirándulásunk helyszínének Sopront és környékét választottuk.
A korai indulás ellenére mindenki időben érkezett és vidáman foglalta el helyét a tilosban parkoló buszon. Zsófia tanárnőnek nem csekély meggyőző képességre volt ahhoz szüksége, hogy lebeszélje a rendőrt a büntetésről. Bár nem tudtunk róla, első állomásunk nem a szálláshely, hanem Lébény volt. Itt megismertük a román kori templomot és történetét, valamint a zarándokok odavezető útját. Ezután következett a nagycenki Széchenyi kastély, ahol egy Széchenyi Istvánról szóló kiállítást néztünk meg. Az épületből kiérve a fiúk rögtön felmásztak a fákra és egyiküknek sikerült megsérülnie. Jártunk a temetőben lévő mauzóleumban, ahol láthattuk Széchenyi Pált üvegkoporsójában. Innen már a szálláshelyre mentünk, Sopron külvárosába. A beköltözés után visszatértünk a városközpontba, ahonnan az osztály egy pizzériába, Zsófia tanárnő és a sérült fiú a kórházba indult. A vacsora befejeztével kisebb csoportokban sétára indultunk Sopron belvárosában. Az élményeinket az iskolai tabletek segítségével dokumentáltuk. Az este további részét a szálláson töltöttük. Közösen elkészítettük a másnapi szendvicseket, kártyáztunk, beszélgettünk, zenét hallgattunk és társasoztunk.
Reggel osztályfőnökünk hangos, zenés ébresztőjére keltünk. Reggeli után megkezdtük időutazásunkat az ókori római Carnuntumba. Ausztriában sofőrünk eltévedt, így az egy és negyedórás utat két óra alatt tettük meg. Végül odataláltunk és megnéztük az első helyszínen lévő kiállítást, amelyből megismertük a tábor történetét. Ezután következett az amphiteatrum. Végül elérkeztünk a harmadik állomáshoz is, ahol kipróbálhattuk a római pénzverést, valamint megismerkedtünk a polgári, a katonai és a politikai élettel. A visszaépített fürdő konyháján mi készítettük el ebédünket, római recept alapján. Egyik lány osztálytársunk közelebbről is megismerkedett egy konzervdoboz tetejével. Az ujját össze kellett varrni, így megvolt osztályfőnökünk második kórházlátogatása is. Ebéd után megnéztük a rekonstruált épületeket, köztük a fürdőt is, ahol az eredeti padlófűtés működött. A lányokkal egyetértettünk abban, hogy szívesen élnénk egy ilyen római házban. Bár a program végén esőben kellett várnunk a buszra, szerintem érdekes volt ez a carnuntumi nap.

Estére visszatértünk Sopronba és megvacsoráztunk. A szálláshoz vezető úton a busz lefulladt, de újra tudott indulni. Legalábbis először. A második alakalommal már nem tudtunk tovább indulni. Leszálltunk a járműről és a járdán várakoztunk, míg a felnőttek a busszal bíbelődtek. Nagyjából negyed óra után sikerült ismét beindítani a motort és végre el tudtuk érni a szállást.
Az utolsó napra biciklizés és fürdőzés volt az eredeti terv, de számításainkat keresztbe húzta a busz. Míg elvitték javítani, mi a ház körül foglaltuk el magunkat. Táncoltunk, kártyáztunk, énekeltünk, beszélgettünk és fociztunk. Ez utóbbi úgy tűnik elég veszélyes sport, így megvolt a harmadik baleset is. Osztálykirándulásunk áldozatai szerencsére most már jól vannak, az ijedség nagyobb volt, mint a baleset. Bár nem így terveztük ezt a délelőttöt, mégis nagyon jól sikerült, igazi közösségi program lett belőle. Ebédelni már a busszal mehettünk. Az elmaradt programokért cserébe tanáraink a Harrer Csokoládégyár cukrászdájában egy csokikóstolással kárpótoltak minket.
Délután fáradtan, de jókedvűen ültünk be a buszba. Mindent összevetve ez volt az eddigi legeseménydúsabb osztálykirándulásunk.

Kovács Ajsa
8. a osztályos tanuló

8.b

A 8.b osztálykirándulása Pécsett

06:15-kor találkozó az iskola előtt, 06:30-kor indulás. Bizony ilyen egy jó osztály kirándulás kezdete nálunk. Miután mindenki a buszon volt neki vágtunk négy órás utunknak Pécs felé (mivel 3-szor meg kellett állni ezért négy és fél óra lett belőle)! Első utunk Pécs belvárosába vezetett. Láttunk kosos szökőkutat (Zsolnay), négytornyú templomot, a gyönyörű főteret, lakatok sokaságát. Egyik állomásunk során megtekinthettünk Ókeresztény sírkamrákat, amelyek világörökségünk részei. Végig sétálhattunk a Dzsámi előtt és szelfiztünk a Magyar Nemzeti Színházzal (és a balettos plakáttal az oldalán). Pécs belvárosáról még azt lehet tudni, hogy tele van szebbnél szebb szökőkutakkal, sok galambbal és elegáns kávézókkal. Miután végig jártuk ezeket, megcsináltuk a feladatokat, tovább indultunk a Mecsextrém kalandparkba. Itt korlátlan bobozásra, gokartozásra, 3D-s karikára, trambulinra, kötélpályákra, mászó falra, sok csúszdára és egy játszóházra volt lehetőségünk. Valamint egy gépi rodeó bikára, ami sajnos „elpusztult” (köszi Zsombi). Ezek után megvacsoráztunk a Tepsi-füles étteremben, majd elindultunk a Dombai-tó melletti Zengő Ifjúsági táborba, ami egy éjszakára a szállásunkat jelentette. A hely nagyon aranyos volt, folydogált ott egy kis patak, és volt egy hatalmas füves tér ahol lehetőségünk volt csillagokat nézni este. Másnap a reggeli után a pécsváradi várban tölthettük a délelőttünket. Itt illatszobában és só szobában regenerálódhattunk és érdekes történeteket mesélt egy aranyos idegenvezető hölgy az egész vár területén. Szobrokat, maradványokat, freskót és még sok mindent tekinthettünk meg. Pécsváradi látogatásunk után elmentünk ebédelni a Dombai-tó melletti étterembe. Mindez után indultunk hazafelé. A hazafelé út sokkal gyorsabban és csendesebbel telt, mint az odafelé. Összességében ez egy nagyon jól megszervezett és eseménydús kirándulás volt, amire egy jó darabig emlékezhetünk majd. Köszönjük Györgyi tanárnő és Richter tanár úr!

Bokor Zsófia, Kovács Bence, Nagy Eszter

Osztálykirándulás a Velencei-tónál (9.a)

Az idén először mentünk csak két napos kirándulásra. Rövid, de sűrű programot terveztünk. A két nap alatt 6 próbát kellett kiállni az osztálynak. Ezek a próbák outdoor csapatépítő feladatok voltak, hogy összerázzák a társaságot.
Újdonság volt az is, hogy tömegközlekedési eszközökkel mentünk, nem külön busszal. Kényelmes kissé lepukkant hotelben szállásoltak el, közvetlenül a tó partján. Szerencsénkre tartott még a szeptemberi nyár, így minden programot ideális körülmények között élvezhettünk. Szállásfoglalás után sárkányhajóval mentünk a Pákozdi-emlékműhöz, ahol az emlékpark érdekességeit térkép segítségével kis csapatokban fedezhettük fel. Majd visszaeveztünk a szállásra ebédelni, és egy kis délutáni sziesztára, fürdőzésre. Este, a kötelező osztályfőnöki órák után rollerrel mentünk át Velencére. Nagyon szép volt a tó naplementében. Este, sötétben értünk haza, ahol már a szabaduló szobában pihentettük sajgó izmainkat, viszont dolgoztattok kéregállományunkat.
Másnap délelőtt soft-csúzli bajnokságot rendeztünk, majd Ebéd – és természetesen ejtőzés – után újabb csapatépítő játékok jöttek. Itt olyan feladatokat kellett csinálni, ami csak akkor sikerül, ha összedolgozunk, segítjük egymást. Nagy megelégedésünkre a szervezők véleménye szerint jól összedolgozó csapat vagyunk, felnőtt csoportokat is beleszámítva benne voltunk a TOP5-ben. Remélem, mindenki jól érezte magát, kellemesen fáradt csak el. Jó volt, bár jobb a 3 nap!

Teréz tanárnő

9.b

Míg szeptember első napja valakinek a tanulás kezdetét jelentette, addig számunkra az osztálykirándulásunknak a kezdetét. Csütörtök reggel fáradtan gyülekeztünk az iskolánál, és kilenckor elindultunk a mezőkövesdi Zsóry Zsibongóba, ahol lepakoltuk csomagjainkat, majd Egerbe utaztunk, hogy megnézzük a csodás belvárost – először az osztállyal, majd kisebb csoportokban mindenfelé. Voltak, aki gofrit ettek egy eldugott helyen, voltak, akik a Dobó téren „ütötték el” az időt, és voltak, akik időt és energiát nem kímélve megnézték a környék nevezetességeit. Délután, mikor már a szálláson voltunk, felfedeztük a környéket, valamint kihasználva a remek, napsütéses időt, röplabdáztunk és fociztunk. Vacsora után egy ideig még beszélgettünk, kártyáztunk, este pedig a szállás melletti Zsóry Fürdőben részt vettünk egy éjszakai fürdőzésen, ahol sokat nevettünk, és ahol szerintem mindenki igazán jól szórakozott. A fürdőzés után még késő estig fennmaradtunk. Másnap reggeli után a csapatépítés került előtérbe, rengeteg közösségformáló feladatot kaptunk tanárainktól, melyeknek végrehajtásához elengedhetetlen volt a koncentráció, no meg az összefogás, és a jobbnál jobb feladatok közben nem is vettük észre, hogy elszaladt a délelőtt. A kora délutáni órákban játszódott le a kirándulás egyik legemlékezetesebb jelenete: felment a röplabda egy fa tetejére! De nem, nem adtuk fel! Minden elképzelhető eszközt bevetve próbáltuk levarázsolni onnan – röpke egy óra után már sikerrel is jártunk. Ezután jött a másik hosszas időtöltés: a paprikás krumpli elkészítése vacsorára. Néhányan krumplit szeltünk egy vödör felett, mások hagymát vágtak, és volt olyan is, aki a tűz körül segédkezett a tanároknak. Amíg főtt az ennivaló, ismét röplabdázásra került a sor, csupán levezetésképpen étkezés előtt Miután mindenki jóízűen elfogyasztotta a vacsorát, nekirugaszkodtunk az osztálypóló elkészítésének. Kézről-kézre jártak a fehér pólók, és mire mind körbeért, tele voltak osztálytársaink aláírásával és kézlenyomataival. Aznap már alaposan kifáradtunk, így többen már korábban mentek pihenni. Szombaton reggel sajnos eljött az hazaindulás ideje, de mi mégis nevetve pakoltuk össze csomagjainkat, hiszen a nap utolsó állomása, Poroszló még várt ránk. Itt a drága idegenvezetőnk körbevezetett minket az épületben, ahol megtekinthettük a Tisza-tó és környéke élővilágát, majd felmásztunk az ökocentrum kilátótornyába, hogy onnan nézzünk szerteszét. Miután leértünk, volt egy kis szabadidőnk addig, amíg el nem indultunk kirándulásunk záró programjára, hajókázni a tóra, ahol közvetlen közelből is megnézhettük azt a lenyűgöző élővilágot, amiről már meséltek nekünk. A háromnegyed órás út után végleg eljött az indulás ideje, így fáradtan, de élményekkel meggazdagodva indultunk haza egy hatalmas kaland után.

10. a. ÉS A PUSZTA

Túra. Marcsi. Muflon. Vár. Puszta. Leginkább ezek a szavak voltak népszerűek, mikor feltettem a kérdést, kinek mi jut eszébe az idei kirándulásunkról. Persze ezek mind nagyszerű emlékeket és kacagásokat takarnak. Szeptember 1-jén immáron hatodik alkalommal indultunk az újabb kalandok keresésére. Osztályunkat szerintem sokan ismeritek sok-sok jóról és egy-két huncutságról. Osztályfőnökünk Tünde tanárnő, aki ugyanolyan élettel teli, mint mi, idén egy kicsit ismeretlen helyre… Pusztafalura vezetett minket. Csütörtök reggel elindultunk a világ vége felé. Kisebb alvás után a buszon, megérkeztünk a Muhi csata helyszínére. Itt körbenéztünk, dombot másztunk és fényképezettünk nagyon jó fej és profi fotós osztályfőnök helyettesünk, Ferenczi tanár úr kamerájával. További utunk Sárospatakra vezetett. Itt először a várat tekintettük meg egy Marcsi nevű, kicsit félelmetes hölgy vezetésével. Miután körbejártuk a torony 5 emeletét, részt vettünk pár lábzacskó kíséretében egy Rákóczi kiállításon.

Egy kis szabadidős sétálgatás után a Sárospataki Református Kollégium Könyvtárának 500.000 darabos gyűjteményét tekinthettük meg. Ezek után elfoglaltuk szállásunkat Pusztafalun az ország 3. legtisztább levegőjű településén a 200 lakos között. Miután Öreg Bence unokája megetette éhes pocakjainkat, az este sok kihívást rejtegetett még. Későn egy bátorságpróbán kellett részt vennünk, ahol muflon-teflon, varangy, bagoly, szellem és Józsi a medve nehezítette utunkat. Osztályunk bátor volt és teljesítette a kihívást. Nekem a második nap volt a személyes kedvencem. Kómás reggeli után ellátogattunk egy börtönmúzeumba. Itt részletes tájékoztatást kaptunk, hogy milyenek a fogházban, börtönben, fegyházban a körülmények, kik bánnak velük és hogyan. Egy kis börtönlátogatás után a Zempléni Kalandparkba mentünk. Mivel mi semmitől se félünk rögtön kipróbáltuk a 80km/h sebességgel száguldó 1036 méter hosszú csúszó pályát a Magas-hegy és Szár-hegy között suhanva. A csodás és végtelen kilátás mellett, nagyszerű érzés volt széttárt karokkal repülni a semmiben és közben érezni, ahogy a könnycseppek folynak lefelé az arcunkon. Ezután az adrenalin löket után a falmászást se hagyhattuk ki, mely nagyon megerőltető tevékenység, de a büszke leereszkedés miatt már megéri. Legutolsó sorban egy extrém bob pályán sikítottunk annyira, hogy a madarak is kirepültek az erdőből. Egy kis ebéd és alvás után nekikezdtünk egy 4 órás túrának a Füzér várhoz. Gyaloglás közben szedret szemezgettünk, tököt loptunk és forrásvizet fogyasztottunk. A vár nagyon szép volt. Felújított termeiben hálószobától kezdve tanácstermen keresztül kápolnát és mosdót is láthattunk berendezve. Reméljük, a töri, érettségin ezeket az ismereteket még kamatoztatni tudjuk. Pihenésünket odafent egy gyönyörű naplementés tájcsodálással zártuk. Miután elzavartuk az esőt és megtelt éhes bendőnk, esti program várt ránk. A Puszta ABC -ben felfedeztük a paradicsomos Topjoyt, melyet kirándulásunk italává szenteltünk. Sok paradicsomozás és a részleges szalagszakadás ápolása közben, csillagokat bámulva, tábortűz mellett énekeltünk, gitárszó mellett. Az éj közepéig tartó póker party után nyugovóra tértünk. Utolsó napunkat, a fit 6os, vagyis én így nevezem magunkat Ferenczi tanár úr élen, felbiciklizett Szlovákiába egy tengerszemhez. Útközben forrásvízbe és geoládába ütköztünk. Meg egy kis defektbe. Úgy érzem megérte feltekerni, mert a visszagurulás puszta és erdőszélen nagyon feltöltő élmény volt. Miután elbúcsúztunk, Gábor a legjobb barátunk, vagyis a buszsofőrünk Vizsoly felé irányított minket. Ezen a kis településen tekintettünk meg egy nagyon régi és szép templomot. Benne rejlik még az igazi csoda, a vizsolyi biblia eredeti darabja. Ennek megtekintése után kipróbálhattuk a nyomtatógépeket is. Utolsó helyszínünk Miskolc, Anna barlang volt. Itt egy 200 méter hosszú andezit barlangban vehettünk barlangi lélegzetet. Brokkoli mintájú falak után, kedvenc elfoglaltságunk az evés következett. Majd megkezdtük a buszon az idegesítő éneklős búcsúpartit. Köszönjük szépen Tünde tanárnőnek és Ferenczi tanár úrnak, hogy ilyen emlékezetes utolsó magyarországi kirándulást szerveztek nekünk.

Fogasy Fatime 10.a.

11.a

Tudtad, hogy Petőfit Fehéregyházán látták utoljára? És azt, hogy egy körtefa alatt írta utolsó versei egyikét? Vagy, hogy a Medve-tó azért ezt a nevet kapta, mert felülnézetből maci alakja van? Illetve, hogy Torockón kétszer kel fel a Nap? És vajon miért hívják Orbán Balázst, a legnagyobb székelyt „csontbárónak” másnéven (ezt most nem fejteném ki, ha valaki kíváncsi rá, nézzen utána! 🙂 )?
5 nap alatt Erdélyben ilyen, és ezekhez hasonló érdekes dolgokat tudhattunk meg.
Ha valaki megkérdezné, hol jártunk, válaszul ugyancsak egy kérdést kapna: „Hol nem?” Megnéztük Tamási Áron szülőfaluját, a tordai sóbarlangban megidéztük a bányászok szellemét, találkoztunk vándorcigányokkal, és gyönyörködtünk a Békás-szoros káprázatos szépségében. Hősiesen megmásztuk a Székely-kő 1129 m magas csúcsát, de ami ennél is nagyobb teljesítmény, hogy bár olykor fenéken csúszva, de épségben le is érkeztünk! Ugyan igazi medve elől nem futottunk, de egyszer egy kis kutya követett minket, amire végül ezt a nevet ruháztuk. Továbbá hallgattunk székely vicceket, és kihasználtuk az alkalmat, hogy annyi kürtős kalácsot együnk, amennyi csak belénk fér! S míg valakiknek ez volt az első utazásuk e vidékre, addig egy osztálytársunk már tizennyolcadjára tette meg ezt az utat.


Azt hiszem, bátran állíthatom, hogy ez a kirándulás gimis éveink egyik felejthetetlen, sok-sok élménnyel teli, izgalmas kalandja volt , amelyet majd pár év múlva az osztálytalálkozón örömmel fogunk felidézni! 🙂

Tanévnyitó ünnepség 2016-2017

Álláshirdetés

A Szentendrei Református Gimnázium felvételt hirdet

  • matematika bármely szakos tanári állás betöltésére

Tel: 30-4161056

Email: igazgato@regi.szrg.hu

Erasmus+pályázat 2015 beszámoló

Csak így tovább!
 
A Szentendrei Református Gimnázium 1999 óta működik és máig folyamatos építkezés és bővülés jellemzi. A nagyobb létszám és a társadalmi és gazdasági változások kihívásai folyamatosan új eszközök megismerését és jó megoldások kidolgozását kívánják. Nemzetközi partnereink tudásának, tapasztalatának kiaknázása komoly lehetőséget biztosított az intézmény fejlődésére. Újabb lépést tehettünk kitűzött célunk, a tanári kar szakmai tudásának, készségeinek fejlesztése felé, intézményi együttműködések és képzések megvalósításával. Korszerű, a diákok igényeinek és a tanítási célnak egyre inkább megfelelő, hatékony módszerek gyakorlati alkalmazásának megismerése, a tanárok és a diákok közötti digitális szakadék áthidalása nyilvánvalóan szükséges és az Erasmus+ támogatásból megvalósított többféle kurzus és job-shadowing nagy lendületet adott ennek a folyamatnak az elmúlt tanévben. Összesen tizenegy mobilitást szervezetünk és valósítottunk meg. Öt nyelvi kurzus és négy idegen nyelven folyó szakmai képzés valósult meg. Maradék megélhetési támogatásból és saját forrásból terven felüli, jól előkészített job-shadowing tevékenységre is sor került hollandiai testvériskolánknál, melyen két fő vett részt. Egyikük a pedagógiai, másikuk pedig szervezési, iskolavezetési szempontok alapján tanulmányozta a környezetvédelmi nemzetközi projektet A gimnázium nemzetközi kapcsolatainak ápolása intézmények között és a résztvevők új ismeretségei révén egyéni szinten is megvalósult. Nemzetközi kapcsolataink ápolása ezelőtt jobbára a nyelvtanárok vállán nyugodott. Hollandiai tapasztalatunk, hogy nagyobb hatásfokkal működhet egy-egy ilyen kapcsolat, ha a nem nyelvszakos minél nagyobb számban bevonhatók a megvalósításba. Most ének-, matematika-tánc, kémia-, biológia-, történelemszakos kollégák mélyíthették német-, angol- és franciatudásukat. Nyelvszakos kollégáink pedig korszerű pedagógiai és IKT jógyakorlatokat ismerhettek meg.
A kiegyensúlyozottabb munkamegosztást könnyebben tudjuk megvalósítani, mert használhatóbb nyelvtudásukra alapozva több kollégára bízhatunk ezután érdemi feladatot egy-egy diákcsere megvalósításakor. A szerzett tapasztalatokat a napi tanításban és a tervezett újabb német- és francia nyelvű diákcserékben valamint a további nyolc országgal Comenius partnerségben szerzett ismeretségre alapozó kapcsolatokban és erdélyi testvériskoláinkkal együttműködésben tudjuk majd hasznosítani.
 
Szentendrei Református Gimnázium has been operating since 1999. Since then it has been expanding and developing. The growing number of students and staff has posed challenges and made it indispensable to work on new means and feasible solutions. The knowledge and experience of our national and international partners have provided us with opportunities to learn and improve our institution. Our objective is to maintain the further improvement of our teachers’ professional skills by cooperating with schools and attending courses. To know how to implement new methods which are closer to meet the needs of students, to bridge the digital gap between students and teachers is obviously necessary. To plan, maintain and build further ties with schools from Europe can serve the successful realization of the above mentioned goals. Managing our international relations has been a responsibility of the language teachers. The experience that these relations can work much more effectively if teachers of subjects other than languages can be involved was also gained in the Netherlands. The insufficiency of language skills and confidence of teachers have proved to be an obstacle to that. That is why the skills of three colleagues were planned to be improved at German language courses. One teacher took part in a French course and one in an English course. Two colleagues attended an ICT and museum pedagogy course in English. A Mathematics teacher who speaks good English took part in a course designed for secondary school teachers. Those colleagues were chosen who can be integrated into work on tasks of present Dutch-Hungarian and planned further German and French international relations. It was also important to have at least one representative of each school subject area among the participants. To improve the professional repertoire of another colleague teaching languages joined a summer course aimed at methodology in native English environment. The course helped acquire methods to improve intercultural competences to be able to prepare students taking part in student exchanges more carefully, prevent cultural shock and raise their awareness of intercultural learning. The completion of courses of all the nine participants enabled them to become acquainted with new pedagogical methods and to improve their motivation to get to know and in addition regularly use new ICT tools and applications. By the end of the school-year creating and using web2 and e-learning tools tailored for the needs of our school had become more widespread than last year. The school management awarded participants with credit points for their work as part of their mandatory education scheme. The process of the implementation of the project was continuously monitored with various evaluation methods such as interviews, self-assessment questionnaires, online feedback to ensure the realization as closely according to the plan as possible and the more efficient design of forthcoming projects. The experience gained in this project will be applied in designing the tasks to be done together with our German and French partners and some of the eight schools we met in Comenius School Partnerships and our twin schools in Transylvania.

Ima, szablya, rokolya (Záró beszámoló)

A Nemzeti Tehetség erősítésére kiírt programján nyertes pályázatunk segítségével a 6.b. osztály 30 tanulója vett részt egy 60 órás tehetséggondozó, erősítőfejlesztő programban.

Tehetségazonosításukat Kun Attiláné Paulusz Györgyi fejlesztőpedagógus végezte különféle kérdőívek kitöltetésével Az eredményeket a diákok egyenként is megbeszélhették vele, hogy a fakultációválasztáshoz segítséget és megerősítést kapjanak. Az osztályban tanító tanárok is részt vehettek a kérdőívek kitöltésében és már információkat is kaptak az osztályban lévő tehetségekről. A program szeptemberben annyiban is folytatódik, hogy a tanárok egy hosszabb értekezlet folyamán alaposabban megismerkednek a kitűnt tehetségek továbbgondozásának lehetőségével. A kérdőívek és a programok lehetőséget adtak az alulteljesítő és a rejtőzködő tehetség felismerésére.

A tehetséggondozó programunk többféle jellegű foglalkozásból állt össze. A gimnáziumban tehetségazonosító és fejlesztő délutánokat szerveztünk, tanórán kívüli foglalkozások keretében megismerkedtek a tanulók a Dél-Dunántúli tájegység népművészeti, ókori és középkori műemlékeivel, népességével, hagyományaival, mesterségeivel. A tanulók számára lehetőség nyílt több és különféle drámapedagógiai foglalkozáson részt venni, emellett látogatást tettek a Néprajzi Múzeum és a szentendrei Skanzen egy-egy múzeumpedagógiai foglalkozásán is. Ezek mellett kézműves foglalkozások során ismerkedtek meg alaposabban a népi mesterségekkel, kerámiát készítettek, tűzzománcot, kötelet fontak stb.

A tanulók a farsangi bálon jelenítették Hunyadi Mátyás udvarát és udvartartását, szakkörszerű foglalkozások keretében megismerkedtek a kódexkészítés mikéntjével és kooperatív foglalkozások keretében maguk is készítettek kódexlapot, emellett kalandjaikat egy középkori hírmondó keretében is megörökítették.

A főprogram keretében a tanulók részt vettek egy két napos tanulmányi kiránduláson. A két nap alatt a tanulók megismerkedtek Pécs, Európa kulturális öröksége város római kori emlékeivel. Az ókeresztény sírkamrák megtekintése után Apicius receptjeinek segítségével római ételeket készítettek, majd felkeresték a pécsi püspökség székhelyét, a székesegyházat, ahol megismerkedtek a város és a régió középkori történelmének legfontosabb csomópontjaival is. A székesegyházi látogatás után a Gázi Kászim pasa dzsámijában a város törökkori múltjáról kaptak ízelítőt.

A kirándulás második napja nagyobb részt a bikali élménybirtokon telt, ahol a tanulók megismerkedtek Kinizsi Pá történetével és a korával, kipróbálták a középkori íjászatot és kardforgatás fortélyait, fabatkával vásároltak a bikali várásban és drukkoltak a fekete lovagnak a lovagi tornán. A tanulók maguk is a középkori viseletben élvezték végig a programot, egyéb gyanánt a reneszánsz étterem finomabbnál finomabb fogásait kóstolták végig.

A programok alapvető célja az információ- és élményszerzés és az ismeretek bővítése volt, erősítve a személyes, a társas, a hazafias kompetenciák fejlesztését. A digitális kompetenciák fejlesztésére a pályázati pénzből vásárolt tableteket használtuk, amellyel nemcsak anyaggyűjtést folytattak a tanulók, hanem filmet készítetek, riportokat egymással, és fényképeztek is.

A múzeumi programok interaktív programjainak kipróbálása elősegítette a középkori hírmondó befejezését és az un. programzáró Utazás kiállítás megrendezését, ahol az iskola és a szülői közönség egyaránt megtekinthette a programok eredményeit és produktumait.

A tehetségazonosító és -gondozó projektünk a diákok visszajelzései alapján is elérte célját, köszönjük a Nemzeti Tehetségprogram támogatását.

Hidvégi Eszter
projektvezető

Versenyeredmények 2015/2016-os tanév (a teljes lista itt nyílik)

Verseny megnevezése Tanuló neve Eredmény Felkészítő tanár
Ábel Jenő Latin nyelvi Tanulmányi Verseny (Maiores) Bokor Anna 10.a országos 14. helyezés Dr. Török Márta
Szabó Boglárka 10.a országos döntő, kiemelt dicséret Dr. Török Márta
Szente Adél 10.a országos döntőbe jutott Dr. Török Márta
Ábel Jenő Latin Tanulmányi Verseny (Minores kategória) Rudan Kata 9.b, országos döntőbe jutott Dr. Török Márta
Schubauer Panna 9.b országos döntőbe jutott Dr. Török Márta
Szentgyörgyi Máté 8.b országos döntő, 15. hely Gergely Judit
Zetelaki Dániel 8.a országos döntőbe jutott Gergely Judit
Zetelaki Gáspár 8.a országos döntőbe jutott Gergely Judit
Király Győző 8.a országos döntőbe jutott Gergely Judit
Arany Dániel matematika verseny Németh-Buhin Alba 9.a 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Szabó Richárd 9.a 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Székely András 9.a országos 3. hely Földiné Koczor Tünde
Zeller András9.a 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Tirol Zsófia 9.a 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Schubauer Panna 9.b 2. fordulóba jutott Szende Gabriella
Arany János Verseny (TITOK) Pluhár Zsófia 5.b országos döntőbe jutott Gergely Judit
Tasnádi Emma Enikő 5.a országos döntő 5. helyezett Gyimesi Krisztina
Atlétika 100 m – Diákolimpia Tóth Dorottya 10.a 1. hely Köck Gábor
Atlétika 200 m – Diákolimpia Tóth Dorottya 10.a 1. hely Köck Gábor
Béres Ferenc Országos Zsoltár -és Népdaléneklő verseny Döbrönte Petra 5.b 1. helyezés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny Hauser Júlia, Hoppál Ilona Cicelle, Stefaniga Dóra, Tóth Édua Zita (5.b) országos döntő, 19. hely Gergely Judit
Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny Kiss Kamilla, Kovács Ajsa, Vaczó Márta (7.a) Megyei 3. hely Szénásiné Lénárt Zsófia
Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny Bozsóki Dorina, Makay Lilla, Malomsoky Hana (7.a) Megyei 6. hely Szénásiné Lénárt Zsófia
Bolyai matematika csapatverseny Székely Bendegúz 8.b
Tóth Marcell 8.b
Lapis Áron 8.b
Török Ádám 8.b
Észak Pest megye 1.hely, Országos 21. hely Földiné Koczor Tünde
Székely András 9.a
Szabó Richárd 9.a
Pierson-Bartel Róbert 9.a
Tirol Zsófia 9.a
Dunántúl 28. hely Földiné Koczor Tünde
Óváry Márton 6.b
Imre János 6.b
Iván Botond 6.b
Halma Márton 6.b
Észak-pest megye 9. helyezés Mózes Mónika
Gérecz Márk 6.b
Mazaray Márk 6.b
Szontagh Bálint 6.b
Dombóvári Dávid 6.b
Észak-pest megye 17. helyezés Mózes Mónika
Cultura Nostra Országos Történelem Verseny Rudan Kata 9.b, Jeney Zsombor 10.b, Schubauer Panna 9.b második forduló Dr. Török Márta
Euroscola Játék 12.emelt történelem csoport Strabourgba utazás az Európa Parlamentbe Dr. Török Márta
Fővárosi középiskolai alkalmazói verseny Veszelyi Bence 10.b 2. helyezett Hidvégi Eszter
Helytörténeti verseny, Szentendre 30 gyerek 3. hely Kun Attiláné
Hevesy György Országos Kémiaverseny Kiss Kamilla 7.a megyei 6. helyezés Szakács Erzsébet
Kistérségi német nyelvi verseny, 8.évfolyam Jany Boldizsár 8.b 3. helyezés Pallos Éva
Szentgyörgyi Máté 8.b 4. helyezés Pallos Éva
Tárkányi András 8.b 8. helyezés Pallos Éva
Swinburn Viktória 7.b 3.helyezés Pallos Éva
Pesti Patrik 7.a 4. helyezés Pallos Éva
Németh Áron 7.b 7. helyezés Pallos Éva
Logo Országos Informatikai Verseny Gorda Domonkos 5.a 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Takács Attila 5.a 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Tasnádi Emma 5.a 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Székely Bendegúz 8.b országos 26. hely Csesznákné Nagy Katalin
Lapis Áron 8.b országos 50. hely Csesznákné Nagy Katalin
Logo programozás Gál Dávid 6.a 2. fordulóba jutott Hidvégi Eszter
Pálffy Donát 6.a országos 40.hely Hidvégi Eszter
Vörös Vilmos 7.b 2. fordulóba jutott Hidvégi Eszter
Bihácsi Bernadett 7.b 2. fordulóba jutott Hidvégi Eszter
MATEHETSZ- „Magamra ismerek”- irodalmi pályázat Kovács Dorottya 9.b Különdíj Tóth Enikő Ágnes
Mikola Sándor Országos Fizikaverseny Székely András 9.a Pest megye 3. hely, országos döntőbe jutott. Ferenczi Alpár
Nagy vagy- TV2 országos sportverseny 9.b Legjobb 12-be; középdöntőbe jutott Köck Gábor, Borné Haluska Marianna, Nagy Bernadett, Tóth Enikő Ágnes
Nemes Tihamér Alkalmazói Verseny Veszelyi Bence 10.b országos 36.hely Hidvégi Eszter
Tóth Johanna 10.a 2. fordulóba jutott Hidvégi Eszter
Nemes Tihamér Országos Informatikai Tanulmányi Verseny Programozás kategória Székely András 9.a Országos 21. hely Csesznákné Nagy Katalin
Székely Bendegúz 8.b 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Nemzetközi Természettudományos Diákolimpia Korea Székely András Ezüst minősítés Ferenczi Alpár, Földiné Koczor Tünde, Szakács Erzsébet
NMMV (Nemzetközi Magyar Matematika Verseny) Székely Bendegúz 8.b 19. helyezés Földiné Koczor Tünde
OKTV alkalmazói Köpeczi-Bócz Ákos 12.a Országos 19. hely Csesznákné Nagy Katalin
OKTV latin nyelv Bokor Anna 10.a országos 48. helyezett Dr. Török Márta
Szabó Boglárka 10.a továbbjutó a 2. fordulóba Dr. Török Márta
OKTV programozás Csesznák Tamás Levente Országos 36. hely Csesznákné Nagy Katalin
OKTV történelem Petricskó Márton 12.a második forduló Dr. Török Márta
OKTV, Rajz és vizuális kultúra, Konrád Eszter 13. ny második fordulóba jutás Kun Attiláné
Orchidea-Pangea Tehetségkutató Matematika Verseny Pálffy Donát 6.a Országos 78. helyezés Földiné Koczor Tünde
Székely Bendegúz 8.b Országos 37. helyezés Földiné Koczor Tünde
Mihályi Zorka 8.b Országos 62. helyezés Földiné Koczor Tünde
Hortobágyi Cecília 8.b Országos 90. helyezés Földiné Koczor Tünde
Szabó Richárd 9.a Országos 14. helyezés Földiné Koczor Tünde
Imre János 6.b Országos 27. helyezés Mózes Mónika
Nándori Dorina 10. Országos 56. helyezés Szabó-Hevér Eszter
Országos zsoltáréneklő verseny Erm Emil-5.b, Baross Kata – 6.b Arany minősítés Körösmezei Varga Zsuzsanna
Huszár Anna 8.b Ezüst minősítés Körösmezei Varga Zsuzsanna
Öveges József Kárpát-medencei Fizikaverseny Székely Bendegúz 8.b Megyei fordulóba jutott Ferenczi Alpár
Baross Csanád 8.a Megyei fordulóba jutott Ferenczi Alpár
Török Ádám 8.b Megyei fordulóba jutott Ferenczi Alpár
PontVelem Fenntarthatósági Kupa Székely András, Szabó Richárd, Pierson-Bartel Róbet 9.a Országos 7. hely Földiné Koczor Tünde
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 4x50m gyors váltó Balogh Lóránd 1. hely Nagy Bernadett, Köck Gábor
Fogasy Félix 7.b
Hidvégi Zoltán 8.a
Kelemen Ákos 8.a
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 4x50m gyors váltó Gaszner Anna 8.b 2. hely Nagy Bernadett, Köck Gábor
Kósz Márti 8.a
Pintér Anna 8.a
Sipos Panni 8.a
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 4x50m gyors váltó Balogh Andor 5.b 2. hely Nagy Bernadett, Köck Gábor
Rácsai Richard 6.b
Kelemen Levente 6.b
Takács Attila Bence 7.b
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 4x50mn vegyes váltó Balogh Lóránd 2. hely Nagy Bernadett, Köck Gábor
Fogasy Félix 7.b
Hidvégi Zoltán 8.a
Kelemen Ákos 8.a
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 50m gyors Kósz Márti 8.a 1. hely Nagy Bernadett, Köck Gábor
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 50m gyors Fogasy Félix 7.b 3. hely
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 50m hát Kelemen Ákos 8.a 3. hely
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 50m mell Fogasy Félix 7.b 3. hely
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 50m mell Pintér Anna 8.a 3. hely
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 50m pillangó Kelemen Ákos 8.a 3. hely
Református Iskolák Országos Matematika Versenye Székely bendegúz 8.b 1. hely Földiné Koczor Tünde
Református Iskolák Országos Matematika Versenye Szabó Richárd 9.a 2. hely Földiné Koczor Tünde
Református Középiskolák Országos Kémiaversenye Szentgyörgyi Boglárka 4. helyezés Dulai Teréz
Református Középiskolák Országos Kémiaversenye Székely András 9.a 1. helyezés Szakács Erzsébet
Református Középiskolák Országos Kémiaversenye Kiss Kamilla 7.a 2. helyezés Szakács Erzsébet
Röplabda Diákolimpia – országos elődöntő Törköly Kinga
Makó Zsófia
Nagy Zsófia
Nagy Eszter
Both Fióna
Csóri Flóra
Kovács Jázmin
Lissák Júlia
Nemes Borbála
Tóth Margaréta
2. hely Nagy Bernadett, Borné Haluska Mariann, Köck Gábor
Savaria Országos Történelem verseny Rudan Kata (9.b), Szabó Richárd (9.a) Megyei forduló Dr. Török Márta, Kulcsár Márta, Nagyné Poczik Tünde
Spiel und Gewinn országos német nyelvi levelezőverseny, Junior egyéni Bihácsi Bernadett 7.b országos 8. helyezés Pallos Éva
Swinburn Viktória 7.b országos 22. helyezés Pallos Éva
Mihályi Zorka, Országh Adél, Szentgyörgyi Boglárka 8.b országos 14. helyezés Pallos Éva
Szentgyörgyi Máté, Tárkányi András 8.b országos 40. helyezés Pallos Éva
Jane Haining országos angolverseny Tóth Marcell 8.b 6. hely Pallos Éva
Underground Kiadó Védtelen Város című fotó- és szépirodalmi pályázatán Osváth Dorottya 13. ny díjazott; antológiában való megjelenés Gergely Judit
Varga Tamás matematika verseny Török Ádám 8.b Pest megye 19. hely Földiné Koczor Tünde
Székely Bendegúz 8.b Pest megye 7, hely Földiné Koczor Tünde
Lapis Áron 8.b Pest megye 35. hely Földiné Koczor Tünde
Eckensberger Attila 7. a 2. fordulóba jutottak Mózes Mónika
Városi német nyelvi vers -és prózamondó Lakner Léna 5.a 2. helyezés Pallos Éva
Pesti Patrik 7.a 2. helyezés Pallos Éva
Nemere Imola 8.b 1. helyezés Pallos Éva
Jany Boldizsár 8.b 2. helyezés Pallos Éva
Török Ádám 8.b 3. helyezés Pallos Éva
Városi népdaléneklő verseny Döbrönte Petra 5.b arany minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Erm Emil 5.b arany minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Zrínyi Ilona Matematikaverseny Székely Bendegúz 8.b Észak-pest megyei körzet, 25. helyezés Földiné Koczor Tünde
Török Ádám 8.b Észak-pest megyei körzet, 27. helyezés Földiné Koczor Tünde
Székely András 9.a Észak-pest megyei körzet, 11. helyezés Földiné Koczor Tünde
Szabó Richárd 9.a Észak-pest megyei körzet, 41. helyezés Földiné Koczor Tünde
Óváry Márton 6.b Észak-pest megyei körzet, 16. helyezés Mózes Mónika
Halma Márton Észak-pest megyei körzet, 51. helyezés Mózes Mónika
Verseny megnevezése Tanuló neve Eredmény Felkészítő tanár
Ábel Jenő Latin nyelvi Tanulmányi Verseny (Maiores) Bokor Anna 10.a országos 14. helyezés Dr. Török Márta
Szabó Boglárka 10.a országos döntő, kiemelt dicséret Dr. Török Márta
Szente Adél 10.a országos döntőbe jutott Dr. Török Márta
Ábel Jenő Latin Tanulmányi Verseny (Minores kategória) Rudan Kata 9.b, országos döntőbe jutott Dr. Török Márta
Schubauer Panna 9.b országos döntőbe jutott Dr. Török Márta
Szentgyörgyi Máté 8.b országos döntő, 15. hely Gergely Judit
Zetelaki Dániel 8.a országos döntőbe jutott Gergely Judit
Zetelaki Gáspár 8.a országos döntőbe jutott Gergely Judit
Király Győző 8.a országos döntőbe jutott Gergely Judit
Arany Dániel matematika verseny Németh-Buhin Alba 9.a 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Szabó Richárd 9.a 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Székely András 9.a országos 3. hely Földiné Koczor Tünde
Zeller András9.a 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Tirol Zsófia 9.a 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Schubauer Panna 9.b 2. fordulóba jutott Szende Gabriella
Arany János Verseny (TITOK) Pluhár Zsófia 5.b országos döntőbe jutott Gergely Judit
Tasnádi Emma Enikő 5.a országos döntő 5. helyezett Gyimesi Krisztina
Atlétika 100 m – Diákolimpia Tóth Dorottya 10.a 1. hely Köck Gábor
Atlétika 200 m – Diákolimpia Tóth Dorottya 10.a 1. hely Köck Gábor
Béres Ferenc Országos Zsoltár -és Népdaléneklő verseny Döbrönte Petra 5.b 1. helyezés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny Hauser Júlia, Hoppál Ilona Cicelle, Stefaniga Dóra, Tóth Édua Zita (5.b) országos döntő, 19. hely Gergely Judit
Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny Kiss Kamilla, Kovács Ajsa, Vaczó Márta (7.a) Megyei 3. hely Szénásiné Lénárt Zsófia
Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny Bozsóki Dorina, Makay Lilla, Malomsoky Hana (7.a) Megyei 6. hely Szénásiné Lénárt Zsófia
Bolyai matematika csapatverseny Székely Bendegúz 8.b
Tóth Marcell 8.b
Lapis Áron 8.b
Török Ádám 8.b
Észak Pest megye 1.hely, Országos 21. hely Földiné Koczor Tünde
Székely András 9.a
Szabó Richárd 9.a
Pierson-Bartel Róbert 9.a
Tirol Zsófia 9.a
Dunántúl 28. hely Földiné Koczor Tünde
Óváry Márton 6.b
Imre János 6.b
Iván Botond 6.b
Halma Márton 6.b
Észak-Pest megye 9. helyezés Mózes Mónika
Gérecz Márk 6.b
Mazaray Márk 6.b
Szontagh Bálint 6.b
Dombóvári Dávid 6.b
Észak-pest megye 17. helyezés Mózes Mónika
Cultura Nostra Országos Történelem Verseny Rudan Kata 9.b, Jeney Zsombor 10.b, Schubauer Panna 9.b második forduló Dr. Török Márta
Euroscola Játék 12.emelt történelem csoport Strabourgba utazás az Európa Parlamentbe Dr. Török Márta
Fővárosi középiskolai alkalmazói verseny Veszelyi Bence 10.b 2. helyezett Hidvégi Eszter
Helytörténeti verseny, Szentendre 30 gyerek 3. hely Kun Attiláné
Hevesy György Országos Kémiaverseny Kiss Kamilla 7.a megyei 6. helyezés Szakács Erzsébet
Kistérségi német nyelvi verseny, 8.évfolyam Jany Boldizsár 8.b 3. helyezés Pallos Éva
Szentgyörgyi Máté 8.b 4. helyezés Pallos Éva
Tárkányi András 8.b 8. helyezés Pallos Éva
Swinburn Viktória 7.b 3.helyezés Pallos Éva
Pesti Patrik 7.a 4. helyezés Pallos Éva
Németh Áron 7.b 7. helyezés Pallos Éva
Logo Országos Informatikai Verseny Gorda Domonkos 5.a 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Takács Attila 5.a 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Tasnádi Emma 5.a 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Székely Bendegúz 8.b országos 26. hely Csesznákné Nagy Katalin
Lapis Áron 8.b országos 50. hely Csesznákné Nagy Katalin
Logo programozás Gál Dávid 6.a 2. fordulóba jutott Hidvégi Eszter
Pálffy Donát 6.a országos 40.hely Hidvégi Eszter
Vörös Vilmos 7.b 2. fordulóba jutott Hidvégi Eszter
Bihácsi Bernadett 7.b 2. fordulóba jutott Hidvégi Eszter
MATEHETSZ- „Magamra ismerek”- irodalmi pályázat Kovács Dorottya 9.b Különdíj Tóth Enikő Ágnes
Mikola Sándor Országos Fizikaverseny Székely András 9.a Pest megye 3. hely, országos döntőbe jutott. Ferenczi Alpár
Nagy vagy- TV2 országos sportverseny 9.b Legjobb 12-be; középdöntőbe jutott Köck Gábor, Borné Haluska Marianna, Nagy Bernadett, Tóth Enikő Ágnes
Nemes Tihamér Alkalmazói Verseny Veszelyi Bence 10.b országos 36.hely Hidvégi Eszter
Tóth Johanna 10.a 2. fordulóba jutott Hidvégi Eszter
Nemes Tihamér Országos Informatikai Tanulmányi Verseny Programozás kategória Székely András 9.a Országos 21. hely Csesznákné Nagy Katalin
Székely Bendegúz 8.b 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Nemzetközi Természettudományos Diákolimpia Korea Székely András Ezüst minősítés Ferenczi Alpár, Földiné Koczor Tünde, Szakács Erzsébet
NMMV (Nemzetközi Magyar Matematika Verseny) Székely Bendegúz 8.b 19. helyezés Földiné Koczor Tünde
OKTV alkalmazói Köpeczi-Bócz Ákos 12.a Országos 19. hely Csesznákné Nagy Katalin
OKTV latin nyelv Bokor Anna 10.a országos 48. helyezett Dr. Török Márta
Szabó Boglárka 10.a továbbjutó a 2. fordulóba Dr. Török Márta
OKTV programozás Csesznák Tamás Levente Országos 36. hely Csesznákné Nagy Katalin
OKTV történelem Petricskó Márton 12.a második forduló Dr. Török Márta
OKTV, Rajz és vizuális kultúra, Konrád Eszter 13. ny második fordulóba jutás Kun Attiláné
Orchidea-Pangea Tehetségkutató Matematika Verseny Pálffy Donát 6.a Országos 78. helyezés Földiné Koczor Tünde
Székely Bendegúz 8.b Országos 37. helyezés Földiné Koczor Tünde
Mihályi Zorka 8.b Országos 62. helyezés Földiné Koczor Tünde
Hortobágyi Cecília 8.b Országos 90. helyezés Földiné Koczor Tünde
Szabó Richárd 9.a Országos 14. helyezés Földiné Koczor Tünde
Imre János 6.b Országos 27. helyezés Mózes Mónika
Nándori Dorina 10. Országos 56. helyezés Szabó-Hevér Eszter
Országos zsoltáréneklő verseny Erm Emil-5.b, Baross Kata – 6.b Arany minősítés Körösmezei Varga Zsuzsanna
Huszár Anna 8.b Ezüst minősítés Körösmezei Varga Zsuzsanna
Öveges József Kárpát-medencei Fizikaverseny Székely Bendegúz 8.b Megyei fordulóba jutott Ferenczi Alpár
Baross Csanád 8.a Megyei fordulóba jutott Ferenczi Alpár
Török Ádám 8.b Megyei fordulóba jutott Ferenczi Alpár
PontVelem Fenntarthatósági Kupa Székely András, Szabó Richárd, Pierson-Bartel Róbet 9.a Országos 7. hely Földiné Koczor Tünde
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 4x50m gyors váltó Balogh Lóránd 1. hely Nagy Bernadett, Köck Gábor
Fogasy Félix 7.b Nagy Bernadett, Köck Gábor
Hidvégi Zoltán 8.a Nagy Bernadett, Köck Gábor
Kelemen Ákos 8.a Nagy Bernadett, Köck Gábor
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 4x50m gyors váltó Gaszner Anna 8.b 2. hely Nagy Bernadett, Köck Gábor
Kósz Márti 8.a Nagy Bernadett, Köck Gábor
Pintér Anna 8.a Nagy Bernadett, Köck Gábor
Sipos Panni 8.a Nagy Bernadett, Köck Gábor
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 4x50m gyors váltó Balogh Andor 5.b 2. hely Nagy Bernadett, Köck Gábor
Rácsai Richard 6.b Nagy Bernadett, Köck Gábor
Kelemen Levente 6.b Nagy Bernadett, Köck Gábor
Takács Attila Bence 7.b Nagy Bernadett, Köck Gábor
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 4x50mn vegyes váltó Balogh Lóránd 2. hely Nagy Bernadett, Köck Gábor
Fogasy Félix 7.b Nagy Bernadett, Köck Gábor
Hidvégi Zoltán 8.a Nagy Bernadett, Köck Gábor
Kelemen Ákos 8.a Nagy Bernadett, Köck Gábor
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 50m gyors Kósz Márti 8.a 1. hely Nagy Bernadett, Köck Gábor
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 50m gyors Fogasy Félix 7.b 3. hely Nagy Bernadett, Köck Gábor
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 50m hát Kelemen Ákos 8.a 3. hely Nagy Bernadett, Köck Gábor
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 50m mell Fogasy Félix 7.b 3. hely Nagy Bernadett, Köck Gábor
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 50m mell Pintér Anna 8.a 3. hely Nagy Bernadett, Köck Gábor
Ref. Isk. Orsz. Úszóbajn. – 50m pillangó Kelemen Ákos 8.a 3. hely Nagy Bernadett, Köck Gábor
Református Iskolák Országos Matematika Versenye Székely bendegúz 8.b 1. hely Földiné Koczor Tünde
Református Iskolák Országos Matematika Versenye Szabó Richárd 9.a 1. hely Földiné Koczor Tünde
Református Középiskolák Országos Kémiaversenye Szentgyörgyi Boglárka 4. helyezés Dulai Teréz
Református Középiskolák Országos Kémiaversenye Székely András 9.a 1. helyezés Szakács Erzsébet
Református Középiskolák Országos Kémiaversenye Kiss Kamilla 7.a 2. helyezés Szakács Erzsébet
Röplabda Diákolimpia – országos elődöntő Törköly Kinga 9.b 2. hely Nagy Bernadett, Borné Haluska Mariann, Köck Gábor
Makó Zsófia 8.a Nagy Bernadett, Borné Haluska Mariann, Köck Gábor
NagyZsófia Nagy Bernadett, Borné Haluska Mariann, Köck Gábor
Nagy Eszter Nagy Bernadett, Borné Haluska Mariann, Köck Gábor
Both Fióna Nagy Bernadett, Borné Haluska Mariann, Köck Gábor
Csóri Flóra Nagy Bernadett, Borné Haluska Mariann, Köck Gábor
Kovács Jázmin Nagy Bernadett, Borné Haluska Mariann, Köck Gábor
Lissák Júlia Nagy Bernadett, Borné Haluska Mariann, Köck Gábor
Nemes Borbála Nagy Bernadett, Borné Haluska Mariann, Köck Gábor
Tóth Margaréta Nagy Bernadett, Borné Haluska Mariann, Köck Gábor
Savaria Országos Történelem verseny Rudan Kata (9.b), Szabó Richárd (9.a) Megyei forduló Dr. Török Márta, Kulcsár Márta, Nagyné Poczik Tünde
Spiel und Gewinn országos német nyelvi levelezőverseny, Junior egyéni Bihácsi Bernadett 7.b országos 8. helyezés Pallos Éva
Swinburn Viktória 7.b országos 22. helyezés Pallos Éva
Mihályi Zorka, Országh Adél, Szentgyörgyi Boglárka 8.b országos 14. helyezés Pallos Éva
Szentgyörgyi Máté, Tárkányi András 8.b országos 40. helyezés Pallos Éva
Jane Haining országos angolverseny Tóth Marcell 8.b 6. hely Pallos Éva
Underground Kiadó Védtelen Város című fotó- és szépirodalmi pályázatán Osváth Dorottya 13. ny díjazott; antológiában való megjelenés Gergely Judit
Varga Tamás matematika verseny Török Ádám 8.b Pest megye 19. hely Földiné Koczor Tünde
Székely Bendegúz 8.b Pest megye 7, hely Földiné Koczor Tünde
Lapis Áron 8.b Pest megye 35. hely Földiné Koczor Tünde
Eckensberger Attila 7. a 2. fordulóba jutottak Mózes Mónika
Városi német nyelvi vers -és prózamondó Lakner Léna 5.a 2. helyezés Pallos Éva
Pesti Patrik 7.a 2. helyezés Pallos Éva
Nemere Imola 8.b 1. helyezés Pallos Éva
Jany Boldizsár 8.b 2. helyezés Pallos Éva
Török Ádám 8.b 3. helyezés Pallos Éva
Városi népdaléneklő verseny Döbrönte Petra 5.b arany minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Erm Emil 5.b arany minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Zrínyi Ilona Matematikaverseny Székely Bendegúz 8.b Észak-pest megyei körzet, 25. helyezés Földiné Koczor Tünde
Török Ádám 8.b Észak-Pest megyei körzet, 27. helyezés Földiné Koczor Tünde
Székely András 9.a Észak-Pest megyei körzet, 11. helyezés Földiné Koczor Tünde
Szabó Richárd 9.a Észak-Pest megyei körzet, 41. helyezés Földiné Koczor Tünde
Óváry Márton 6.b Észak-pest megyei körzet, 16. helyezés Mózes Mónika
Halma Márton Észak-pest megyei körzet, 51. helyezés Mózes Mónika

Tűz, fény, energia

A Nemzeti Tehetség Program természettudományos kompetencia erősítésére kiírt programján nyertes pályázatunk révén a 10. évfolyam 20 tanulója vett részt egy 60 órás műhelymunkában.

A tehetségazonosításukat Dr. Gyebnár Viktória pszichológus végezte különféle kérdőívekkel. Az eredményeket a diákok egyenként is megbeszélhették vele, hogy a fakultációválasztáshoz segítséget és megerősítést kapjanak. A tanárok is részt vehettek egy összefoglaló tájékoztatón, ahol meglepetést okozott néhány rejtőzködő tehetség felismerése.

Többféle jellegű foglalkozásból állt össze a tehetséggondozó program: az iskolában szakkörszerű formában végzett manuális munka, számolási gyakorlat és kőolaj-földgáz projekt, valamint a külső helyszíneken élményszerű tanulás.

Még ősszel megtapasztalhattuk a fény hiányát a Láthatatlan kiállításon, a lillafüredi Anna barlangban megismerhettük a lámpaflóra fogalmát és a mesterséges megvilágítási módok fajtáit. A Szalajka-völgyben a Bükki Nemzeti Park szabadtéri múzeumában tanulhattunk a fa sokoldalú felhasználási lehetőségéről régen és napjainkban, az erdőhöz kapcsolódó mesterségek történeti áttekintéséről, eszközeiről és módszereiről.

A 2 napos tanulmányi út célpontjai a győri AUDI autógyár és a Mobilis Interaktív Kiállítási Központ és Mosonmagyaróváron a Futura Interaktív Természettudományi Élményközpont volt.

Az 1 napos üzemlátogatást a budapesti Liszt Ferenc Repülőtérre szerveztük. Az energia témán túl főként a Repülőtéri Hivatásos Tűzoltóság miatt került be a programba.

A célunk a gyár- és reptérlátogatással az információ- és élményszerzésen túl pályaorientáció volt természettudományos és technikai-mérnöki irányba. Az élményközpontok pedig a tanulók motiválására, természettudományos ismeretének és tapasztalatának a növelésére is alkalmasak voltak az interaktív elemek kipróbálásával, de a pánikszobáik és a nyomozójáték konkrét ötleteket, inspirációt nyújtott a diákok saját tervezésű szabaduló szobájának a megalkotásához, amit tárgyiasult projekteredménynek vállaltunk. Ez létre is jött, nagy érdeklődés volt iránta az iskola egészségnapján, a kiskunhalasi diákok látogatásakor és betelt a jelentkezési lap a pünkösdi családi napon is. Ugyancsak élvezte mindent résztvevő a buborékfújást is, mert nemcsak bemutatót tartottunk, hanem ki is próbálhatták az érdeklődők.

A tehetségazonosító és -gondozó projektünk a diákok visszajelzései alapján is elérte célját, köszönjük a Nemzeti Tehetségprogram támogatását.

Szakács Erzsébet
projektvezető

III. Nemzetközi Magyar Matematika Verseny

III. Nemzetközi Magyar Matematika Verseny (5-8. osztály)

Székely Bendegúz (8.b) meghívást kapott a részvételre. Ezt azzal érdemelte ki, hogy megnyerte a református iskolák közötti versenyt Debrecenben ez év tavaszán. Az elnevezés furcsa, azért nemzetközi, mert a környező országok magyar lakta területeiről is érkeztek versenyzők.

„Nekem nagyon jó élmény volt, mert sok program volt és érdekesek. Az első nap, amikor megérkeztünk elmentünk a Kecskeméti Kodály Iskolába és részt vettünk a megnyitón, ahol a művészeti iskola diákjainak zenés, táncos műsorát tekinthettük meg. Este logikai játékokkal szórakoztattuk magunkat és egymást. A második napon volt a verseny első fordulója, amin 4 feladatot kellett megoldani 2 óra alatt. Délután szétnéztünk a városban, megnéztük a hangszerkiállítást, a planetáriumban egy kisebb programon vehettünk részt.  Este táncház volt, ami jó alkalom volt a megismerkedésre, mert másnap este csapatokban versenyeztünk a Kecske Kupán. A harmadik napon megírtuk a verseny második fordulóját, délután elmentünk színházba. A harmadik nap estefelé volt a csapatverseny, amin kecske tallérokat lehetett nyerni, amivel különböző tárgyakra lehetett licitálni. A licitálást közös tortázás zárta. A negyedik napra már csak az eredményhirdetés maradt, majd a hazautazás. Összességében egy jó élmény, tapasztalat volt számomra.”

Székely Bendegúz

ELEVEN ÖRÖKSÉG Helytörténeti vetélkedősorozat

Szentendre Város Önkormányzata a 2015-2016. évi tanévben városi helytörténeti vetélkedősorozat megrendezését kezdeményezte. Hat alkalommal 8-8 fős csapat indult képviselni iskolánkat.

A rendezvény célja, hogy a versenyben résztvevő diákok élményt nyújtó feladatokon keresztül alaposabban megismerjék Szentendre gazdag örökségét, ezáltal is erősítve lakhelyükhöz való kötődésüket és ragaszkodásukat.

A vetélkedőt a város iskolái között ősszel és tavasszal, három-három fordulóban rendezték meg. Minden alkalomnak volt egy központi témája, amivel a résztvevők részletesebben foglalkoztak. A hatodik, befejező eseményen a tanulók gálaműsor keretében adtak számot az addig elsajátítottakról.

A vetélkedő tematikája:

Október – Az első forduló: várostörténet.

A helytörténeti vetélkedő első fordulójának anyaga Szentendre története, kulturális öröksége, irodalma, néprajza. E forduló kitűnő alkalom volt arra, hogy diákjaink játékosan, interaktív módon elsajátítsák azokat az ismereteket, amelyek elengedhetetlenül fontosak lokális és nemzeti identitásuk megerősödéséhez.

A várostörténeti séta során teljesítendő feladattípusok – rejtvény, teszt, kvíz, fotózás, adatgyűjtés, alkotómunka, a város különböző helyszínein voltak.

Témavezető volt: Móricz János történész, PMK helytörténeti gyűjtemény munkatársa, iskolánk volt diákja.

A  forduló résztvevői: 7.a:  Gyimóthy Eszter, Kovács Ajsa, 7.b: Csóri Dorka, Csóri Flóra 8.a: M.Tóth Eszter, Sipos Ilka, 8.b: Cserép Laura, Szilágyi Sára.

November- A második forduló témája: Szentendre képzőművészete.

A Ferenczy Múzeumban, a Barcsay Jenő Múzeumban, a MűvészetMalomban, és a Régi Művésztelepen voltak feladatatok. Az egyes állomásokon 35 perc állt a csapatok rendelkezésére, hogy a művészeti kvíz-kérdésekre válaszokat adjanak.

A forduló résztvevői: 7.a: Pesti Patrik, Tóth Kornél, 7.b: Vigh Dávid, Nagy Péter, 8.a: Sipos Ilka, M. Tóth Eszter, 8.b: Árki Imre, Tamás Brúnó.

December- A harmadik forduló: Szentendre nemzetiségei.

Iskolánknak a görög nemzetiség múltját és jelenét kellett bemutatni Szentendre helytörténetében. Interjúkészítés volt feladat egy-egy szentendrei, nemzetiségét őrző családdal, majd ebből egy prezentáció összeállításával versenyeztek az iskolák ki tudta jobban bemutatni Szentendre nemzetiségeit (szerbeket, németeket, görögöket…).

A  forduló résztvevői: 8.a: Sipos Ilka, M. Tóth Eszter, Baross Csanád, Kasza Kristóf, 8.b: Szente Gréta, Nemere Imola, Bodrogai András, Nagy Benedek.

Március-  A negyedik forduló: Az Önkormányzat.

Szentendrei Város Önkormányzatának munkájába nyertek bepillantást a csapatok oly módon, hogy a Polgármesteri Hivatalban a különböző „szakosztályokon” kellett kérelmeket és egyéb hivatalos ügyeket intézni, valamint interjút készíteni Verseghy-Nagy Miklós polgármester úrral.

A  forduló résztvevői: 7.b: Novák Orsolya, Buzás Kata, 8.a: Szentgyörgyi Nóra, M. Tóth Eszter, 8.b: Huszár Anna, Szente Gréta, Buzás Dorina, Pataki Virág.

Április- Az ötödik forduló: Szentendre természeti adottságai.

A Bükkös-patak mentén tett kiránduláson, több állomáson a térség természeti kincseinek feltérképezése volt a feladat. Ebben a versenyrészben a biológiai háttértudásukat alkalmazhatták diákjaink.

A  forduló résztvevői: 7.a: Jeney Kristóf, Jankai Áron, 7.b: Trenka Zsombor, 8.b: Pataki Virág, Szente Gréta, Buzás Dorina, 8.a: M. Tóth Eszter, Sipos Ilka.

A lezajlott fordulókon kívül még öt Szentendrét ábrázoló képzőművészeti alkotást kellett készíteni „Az én Szentendrém” címmel. A festményeket az Önkormányzat Polgármesteri Galériájában rendezett kiállításon lehet megtekinteni.  Tehetséges készítőik: Fazekas Anna, Cseresnyés Dorottya 10.b.  Herczeg Alíz 10.a, Tirol Zsófia, Eckesnberger Lilian 9.a, Malomsoky Hana 7.a, Kovács Jázmin 6.a osztályos tanulók.

Három perces rövidfilmet is kellett készíteni szintén „ Az én Szentendrém” címmel, melyben be kellet mutatni a város idegenforgalmát, természeti kincseit, múltját, művészetét, lakóit, zenei aláfestéssel.

A feladatot vállalta: Bodrogai András és Köpeczi-Bócz Gergely 8.a osztályos tanuló.

Május- A hatodik  alkalom, a Gála műsor.

A vetélkedőn résztvevő összes diák részt vehetett a befejező műsoron. A Polgármesteri Hivatal dísztermét megtöltötték a gyerekek. Diákjainknak levetítették a Szentendréről készített kisfilmeket, majd Móricz János úr játszott „Beugrót” a vendégekkel. A fogadás után az eredményhirdetés következett. A Szentendrei Református Gimnázium a harmadik helyezést érte a versenyben. Az iskolának 100.000 Ft volt a jutalma. Köszönjük a lelkes, ügyes és okos kis csapatunknak, akik sok élménnyel, tapasztalattal és tudással lettek gazdagabbak.

Remélem a következő években is lehetőség nyílik városunk és környékének alapos megismerésére. Köszönjük a szervezőknek, a városnak.

Györgyi tanárnő

Szeretethíd 2016

TERMÉSZETKUTATÓ TÁBOR

NÉMET-MAGYAR CSEREDIÁK PROGRAM, 2016

Zsóka Tanárnő, megvan a bőröndje?

AVAGY NÉMET-MAGYAR CSEREDIÁK PROGRAM, 2016

Idén is népes csapattal indultuk Németországba, hogy a Güterslohi Városi Gimnáziummal ápolt kapcsolatunkat tovább erősítsük.

A 9. és a 11. évfolyamból vettünk részt a programban, összesen 16-an. A repülőút szinte problémamentes és nagyon szép volt, egyeseknek az első repülésük. Az ezután következő vonatozással, schwebebahnozással és gyaloglással úgy tűnt, már lassan a német határon is túlmegyünk, cipelve a nagy bőröndöket, de a táj kárpótolt, mert sokkal szebb volt annál, mint amire én számítottam.

Az iskolához megérkezve mindenki meglepődött az arányokon, mert egyetlen épület is nagyobb volt, mint a mi iskolánk, és összesen négy épülete volt. Több plazma TV, hatalmas menza, színpados előadóterem, színes folyosók, italautomaták, büfé vártak minket.
A német tanárok és programvezetők bemutatkoztak és röviden köszöntöttek bennünket – ekkor még Zsóka tanárnő fordítására nagyon is szükségünk volt, különösen nekünk, második nyelveseknek. Így történhetett az, hogy a (mindig) többféle választható ebéd esetében a rántott sajt nem a várt trappista vagy valami megszokott, hanem juhsajt volt. Sebaj, az állandó salátabár is megtette. Általában vendéglőben ebédeltünk, de meg kell említeni az iskola saját, hatalmas menzáját, modern stílusban elhelyezett asztalokkal, székekkel, színes falakkal, több választható menüvel és állandóan, korlátlanul fogyasztható tészta- és salátabárral.

Az iskola egyéb téren is a Refihez hasonlóan korszerű eszközökkel felszerelt; nekik is van kivetítőjük,  és egy hatalmas sporttermük. A vendéglátó diákok 13-16 évesek voltak, tehát nem egyezett az órarendjük a miénkkel, de amúgy is más rendszerben zajlik a tanítás. Például politikaórájuk van már 14 évesen is.

A programok közé tartozott Paderborn, Osnabrück és Köln meglátogatása, megnéztünk három múzeumot a tíz nap folyamán: a nagyon elvont és nagyon modern Ludwig Múzeumot, a zsidó művész Félix Nussbaum életét és munkásságát bemutató múzeumot és a Heinz-Nixdorf technikatörténeti múzeumot. Kölnben dóm- és városvezetésen vettünk részt, szabadidőnkben pedig felfedeztük a város üzleteit és cukrászdáit. Sokat buszoztunk, ami nem volt kellemetlen, mert jól el tudtunk beszélgetni az úton. Az egyetlen, ami kelletlenséget okozhatott, hogy a figyelmeztetés ellenére sem számítottunk ennyire mínusz végtelen fokokra; rendkívül hideg volt. Mindenki furcsán nézett Kölnben arra a srácra, aki térdig érő nadrág és rövid ujjú kombóban vonzotta a meghökkent tekinteteket, még a szintén kellemesen lengén öltözött helyeiktől is – legalábbis hozzánk képest, a dupla pulcsi, télikabát, duplatakaró stílust követőköz képest még ők is csak egy kabátot viseltek.

A hétvégét mindenki a vendéglátójával szervezte és töltötte, moziba mentünk, társasoztunk, a környékbeli városokat és látványosságokat nézhettük meg.   Sok érdekesség, a vártnál – számomra – kevesebb meglepő dolog, barátságos és kedves emberek, programok színesítették atíz napot. Nyelvileg minden résztvevőnek sokat segített ez az út, többek között nekem is, hiszen nem kellett használnom azt a kézikönyvet, amit arra az esetre szereztem be, ha nem értenek engem és én sem értem a vendéglátókat. De azért ők is tanultak tőlünk: répa, ágyás, agyas, ágyas, cuki, szia, a nevem…, egészségedre és egyéb szavakat is megtanulhattak magyarul.

Az utolsó estén bemutattuk egész heti projektmunkánk eredményét: tánc, közös éneklés, hangszeres műsor, Magyarországról szóló prezentációk, sok nevetés, beszélgetés tette felejthetetlenné a búcsúestet.

Köszönet Alvincz Zsóka és Mózes Mónika tanárnőnek a kíséretért, valamint Pallos Éva tanárnőnek a szervezésért.

Szóval, „koccintsunk ránk, a pillanatra”, mert azt hiszem, mindenki nevében mondhatom, hogy nagyon jól éreztük magunkat és felejthetetlen emlékként tartjuk majd számon ezt a bő hetet. Várjuk őket szeptemberben Magyarországra.

„Nagyon tetszett a németek módszere a Tokaji fogyasztására: vízzel felöntve.” (Krulik Virág 11.a)

„ A számítástechnikai múzeum volt a kedvencem a sok király bemutatott dolgok miatt.” (Hazafi Eszter 11.a)

„A zenélést szerettem talán a legjobban, jó volt együtt összehozni egy darabot és előadni” (Krasznai Márton 11.a)

Fábián Boglárka, 11.a

 

Mestermunka 2016

Ima, szablya, rokolya

A „nyilvánosság elé táratik” … 2015. szeptemberében a Nemzeti Tehetség program őszi pályázati időszakában a 6. B osztály számára benyújtott és sikeresen elbírált Ima, szablya, rokolya… című pályázatunk, – amelynek célja, tanulóinkkal megismertesse  hazánk nemzeti kulturális örökségegeit, hazánkban élő a nemzetiségi csoportok hagyományait és segítse a népi kultúra ápolását – a gyakorlati kivitelezés első lépéseit megtette.

Tanulóink, Hidvégi Eszter tanárnő vezetésével a farsangi jelmezes bemutató után tehetséggondozó-múzeumpedagógiai foglalkozáson vettek részt a Néprajzi Múzeumban. A múzeumlátogatás során a hatodikosok alaposabban megismerhették a magyar népi kultúra izgalmas mesterségeit, interaktív kisfilm segítségével és a múzeumpedagógiai foglalkozás keretében maguk azonosíthatták be az egyes használati tárgyakat. A mini kutató munka mellett nemcsak megismerték a legfontosabb népi mesterségeket, hanem maguk is részesévé lehettek, hiszen ők maguk is eljátszhatták egy-egy mesterember mindennapi tevékenységét. „Csapatokat alkottunk, majd mindegyik csapatnak adtak egy-egy különféle tárgyat, nekünk meg kellett keresni, vajon melyik mesterségbe tartozik. Ezután a csapatoknak ki kellett választaniuk egy mesterséget maguknak, és el kellett játszanunk. A többiek megpróbálták kitalálni. Nagyon jól éreztem magamat, és jó, hogy ilyen sok új dolgot megtudhattam.”

A tehetséggondozó program következő fontos élménye volt, hogy a hatodikosok a népi mesterségek és hagyományőrzés jelentőségét a szentendrei Skanzenben, a gyakorlatban is kipróbálhatták.

Györgyi tanárnő segítségével a tanulók lehetőségeket kaptak, hogy a magyarországi paraszti élet jelentősebb mozzanatait a felső-magyarországi tájegység házaiban maguk is kipróbálhassák. A tanulókat meglepte, hogy a korabeli gyerekeknek mennyire más élete volt, hiszen a házkörüli gyakorlati teendőkkel a többségük csak most találkozott először. Az élményüket papírra is vetették, s a kistudósítások egyöntetűen arról számoltak be, hogy „érdekesek voltak ezek a dolgok, mivel olyanokat csinálhattunk, amiről még nem is hallottunk. Kipróbálhattuk, hogy hogyan kell fonalakból kötelet készíteni. Ez egy többszemélyes munka. mi négyen csináltuk. Egyikünk tartotta azt, amibe a fonalakat kellett befűzni. A másik befűzte szokatlan módon a fonalakat. Ezután a harmadik megtartotta a fonalakat, míg a negyedik elkezdte tekerni a nagy kereket, amitől a fonalak egymásba tekeredtek és egy kötelet alkottak. Így született meg „ A KÖTÉL” nevezetű osztálykötelünk. Emellett még tiloltunk is. Később csapatokat alkottunk, és együtt töltöttünk egy olyan feladatlapot, amelyre a foglalkozás során elhangzott szavak, munkák voltak játékosan leírva. Többnyire összekötögetős feladatok voltak, ezen kívül még sok más játékosan összefoglalt feladat segítette a hallottak és a kipróbált tevékenységek elmélyítését.”

A tanulók nemcsak személyes élménnyel gazdagodtak, hanem a hon-és népismeretből tanultakat is felelevenítették, megértve, hogy a hagyományainkat nemcsak megőrizni, de ápolni is fontos, mert a nemzeti identitásunk megőrzésének fontos része. A feladatlap megoldásához azokat a tableteket használták a tanulók, amelyet a pályázaton vett pénzből vásároltunk.

Eszter tanárnőék így már több alkalommal is szerveztek olyan kézműves foglalkozásokat, amelyeken a megismert játékokat a tanulók kipróbálhatták, sőt saját kreatív ötleteiket is megvalósíthatták.

A program következő elemeként az osztálykrónika és a kódexkészítés részleteiről tájékoztatjuk a tisztelt olvasót.

A kódexek és az iniciálé titkai

A hatodikosaink a Nemzeti Tehetségprogram pályázatának tehetséggondozó programjának keretében ismerkedtek meg a középkori Magyarország lakónak mindennapjaival is. Kiemelt korszakként tanulmányoztuk Hunyadi Mátyás uralkodásának időszakát, amihez a magyar mondák és a Mátyásról szóló történetek mellett a korabeli kódexek készítésének technológiájával is foglalkoztunk.

Az osztály 8 kisebb csapatra bomlott a beszerzett tabletek segítségével utánajártunk a kódexek legfontosabb ismérveinek, az iniciálék titkainak és a miniatúráknak. A csoportmunka során a foglalkozásvezetők úgy alakították a feladatokat, hogy az fejlesztette a szociális, anyanyelvi, és a digitális kompetenciákat, hiszen a jelen legmodernebb IKT eszközeinek segítségével utazhattak vissza az időben, lehettek tagjai Hunyadi Mátyás udvartartásának. Minden csapat egy-egy tagja rákeresett a fogalmakra, mások az ábrázolásokra, a történetekre, a kódexek szerepére és jelentőségére. A foglalkozásvezetőktől azt a feladatot kapták a csapatok, mindenki készítsen el kódexlapot, miniatúrával, szöveggel.

A szövegnek röviden, tömören és minél érthetőbben kellett összefoglalnia a kódexekről megszerzett ismeretek, információkat. Ezt az ismeretet illusztrálták a tanulók miniatúrák formájában, kalligrafikus írással.

„A foglalkozások során élvezettel osztottuk el egymás között a feladatokat, s közben kikutattuk azt is, milyen tintával írták és rajzolták a kódexeket, milyen volt a másolók élete, hogyan kötötték be a kódexeket. Megtudtuk, hogy a tinták sűrűbbek és ragacsosabbak voltak, mint modern változataik és szinte egyáltalán nem maradt fenn arra vonatkozó leírás, hogyan kell jó írótollat vágni. Valószínűleg minden írástudó ember maga készítette tollát, s ezért nem volt értelme erről komolyabb értekezéseket írni. A legjobb tollaknak a lúd vagy a hattyú legkülső öt evezőtolla bizonyult, de az írnokok gyakran szinte mikroszkopikus méretű kézírása varjú- vagy hollótollal is készült.

Miután mi is próbáltunk kódexet készíteni, megismerkedtünk a középkor építészetével, festészetével, könyveivel, iskoláival. Megtapasztaltuk, hogy a középkorban sem volt könnyű a diákélet, szigorúak voltak a tanárok, a művelt ember a fél életét az iskolapadokban töltötte. Ez egy kicsit meg is vigasztalt bennünket.

Amíg a kódexlapot készítettük, egynéhány osztálytársunk úgy belemerült a színezési, fogalmazási munkákban, hogy észre sem vette, hogy a pad tetején hasalva dolgozik. Nagyon jól éreztük magunkat, sőt még azzal megpróbálkoztunk, hogy a tabletek segítségével a megalkotott szövegünket latin nyelvre is lefordítottuk. Mindeközben egy saját osztálykódex elkészítésén is gondolkodunk, amely majd megörökíti a bikali kirándulás élményeit is.”

Nos, látható, a hatodikosaink nagyon sok izgalmas dologgal ismerkednek meg a középkori Magyarországra szervezett időutazás során.  Mint tudjuk, minél korábban kezdjük tanulóinkkal megismertetni hazánk nevezetességeit, annál biztosabb, hogy felnőttként is fontosnak tartják nemzeti kincseink megőrzést.

Euroscola napon jártunk Strasbourgban

Március közepén diákjaink egy korábban lezajlott európai uniós versenyben való eredményes részvételük díjaként meghívást kaptak a március 17-i Euroscola napra Strasbourgba, hogy egy teljes napon keresztül EU-s képviselőként dolgozhassanak az Európai Parlamentben a többi tagország nyertes diákjaival együtt. A versenyfelkészítést és az út szervezését Dr. Török Márta tanárnő végezte, és a diákok kicsiny, de elszánt csapata lelkesen vitatkozott, felszólalt, és szavazott, vagyis kiválóan képviselte hazánkat és iskolánkat a rendezvényen. Az út legnagyobb élménye vitathatatlanul ez a parlamenti nap volt, de a csapat nagyon élvezte a kirándulásokat is Elzász és Németország kisebb-nagyobb városaiban is (Nürnberg, Strasbourg, Colmar, Riquewihr)

Audi a fejünk felett, szabaduló szoba és Tesla-küldetés

A Nemzeti Tehetség Program nyertes pályázatának köszönhetően részt vehettünk egy tanulmányi kiránduláson. Elutaztunk Győrbe és Mosonmagyaróvárra.

Február 5-én reggel indultunk busszal az iskola elől. Az út hosszú volt oda és vissza is, de szerintem a programok és élmények kárpótoltak minket mindezért.

Első utunk Győrbe az Audi gyárba vezetett. Mindenkit ámulatba ejtett mindaz, amit ott láttunk, már csak azért is, mert nem mindennap látogatunk autógyárakat. Szemtanúi lehettünk annak, hogy hogyan dolgoznak a gépek az autók egyes részein. A félig-kész autókat a fejünk felett vitték az épület egyik részéből a másikba. A gyár összes részét meglátogathattuk, kivéve a lakkozó üzemet. (Oda még a munkatársaknak is külön engedély kell, hogy beléphessenek.) A gyár hatalmas területet foglal magába, a dolgozók rollerral közlekednek még egy épületen belül is. Bámulatos volt.

A következő hely, ahova ellátogattunk a Mobilis Interaktív Kiállítási Központ volt, ami szintén Győrben található. A kiállítás nagyon érdekes volt, az interaktív feladatok pedig izgalmasak. Egy pánik szobás feladatban is részt vehettünk, amit mindenki nagyon élvezett. Csapatokat kellet alkotnunk, mert egyszerre csak néhány ember fért el a kicsi szobában. A feladat egyszerű volt, meg kellett találni a kulcsot, ami kinyitja az ajtót, amit előtte ránk zártak. A szobán belül különféle feladatokat kaptunk, amiket meg kellett oldani (pl.: sudokut). Miután minden csapat épségben kijutott a szobából, a szállásra indultunk.

Szombat reggel szintén korán kezdtük a napot Mosonmagyaróváron, a Futura Interaktív Természettudományi Élményközpontban. Személy szerint nekem a három program közül ez tetszett a legjobban. A kiállítás önmagában is nagyon jó volt, sok interaktív feladatban vehettünk részt. Emellett voltunk planetáriumi előadáson, szabaduló szobában, ahol mutáns bárányok létrehozását kellett megakadályoznunk a feladatok megoldásával, és egy izgalmas Tesla küldetésen. A küldetés lénye az volt, hogy egy feladatlap segítségével az egyes kiállított tárgyakon találjunk számokat, amiből egy számsorozat jött ki. Ezzel szintén egy katasztrófát előzhettünk meg. Ezek a feladatok szinte kivétel nélkül mindenkinek nagyon tetszettek.

Összességében jól sikerült a kirándulás, érdekes, izgalmas programokon vehettünk részt és a két várost meglátogatni is nagy élmény volt.

Köszönjük Szakács Erzsébet tanárnőnek a szervezést és Ferenczi Alpár tanár úrnak, hogy ő is elkísért minket.

Vörös Nóra 10/b

A Futurában videó felvételek is készültek rólunk, ezeket is megnézhetitek:

http://www.youtube.com/watch?v=qYce0izt1AU
http://www.youtube.com/watch?v=NTqdNIxt4R8
http://www.youtube.com/watch?v=yZ_n6w6Iji4

Tűz, fény, energia

 

„Ádámok és Évák Ünnepe” a Nemzeti Színházban

A Nemzeti Színház ifjúsági programjai között fontos helyet foglal el az „Ádámok és Évák Ünnepe” középiskolás játék, amely – népszerűségének köszönhetően – országos mozgalommá fejlődött az évek során.

Az elmúlt évben 190 budapesti és Budapest környéki diák és tanár ünnepelte együtt a Magyar Kultúra Napját a Nemzeti Színházban a Bibliai történetek előadásával. A nézőteret zsúfolásig megtöltötte a barátok, iskolatársak, rokonok szimpatizáló serege, felejthetetlen élményt adva egymásnak és a színháziaknak egyaránt.

2016. január 29-én az eredeti ötlethez tért vissza a színház: a diákok Az ember tragédiáját játszották el. (Balázs Péter és Kiss József szolnoki színházvezetők ötlete szerint a játék lényege, hogy tanárok és színházi mentorok segítségével, több hónapos próbafolyamat során ismerkedjenek meg a diákok Madách remekművével és állítsanak színpadra belőle egy-egy színt.)

Idén is egy öttagú zsűri értékelte a csoportokat. A zsűri elnöke: A. Szabó Magda, a Nemzeti Színház stratégiai igazgatója, tagjai: Ráczkevei Anna a debreceni Csokonai Színház igazgatója, Rideg Zsófia a Nemzeti Színház dramaturgja, Seregi Zoltán, a békéscsabai Jókai Színház igazgatója és Kiss József, a szolnoki Szigligeti Színház művészeti vezetője, az eredeti játék megalkotója, szervezője.

A Szentendrei Református Gimnázium diákjai a Tragédia második színét adták elő. E rész a Paradicsomban játszódik, és a bibliai bűnbeesés történetét dolgozza fel. Lelkes és tehetséges diákcsoportunk kiérdemelte a zsűri elismerő szavait, ami különösen is értékes annak fényében, hogy az intézményünk évek óta nem rendelkezik önálló színjátszó körrel.

A Nemzeti Színház által delegált mentorunk: Söptei Andrea művésznő volt, aki bátorító szavaival, ötleteivel hozzájárult a sikeres szerepléshez. Ezúttal is köszönet a segítségéért!

A résztvevők névsora: Kelecsényi Anna (Éva); Albert Levente (Ádám); Damenija Givi (Lucifer); Szabó Bökény (az Úr); Sipos Bogáta, Sipos Zsófia, Németh-Buhin Elisa, Tóth Dorottya Dóra, Csókay Bernadett, Fazekas Anna, Benkő Fanni, Tóth Dániel, Törköly Szabolcs, Kovács Dorottya Luca (Démonok) – Szappanos Vivien (zene); Csesznák Tamás (média, látvány); Molnár Miléna (smink) Sipos Dávid (rendező)

https://nemzetiszinhaz.hu/hirek/2016/01/adamok-es-evak-unnepe-2016

Matematika háziverseny 2015-2016

Március (beadási határidő 2016.április 4.)

5-6. osztály

7-8. osztály

Február (beadási határidő 2016.március 1.)

5-6. osztály

7-8. osztály

9-10. osztály

Január (beadási határidő 2016.február 1.)

5-6. osztály

7-8. osztály

9-10. osztály

December (beadási határidő 2016.január 4.)

5-6. osztály

7-8. osztály

9-10. osztály

11-12. osztály

November (beadási határidő 2015.december 1.)

5-6. osztály

7-8. osztály

9-10. osztály

11-12. osztály

Október (beadási határidő 2015.november 2.)

5-6. osztály

7-8. osztály

9-10. osztály

11-12. osztály

Felsőoktatási felvételi

Elérhető az érettségi jelentkezési lap. Határidő 2016. február 15.

Elérhető a felvételi tájékoztató és a meghirdetett képzések

Az Oktatási  Hivatal tájékoztatója

A felvételi menetrend és a teendők

Az érettségi jelentkezéssel kapcsolatos fontos tudnivalók

Ebédfizetés megváltozott számlaszám

Tisztelt Szülők!

Ezúton tájékoztatjuk Önöket, hogy a Raiffeisen Bank szentendrei fiókjának bezárása miatt az ebéd befizetésre fenntartott bankszámlánk száma megváltozott.
Kérjük, hogy 2016. januártól ebéd befizetéseiket az alábbi számlára szíveskedjenek küldeni:
ERSTE Bank Zrt. – 11600006-00000000-75627669

Köszönettel:
Gazdasági Iroda

Újévi koncert 2016. január 15-én

Adventi jótékonysági vásár

Siker a Nemzetközi Diákolimpián

Székely András iskolánk 9.a osztályos tanulója tagja volt a Magyarországot képviselő csapatnak a 2015-2016-os koreai Nemzetközi Természettudományos Diákolimpián, ahol ezüst minősítést nyert. Szívből gratulálunk neki és felkészítő tanárainak (Ferenczi Alpár tanár úr, Földiné Koczor Tünde és Szakács Erzsébet tanárnők).

Diákjaink a győri Tudás Expón jártak

Meghívó szülői estre

Tisztelt Szülők!

Szeretettel hívjuk és várjuk Önöket 2015. november 27-én 19 órától az iskola kápolnájába közös szülői és tanári beszélgetésre, amelynek vezérigéje: „Megáldalak téged … és áldás leszel.” (1 Móz. 12, 2).

Közös alkalmunkat egy rövid áhítattal kezdjük, amellyel Szénási László nagytiszteletű úr szolgál.

Nagy örömünkre elfogadta a meghívásunkat Dr. Szarka Miklós nyugalmazott református lelkész, pár- és családterapeuta, klinikai lelkigondozó, aki „Hallgatás vagy őszinte meghitt beszélgetés” címmel tart gondolatébresztő előadást. Az előadás munka címe: Nevelő-növelő munkánk szerves része a „nemi nevelés”, mint a szülők feladata”.

Az előadás után szeretetvendégségre várunk mindenkit, amelyhez egy tányérka süteménnyel bárki hozzájárulhat. Innivalóról az iskola gondoskodik.

KÁRPÁT-MEDENCEI REFORMÁTUS OKTATÁSI ALAP ADOMÁNYGYŰJTÉS – 2015

Ritkaságok a könyvtár állományából

Könyvtárunk méltán nevezhető nem szokványos iskolai könyvtárnak. A megszokott beszerzések mellett könyvtárunk állománya nagyrészt adományokból gyarapodott. Számos keresztény család gondolta úgy, hogy a sok évtized alatt összegyűjtött, féltve őrzött családi könyvtárát vagy annak egy részét iskolánknak ajánlja föl további felhasználásra. Ezen adományokból jó pár, ma már ritkaságnak számító kiadvány került könyvtárunkba. melyek most a könyvtár galériájában kerültek kiállításra.

Legrégibb egy latin szótár 1778-ból. Találtunk Szent Bibliát 1835-ből és a kiegyezés évéből, 1867-ből. Ábrázoló geometriát 1899-ből, Shakespeare: Julius Caesar-t Vörösmarty Mihály fordításában 1904-ből. Selyem borítású Petőfi kötetet 1907-ből. Az én kedvencem egy Olvasókönyv a Népiskolák II. osztálya számára 1886-ból.

A kiállítás a könyvtár nyitvatartási idejében megtekinthető.

Minden kedves érdeklődőt szeretettel várok!

Mariann tanárnő

könyvtárostanár

 

Olvasás éjszakája 2015

Október az iskolai könyvtárak hónapja. Ennek jegyében immáron harmadik alkalommal rendeztük meg az olvasás éjszakáját. A rendkívül rossz időjárás ellenére – dacolva az egész napos esővel,- mintegy 50 kisgimnazista gondolta úgy, hogy szívesen tölti itt a péntek estét október 16-án. Öröm volt látni, ahogy könyveikkel megrakodva sorra érkeztek a gyerekek.

Mindeközben a felolvasást, beszélgetést moderáló tanárok a már megszokott rutinnal varázsoltak a termekből hangulatos olvasószobákat. Lampionok, mécsesek, sőt még egy szőnyeg is előkerült oldva az egysíkú tanterem hangulatot. Hat helyszínen 12 tanár várta az érkező gyerekhadat. A kollegák maguk is készültek, így, ha valaki üres kézzel érkezett, a padokra kitett könyvekből válogathatott kedvére.

Eleget téve a diákok tavalyi kérésének, idén este 10-ig maradtunk. Alkalom nyílt meghitt beszélgetésre a Biblia Ígéi alapján, „faragtunk” verseket, hallgattunk dalokat, olvastunk érdekességeket történelemből, földrajzból és biológiából, miközben szóba került a csillagászat, fizika is. Olvastunk mesét, néztünk diafilmet, ismert írók tollából humoros történetekkel szórakoztattuk egymást. A tea és a keksz, a kis motiváló-kártyák az idén is nagy sikert arattak.

Köszönöm a kollégáknak a lelkes közreműködést, a diákoknak az aktív részvételt.

Jövőre veletek újra ugyanitt.

Mariann tanárnő

könyvtárostanár

Gólyaavatás képei

Pálúr János koncertje 2015. november 15.

Jótékonysági koncert a Beregszászi Református Egyházközség javára

SÖNDÖRGŐ JÓTÉKONYSÁGI KONCERT

2015.október 25. vasárnap, 19:00

Szentendrei Kulturális Központ Nonprofit Kft., Pest Megyei Könyvtár

2000 Szentendre, Pátriárka u. 7.

A koncert teljes bevételét az együttes a Kárpátaljai-Beregszászi Református Egyházközség javára ajánlja fel.

Újra idegen nyelvi asszisztensünk van

Oi, meu nome é Diogo, tenho 22 anos e venho do Brasil. Estou aqui pela AIESEC, uma instituição internacional organizada por jovens que tem como objetivo desenvolver pessoas e impactar positivamente cada pessoa no mundo, seja direta ou indiretamente. Meu objetivo aqui é aprender mais sobre mim mesmo, sobre a cultura e história húngara e como lidar com pessoas diferentes de todas as idades. Estou no Szentendrei Református Gimnázium para ajudar os alunos a falarem mais inglês, além de mostrar um pouco mais da minha cultura e ensinar um pouco de português.

Hi, my name is Diogo, I am 22 years old and I come from Brazil. I am here through AIESEC, an international institution organized by youngsters that aims to develop people and affect positively every single person around the world, directly or indirectly. My objective here is to learn more about myself, to learn about the Hungarian culture and history and to learn how to deal with different people of different ages. I am at Szentendrei Református Gimnázium to help students to speak English more frequently and also to present a little bit about my culture and teach a little bit of Portuguese.

Hálásan köszönjük azoknak a családoknak, akik vendégül látták Diogot!

Csatlakozz!!

2015. szeptember 12-én útjára indult a Magyar Templeton Program, amely a Templeton World Charity Foundation finanszírozásával, a European Social Fund társfinanszírozásával és a MATEHETSZ szakmai együttműködésével 2015. szeptember 15. és 2017. február 28. között valósul meg. A programban kifejezetten a kognitív (megismerő folyamatokon, gondolkodáson alapuló) tehetségterületeken kiemelkedő teljesítményt nyújtó fiatalokat keresik, akik közül 10-19 éves feltörekvő tehetségeket és 20-29 éves, már eredményeket felmutató fiatal példaképeket válogatnak be a programba Magyarországról és a határon túlról.

A csatlakozásról lehetőségéről itt olvashatsz többet.

Nálad a labda 2015 sportnap

Iskolánk diákjai szeptember 12-én részt vettek a Vizes 8 Városi Uszoda és Szabadidő Központban megrendezésre kerülő DUNAKANYAR Úszóváltó versenyen

Eredmények:

Felsősök versenye:

1. II Rákóczi Ferenc Általános Iskola Szentendre
2. Szentendrei Református Gimnázium 2.
3. Barcsay Jenő Általános Iskola
4. Szentendrei Református Gimnázium 1.
5. Móricz Zsigmond Általános Iskola Leányfalu
6. Izbégi Általános Iskola
7. Agy tanoda
8. Zöld Sziget Szigetmonostor

Középiskolák versenye:

1. Szentendrei Református Gimnázium Szentendre 1.
2. Szentendrei Református Gimnázium Szentendre 2.
3. Móricz Zsigmond Gimnázium Szentendre
4. II. Rákóczi Ferenc Gimnázium Szentendre

Alsósok versenye:

1. II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola Szentendre
2. Barcsay Jenő Általános Iskola 1. Szentendre
3. Leányfalu Móricz Zsigmond Általános Iskola
4. Izbégi Általános Iskola
5. Barcsay Jenő Általános Iskola 2.
6. Zöld Sziget Általános Iskola Szigetmonostor
7. Agytanoda Szentendre
8. Pollack Mihály Általános Iskola Tahitótfalu

Szívből gratulálunk minden csapattagnak és felkészítő tanárnak.

Nagykövet ösztöndíjjal Zilahon

Nagykövetet nyertünk

Már jócskán benne voltunk a nyárban, ki-ki hűsölt, felejtett, ahogy tudott, amikor Huszár Borival, Kovalik Judit tanárnővel és igazgató úrral az országutat jártuk Erdély fele menet, ahol a Kárpát-medencei Református Középiskolák 20. találkozójára került sor. A vendéglátónk a Zilahi Wesselényi Református Kollégium volt.

Megérkezvén regisztráltak minket, majd mi, diákok az utca túloldalán lévő kollégiumba mentünk lepakolni a cókmókot. A régi kollégium bővelkedett ugyan életveszélyes lépcsőkorlátokban, magyarul nem tudó portás néniben és hideg kőpadlóban (a szobák falán pedig gyanúsan csúfondáros román graffitikben) de a fürdőszobák és mosdók modernek és tiszták voltak, a szobákhoz járt kulcs, és összességében az egész épület csak a mienk volt.

Programterv szerint vacsoráztunk, megszorongattuk a fel-felbukkanó esetleges ismerősöket, majd az SDG egy áhítatra és ismerkedési estre invitált bennünket. Izgatott diákok egy csoportja nem bírta megvárni a másnapi városnézést, ezért már éjszaka nekiindultak felfedezni a helyi nevezetes helységeket és kellemes beülős helyeket.

Másnap a Zilahi Nagytemplomba zászlókkal felfegyverkezve zarándokoltunk dombnak felfele, ahol elhangzottak a köszöntő beszédek.

Ezt követően bejártuk Zilah nevezetességeit, az ősi scholát, a régi Kossuth-teret, Szabó Vilmos és Eperjesi Noémi festménykiállítását, az EMKE-házat és a bevásárlóközpontot. Utóbbit kevéssé jellemezték a kulturális finomságok. Inkább kulinárisnak mondanám őket. Esti programnak fakultatívan lehetett választani a táncház és filmvetítés között.

Harmadik napon a szilágysági történelmi templomok és a zsibói Sárkánykert került terítékre. Egyes megállóknál hideg vízzel és kaláccsal kedveskedtek nekünk. Vacsorára megérkeztünk Szilágypanitba, ahol gulyás várt, mely elfogyasztása közben a zilahi diákok néptánccal szórakoztattak minket. Meglepetésként egy Nagy-Magyarország alakú tortát ehettünk desszertként. (Zárójelben említeném meg, mennyire hangulatos volt egy, a kollégiumtól messze fekvő faluban gitározgatni az SDG-sekkel, sétálgatni a templomkertben, majd futva elérni egy-egy buszt, ami véletlenszerűen bukkant fel néha, hogy a bennfentes, aktuális járatról értesült diákokat az éj leple alatt visszacsempéssze a kollégiumba.)

Másnap, az utazás napján a Zilah- Ligeti templomban várt minket a záró istentisztelet, a zárónyilatkozat elfogadása, ebéd, búcsú selfiek, névcserék, pillanathoz illő „találkozunk még” ölelések…

Krulik Virág 11.a

Osztálykirándulási élmények

Erdély 11.b

Reggel 7 órakor álmos arcokkal telt meg az iskola előtti tér. Mindenkinek nehezére esett a korán kelés, ám később örömmel nyugtáztuk magunkban, hogy mégiscsak megérte kikászálódni az ágyból, főleg hogy a 10 órás buszúton mindannyiunknak volt ideje megtoldani kicsit az alvással töltött órák számát. Az első megállónk Nagyváradon volt ahol megtekintettük többek közt a Püspöki Székesegyházat majd utunk tovább vezetett a Király-hágón át Bánffyhunyadra majd Kolozsvárra. Utazásunk során végig érdekességeket hallhattunk kedves idegenvezetőnktől. Késő délutáni órákban érkeztünk meg Torockóra, ami egy csodálatos kis település a Székely kő tövében. A hosszú nap után az ennivaló esett a legjobban, amiből csak a só hiányzott, amit be is pótoltunk másnap a Tordai sóbányában. Ahol legnagyobb örömünkre csónakba szállhattunk. Később a napfolyamán kiránduláson vettünk részt, amin ellátogattunk Erdély egyik leglátogatottabb természeti kincséhez a Tordai-hasadékhoz, ahol rengeteg képet készítettünk, főleg egymásról.

Este fáradtan dőltünk be az ágyba és másnap korán reggel már a Hargita mentén haladva elindultunk a különleges földrajzi fekvésű Gyergyói-medencéhez. Út közben megálltunk Gyergyószentmiklóson várost nézni és ebédelni. Majd tovább utaztunk a Gyilkos-tó irányába, ahol néhányunk inkább az ajándék boltokban töltötte a szabad idejét ahelyett, hogy a tavon ringatózott volna. A nap végén élményeinket tetőzte az 1000 éves határ látványa. Az utolsó reggel az addiginál még fáradtabban érkeztünk az étkezőbe a sok éjszakai beszélgetés hatására. Nyűgösen pakoltuk össze a bőröndöket tudva, hogy holnap mehetünk újra iskolába. Még az álmot se törültük ki a szemünkből, mikor oda értünk a Petőfi emlékhelyekhez, ahol az utolsó éjszakáját töltötte, ahol utoljára látták, ahol meghalt. Ezek után megálltunk nasit venni Segesváron ahol Drakula gróf házát láthattuk, amely sajnos mára már csak egy kávézó. Nagyon örültünk mikor végre elindultunk Budapest felé. Bár fájt otthagyni a vadregényes Erdélyt mindannyiunk szíve hazahúzott. Fáradtan, de sok emlékkel tértünk haza.

Ez lett az eddigi legjobb osztálykirándulásunk, ahol nem csak a programok voltak jók, hanem a hangulat is. A beszélgetések összehozták ezt a pici osztályt, így mára egy összetartó csapattá kovácsolt minket ez az együtt töltött 5 nap.

Izsó Emese

11.a

6.a, 6.b

Három nap a Balatonnál

Már mindenki nagyon várta az osztálykirándulást, amit Eszter tanárnő pályázott nekünk. Induláskor két busz is várt ránk a parkolóban, mivel a két 6. osztály együtt utazott. Miután mindenki megérkezett és minden csomagot bepakoltunk a csomagtartóba, a busz elindult velünk Tihany felé. Első állomásunk a tihanyi Levendulaház volt, ahol interaktív foglalkozáson vehettünk részt. Ezután következett a Tihanyi-félsziget látnivalóinak megismerése, többek között túráztunk az Óvár-hegyen, megnéztük a IV. Károly emlékének állított Kálváriát, a barátlakásokat, majd ellátogattunk a tihanyi Bencés Apátságba, ahol láthattuk I. András síremlékét és az Apátság alapítólevelének másolatát. Nem messze a templomtól gyönyörű kilátás nyílt a Balatonra. Estefelé fáradtan érkeztünk meg a zánkai szállásunkra. Miután kicsit kipihentük magunkat, elindultunk, hogy felfedezzük a tábor területét. Hamar rájöttünk: nem csak mi vagyunk a táborban, rajtunk kívül rengeteg gyerek volt még ott. A szabad időnkben a sportpályákon játszottunk, este Fele sem igaz vetélkedőt tartottunk.

Másnap meglátogattuk a Salföldi-majort, ahol rengeteg állatot láthattunk, s simogathattunk: főként lovakat és más patás háziállatokat, de voltak ott macskák, kutyák, nyuszik is. Szemtanúi lehettünk egy kis csacsi születésének és (sajnos) az anyukája halálának is. A csacsit Korszun Benedekről Salföldi Benedeknek nevezték el. Lovas kocsival bejártuk Salföldet, majd részt vettünk egy igazi lovas bemutatón. Mindenki nagyon jól érezte magát, ez a program sokak kedvencévé vált. Ezután újra buszokba szálltunk és ellátogattunk az érdekes formájú Hegyestűre. Ott tanultunk a vulkánokról és a hegyek kialakulásáról, végül a tetejére felgyalogolva gyönyörködhettünk a pazar látványban. Késő délután volt már, mire visszaértünk a táborba. Vacsora után lesétáltunk a Balaton partra, ahol a hideg idő miatt fürödni nem tudtunk. Azonban nagyon örültünk, mert többféle sportpálya volt ott – foci-, röpi-, teniszpálya, játszótér. Nagyon jól éreztük magunkat, mert mindenki megtalálta a kedvére való elfoglaltságot, még számháborút is játszottunk. Aznap este hamar elaludtunk.

A harmadik nap megnéztük a balatonfüredi Lóczy barlangot, ahol 90%-os páratartalom volt. Közvetlenül a barlang után megmásztuk a nagyon – nagyon magas Tamás hegyet és a tetején lévő Jókai kilátóból csodaszép volt a kilátás. Ezután hosszú túra vezetett a város központjáig, ahonnan a buszok vittek minket a soft-csúzlis csapatépítő játék helyszínre. Levezetésként a Tagore sétányon sétálva búcsúztunk el a Balatontól. Nagyon hamar eltelt ez a három nap!

Hegedűs Réka, Bálint Anita 6.b a 6. évfolyam nevében

9.a

Osztálykirándulás 2015/16 9.a

A kilencedik osztály egy előrelépés. Hitben, szellemben egyaránt. Idei tanévkezdő osztálykirándulásunk is ennek megfelelően zajlott. Balatonszárszóra látogattunk el.

Idén már nem a víz kötötte le a figyelmünket-habár a fiúk dacolva a jeges széllel és az esti hideggel is vidáman lubickoltak a vízben….sosem nőnek fel 😀 …-inkább a tudásunk bővítése. Amint beléptünk ebbe a csendes, de roppant rendezett városkába József Attilához köthető tudásunk feléledt és kiteljesedett elménkben. Ehhez híven ellátogattunk a József Attila emlékházba, ahol nagyon megrendítő és érdekfeszítő új tudásnak lehettünk tulajdonosai. Új ismereteink fényében egész másképp tekintünk erre a csodás költőre. Nem utolsó sorban Tünde tanárnőnek köszönhetően nap, mint nap ledolgozhattuk rengeteg sok gyaloglással az isteni finom svédasztalos ételeket és persze este mindenki örömmel dőlt be az ágyba 🙂 Sőt még egy érdekes nyomozás keretében agytekervényeinket is megtornáztathattuk. Érdekes volt látnunk  a legapróbb teknőstől a legnagyobb aligátorig minden teremtést is, a Krokodil zoo jóvoltából. Estefelé megnéztük a híres balatoni naplementét, ami most is változatlanul gyönyörű volt. Új osztályfőnök helyettesünkkel is rögtön egy húron pendült az osztály, mindenki hatalmas örömére. 🙂 <3 Az éjszaka csendjében pedig  az osztály remekül elmélkedhetett az élet nagy dolgairól és az előttünk álló év feladataiban is elmélyedhettünk.

Vincze Anna 9.a

7.a

„A tihanyi visszhang”  – A 7.a osztály osztálykirándulása

A 7.a osztály a 2015-2016-os tanévben a Balaton- felvidékre utazott 3 napos osztálykirándulásra.

Vasárnap korán reggel ültünk buszra és részt vettünk az arácsi istentiszteleten, ahol nagy örömmel fogadták éneklésünket. Ezek után mentünk el a balatonfüredi kempingben, ahol elfoglaltuk szállásainkat és részt vettünk egy csapatépítő programon. A bátrabbak még bemerészkedtek a hideg Balatonba is, ami később egy naplementét néző hajózáson is élvezhettünk.
Ezek után ellátogattunk a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkba, amit egy feladatlap segítségével ismertünk meg. Másnap Tihanyba kirándultunk. Kisvonattal mentünk fel az Apátságba, megnéztünk a magyar királyok és tengeri kalózok panoptikumát, és ebédre egy óriás pizzát fogyasztottunk el. .A napot közös bográcsozással zártuk, a vacsorát Zsófia tanárnővel közösen főztük meg.
Minthogy bármennyire is finom volt, a túlméretezett adag paprikás krumpli maradékára meghívtuk a kemping angol és német anyanyelvű vendégeit is, akiknek szintén ízlett a remek bográcsos étel. A harmadik napon Veszprémbe látogattunk el, ahol a város megismerése után az állatkert lakóit is megtekintettük, s itt is belakmároztunk a rántott húsos ebédből. Asz egész osztály nagyol jól érezte magát, sok élménnyel gazdagodtunk.

8.a

Ez az osztály kirándulás volt az eddigi legjobb az elmúlt 3 év közül.  Kaposvár mellett, egy tanyára mentünk, ami tulajdonképpen egy élménypark egy gyereknek, felnőtteknek való óriás játszótér.  Nagyon jó volt látni, hogy három nap alatt mennyi mindent csináltunk nevettünk, beszélgettünk. Önellátóak voltunk, egymásról kellett gondosodnunk.
Átgondoltuk az idei év feladatait, sokat játszottunk, és dolgoztunk is az erdőn, hogy a kapott pénzből  még egy nappal tovább  tartson a kirándulásunk. A legjobb az volt, hogy ezt mind közösen tettük. Szerintem mindenki feltöltődött ez alatt a három nap alatt. A csapatépítő játékokban közösen találtunk megoldást a problémákra. Együtt vidáman végeztük el a három órás munkát is! Hihetetlenül nagy élmény volt számomra, és gondolom a többiek számára is. 🙂

Áldás Békesség!

Benkő Dia

7.b

OSZTÁLYKIRÁNDULÁS

 

 

Reggel  fél kilenckor indultunk Székesfehérvárra. Három órás utazás után érkeztünk meg. Egy helyi  tanár kalauzolt minket a belváros tetszetős utcáin.  Az óváros bővelkedett restaurálás alatt  álló templomokkal.  Ezután a közeli 19.sz.-beli Bory vár állt a listán. Boy János a feleségének építtette negyven  nyáron át. Tornyaival zegzugos folyosóival nagyon tetszett nekem.  Ezután a Velencei-tó partján beszélgettünk, bóklászunk.  A napzárásaként Dinnyésen a madárdal tanösvényen ismerkedtünk meg a bozótos, a nádas és a puszta madaraival, majd meggyűrűztük őket. Velencén szálltunk meg egy kempingben.

Reggel számháborúztunk. Majd  a pákozdi katonai emlékpark várt ránk. Megnéztük az 1848-as tárlatot, az I. világháborús barakkot és II. világháborús sáncot. Hazafele Zsámbékon pizzáztunk és megnéztük az egyedi romtemplomot. Ötre értünk haza. Nagyon tetszett a kirándulás, remélem jövőre is jó lesz. 🙂

10.a

Osztálykirándulás, 2015, 10.a

(avagy hogyan lett a „Ne már, lovak közé megyünk?”-ből „Ez volt életünk legjobb osztálykirándulása”)

Egy szeles vasárnap reggelen, csipás szemekkel egy csapatnyi tizenéves beszélgetve, avagy az utolsó vonaljegyeket megvéve várakozott a hévre a szentendrei pályaudvaron. Mindannyian álmosak voltak még a nyár után szokatlan korai keléstől, de izgatottan néztek a rájuk váró 3 nap elébe.
Budapest tömegközlekedési eszközeinek egy részét igénybe véve a Déli pályaudvarról vonattal indultunk Székesfehérvár felé, ahol a nap is kisütött, és felfedezhettük a gyönyörű Bory várat. A tornyokat megmászva, szobákat bebarangolva rengeteg kép készült, legfőképp egymásról, hogy legyen elegendő emlék az idei év kirándulásáról is.
A vár után Székesfehérvár belvárosát fedeztük fel, először az egész osztály együtt. Megnéztük a város főbb nevezetességeit, úgy mint a Zichy ligetet, az Országalmát, Kati néni, a fertályos asszony szobrát, a Romkertet valamint a Szent István székesegyházat.
Később csapatokra oszolva, videót készítve, helyieket interjúvolva indultunk további felfedezőutunkra (szerencsére az első negatív vélemények után találtunk sok olyan embert, akik szerint a város egyáltalán nem unalmas, sőt, nagyon is jó lakóhely).
Visszaszállva a buszra a szállás felé indultunk el, ahol sokan már a „Lovakkal alszunk

majd állva?” kérdéseket kezdték feszegetni, nem sok esélyt adva szálláshelyünknek.
Annál nagyobb volt azonban a meglepetés, ahogy megérkeztünk; a szobák, a panzió gyönyörű tisztaságú, modern felszerelésű, az étel kifogástalan volt. (Némelyek szinte elsírták magukat a fürdőszoba ragyogó állapotától – hiába, nem vagyunk mind cserkészek, van, akinek ez a fontos.)
A vacsorát követően egy rövid eligazítást hallgattunk meg a Lovarda egyik vezetőjétől (amiben, szerencsére, végül mindenki részesült).
Az est hátralevő részét a szállásunk felfedezésével, arról való telefonos beszámolókkal a családnak, medencézéssel, kondizással és beszélgetéssel töltöttük. Olyan jól éreztük magunkat, hogy megfeledkeztünk az idő múlásáról, és a hajnali lefekvés nem bizonyult okos ötletnek a másnapi, sok programú, tartalmas napunk előtt.
Hétfő reggel álmos, karikás szemű kamaszok szállingóztak az étkezőbe, hogy együtt megreggelizzenek, majd kezdődhettek a programok: a délelőtt során először a szálláson kipróbálhattuk a lovaglást, majd elgyalogoltunk a közeli mezőre, ahol egy métaversenyt rendeztünk. A játék mindenkiből előhozta a versenyszellemet, na meg az étvágyat, úgyhogy a szállásra visszabattyogva mindenki hálásan falta be az ebédet.
Délután ellátogattunk a tóhoz, ahol ki vízibiciklivel, ki motorcsónakkal, ki kenuval fedezte fel a halastavat. A közösségi teremben ezután különféle társasjátékokat játszottunk, és a vacsora elfogyasztását követően sem tértünk pihenőre: a sötétedés beálltával tábortüzet gyújtottunk, és a népszerű amerikai édességet, s’mores-t készítettünk. A keksz, a grillezéstől folyékony állapotú pillecukor és az olvadt csokoládé mindenkit felélénkített egy kicsit, és a tűz körül beszélgetve, gitározva töltöttük az időt együtt.
Ezen az estén már többen a „korai”, éjféli ágyba vonulást választották, de sok éjszakai bagoly fennmaradt hajnalig beszélgetni.
Kedd reggel az addiginál még fáradtabb csapat érkezett az étkezőbe a sok éjszakai beszélgetéstől.
Aznap még megnéztük a Dégi Festetics kastélyt és annak parkját, a fiúk legnagyobb örömére a kiállítási tárgynak kinéző busszal utazva. A szálláson elfogyasztottuk a búcsúebédünket, majd a buszra visszaszállva megkezdődött a tömegközlekedés haza. A kisebb fennakadások és sínfelújítások ellenére épségben megérkeztünk oda, ahonnan két nappal azelőtt elindultunk: Szentendrére.
Fáradtan, de élményektől és emlékektől gazdagon köszöntünk el egymástól, és mint több (ilyen téren egyébként elég kritikus) osztálytársam is megjegyezte, ez volt az eddigi legjobb osztálykirándulásunk.

Dobó Sára Borbála

8.b

Egy hűvös hétfő reggel indult osztálykirándulására a 8. b.  Az iskola előtt vártuk meg a buszt, amellyel elindultunk a Balaton északi partja felé. Az odavezető úton dugóba keveredtünk, de mi ezt jó sok nevetéssel feledtettük. Első nagyobb megállónk egy balatonfűzfői kalandparkban volt, ahol egy jó egy órás, minden erőnket igénybe vevő pályát kellett végigküzdeni, és utána volt egy levezető fagyizás és bobozás. A szállás elfoglalása előtt még a szigligeti várat vettük birtokba. Szállásunk a Balaton partján volt, Keszthelyen. A parton egyesek még lézerharcoltak, mások inkább sétálgattak. Másnap megnéztük Keszthelyt és a gyönyörű Festetics-kastélyt, a Hintómúzeumot valamint a modellvasút-kiállítást, majd egy városismereti vetélkedő következett. A szabadidőnket és zsebpénzünket a város éttermeiben és boltjaiban költöttük és töltöttük. A visszaút Budapest felé fáradtan, de annál jobb hangulatban telt.

Ez a kirándulás a nyári szünet után újra csapattá kovácsolt minket.

Nemere Imola 8.b

Gólyatábor 2015.szeptember 7-8.

Sportágválasztó szeptember 4-5.

2014/2015-ös tanév főbb versenyeredményei (a teljes lista itt érhető el)

Verseny megnevezése Tanuló neve Eredmény Felkészítő tanár
Ábel Jenő Országos Latin Tanulmányi Verseny Hollókövi Stefánia 8.b 19. helyezés Dr. Török Márta
Ábel Jenő Országos Latin Tanulmányi Verseny Tirol Zsófia 8.a 20. helyezés Dr. Török Márta
Ábel Jenő Országos Latin Tanulmányi Verseny Török Emma 9.a kiemelt dicséret Dr. Török Márta
Ábel Jenő Országos Latin Tanulmányi Verseny Dobó Sára Borbála 9.a kiemelt dicséret Dr. Török Márta
Ábel Jenő Országos Latin Tanulmányi Verseny Tóth Johanna 9.a kiemelt dicséret Dr. Török Márta
Ábel Jenő Országos Latin Tanulmányi Verseny Szénási Dóra 9.a kiemelt dicséret Dr. Török Márta
Bendegúz levelezős anyanyelvi verseny megyei döntő Kovács Ajsa 6.a 2. helyezés Szénásiné Lénárt Zsófia
Bókay Árpád Országos Biológia Verseny döntő Bihácsi Bernadett 6.b 15. helyezés országos Dulai Teréz
Bókay Árpád Országos Biológia Verseny döntő Tirol Zsófia 8.a 8. helyezés országos Dulai Teréz
Bolyai Anyanyelvi verseny Kovács Ajsa 6.a, Kiss Kamilla 6.a, Vaczó Márta 6. a, Vörös Zsófia 6.a 3. helyezés Szénásiné Lénárt Zsófia
Bolyai Matematika Csapatverseny Pierson-Bartel Róbert, Szabó Richárd, Székely András, Tirol zsófia 8.a 2. helyezés megyei/körzeti Földiné Koczor Tünde
Bolyai Természettudományi Csapatverseny, Budapest Nagy Zselyke, Ács Róza Kata, Fekete Arina, Solawa Hajnalka 5. a 5. helyezés megyei Kiss Székely Zoltán
Bolyai Természettudományos Csapatverseny Buzás Dorina, Hortobágyi Cecília, Országh Adél, Szilágyi Sára 7.b 1. helyezés megyei, 11. helyezés országos Ferenczi Alpár, Gaálné Gerencsér Hajnalka, Dulai Teréz
Bolyai Természettudományos Csapatverseny Prepuk Péter, Kasza Kristóf, Szilágyi Gergely, Kardos Balázs 7.a 2. helyezés megyei Ferenczi Alpár, Gaálné Gerencsér Hajnalka, Dulai Teréz
Bolyai Természettudományos Csapatverseny Zeller András, Pierson-Bartel Róbert, Szabó Richárd, Székely András 8.a 2. helyezés megyei Ferenczi Alpár, Szende Gabriella, Szakács Erzsébet, Dulai Teréz
Bolyai Természettudományos Csapatverseny Hollókövi Stefánia, Cser Bálint, Makay Annamária Melinda, Jankai Anna Sára 8.b 4. helyezés megyei Ferenczi Alpár, Gaálné Gerencsér Hajnalka, Kiss Székely Zoltán, Dulai Teréz
Bolyai Természettudományos Csapatverseny Jany Boldizsár, Lapis Áron, Tárkányi András, Szentgyörgyi Máté 7.b 5. helyezés megyei Ferenczi Alpár, Gaálné Gerencsér Hajnalka, Dulai Teréz
Bolyai Természettudományos Csapatverseny Bihácsi Bernadett , Bokor Zsófia, Kreisz Imola, Kákonyi Éva 5. helyezés megyei Dulai Teréz
Bolyai Természettudományos Csapatverseny M.Tóth Eszter, Sipos Ilka, Sipos Panka, Szentgyörgyi Nóra 7.a 7. helyezés megyei Ferenczi Alpár, Gaálné Gerencsér Hajnalka, Dulai Teréz
Cultura Nostra történelem verseny Molnár Dorottya 12/Nyek 2. forduló Dr. Török Márta
Cultura Nostra történelem verseny Horváth Eszter 12/Nyek 2. forduló Dr. Török Márta
Cultura Nostra történelem verseny Huszár Borbála 12/Nyek 2. forduló Dr. Török Márta
Cultura Nostra történelem verseny Gyimóthy Anna 12/Nyek (csapat) 2. forduló Dr. Török Márta
Hevesy György Országos Kémiaverseny Székely András 8.a 4. helyezés, megyei Szakács Erzsébet
10. jubileumi Oxfordi Ramon y Cajal középiskolás ösztöndíj pályázat, Szentendre Török Zsolt, 12/Ny 3. helyezés, A testmozgás, mint az idegsejtek regenerátora című esszéjével Kiss Székely Zoltán
A Természet Világa ismeretterjesztő folyóirat XXIII. Természet–Tudomány Diákpályázata, Budapest Chrzanowska Janka, 13/Ny „Nagyanyám famulusa voltam” díjazott dolgozata a folyóirat januári számában jelent meg Kiss Székely Zoltán
III. Korcsoport leány röplabda diákolimpia megyei döntő Makó Zsófia 6.a, Csóri Flóra 6.b, Csóri Dorka 6.b, Nemes Borbála 5.a, Both Fióna 6.b, Kovács Jázmin 5.a, Nagy Eszter 6.b, Tóth Margaréta 5.a 3. helyezés Nagy Bernadett, Tóth Máté, Köck Gábor
III. Korcsoport leány röplabda diákolimpia területi selejtező Makó Zsófia 6.a, Csóri Flóra 6.b, Csóri Dorka 6.b, Nemes Borbála 5.a, Both Fióna 6.b, Kovács Jázmin 5.a, Nagy Eszter 6.b, Tóth Margaréta 5.a 1. helyezés Nagy Bernadett, Tóth Máté, Köck Gábor
IV. Korcsoport leány röplabda diákolimpia megyei döntő Nagy Zsófia 8.a, Törköly Kinga 8.a, Krasznai bora 8.a, Makó Zsófia 6.a, Csóri Flóra 6.b, Lissák Júlia 7.a, Kulin Sára 8.a, Zeitvogel Gréta 6.a, 3. helyezés Nagy Bernadett, Tóth Máté, Köck Gábor
IV. Korcsoport leány röplabda diákolimpia területi selejtező Nagy Zsófia 8.a, Törköly Kinga 8.a, Krasznai bora 8.a, Makó Zsófia 6.a, Csóri Flóra 6.b, Lissák Júlia 7.a, Kulin Sára 8.a, Zeitvogel Gréta 6.a, Török Eszter 7.b 1. helyezés Nagy Bernadett, Tóth Máté, Köck Gábor
Johannita rend által meghirdetett pályázatos történelem verseny Nagy Borostyán 8.a 3. helyezés Kulin Veronika – Dr. Török Márta
Kinizsi Futás (-1999_6 km) Tóth Johanna 9.a 1. helyezés Tóth Máté
Kinizsi Futás (2000-2001_4 km) Székely András 8.a 1. helyezés Köck Gábor
Kinizsi Futás (2002-2003_4 km) Vörös Vilmos 6.b 1. helyezés Köck Gábor
Kinizsi Futás (2004-2005_2 km) Papp Dorka 5.a 2. helyezés Nagy Bernadett
Kistérségi német nyelvi verseny Schäffer Noémi 6.b 1. helyezés Pallos Éva
Kistérségi német nyelvi verseny Kapási Flóra 7.b 1. helyezés Pallos Éva
Kistérségi német nyelvi verseny Bihácsi Bernadett 6.b 2. helyezés Pallos Éva
Kistérségi német nyelvi verseny Nemere Imola 7.b 2. helyezés Pallos Éva
Kistérségi német nyelvi verseny Pierson-Bartel Róbert 8.a 2. helyezés Alvincz Erzsébet
Logo Országos Számítástechnikai Tanulmányi Verseny Székely Bendegúz 7.b 13. helyezés, országos Csesznákné Nagy Katalin
Logo Országos Számítástechnikai Tanulmányi Verseny Lapis Áron 7.b 22. helyezés, országos Csesznákné Nagy Katalin
Logo Országos Számítástechnikai Tanulmányi Verseny Pálffy Donát 5.a 25. helyezés, országos Csesznákné Nagy Katalin
Logo Országos Számítástechnikai Tanulmányi Verseny Vörös Viloms 6.b 3. helyezés, országos Hidvégi Eszter
Logo Országos Számítástechnikai Tanulmányi Verseny Bihácsi Bernadett 6.b 32. helyezés, országos Hidvégi Eszter
Logo Országos Számítástechnikai Tanulmányi Verseny Gál Dávid 5.a 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Logo Országos Számítástechnikai Tanulmányi Verseny Kuknyó Guidó 5.b 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Logo Országos Számítástechnikai Tanulmányi Verseny Vass Réka 5.b 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Lónyai Foci Kupa (Pestmegyei Református Iskolák) Kreisz Bendegúz 10.a, Alimán Ákos 10.b, Herendi Botond 11.a, Petricskó Márton 11.a, Kálmán Péter 12.ny, Petresevics Gergő 10.a, Törköly Szabolcs 9.b 7. helyezés Köck Gábor, Tóth Máté
Madarak jönnek, madarak mennek c. művészeti projekt, Szentendre Árva Barbara, Pálffy Zsuzsanna, Kun Boglárka, Tirol Zsófia, Németh Flóra 8. a 1. helyezés, csoportos, felső tagozatos kategóriában Kun Attiláné
Magyar Mezőgazdasági Múzeum, Hétmérföld 2014, rajz, fotó- és filmművészeti pályázata. Vincze Anna 8. a országos verseny, Különdíj Kun Attiláné
Mérei Ferenc Országos Pedagógiai Intézet német nyelvi verseny Pierson-Bartel Róbert 8.a 15. helyezés országos döntő, Alvincz Erzsébet
Mérei Ferenc Országos Pedagógiai Intézet német nyelvi verseny Kapási Flóra 7.b döntő megyei Pallos Éva
Mérei Ferenc Országos Pedagógiai Intézet német nyelvi verseny Nemere Imola 7.b döntő megyei Pallos Éva
Nemes Tihamér Országos Alkalmazói Verseny Veszely Bence Balázs 9.b 2. forduló Hidvégi Eszter
Nemes Tihamér Országos Programozás Verseny Székely András 8.a 9. helyezés, országos Csesznákné Nagy Katalin
Nemes Tihamér Országos Programozás Verseny Székely Bendegúz 7.b 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
Nemes Tihamér Országos Programozás Verseny Lapis Áron 7.b 2. forduló Csesznákné Nagy Katalin
OKTV történelem Lissák Domonkos 12.a, Csatlós Tibor 12.a 3. forduló Dr. Török Márta
Országos, XIV. Áprily Lajos verseny képzőművészeti szekció Bakk Jázmin 6. a 1. helyezés, grafika, 5-6.o. korcsoport Kun Attiláné
Országos, XIV. Áprily Lajos verseny képzőművészeti szekció Malamsoky Hana 6.a, 2. helyezés festmény, 5-6.o, korcsoport Kun Attiláné
Országos, XIV. Áprily Lajos verseny képzőművészeti szekció Vincze Anna, 8.a 2. helyezés grafika, 7-8. o. korcsoport Kun Attiláné
Országos, XIV. Áprily Lajos verseny képzőművészeti szekció Árva Barbara, 8.a 3. helyezés festmény, megosztva 7-8. o. korcsoport Kun Attiláné
Országos, XIV. Áprily Lajos verseny képzőművészeti szekció Kákonyi Éva, 6.b 3. helyezés, grafika, 5-6.o. korcsoport Kun Attiláné
Országos, XIV. Áprily Lajos verseny képzőművészeti szekció Sebestyén Zsófia 5.a Különdíj, festmény, 5-6. o. korcsoport Kun Attiláné
Országos, XIV. Áprily Lajos verseny képzőművészeti szekció Orova Máté, 5.a Különdíj, grafika, 5-6. o. korcsoport Kun Attiláné
Országos, XIV. Áprily Lajos verseny képzőművészeti szekció Kun Boglárka, 8.b Különdíj, festmény, 7-8. o. korcsoport Kun Attiláné
Öveges József Kárpát-medencei Fizika Verseny Székely András 8.a 36. helyezés országos döntő Ferenczi Alpár
Öveges József Kárpát-medencei Fizika Verseny Zeller András 8.a 2. forduló Ferenczi Alpár
PénzOkos Kupa Pierson-Bartel Róbert, Szabó Richárd, Székely András 1. helyezés országos Földiné Koczor Tünde
Polaneczky Ottó Emlékkonferencia (A Református Középiskolák XXI. Természettudományos Diákkonferenciája), Csurgó Damenija Givi, 11. a 3. helyezés, „A műszív, mint a krónikus és akut szívelégtelenség gyógyításának egyik alternatívája napjainkban” dolgozatával Kiss Székely Zoltán
Református Iskolák Országos Kémia Versenye Székely Bendegúz 7.b 2. helyezés Dulai Teréz
Református Iskolák Országos Kémia Versenye Székely András 8.a 2. helyezés Szakács Erzsébet
Református Iskolák Országos Matematika versenye Székely Bendegúz 7.b 1. helyezés Földiné Koczor Tünde
Református Iskolák Országos Matematika Versenye Székely András 8.a 3. helyezés Földiné Koczor Tünde
Református Iskolák Országos Röplabda Bajnoksága (Kecskemét) Nagy Zsófia 8.a, Törköly Kinga 8.a, Krasznai Bora 8.a, Makó Zsófia 6.a, Csóri Flóra 6.a, Lissák Júlia 7.a, Kulin Sára 8.a, Nagy Borbála 9.ny 5. helyezés Tóth Máté
Spiel und Gewinn országos német nyelvi levelezőverseny Bihácsi Bernadett, 6.b 1. helyezés, haladó kategória Pallos Éva
Spiel und Gewinn országos német nyelvi levelezőverseny Swinburn Viktória 5. helyezés, kezdő kategória Pallos Éva
Titok Arany János (anyanyelvi) verseny Sebestény Zsófia 5.a 1. helyezés Szénásiné Lénárt Zsófia
Tudásbajnokság (Angol) Kuknyó Guidó 5.b 9. helyezés megyei Sipos Dávid
Tudásbajnokság (Irodalom) Kovács Ajsa 6.a 2. helyezés megyei Sipos Dávid
Tudásbajnokság (Matematika)) Iván Botond Attila 5.b 2. helyezés megyei Sipos Dávid
V. Sárkányhajó Kupa (középiskolás korosztály) Vereczkei Benjámin 11.a, Bánóczi-Csermák Brúnó 11.a, Binó Marcell 12.a, Hortobágyi Henrietta 11.a, Szamos Evelin 11.a, Szabó Eszter 11.a, Konrád Eszter 12.ny, Margaritisz Flóra 11.a, Herendi botond 11.a, Köck Réka (St.A) 2.a 3. helyezés Köck Gábor
Varga Tamás Matematika Verseny Szabó Richárd 8.a 11. helyezés, megyei Földiné Koczor Tünde
Varga Tamás Matematika Verseny Szabó Richárd 8.a 17. helyezés országos Földiné Koczor Tünde
Varga Tamás Matematika Verseny Réthy Veronika 8.b 22. helyezés megyei Szende Gabriella, Földiné Koczor Tünde
Varga Tamás Matematika Verseny Székely András 8.a 4. helyezés megyei Földiné Koczor Tünde
Varga Tamás Matematika Verseny Székely András 8.a 9. helyezés megyei Földiné Koczor Tünde
VI. Genua Cup – Training Race (tengeri navigációs vitorlásverseny) Binó Marcell 12.a, Mikeházi Antal 11.a 1. helyezés Köck Gábor
Vízderbi Bencze Petra, Sánta Zsófia, Szabó Richárd, Székely András 1. helyezés Földiné Koczor Tünde
XIII. Genua Cup (tengeri navigációs vitorlásverseny) Binó Marcell 12.a, Mikeházi Antal 11.a 2. helyezés Elan 340 hajóosztály Köck Gábor
XIII. Genua Cup (tengeri navigációs vitorlásverseny) Binó Marcell 12.a, Mikeházi Antal 11.a 3. helyezés Köck Gábor
Zrínyi Ilona Matematika Verseny Székely András 8.a 11. helyezés megyei Földiné Koczor Tünde
Zrínyi Ilona Matematika Verseny Szabó Richárd 8.a 14. helyezés megyei Földiné Koczor Tünde
Zrínyi Ilona Matematika Verseny Székely Bendegúz 7.b 20. helyezés megyei Földiné Koczor Tünde
Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny Hollókövi Stefánia, Nagy Borostyán, Schubauer Panna, Törköly Kinga 8.b 5.hely megyei Tóth Enikő Ágnes
Arany János Titok Verseny Schubauer Panna 8.b döntőbe jutott Tóth Enikő Ágnes
Tóth Marcell 7.b Mérei Ferenc Országos Pedagógiai Intézet angol nyelvi verseny megyei döntő Wiedemann Krisztina
Damenija Vitéz (8.b)   megyei dönt Hertei Krisztina
Facskó Adria (8.a)   megyei döntő Hertei Krisztina
Bencze Petra (8.a)   megyei dönt Hertei Krisztina
Hortobágyi Cecília Szent András Katolikus Általános Iskola, Kistérségi angol nyelvi verseny 2. helyezés Wiedemann Krisztina
Lissák Júlia   3. helyezés Wiedemann Krisztina
Facskó Adria   2. helyezés Hertei Krisztina
Bencze Petra   3. helyezés Hertei Krisztina

Kötelező olvasmányok 5-12. évfolyam

5. évfolyam

            Petőfi Sándor: János vitéz

            Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk

+ Az alábbiak közül kötelezően választandó egy (az osztályban tanító szaktanár választja ki):

            Móra Ferenc: Csilicsali Csalavári Csalavér VAGY

 Szabó Magda: Tündér Lala VAGY

 Fekete István: A koppányi aga testamentuma VAGY

 Fekete István: Bogáncs

 

6. évfolyam

            Arany János: Toldi

            Gárdonyi Géza: Egri csillagok

+ Az alábbiak közül kötelezően választandó egy (az osztályban tanító szaktanár választja ki):

            Daniel Defoe: Robinson Crusoe VAGY

 Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg

 

7. évfolyam

            Jókai Mór: A nagyenyedi két fűzfa

            Mikszáth Kálmán: Szent Péter esernyője VAGY A két koldusdiák

            Mikszáth Kálmán: A néhai bárány

 William Shakespeare: Szentivánéji álom VAGY Romeo és Júlia VAGY

 Molière: A képzelt beteg

+ Az alábbiak közül kötelezően választandó egy (az osztályban tanító szaktanár választja ki):

            Jules Verne: Kétévi vakáció VAGY

 Tonke Dragt: Levél a királynak VAGY

 Mándy Iván: Az enyedi diák VAGY

 Csukás István: Vakáció a halott utcában

8. évfolyam

            Móricz Zsigmond: Pillangó VAGY Légy jó mindhalálig

 Szabó Magda: Abigél (Az Irodalom és mozgókép témakörben kerül elő.)

+ A szaktanárral a diákok a tanév során fel kell, hogy dolgozzák:

 George Orwell: Állatfarm (Az Irodalom és mozgókép témakörben kerül elő.)

 Agatha Christie egy Poirot-novellája (Az Irodalom és mozgókép témakörben kerül elő.)

 Egy drámai alkotás a 20. század második felének magyar irodalmából

9. évfolyam

            Homérosz: Odüsszeia (részletek)

  • ajánlott mellé: Szabó Árpád: A trójai háború
  • ajánlott mellé: Román József: A trójai háború – Odüsszeusz

            Szophoklész: Antigoné

Biblia (részletek az Ószövetségből és az Újszövetségből)

            Dante Aligihieri: Isteni színjáték – Pokol (részletek)

  • javaslat: Nádasdy Ádám fordításában

            François Villon: A nagy testamentum (részletek)

            Boccaccio: Dekameron (Első nap harmadik novella)

 

10. évfolyam

            William Shakespeare: Romeo és Júlia VAGY Hamlet, dán királyfi

  • javaslat: Nádasdy Ádám fordításában

            Zrínyi Miklós: Szigeti veszedelem (részletek)

  • ajánlott mellé: Benedek Elek: Szigeti veszedelem (prózai átirat)

            Mikes Kelemen: Törökországi levelek (1., 37. és 112. levél)

            Molière: A fösvény VAGY Tartuffe

            Katona József: Bánk bán

  • javaslat: Nádasdy Ádám prózai átiratával együtt          

11. évfolyam (középszint)

            Honoré de Balzac: Goriot apó (részletek) VAGY Stendhal: Vörös és fekete (részletek)

            Henrik Ibsen: A vadkacsa VAGY Nóra/ Babaszoba VAGY

            Anton Pavlovics Csehov: A sirály VAGY Ványa bácsi

            Lev Nyikolajevics Tolsztoj: Ivan Iljics halála

 Arany János: Toldi estéje

 Madách Imre: Az ember tragédiája

 Mikszáth Kálmán: Beszterce ostroma

 Herczeg Ferenc: Az élet kapuja

 Babits Mihály: Jónás könyve, Jónás imája

 Móricz Zsigmond: Úri muri

 Móricz Zsigmond: Tragédia

 Wass Albert: Adjátok vissza a hegyeimet!

           

  1. évfolyam (középszint)

            Samuel B. Beckett: Godot-ra várva VAGY

 Friedrich Dürrenmatt: A fizikusok VAGY A nagy Romulus

 Örkény István: Tóték

            Szabó Magda: Az ajtó

 

Kötelező olvasmányok

(az emelt szintű érettségi témakörökhöz)

 

 

A négy őselem nyomában

Természettudományos tehetséggondozó program iskolánkban a Nemzeti Tehetség Program támogatásával, csatlakozva a Fény Nemzetközi Éve 2015 kezdeményezéshez

A programban komplex módon fejlesztettük a diákok azon kompetenciáit, amelyek a természettudományok műveléséhez szükségesek. Ehhez olyan munkaformákat választottunk, amelyek a tanulók gyakorlati tapasztalatszerzését helyezték előtérbe. Változatos helyszínekkel, terepi munkával vittük őket közelebb a természethez, de ezen túlmenően az elméleti tudásukat is növeltük.

Az egész tanévben folyamatosan működő kémia szakkör keretében számolási és mérési gyakorlatokat végeztek a diákok a következő témakörökben: gázok (Avogadro törvénye és az egyesített gáztörvény, gázok sűrűsége, gázkeverékek), oldatok koncentrációja, oldhatóság hőmérsékletfüggése, kristályosodás oldatokból, kristályvízzel kristályosodó sók, sav-bázis reakciók. A hagyományos sav-bázis titrálás elméleti és gyakorlati alapjait megismerték és alkalmazták.

Június elején az egész iskolát megmozgató interaktív buborék-show-t tartottunk. Aznap minden szünetben a díszudvaron változatos eszközökkel és módszerekkel buborékfújás zajlott. Közkívánatra úgy döntöttünk, hogy jövőre is tartunk ilyen napot.

Kétszer barlangászni is ment a csapat. Egyik alkalommal overallos, csúszós-mászós túra keretében barlangi földrajzórán vettünk részt a Pálvölgyi barlang kiépítetlen részén. Majd az Esztergom-kertváros melletti Sátorkőpusztai Kristálybarlangba ereszkedtünk le, hogy megismerjük a gipszkristályok változatosságát.

Mestermunka

A Mestermunka az 5-6. osztályos tanulók produktumot eredményező alkotó munkájára épülő projekt. Ennek megvalósításához a diákoknak ötletet adó, képességeket fejlesztő, motivációs célú, sokoldalú programot kínáltunk. A programok segítségével különböző készségeiket, képességeiket tudták játékos módon, látványos feladatokkal, látványos helyeken kibontakoztatni. Ezt szakköri foglalkozás és kirándulások formájában valósítottuk meg. Az projektben résztvevők harmada elkészült a produktummal a kiszabott határidőre, de alapot adtunk a jövő évi Mestermunkában való részvételhez is.

Programjainkat 2014 novemberében kezdtük, melynek keretében Ivancsics Ilona társulatának Tom Sawyer előadását terveztük megnézni. Először ráhangoló beszélgetésünk volt, majd megtekintettük az előadást a szentendrei Pest Megyei Könyvtárban. Másnap értékeltük szintén beszélgetés formájában, de interaktív módon.

Farsang előtt jelmezkészítő délutánokat tartottunk. A latin örökségünk tantárgyhoz kapcsolódóan görög istenek csoportjának öltöztek a diákok. A jelmezeket maguk találták ki, tervezték meg és együtt készítették el. A farsangi bálon nagy sikerrel mutatták be, ezzel a legjobb csoportos jelmez díját nyerve el.

Három alkalommal képességfejlesztő társasjátékokkal megvalósított játszóházba jöhettek a diákok. Az első két alkalommal a már meglévő társasjátékainkkal játszottunk, míg a májusi alkalommal a támogatásból vásárolt társasjátékokat avattuk fel mindannyiunk örömére.

Májusban a két témanap keretében Budapestre utaztunk: az első nap a Csodák Palotájába és a Tropicariumba szerveztünk kirándulást. A Csodák palotájában több olyan logikai játékot kipróbáltunk, amiből később a pályázati összegből az iskola számára is vásároltunk. A második nap a Néprajzi Múzeumban Hangoló című múzeumpedagógiai foglalkozáson vettünk részt és az Olimpiai Parkban játszótereztünk.

Május végén a szentendrei Skanzent egy feladatlap segítségével jártuk be a hon- és népismeret és a vizuális kultúra tantárgyhoz kapcsolódó ismeretbővítés céljából.

Kézműves foglalkozáson nemezeltünk. A támogatásból vásárolt gyapjúból virágokat készítettünk.

Június elején Etyeken a Korda Filmpark és látogató központban a filmkészítés történetét, optikai csalódásokon alapuló fortélyait, díszleteit és Korda Sándor életművét ismertük meg.

Köszönjük a Nemzeti Tehetség Program támogatását.

Infrmációk a diákmunkáról

A diákok nyári munkavállalása a szülőknek is sok gondot jelenthet. Hogyan lehet a tapasztalatlan, a munkaerőpiacon jóval kiszolgáltatottabb gyermekeket jól fizető, korrekt munkához segíteni? A Nemzeti Adó- és Vámhivatal ehhez nyújt segítséget a diákmunka adózási információinak ismertetésével.

Részletes információk

TERMÉSZETKUTATÓ TÁBOR 2015. július 6-10.

Kerékpár – tábor 2015. június 22-25.

Kerékpár – tábor 2015. június 22-25.

Célállomás a Tisza-tó

  • Kerékpározás
  • Evezés
  • Erőmű-látogatás
  • Foci/röpi/friesbie
  • Bográcsozás
  • Tisza-tavi ökocentrum
  • 4 nap / 3 éj

Szállás:      kempingben, bungalókban

Ellátás:       félpanzió (bőséges reggeli, meleg vacsora)

Részletes program:

  • 22-én indulás a Refitől kerékpárral a Keleti pályaudvarra (30 km), onnan vonattal Kál-Kápolnára, majd tovább kerékpárral Sarudra (45 km) az Euro Kempingbe.
  • 23-án körbetekerjük a tavat (70 km), közben megnézzük az erőművet, a Kiskörei vízlépcsőt.
  • 24-én megtekintjük az ökocentrumot, majd kenuzni megyünk.
  • 25-én indulás haza, a 22-i program csak vissza felé!

Megjegyzés: Csak rutinos, jó kerékpározók jelentkezzenek a komoly távok miatt! Autós kíséret nem lesz, mindenki a kerékpárjára szerelt táskában maga viszi a felszerelését!

A tábor ára:    23.000,-Ft

Jelentkezés: június 10-ig a részvételi díj megfizetésével a testnevelőknél!

Mestermunka kiállítás az Áprily teremben

CSILLAGSZAT NAPJA SZENTENDRÉN

Az idei évben is országszerte megrendezésre kerül a Csillagászat Napja, melyhez idén a Szentendrei Református Gimnázium csillagász szakköre is csatlakozik. A szakkör szervezésében április 24-én, pénteken 20-22 óra között távcsöves bemutatót tartunk a gimnázium belső parkolójában! Távcsővégen elsősorban a Hold, Vénusz és a Jupiter.

Derült idő esetén minden érdeklődőt szeretettel várunk!

SZRG csillagász szakkör

Napfogyatkozás, ahogy a REFI-sek láthatták

Megismerni egymás szülőföldjét (ERASMUS +)

Három ország diákjai találkoztak Középajtán

Múlt héten Középajtán zajlott, tegnaptól Kézdivásárhelyen folytatódik az a találkozó, melyen a kézdivásárhelyi és szentendrei (Magyarország) Református Kollégiumok, a középajtai Benkő József Gimnázium, valamint a hollandiai Middelharnis CGS Prins Maurits református középiskola nyolc–nyolc diákja ismerkedhetett egymás környezetével. Egy többrészes projekt második állomásáról van szó, mely az Erasmus+ elnevezésű, a diákok mobilitását, külföldi tanulmányutakat felkaroló európai program égisze alatt zajlik.

Virágvasárnapi hangverseny

Részleges napfogyatkozás Magyarországon

2015. március 20-án pénteken ismét napfogyatkozás figyelhető meg, mely a Feröer-szigeteken teljes lesz, Magyarországról pedig majdnem 60 %-os részleges fogyatkozásban gyönyörködhetünk.

A napfogyatkozás kontaktusidőpontjai (minden időadathoz 1 órát hozzá kell adni).(forrás: mcse.hu)

Az eseményt teljes időtartama alatt az iskola csillagász szakköre segítségével végigkövetjük.

Helyszín: az iskola belső udvara

Időpont: 9.30-12.00

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Figyelem:
Soha ne nézzünk közvetlenül a Napba, se szabad szemmel, se távcsővel, se fényképezőgéppel, se mobiltelefonnal vagy a videokamera keresőjével! Az erős fénytől azonnal megvakulhatunk!

További részletek a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján (mcse.hu)!

Iskolánk orgonájának diszpozíciója

Az orgona diszpozíciója:

Pedál (C-f ’)
1.         Subbass         16’
2.         Oktavbass           8’
3.         Gedackt          8’
4.         Choral            4’
5.         Posaune         16’
6.         Trompete        8’
P + I                mechanikus kopula
P + II               mechanikus kopula

I. manuál, főmű (C-g’’’)

7.         Bourdon        16’
8.         Prinzipal          8’
9.         Hohlflöte         8’
10.       Oktave            4’
11.       Spitzflöte         4’
12.       Superoctave            2’
13.       Mixtur             3-4 x    1 1/3’
14.       Trompete        8’
I + II                mechanikus kopula
I + II sub          mechanikus kopula

II. manuál, redőnypozitív

15.       Gedackt          8’
16.       Salizional        8’
17.       Vox coelestis  8’
18.       Prinzipal         4’
19.       Rohrflöte        4’
20.       Nasat             2 2/3’
21.       Gemshorn      2’
22.       Terz                 1 3/5’
23.       Quinte             1 1/3’
24.       Scharff 3 x     1’
25.       Krummhorn    8’
Tremolo

Setzer-kombinációk, redőny, pleno, tutti pedálkapcsoló

ORGONA-HANGVERSENY 2015. február 28-án

„Zenei Esték a Református Gimnáziumban” negyedévenkénti sorozat keretében

2015. február 28. szombat du. 6 órakor

HEINRICH WALTHER egyetemi tanár,

a Colmar-i St.-Mathieu templom (Franciaország) orgonistájának hangversenye

2000 Szentendre, Áprily tér 5.

Az orgona diszpozíciójáról itt tudhatnak meg többet.

Műsoron:

J. S. Bach (1685-1750): Kunst der Fuge (teljes) BWV 1080

A belépés díjtalan, önkéntes adományokat szeretettel fogadunk

 

Középfokú beiskolázás adatlapcsomagja az egyénileg jelentkezők számára 2014/2015-ös tanévre

Kedves Felvételizők!

Elérhető középfokú beiskolázás adatlapcsomagja és kitöltési útmutatója a 6 vagy 8 évfolyamos gimnáziumokba jelentkezők számára.

A kitöltött Jelentkezési lapokat 2015. február 13-ig kell eljuttatni gimnáziumunkba (2000 Szentendre, Áprily tér 5.), illetve a Felvételi központba (9001 Győr, Pf. 694).

KIFIR adatlapcsomag és kitöltési útmutató

Beszámoló a 2013.évi adománygyűtésről

KÁRPÁT-MEDENCEI REFORMÁTUS OKTATÁSI ALAP

HUSZONHÁROM INTÉZMÉNY – HUSZONHÁROM MILLIÓ FORINT TÁMOGATÁS

A Kárpát-medencei Református Oktatási Alap 2013. évi adománygyűjtéséből 12.700.580.-Ft támogatás folyt be, a Magyar Református Egyház költségvetéséből 11.000.000.-Ft összeggel támogatta az alapot, a Magyar Bibliatársulat pedig a Bibliaprogramra 2.000.000.-Ft keretösszeget ajánlott fel.

Köszönjük az adománygyűjtésben részt vevő valamennyi intézmény, tanuló, pedagógus, szülő elkötelezettségét és lelkesedését!

Az alapra beérkezett pályázatokat a Generális Konvent elnöksége az egyháztestek illetékes oktatási referenseinek, és az elnökségek bevonásával elbírálta.

23 intézmény vagy gyülekezet kapott összesen 23 millió Ft értékű támogatást, a Külső-magyarországi 9. évfolyamos középiskolai tanulók 971 bibliát kaptak és két Kárpát-medencei oktatási intézményi rendezvény kapott támogatást. A támogatott intézményekkel a szerződéskötés, és a támogatások átutalása hamarosan lezárul.

A mellékelt dokumentumban tájékozódhatunk a 2013. évi adománygyűjtés minden részletéről.

Az adománygyűjtéssel jelentős támogatást kaptak a rászoruló intézmények.

Hálásan köszönjük az adománygyűjtésben részvételedet!

Adománygyűjtés 2014

Hétköznapi Európa – Szentendrén (Erasmus+)

A 2014 áprilisi tíz napos güterslohi tartózkodásunk folytatásképp szeptember 13-án, egy hidegebb őszi napon, délelőtt 11 órakor egy csapatnyi izgatott magyar diák gyülekezett a Szentendrei Református Gimnázium aulájában. Ahogy egyre többen csatlakoztak a csoporthoz, úgy lett a hangzavar is egyre nagyobb, a társalgás egyre élénkebb, a várakozás mind türelmetlenebb. Így vártuk német cserediákjainkat szombat délelőtt, és ahogy a német csapat megérkezett reggelijét követően az iskolába, mindannyian a viszontlátás örömével borultunk egymás nyakába, — bár kicsit még feszélyezettek voltak az ölelések és eldadogott tőmondatok, így jobbára csak mosolyogtunk egymásra kedvesen.

A találkozás után mindenki hazament cserediákjával, ám ebéd után hamarosan újra összegyűlt szinte az egész csapat, hogy tegyünk egy sétát Szentendrén vendégeinkkel együtt. A korai kelés miatt a német diákok nagyon fáradtak voltak, így hamar ágyba került mindenki, és másnap reggel a legtöbben sokáig aludtak.

Vasárnap azonban mindenki kipihenve, jókedvűen vette útját a hév, vagy egy családi program helyszíne felé, mások az esős időt közös mozizással ellensúlyozták. Sokan a mozin kívül családi programokat is szerveztek: a Budapesti Állatkert, egy jazzkoncert a Müpában, a Csodák Palotája és a budai hegyekben való barangolás egyaránt szerepeltek a listán. Hazaérve aztán igyekeztünk pihenni és feltöltődni az előttünk álló sűrű hétre.

Pár rövid mondatban szeretnék beszámolni az egyes napok menetéről, hogy a programról eddig nem sokat tudó diákok is kedvet kapjanak a következő csereprogramban való részvételhez.

Hétfőn a reggeli ismerkedős játékok után csoportokra osztva projektmunkához láttunk. A Hétköznapi Európa című, az Európai Unió Erasmus + programja keretében támogatott egy hetes ifjúsági csereprogram során mindvégig az Európai Unió hétköznapi vonatkozásait kerestük környezetünkben. Ennek megfelelően az első napon EU-s logókkal ismerkedtünk és a csoportjátékok is az Európai Unióról szerzett ismereteinket mélyítették el. Egy magyaros ebédet követően játékos vetélkedő keretén belül fedeztük fel Szentendrét.

Másnap délelőtt az Európai Parlament budapesti tájékoztatási irodájában érdekes és vidám társasjátékok, vetélkedők segítségével elevenítettük fel és bővítettük tudásunkat az Európai Unió szervezetéről, országairól és kultúráiról, illetve anyagot gyűjtöttünk projektünk témájához. Ezt követően Budapest európaiságát és kulturális értékeit fedeztük fel a német diákokkal. Az esti hajózás során megtekinthettük a Duna partján található kivilágított épületeket, mint például a Nemzeti Színházat és a gyönyörű színekben játszó Müpát.

Szerdán a német diákoknak alkalmuk nyílt összehasonlítani a magyar tanórákat a német oktatással, tánc-, ének- és nyelvórákat látogattak az iskolában. Ezt követően a  Skanzenbe mentünk, ahol kipróbálhattuk a kenyérsütést, gyertyamártást, a szövést és fonást autentikus környezetben. A Skanzenben tett látogatásunk és az ott elköltött ebéd után az iskolában dolgoztunk csoportokban. Ennek eredményeként megszületett a tavalyi „Gütersloh- Lied” után az idei „Szentendre-dal”, több az Európa Unió hétköznapi aspektusait feldolgozó német nyelvű társasjáték, a dokumentációs csoport munkájának eredményeképpen pedig a projekt témáját feldolgozó, valamint a program során átélt élményeket bemutató prezentációk.

Csütörtökön megtekinthettük a 2010-ben Európa Kulturális Fővárosává választott Pécset. A Zsolnay-negyedben jobban megismerhettük a világon egyedülálló Zsolnay-porcelángyűjteményt és a Zsolnay-család történetét. Ezt követően felfedeztük Pécs belvárosának szépségét, úgy mint a Dzsámit, a Pécsi Székesegyházat, és a Széchenyi téren található óriási lószobrot (nem beszélve persze a hasonlóan nagy méretű fagyigombócokról, és a jobbnál jobb kávézókról).

Pénteken a nemrégiben felújított Ferenczy Múzeumban jártunk, ahol a Ferenczy-család történetét és műalkotásait ismerhettük meg. A délután nagy részét a projektmunkák befejezésével töltöttük, majd a tornaterem feldíszítését és berendezését követően megérkeztek a vendégek: iskolánk több kíváncsi tanulója, valamint a vendéglátó szülők egy-egy tányér finom süteménnyel.  Kezdetét vette egy interkulturális est, ahol a német diákok játékos bemutatkozását követően a heti munkába nyerhettek bepillantást vendégeink, majd az elkészült társasjátékokat is ki lehetett próbálni. Az est fénypontja számomra a közösen elénekelt „Szentendre -dal” volt, amit mindenki lelkesen énekelt, a német diákok pedig kitartóan próbálkoztak az „ny”, „gy”, és „ü” hangok kiejtésével. (Nem is eredménytelenül). A közös éneklést közös tánc követte: a Dunazug együttes segítségével egy táncház keretében kicsit mindannyian betekintést nyerhettünk a magyar néptánc sokszínű világába .

A záróest 9-kor véget ért, ugyanis szombaton hajnali fél hatkor már az iskolánál gyülekeztünk, csakúgy, mint egy héttel korábban. Most azonban egy fáradt, szomorú, didergő kis csapat búcsúzkodott, teli élményekkel és a búcsú szomorúságával. Ahogy a kisbusz kikanyarodott a Refi elől, mindannyian hosszasan integettünk még utána, és szomorkás mosollyal vettük tudomásul, hogy véget ért egy izgalmas, pörgő, nagyon gyorsan elszaladó, rengeteg új élménnyel teli hét, amit ezúttal is szeretnénk megköszönni vezető tanárainknak: német részről Meike Winternek és Julia Plücks-nek, magyar részről pedig Pallos Éva és Domokos Ildikó tanárnőknek, akik nélkül nem jöhetett volna létre a program.

Ez alatt a rövidke hét alatt is jobban megismertük egymás kultúráját német cserediákjainkkal, és szerintem mindenkinek adott egyfajta magabiztosságot az, hogy egy más anyanyelvű emberrel is el tudtunk beszélgetni. A német diákok nyitottsága volt számomra talán az egyik legpozitívabb élmény, az, hogy akármilyen helytelenül mondtam egy mondatot, igyekeztek megérteni, és minden programban szívesen benne voltak. Az Európán belüli szabad mozgást is most foghattuk fel igazán, most érezhettük csak, milyen jó az, hogy nem okoznak már gondot az országhatárok.

Ezekhez az élményekhez köszönjük a szülők támogatását, akik nem ijedtek meg, ha akár egyszerre harminc gyerek állított be hozzájuk, és még mosolyogtak is ránk, felajánlva (vagy feláldozva) házukat a csapat összeverődéséhez. Köszönjük a Szentendrei Református Gimnázium támogatását is, továbbá a hospitálás óráit tartó tanárok türelmét és nyitottságát, akik szelíd mosollyal vették tudomásul a létszám jelentős megnövekedését.

A csereprogram mindenkinek nagyon sokat adott: egy más kultúrába való betekintést,  barátságokat, egy város szépségének megismerését, nyelvi fejlődést, nagyobb nyitottságot a világra, mindazt, amiért hálás vagyok, hogy része lehettem. Olyan élményt nyújtott ez nekem, hogy mindenkit csak arra tudok bíztatni: ne féljetek, ha nem megy tökéletesen a német, vagy kétségeitek vannak a cserediákokkal vagy magatokkal kapcsolatban, csak vegyetek egy nagy levegőt és merjetek belevágni! 🙂

Dobó Sára Borbála 9.a

Matematika házi verseny 2014-2015

Március

5-6. osztály

7-8. osztály

9-10. osztály

Február

5-6. osztály

7-8. osztály

Január

5-6. osztály

7-8. osztály

9-10. osztály

11-12. osztály

December

5-6. osztály

7-8. osztály

9-10. osztály

11-12. osztály

November

5-6. osztály

7-8. osztály

9-10. osztály

11-12. osztály

Október

5-6. osztály

7-8. osztály

9-10. osztály

11-12. osztály

Magyar Diáksport Napja 2014. október 3.

A Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) az idei évben is megrendezi a Magyar Diáksport Napját. Az elmúlt évben 533 iskola több mint 140 ezer tanulója töltött mozgással két órát, ennek köszönhetően az ISCA (International Sport and Culture Association) a kontinensen a legjobb kezdeményezések közé sorolta az MDSZ felhívására országosan meghirdetett Magyar Diáksport Napja rendezvénysorozatot. Az esemény 2014-ben is csatlakozik az ISCA szervezésében megrendezendő európai programhoz, a NowWeMove – Move Week (Mozgás Hete) kezdeményezéshez, így most még nagyobb figyelmet kap aktivitásunk.

A részvétel feltétele:

  • a jelentkező iakolák 2014. október 3-án olyan programot szervez, amelyen a résztvevők legalább 120 percet töltenek sportolással, aktív testmozgással

A program kötelező elemei:

  • minden résztvevő teljesítse a Diáksport Napi Futótávot (2014 méter)
  • szerepeljen a programok között olyan programelem, amellyel testmozgás segítségével a résztvevők jobban megismerik településük környezetét
  • lehetőség szerint a mozgásos programok legyenek minél színesebbek, változatosabbak

Iskolánkban a következő programok közül választhattak a diákok:

  • Sárkányhajózás
  • Kenuzás
  • Labdarúgás
  • Röplabdázás
  • Tollaslabdázás
  • Számháború
  • Úszás
  • Kerékpározás
  • Extrém-hegyi kerékpározás

Meghívó szülői évnyitó alkalomra

Tisztelt Szülők!

Szeretettel hívjuk és várjuk Önöket 2014. október 3-án 18 órátólaz iskola kápolnájába szülői „pót-évnyitótra”, amelynek vezérigéje: „Kövessétek az igazságot szeretetben” Ef. 4,15.

Közös alkalmunkat egy rövid áhítattal kezdjük, amelyen dr. P. Tóth Béla nagytiszteletű úr szolgál.

Nagy örömünkre elfogadta a meghívásunkat Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus (a pszichológiatudomány kandidátusa, 2010-től professor emeritus), aki a kamaszkorú gyermekek nevelésének nehézségeiről tart előadást.

Professzor asszony ez alkalommal is szeretettel fogad adományokat az első Budapesten épülő Makovecz Imre által tervezett református templom építésére, amelyre ő maga egész éves jövedelmét felajánlotta.

Az előadás után szeretetvendégségre várunk mindenkit, amelyhez, egy tányérka süteménnyel bárki hozzájárulhat. Innivalóról az iskola gondoskodik.

A növekedés éve

„Igazságot követve szeretetben, mindenestől növekedjünk abban, aki a fej, a Krisztusban!” (Ef. 4,15)

 

Évkezdő tanári csendesnap – 2014. augusztus 25.

A 2014-2015-ös tanév is, mint minden eddigi tanévem, mióta a Szentendrei Református Gimnáziumban tanítok, tanári csendesnappal kezdődött.  Talán nem mindenki tudja, hogy minden tanévünket lelki ráhangolódással, elcsendesedéssel kezdjük, és minden évünk valamilyen cél elérésének jegyében zajlik.

Ez immár a 14. ilyen alkalom, amin Isten kegyelméből részt vehetek. Tartottuk már több helyszínen. Én először a parókián élhettem át ezt az élményt, mely dr. P. Tóth Béláné Zsuzsa asszony ízletes ebédjétől számomra még emlékezetesebb maradt. Sokszor tartottuk Tahi-Sionhegyen, tavaly Kisorosziban, idén először pedig a Szentendrei Református Óvodában. Köszönjük az óvoda dolgozóinak a barátságos fogadtatást és a bőséges ellátást! Örülünk, hogy eltölthettünk néhány órát ebben a gyönyörű, szépen berendezett, jól felszerelt óvodában.

A csendesnap időbeosztása elég szoros. Énekléssel, és rövid élménybeszámolóval, illetve az új kollégáknak bemutatkozással kezdődik, és most örömmel mondhatom el, hogy az egyperces beszámolókkal tényleg pontosan 42 perc alatt végeztünk, mert annyian vettünk részt a nyitó alkalmon. Ezt az időkeretet korábban többnyire túlléptük, de úgy látszik ebben is egyre gyakorlottabbak vagyunk.

Nagyon örültünk, hogy újra láthatjuk egymást. Az óvónőkkel is mindig együtt vagyunk ilyenkor, így már őket is egyre inkább ismerősként köszönthetjük. Bene Andrásné Erika óvodavezetőt korábbról ismerem, mivel ő volt mindkét gyermekem egyik kitűnő óvónénije a Szivárvány óvodában. Másik nagy örömöm, hogy egyik kedves tanítványunk, Izsó Emma Ivett, aki nálunk végzett a gimnáziumban, ebben az évben diplomás óvónőként kezd dolgozni a Református Óvodában.

Az első előadást Nagytiszteletű úr tartotta. Ő az igazságosság és a szeretet témakörben összeszedett gondolatait osztotta meg velünk: hogyan legyünk úgy igazságosak, hogy a szeretet megmaradjon. Szénásiné Lénárt Zsófia tanárnő fordított sorrendben is megvizsgálta a kérdést: úgy szeretni, hogy közben igazságosak maradjunk. A csoportbeszélgetéseken megbeszéltük, kinek mi jutott eszébe az előadások közben, ki milyen gyakorlati módszert tud arra, hogy miközben szeretjük tanítványainkat, ugyanakkor igazságosak is legyünk velük.

Sebestényné Jáger Orsolya tanárnő a harmadik lelki pásztorunk, aki most tért vissza a harmadik gyermeke születését követő néhány év után az iskolába közénk újra. Ő verseket is ír. Ezek közül néhányat kiválasztott és elmondott nekünk bizonyságtételként, melyek a szívének különösen kedvesek.

A záró beszélgetést Földi János igazgató úr vezette, ahol többek között ő is elmondta azokat a gondolatait, melyeket fontosnak tartott megosztani mindannyiunkkal.

Szeretném, ha sikerülne a tanév folyamán a magunk elé kitűzött célt megvalósítanunk, és lelkileg növekednünk. Erre kiváló alkalom volt első lépésként a csendesnapunk. Köszönjük mindazoknak, akik részt vettek az előkészítésében és lebonyolításában!

Végül álljon itt Orsolya tanárnő egyik verse:

Szavaid igaza
(Jn 6,68)

Még tanulgatom egyre szavaid igazát,
lábad nyomát keresve a porban,
s ha fölém borultak téli éjszakák,
elrejtett kincsedért földig hajoltam.

 

Platánok csöndjét hoztam magammal,
vércsék vijjogását, virrasztott éjeket,
ha ágyamra ült, mozdulatlan arccal,
hogy meg ne moccanjak – az emlékezet.

 

Csak bárkád ölében nyugszom el.
Tavad tükrében, hol álmodnak a fák.
S míg Benned kikötve partot nem érek –
még tanulgatom egyre szavaid igazát.

Mózes Mónika

A KÁRPÁT-MEDENCEI MAGYAR REFORMÁTUS KÖZÉPISKOLÁK XIX. TALÁLKOZÓJÁNAK ZÁRÓNYILATKOZATA

Mezőtúr, 2014. július 6-9.

Mi, a Kárpát-medencei magyar református középiskolák küldöttei – igazgatók, tanárok, lelkipásztorok, diákok – 2014. július 6-9. között, tizenkilencedik alkalommal találkoztunk a Mezőtúri Református Kollégium vendégszeretetét élvezve.

A 22 magyarországi, 6 erdélyi, 2 partiumi, 2 kárpátaljai, 1 felvidéki intézmény és 3 református tanügy-irányítási illetve pedagógiai-szakmai szolgáltató szervezet küldöttei testvéri közösségben oszthattuk meg tapasztalatainkat, tájékoztathattuk egymást az országainkban folyó magyar református középiskolai oktatás helyzetéről, eredményeiről, gondjairól.

1.      Isten iránti hálaadással adunk számot a lelki gyarapodásról, az iskolaszerkezeti és az infrastrukturális épülésről. Így számolhatunk be arról, hogy Erdélyben és a Partiumban felépült a református kollégiumok működését segítő általános iskolák rendszere. A belső-magyarországi iskolák egyre inkább a református értékeket tudatosító megújult pedagógiai program alapján kezdték meg működésüket. Iskoláink hitelesek: idén több mint 58.000 diák családja választott református iskolát.

2.      A Kálvin évek lezárása után iskoláink előre tekintenek: a Reformáció 500. évfordulójának ünneplésére. Reménykedünk, hogy az évforduló a beruházásokon, fejlesztéseken és emlékjeleken túl alkalmat teremt a belső lelki közösség erősítésére, a gyülekezetek és iskolák kapcsolatának elmélyítésére.

3.      A magyar kormány a nemzeti jelentőségű intézmények sorába emelte a kárpátaljai református líceumokat. Köszönjük a kormányzati és egyházi támogatásokat, ezekkel a líceumok működése kiszámíthatóvá vált.

4.      Nagyváradon és Nagyenyeden európai támogatással újulnak meg nagy múltú református kollégiumaink. A magyar kormány támogatásának köszönhetően befejeződhet a nagyberegi kollégium építése, régi-új épületébe költözik a Debreceni Református Kollégium Gimnáziuma és Általános Iskolája. A magyarországi fejlesztési pályázatok révén a korábbinál jóval több iskolánk számolt be energetikai korszerűsítésről, természettudományos labor kialakításáról, az épület megújulásáról. Érezzük és köszönjük az internátusok és a művészeti iskolák méltányosabb finanszírozását.

5.      A kárpátaljai és erdélyi iskoláknak a találkozón megjelent képviselői örömmel számoltak be arról, hogy a magyar református közösség 2012. évi adománya célba ért és hasznosult. A Kárpát-medencei Református Oktatási Alap segítségével 2013 szeptemberében a külső magyarországi református középiskolákban tanuló valamennyi 9. évfolyamos diákunk új fordítású Bibliát kapott. Iskoláink 2013. évi gyűjtése a Magyar Református Egyház és a Magyar Bibliatársulat támogatásával összesen 25 millió Ft-ot fordít a külső magyarországi református köznevelési intézmények szolgálatára.

6.      Sorra vettük a református iskolák szolgálatát nehezítő körülményeket.  Szlovákiában a 2015-től meghatározott finanszírozási létszámkeretek sok helyen a magyar nyelvű illetve felekezeti oktatás ellehetetlenüléséhez vezethetnek. Most még talán időben kérünk hathatós diplomáciai segítséget.

7.      Ismét szorgalmazzuk, hogy Romániában, Ukrajnában, Szlovákiában a magyar oktatásban résztvevő diákok az államnyelvet az idegen nyelv tanulásának módszertana alapján sajátíthassák el.

8.      Méltó lenne, hogy a Zilahi Református Wesselényi Kollégium saját történelmi iskolaépületében szolgálhasson.

9.      Az anyaországi református köznevelési rendszer továbbépítését veszélyezteti a mesterpedagógusok feladatrendszerének és finanszírozásának kiforratlansága.

a.       Lehetetlen úgy megtervezni az iskolák működését, hogy a mesterpedagógusok 2015 januárjában kezdődő feladatellátása – ma még ismeretlen mértékben – új munkatársak felvételét vagy túlmunkát igényel. E kérdésben további szakmai elemzéseket várunk és készítünk.

b.      Javasoljuk, hogy az Oktatási Hivatal az innovatív mesterpedagógusok kiválasztása során számoljon az intézményvezetőkkel, mint az intézményi szakmai innovációk kulcsszereplőivel.

c.       A hatályos állami jogszabályok feladatot szabnak a református szakmai szolgáltatóra és a református köznevelési intézményekre a szaktanácsadás, a tanfelügyelet és a minősítés rendszerében is. E feladatok megszervezése érdekében lényegesen tartalmasabb szakmai egyeztetéseket látunk szükségesnek a szakmai háttérszervezetekkel.

d.      Kérjük, hogy a finanszírozási rendszer pontosítása során a soros előrelépések, a magasabb fokozatba lépések és a mesterpedagógusok bértöbbletének fedezetét megfelelő ütemezéssel biztosítsák intézményeink számára, ideértve a szakszolgálatokat és a  pedagógiai-szakmai szolgáltatókat is.

10.    Tárgyalásokat szorgalmazunk az ágazati irányítással a munkajogi szabályok és a köznevelési törvény közti ellentmondások feloldására.

11.    A mindennapos testnevelés feltételrendszerének kiépítése halasztást nem tűrő feladat. Ez elengedhetetlenné teszi tornatermek és egyéb sportlétesítmények építésére, felújítására célzott állami programok kidolgozását, fenntartótól és földrajzi elhelyezkedéstől függetlenül.

12.    Üdvözöljük, hogy új területek nyílnak meg a református szakképzés előtt. Kérjük, hogy alaposabb egyeztetetések után kerüljön sor a felvehető keretlétszámok meghatározására.

13.    Lényegesen átgondoltabb és szakmailag megalapozottabb lépéseket remélünk a tankönyvellátás és az iskolai adminisztrációs rendszerek fejlesztése területén.

14.    A hitoktatás megújításában ígéretes kezdeményezés az új középiskolai hit- és erkölcstan tanterv: a református köznevelési intézmények a taneszközök véleményezésével tudják segíteni a továbblépést. A református középiskolákban folyó lelki nevelés hatásosságát elemezve javasoljuk, hogy egyházunkban körültekintően vizsgáljuk meg a köznevelési intézményeket segítő iskolalelkész vagy spirituális kialakítható szerepét.

15.    Iskolarendszerünk hagyományaihoz híven a ránk háruló feladatokat igyekszünk magas színvonalon teljesíteni. Mindezt tesszük országaink és nemzetünk javára, Isten dicsőségére.

A zárónyilatkozatot aláíró intézmények:

  • Arany János Református Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium – Nagykőrös,
  • Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium – Székelyudvarhely,
  • Benkő István Református Általános Iskola és Gimnázium – Budapest,
  • Bernáth Kálmán Református Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakképzőiskola – Vác,
  • Bethlen Gábor Református Gimnázium és Szathmáry Kollégium – Hódmezővásárhely,
  • Bethlen Gábor Kollégium – Nagyenyed,
  • Bocskai István Református Oktatási Központ – Halásztelek,
  • Czeglédi Péter Református Gimnázium – Léva,
  • Debreceni Református Kollégium Gimnáziuma és Diákotthona – Debrecen,
  • Debreceni Református Kollégium Dóczy Gimnáziuma – Debrecen,
  • Gödöllői Református Líceum, Gimnázium és Kollégium – Gödöllő,
  • Irinyi János Református Szakközépiskola és Diákotthon – Kazincbarcika,
  • Juhász Gyula Református Gimnázium és Szakképző Iskola – Makó,
  • Karcagi Nagykun Református Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola – Karcag,
  • Kecskeméti Református Gimnázium – Kecskemét,
  • Kiskunhalasi Református Kollégium Szilády Áron Gimnáziuma – Kiskunhalas,
  • Kolozsvári Református Kollégium – Kolozsvár,
  • Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon – Miskolc,
  • Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium – Nagyvárad,
  • Marosvásárhelyi Református Kollégium – Marosvásárhely,
  • Mezőcsáti Református Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola – Mezőcsát,
  • Mezőtúri Református Kollégium – Mezőtúr,
  • Móricz Zsigmond Református Kollégium, Gimnázium, Szakközépiskola és Általános Iskola – Kisújszállás,
  • Nagyberegi Református Líceum – Nagybereg,
  • Pápai Református Kollégium Gimnáziuma és Művészeti Szakközépiskolája – Pápa,
  • Péterfalvi Református Líceum – Péterfalva,
  • Református Kollégium – Kézdivásárhely,
  • Református Kollégium – Sepsiszentgyörgy,
  • Szegedi Kis István Református Gimnázium, Általános Iskola Óvoda és Kollégium – Békés,
  • Szentendrei Református Gimnázium – Szentendre,
  • Tatai Református Gimnázium – Tata,
  • Tiszakécskei Református Általános Iskola és Gimnázium – Tiszakécske,
  • Zilahi Református Wesselényi Kollégium – Zilah,
  • Tiszántúli Református Egyházkerület Tanügyi Hivatala – Debrecen,
  • Magyarországi Református Egyház Zsinati Hivatal Oktatási Iroda,
  • Református Pedagógiai Intézet

KÁRPÁT-MEDENCEI REFORMÁTUS KÖZÉPISKOLÁK TALÁLKOZÓJA 2014. MEZŐTÚR

Július 6-án az Igazgató úrral, Tünde tanárnővel és Szabó Bogival felkerekedve Mezőtúrra utaztunk el a néhány napos találkozóra. Igazgató úrék iskolai minőségükben és mi is, mint a Diáktestület képviselői, voltunk ott jelen.

Először a szobáinkba irányítottak minket, ami Tanárnőék esetében hotelt, a mi esetünkben a diákkollégiumot jelentette.

Érkezésünkkor már volt ott két lány, szemmel láthatóan együtt jöttek ők is. Mi nagyon örültünk nekik, hogy csak ketten vannak és a nyolcfős szobában kedvünkre válogathatunk ágyakat, ők meg szintén örültek, mert nekik már mindegy volt, meg volt a nekik legjobb hely.

Közben szóba elegyedtünk, és hamar kiderült, hogy ők a nem is olyan messzi Vácról jöttek.

Közben bizonyos időközönként bekukkantott egy-egy félénk lány, majd beljebb lépve közölte, hogy ő is ebben a szobában van. Így aztán szép lassan hatan lettünk. Késő délutánra heten. Másnap még egy lány jött, így tele lettünk.

Következett este aztán a vacsora, aztán a sportverseny (így, jóllakottan különösen örültünk neki) azután pedig ki-ki még rohangálhatott egy sort a tornateremben. Este meg mindenki elfoglalta magát, barátkozott, építgette a nemzetközi kapcsolatait, hiszen voltak vendégeink Kárpátaljáról és Erdélyből is. Az ő beszámolóikat különösen élveztük a 10 és 12 érdemjegyes osztályzásukról.

Másnap Mezőtúron belül maradva csoportokban mindenféle helyi nevezettességet néztünk meg tíz perces előadásokat hallgatva (útközben két állomás között találtunk 70 forintos fagyit. Elhoztuk. Az összeset.)

Volt még a programban kisújszállási és karcagi templomok történetének megismerése: szinte kivétel nélkül mind leégett már egyszer. Este koncertek és tanár –diák meccsek folytak kosár és foci kategóriában, utóbbiról elszaladtunk a végén a vb-t nézni, mer hát az az igazi.

Kedden még elmentünk a Tisza-tavi ökocentrumba, és az ott történtek megérnek egy részletes beszámolót.

Ott megebédeltünk, megnéztük a 3D-s előadást a tó élővilágáról, láttunk vidraetetést és játszótereztünk is, aztán jött a csónakázás… Ami esetünkben inkább csónak-ázás volt.

Elsőként (és egyetlenként) a diákok turnusa következett. Kisebb csoportokban beültünk egy-egy motorcsónakba. A kormányos Feri és a mi arcunkon is még várakozó mosoly ült. Visszanéztünk egyetlen parton maradt társunkra. Ő szomorún integetett. Nem szeretett csónakázni. (Legalább is ezt gondoltuk …) Mielőtt vízre szálltunk volna, ő felhívta az apukáját az időjárásról érdeklődve. Azt a hírt kapta, hogy vihar van tőlünk nem messze. Minket nem zavart, ott jó idő volt, beszálltunk hát. Valamiért nem vettük figyelembe azt az aggasztó tényt, hogy társunk, Ati apukája meteorológus. Na, sebaj.

Csónakázgattunk, a tó csendjét csak a motor halk zúgása és beszédfoszlányaink törték meg. Meg a távolban, a parton jelző kis sziréna… kettes vihar-jelzéssel…

Beszélgettünk, nevetgéltünk majd a tó közepe táján csalódottan konstatáltuk, hogy minden különösebb kaland nélkül fogunk kiszállni, mindenféle izgalom nélkül, legyen az cápatámadás vagy egy kis eső.

Előbbi nem jött, utóbbi azonban… nem okozott csalódást.

Hirtelen kapott el minket a jégeső. Fölöttünk közben eldördült az ég, villámlott. Az eső nagy tömeggel zúdult ránk, a hátunkat és tarkónkat csapkodva. Egyből fázni kezdtünk, a telefonokat a táskába tettük, azokat meg a fenekünk alatti ülés alá, hogy ne ázzon. A két ülősor közé guggolva próbáltuk magunkat védeni, de ott is hamar tele lett minden esővel, ezért a fulladást elkerülvén inkább visszaültünk. Páran próbálták a lányokat legalább védeni az esőtől, sajnos kevés sikerrel. Ekkor már nem nevettünk, beszélgettünk (másféle szavak hagyták el a szánkat arra vonatkozóan, mit csináljon magával mindenféle természeti jelenség) és kétségbeesetten néztünk kormányosunkra, aki ázott verébként nézett vissza ránk meg persze roppant idegegesen, hogy mindannyiunk élete az ő kezében van. Közben a hajókötél a vízbe csúszott, Feri utána mászott, de közben nem kormányzott senki, így kis fáziskéséssel ugyan, de odapattantunk, aztán a kormányos újra a nyeregben volt, és… a motor leállt. Ott ültünk egy évnyi csapadékmennyiséggel minden porcikánkban és a csónak nem ment tovább. Közben jött ugyan egy idő után a segítség, de az meg a sásban ragadt másik csónaknak ment segíteni, így magunkra maradtunk. Nyöszörögtünk egy sort, majd a jégeső elől összezárt szemünkkel nem láttuk, de érzékeltük, hogy elindultunk, jött a segítség. Vizesen csúszva-botladozva kinn voltunk a parton (egyikünk el is vágódott a csurom vizes stégen) majd várt ránk egy jó pár perces futás sárban-esőben, míg az ökocentrumhoz nem értünk.

Ott tanáraink halovány arcszínnel mérték fel állapotunkat és jó szívüknek hála száraz pólót is kaptunk (méghozzá vidrásat).

A mosdókban mindenki átöltözött abba, ami száraz holmit kapott. Érdekes volt megfigyelni, hogy amilyen időközönkénti fázisokban másztak ki  a csónakból, annyira voltak vizesek. Az elsők megúszták, az utánuk jövők már kicsit vizesek voltak, majd egyre jobban, míg a mi hajónk tartalma már alsóneműig ázottan ácsorgott, az utánunk jövő utolsó hajó lakói meg szintúgy.

A tanárok így nem csónakázhattak, de szerintem abban a helyzetben annyira nem bánták. A buszsofőr bácsit megörvendeztetve jó vizesen fészkeltük be magunkat az ülésekbe. Az iskolánál aztán átöltöztünk, vacsoráztunk. Az utolsó estét a többihez hasonlóan biliárdozással, sétával, csocsóval, ping-pongozással töltöttük, ki ameddig bírta. Volt, ki aludt, volt ki nem, de az utolsó este mindenkinek szépen telt. Másnap elmentünk a reggelit követően egy záró Istentiszteletre, beálltunk egy utolsó mosoly erejéig a fényképező elé, majd pakolni kezdtünk. Beiktattunk egy gyors ebédet majd könnyes-ölelkezős-hátbaveregetős búcsút vettünk a megismert barátoktól.

Magunkkal a hozott cókmókot, egy ajándék táskát, tollakat, pólókat (vidrásat is, ugye) és az emlékeinket vittük.

Azért nagyon jók vagy rosszak ezek a találkozók, mert rengeteg ismerőst, barátot lehet szerezni, csak mind sokkal messzebb laknak, mint mi. De azért jó volt négy napig úgy tenni, mintha a távolság nem számítana.

Köszönjük Tanárnőéknek, hogy idén mi képviselhettük az iskolát.

Kr. V

2013-2014-es tanév főbb versenyeredményei

Tanuló neve Verseny megnevezése Eredmény Felkészítő tanár
Sípos Panka Városi szavalóverseny 1.hely Sípos Dávid
Lapis Áron 6.b LOGO Országos Tanulmányi Verseny II. kategória 12. hely Csesznákné Nagy Katalin
Székely Bendegúz 6.b LOGO Országos Tanulmányi Verseny II. kategória 17.hely Csesznákné Nagy Katalin
Zetelaki Dániel 6.a LOGO Országos Tanulmányi Verseny II. kategória 29. hely Csesznákné Nagy Katalin
Olcsvári Szilárd 6.b LOGO Országos Tanulmányi Verseny II. kategória 39. hely Csesznákné Nagy Katalin
Csesznák Tamás Levente 10.a Nemes Tihamér Országos Alkalmazói Verseny 9-10. évfolyam 11. hely Csesznákné Nagy Katalin
Székely András 7.a Nemes Tihamér Országos Programozói Verseny I. kategória 10 .hely Csesznákné Nagy Katalin
Csesznák Tamás Levente 10.a Nemes Tihamér Országos Programozói Verseny II. kategória 37. hely Csesznákné Nagy Katalin
Csesznák Tamás Levente 10.a Nemzetközi Diákolimpiai Válogató Verseny Programozás kategória 2 fordulóba jutott Csesznákné Nagy Katalin
Hagymási Réka 10.a Nemes Tihamér Országos Alkalmazói Verseny 9-10. évfolyam megyei fordulóba jutott Csesznákné Nagy Katalin
Bazsó Márton 9.b Nemes Tihamér Országos Alkalmazói Verseny 9-10. évfolyam megyei fordulóba jutott Csesznákné Nagy Katalin
Baross Csanád 6.a LOGO Országos Tanulmányi Verseny II. kategória megyei fordulóba jutott Csesznákné Nagy Katalin
Bihácsi Bernadett 5.b LOGO Országos Tanulmányi Verseny II. kategória megyei fordulóba jutott Hidvégi Eszter
Pataki Bálint 5.a LOGO Országos Tanulmányi Verseny II. kategória megyei fordulóba jutott Hidvégi Eszter
Székely András 7.a Varga Tamás matematika verseny megyei 4. hely Földiné Koczor Tünde
Szabó Richárd 7.a Zrínyi Ilona matematika verseny megyei 7. hely Földiné Koczor Tünde
Székely Bendegúz 6. b Zrínyi Ilona matematika verseny megyei 7. hely Földiné Koczor Tünde
Szabó Richárd, Székely András, Oláh Bence, Pierson-Bartel Róbert 7.a Bolyai Matematika verseny megyei 1. hely Földiné Koczor Tünde
Gyurinka Áron, Váczi Samu, Kovács Botond, Zeller András 7.a Bolyai Matematika verseny megyei 7. hely Földiné Koczor Tünde
Szabó Richárd 7.a Református Iskolák Országos versenye 1. hely Földiné Koczor Tünde
Herczeg Alíz 8.a Református Iskolák Országos versenye 7. hely Földiné Koczor Tünde
Kovács Mátyás 9.a Református Iskolák Országos versenye 7. hely Szende Gabriella
Hagymási Réka 10.a Református Iskolák Országos versenye 6. hely Földiné Koczor Tünde
Zahora Noémi 11.a Református Iskolák Országos versenye 6. hely+dícséret Szabó-Hevér Eszter
Virágh Ádám 12.a Református Iskolák Országos versenye 7. hely Gaálné Gerencsér Hajnalka
Virágh Ádám 12.a Pest megyei matematika verseny megyei 6. hely Gaálné Gerencsér Hajnalka
Szabó Richárd 7.a Nemzetközi Kenguru verseny 28. hely Földiné Koczor Tünde
Székely András 7.a Nemzetközi Kenguru verseny 22. hely Földiné Koczor Tünde
Császár Domonkos 12.a Nemzetközi Kenguru verseny 14. hely Gaálné Gerencsér Hajnalka
Kerekes Máté 12.a Nemzetközi Kenguru verseny 23. hely Gaálné Gerencsér Hajnalka
Prepuk Andrea 12.a Nemzetközi Kenguru verseny 26. hely Gaálné Gerencsér Hajnalka
Csesznák Tamás Levente 10.a Arany Dániel matematika verseny 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Hagymási Réka 10.a Arany Dániel matematika verseny 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Köpeczi-Bócz Ákos 10.a Arany Dániel matematika verseny 2. fordulóba jutott Földiné Koczor Tünde
Kovács Ajsa 5.a Bendegúz Országos anyanyelvi verseny megyei 1. hely Szénásiné Lénárt Zsófia
Mamuzsits Adél 5.a Bendegúz Országos anyanyelvi verseny megyei 4. hely Szénásiné Lénárt Zsófia
Eckensberger Attila, Kovács Ajasa, Takács Bence, Vörös Zsófia 5.a Bolyai anyanyelvi verseny megyei 3. hely Szénásiné Lénárt Zsófia
Bokor Anna 8.a Ábel Jenő Országos latin nyelvi verseny 7. hely Dr. Török Márta
Szabó Boglárka 8.a Ábel Jenő Országos latin nyelvi verseny 20. hely Dr. Török Márta
Dobó Sára Borbála 8.a és Chrzanowska Janka 12. nyelvi Ábel Jenő Országos latin nyelvi verseny kiemelt dicséret Dr. Török Márta
Konrád Eszter 11/Ny és Kun Boglárka 7.a XXIII. Országos Áprily Lajos verseny/ Rajzpályázat Bronz minősítés Kun Attiláné
Sípos Panka 6.a Nemzetközi Gyermekrajzpályázat- Japán gyermekrajz Bronz minősítés Kun Attiláné
Konrád Eszter 11/Ny Országos ” kultúr Bridzs ” rajzpályázat Bronz minősítés Kun Attiláné
Országh Adél 6.b Országos gyermekrajzpályázat- „Az én iskolám” Különdíj Kun Attiláné
Baranyi Eszter 7.b Szentendre Gyermekrajzpályázat-„Tarka-barka” daloskönyv Bronz minősítés Kun Attiláné
Jenei Kristóf Bendegúz 5. 13. Kárpát-medencei Áprily Lajos verseny – Szentendre, 2014. április 12., . Vers és próza-mondó verseny Arany Kiss Székely Zoltán
Székely Zalán Lajos 11. 13. Kárpát-medencei Áprily Lajos verseny – Szentendre, 2014. április 12., . Vers és próza-mondó verseny Arany Kiss Székely Zoltán
Kelecsényi Anna 11/Ny 13. Kárpát-medencei Áprily Lajos verseny – Szentendre, 2014. április 12., . Vers és próza-mondó verseny Bronz Kiss Székely Zoltán
Chrzanowska Janka 12./NY 11. Tentamen Természettudományos Diákkonferencia, Szentendre – 2014. március 6. biológia szekció I. hely Kiss Székely Zoltán
Binó Marcel11 11.a 11. Tentamen Természettudományos Diákkonferencia, Szentendre – 2014. március 6. fizika szekció II. hely Ferenczi Alpár
Kelecsényi Anna 11/Ny Szentendre város Ki mit tud? versenye – Versmondás kategória II. hely Kiss Székely Zoltán
Damenija Givi 10.a XX. Természettudományos Diákkonferencia, Csurgó – 2014. március 21-22-23. Különdíj Kiss Székely Zoltán
Mihályi Zorka 6.a Bókay Árpád Országos Biológia Verseny – országos döntő 8. hely Dulai Teréz
Árva Barbara, Pálffy Zsuzsanna, Németh Flóra, Tirol Zsófia 7.a 2. Bolyai Természettudományos Csapatverseny, 7. évfolyam 7. hely Ferenczi Alpár, Földiné Koczor Tünde, Gaálné Gerencsér Tünde, Szende Gabriella, Dulai Teréz
Oláh Bence, Horváth Bence, Székely András, Pierson-Bartel Róbert 7.a 2. Bolyai Természettudományos Csapatverseny, 7. évfolyam 8. hely Ferenczi Alpár, Földiné Koczor Tünde, Gaálné Gerencsér Tünde, Szende Gabriella, Dulai Teréz
Törköly Kinga, Lik Lara, Merza András, Nagy Borostyán 7.b 2. Bolyai Természettudományos Csapatverseny, 7. évfolyam 10. hely Ferenczi Alpár, Földiné Koczor Tünde, Gaálné Gerencsér Tünde, Szende Gabriella, Dulai Teréz, Kiss Székely Zoltán
Székely András 7.a Hevesy György Országos Kémia Verseny – megyei döntő 4. hely Dulai Teréz
Pierson-Bartel Róbert 7.a Református Iskolák Országos Kémia Versenye 7. hely Dulai Teréz
Kollár Virág 8.a Református Középiskolák Országos Kémiaversenye 2. hely Szakács Erzsébet
Kovács Mátyás 9.a Református Középiskolák Országos Kémiaversenye 2. hely Szakács Erzsébet
Sipos Ilka 6.a Országos Református Zsoltáréneklő Verseny Arany minősítést Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Pap Janka 7.b Országos Református Zsoltáréneklő Verseny Arany minősítést Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Bokor Zsófia 5.b Országos Református Zsoltáréneklő Verseny ezüst minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Sipos Zsófia 8.a Országos Református Zsoltáréneklő Verseny ezüst minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Tárkányi András, Török Ádám, Lapis Áron, Szentgyörgyi Máté, Tóth Marcell 6. b Szentendrei városi népdaléneklő verseny ezüst minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Pataki Bálint, Vígh Dávid Áron, Eckensberger Attila, Gyimóthy Tamás, Németh Áron 5. osztályosok Szentendrei városi népdaléneklő verseny Arany minősítést Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Bérczes Orsolya 8.a Jane Haining angol verseny 2.hely Tóth Enikő Ágnes
Bihácsi Bernadett 5.b Titok német nyelvi országos levelező verseny 3. hely Pallos Éva
Németh Kristóf, Székely Ágoston, Székely Domonkos, Gáthy Benjámin, Nádai Bence III. Mikulás kupa (SZRG) I. hely Köck Gábor
Krasznai Vilmos, Szalontai Bence, Vadas Attila, Krúlik Gergely, Dombó Gábor III. Mikulás kupa (SZRG) II. hely Tóth Máté
Dalkó Soma, Bacsi Márk, Juhász Dávid, Dányi Balázs, Takács László III. Mikulás kupa (SZRG) III. hely Köck Gábor
Takács László, Korpos Dávid, Bacsi Márk, Dányi Balázs, Draskovits Dániel, Katona Zoltán Lónyai foci kupa 7. hely Köck Gábor
Tóth Johanna, Gyimóthy András 8.a III. csocsó bajnokság (SZRG) I. hely Tóth Máté
Köpeczi-Bócz Ákos 11.a III. csocsó bajnokság (SZRG) II. hely Köck Gábor
Simon Dorka, Molnár Dorottya (11.a, /11 ny) III. csocsó bajnokság (SZRG) III. hely Tóth Máté
Facskó Adria Területi angol nyelvi verseny 1 hely Tóth Enikő Ágnes
BÉrczes Orsolya Területi angol nyelvi verseny 2. hely Tóth Enikő Ágnes
Bencze Petra Területi angol nyelvi verseny 3.hely Tóth Enikő Ágnes
Tóth Marcell Területi angol nyelvi verseny 2. hely  
Cammisa Matteo 11.a IV. Toldi-kondi (SZRG) 1. hely Köck Gábor
Bánóczi-Csermák Brúnó 10.a IV. Toldi-kondi (SZRG) 2. hely Tóth Máté
Vereczkey Benjámin 10 a IV. Toldi-kondi (SZRG) 3. hely Tóth Máté
Morvai Abigél 13/Ny IV. Toldi-kondi (SZRG) 1. hely Nagy Bernadett
Chrzanowska Janka 12. Ny IV. Toldi-kondi (SZRG) 2. hely Nagy Bernadett
Kelemen Ákos, Hidvégi Zoltán, Török Ádám, Fogasy Félix V-8 integrált isk. közötti úszóverseny 1. hely Tóth Máté
Kelemen Ákos, Fogasy Félix, Gaszner Anna, Kósz Márta V-8 integrált isk. közötti úszóverseny 1. hely Tóth Máté
Margaritisz Flóra, Paizs Dóra, Szamos Evelin, Hargas Andrea V-8 integrált isk. közötti úszóverseny 1. hely Köck Gábor
Bino Marcell, Benedek Csongor, Margaritisz Flóra, Szamos Evelin V-8 integrált isk. közötti úszóverseny 1. hely Köck Gábor
Bino Marcell, Benedek Csongor,Somogyi Áron, Máté Levente V-8 integrált isk. közötti úszóverseny 1. hely Köck Gábor
Sipos Panka, Kósz Márta, Orbán Dorottya, Gaszner Anna V-8 integrált isk. közötti úszóverseny 2. hely Köck Gábor
Máté Levente, Somogyi Áron, Paizs Dóra, Hargas Andrea V-8 integrált isk. közötti úszóverseny 2. hely Tóth Máté
Törköly Kinga, Nagy Zsófia, Makó Zsófia, Lissák Júlia, Németh Flóra, Csóri Flóra, Zeitvogel Gréta, NagyEszter, Török Eszter III. kcs. lány röplabda diákolimpia (körzeti selejtező) I. hely Köck Gábor
Törköly Kinga, Nagy Zsófia, Makó Zsófia, Lissák Júlia, Németh Flóra, Csóri Flóra, Zeitvogel Gréta, NagyEszter, Török Eszter III. kcs. lány röplabda diákolimpia (megyei döntő) I. hely Köck Gábor
Törköly Kinga, Nagy Zsófia, Makó Zsófia, Lissák Júlia, Németh Flóra, Csóri Flóra, Zeitvogel Gréta, NagyEszter, Török Eszter III. kcs. lány röplabda diákolimpia (országos elődöntő) II. hely Köck Gábor
7-8. oszt. (Vomberg Frigyes, Zeller András, Rudan Kata, Kovács Botond, Szabó Richárd, Kovách Donát, Túri Levente, Székely András, Both Marcell, Jenei Kristóf, Tóth Máté, Köck Gábor IV. Sárkányhajó kupa III. hely Köck Gábor
Gimnázium (Bánóczi-Csermák Brúnó, Vereczkey Benjámin, Herendi Botond, Máté Levente, Damenija Givi, Köpeczi-Bócz Ákos, Benedek Csongor, Kammere Bence, Paizs Dóra, Facskó Eszter, Krúlik Virág, Sipos Anna, Hargas Andrea, Szamos Evelin, Hortobágyi Henrietta, Szabó Rebeka, Vomberg Frigyes, Tóth Máté, Köck Gábor) IV. Sárkányhajó kupa I. hely Köck Gábor
Felnőtt kategória (Bánóczi-Csermák Brúnó, Vereczkey Benjámin, Bino Marcell, Pankotai Péter, Benedek Csongor, Damenija Givi, Köpeczi-Bócz Ákos, Facskó Eszter, Szabó Rebeka, Szamos Evelin, Hortobágyi Henrietta, Jakóts Gabriella, Nagy Bernadett, Tiba Csaba, Both Károly, Kammerer Bence, Tóth Máté, Köck Gábor IV. Sárkányhajó kupa III. hely Tóth Máté
Református Iskolák Országos Úszóbajnoksága – Mezőtúr
Kelemen Ákos 50m gyors 1. hely
Kelemen Ákos 50 hát 1. hely
Kelemen Ákos 50 mell 1. hely
Kelemen Ákops 50 pillangó 1. hely
Török Ádám 50 mell 2. hely
Kelemen Ákos, Hidvégi Zoltán, Török Ádám, Tamás Brúnó 4 x 50 m fiú gyors 3. hely
Kelemen Ákos, Hidvégi Zoltán, Török Ádám, Tamás Brúnó 4 x 50 m fiú vegyes 2. hely
Sipos Panka, Gaszner Anna, Orbán Dorottya, Molnár Petra 4 x 50 m leány gyors 2. hely
Sipos Panka, Gaszner Anna, Orbán Dorottya, Molnár Petra 4 x 50 m leány vegyes 2. hely
Tamás Brúnó 50m hát 4. hely
Hidvégi Zoltán 50m hát 5. hely
Sipos Panka 50m hát 8. hely
Sipos Panka 50m gyors 5. hely
Tamás Brúnó 50m pillangó 4. hely
Hidvégi Zoltán 50m pillangó 5. hely
Török Ádám 50m pillangó 6. hely
Hidvégi Zoltán 50m mell 5. hely
Sipos Panka 50m pillangó 6. hely
Gaszner Anna 50m mell 6. hely
Molnár Petra 50m mell 8. hely
Összesített eredmény: gimnázium kategória: II. hely

Meghívó családi napra

Szeretettel hívjuk és várjuk a családokat,
diákokat, hozzátartozókat és meghívott ismerősöket

2014. június 9 -én, pünkösd hétfőjén 930 – 1500 között
a
Szentendrei Református Gimnázium
épületében és kertjében tartandó

CSALÁDI NAPRA

9.30 -10.00  Gyülekezés

10.00-10.30 Istentisztelet

10.30-11.00 Kézműves foglalkozások gyermekeknek (udvaron, termekben)

10.30-11.00 Vezetett körséta a műalkotások ismertetésével (igény esetén)

10.30-12.00 Sportvetélkedők, játékok, labdaversenyek – tornateremben

11.00-12.00 Habakuk Bábszinház: Dávid és Góliát előadása (Kápolnában)

12.00-13.00 Piknik, otthonról hozott eleségből – innivalót biztosítunk (Áprily terem, udvar)

12.30-13.00 Házi sütemény verseny

13.00-14.00 „Ellentmondások a Bibliában” – beszélgetés felnőtteknek

(sátorban)

14.00-14.30 Morzsa-szedegés, közös éneklés, imaközösség

Ennivalóról minden család maga, innivalóról a meghívók gondoskodnak!

Szentendrei Református Egyházközség,
Református Gimnázium és a Református Óvoda

Ünnepélyes eredményhirdetés az ELTE Informatikai Karán

Az ELTE-n május elején minden évben ünnepélyes keretek között jutalmazzák az országos informatikai versenyek legjobbjait, a döntőbe jutott tanulókat. Iskolánkat idén 6-an képviselhették ezen az eredményhirdetésen.

Az első húsz helyezett könyvjutalmat, a többiek elismerő oklevelet kaptak. A LOGO Országos Tanulmányi Versenyen idén megközelítőleg 2700 induló közül, kategóriánként mintegy 60-70 döntős Dr Zsakó László tanszékvezető tanár úrtól vehette át elismerő oklevelét. A Nemes Tihamér Országos Alkalmazói és Programozói verseny döntősei Sipos Imre köznevelésért felelős államtitkár helyettessel és Alföldi István, az  NJSZT vezérigazgatójával foghattak kezet.

Gratulálunk tanítványainknak a kimagasló eredményekhez, kívánjuk nekik, hogy legyenek kitartók, és reméljük jövőre ismét büszkék lehetünk rájuk.

LOGO Országos Tanulmányi Verseny II. kategória

12. hely Lapis Áron 6.b

17. hely Székely Bendegúz 6.b

29. hely Zetelaki Dániel 6.a

39. hely Olcsvári Szilárd 6.b

Nemes Tihamér Országos Alkalmazói Verseny 9-10. évfolyam

11. hely Csesznák Tamás Levente 10.a

Nemes Tihamér Országos Programozói Verseny I. kategória

10. hely Székely András 7.a

Nemes Tihamér Országos Programozói Verseny II. kategória

37. hely Csesznák Tamás Levente 10.a

Csesznákné Nagy Katalin felkészítő tanár

 

A 7.a a Korda Filmparkban

 

Az osztályunk a vizsga utáni nap az etyeki Korda Filmparkba látogatott. Az első benyomásunk elég rossz volt: egy rendkívül idegesítő nő vezetett bennünket, akinek az volt a módszere, hogy ledarálja a szöveget, és megy tovább. Töri órát nem tartott, mert kettes volt ebből a tantárgyból (ezt ő mondta).
Először egy óriási terembe vezetett bennünket, amelynek sarkaiban egy-egy film díszletét mutatták be, különböző korokból. Itt Korda Sándor életéről és sikeres pályájáról beszélt, az általa rendezett filmekről és a bennük szereplő „híres” színészekről. Ezek után áttértünk a filmtrükkökre: hogyan oldották meg régebben a filmek hátterét, miként maszkíroznak kövérré egy színészt, hogyan lesz némely színész alacsonyabb, néhány pedig magasabb a többinél, vagy milyen módszerekkel vették fel az olyan életveszélyes jeleneteket, amikor egy hajó viharba kerül.  A régebbi – Vukkhoz hasonló – rajzfilmekről pedig megtudtuk, hogyan rajzolták meg a képkockákat egyenként. A kedvencünk egy motoros trükk volt, amikor egy zöld paraván előtt egy álló motoron ültünk, de a felvétel után úgy tűnt, mintha az országúton száguldanák. Ezután igazi járműre ültünk, és átbuszoztunk arra a területre, ahol a jelenkorban készülnek a filmek.
Az első ilyen modern, szabadtéri díszlet Rómát jelenítette még a Borgiák című sorozatból. Csalódást okozott, mert nem volt elég élethű, és pergett le a vakolat a „házakról”, bár ha a színészek, vagy a korra jellemző kellékek ottmaradnak, vagy ha kicsit tisztább a terület, akkor jobban átélhettük volna. Ezek után „Brooklynba” mentünk, ahol megnéztük a Hellboy2. film helyszínét, ahol egy kocsi felrobbant, és ahol a falat zöld trutyi borította. Mindenki fotózkodott a graffitik előtt, amelyeket Amerikából (?!) hívott street art művészek készítettek. ( Mellesleg a magyar graffitik sokkal találékonyabbak, mint az amerikaiak „alkotásai”.)
Összességében jó élmény volt, mely során az osztály még jobban összekovácsolódott. Talán egy picit kiábrándító látni trükköket, de legalább megértjük. És el kell fogadni a valóságot!
A Korda Filmpark versenyt szervezett a parkot látogató osztályok között. Mindenkinek, aki nevezni szeretne, osztályképet kell csinálni az egyik díszlet előtt, „Rómában”, vagy „Brooklynban”. A mi osztályunk a brooklyni metrót választotta. Szeretnénk megnyerni a versenyt, ezért aki elolvassa ezt a cikket, kérjük, LIKE-olja az osztályképünket (7.a) a Korda Filmpark Facebook oldalán. J Előre és köszönjük!
S.Z. (és P.E.)

DPR nap 2014

Feltámadást hirdető örömzene húsvét vasárnap

Gimnáziumunk diákjai Körösmezei-Varga Zsuzsanna tanárnő felkészítésével feltámadást hirdető örömzenét adnak a gimnázium épületének erkélyéről.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Időpont: 2014. 04. 20. vasárnap reggel fél 8 óra

Virágvasárnapi hangverseny a kápolnában

Az ELTE Kémiai Intézetének Módszertani laboratóriumában jártak diákjaink

A Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (MATEHETSZ) Gazdagító Programpárok II. pályázati keretében 12 órás szakkört és 3 x 5 óra intenzív foglalkozást tartottunk a redoxi reakciók és az elektrokémia témájában. A tömbösített foglalkozásokat az ELTE Kémiai Intézetének Módszertani laboratóriumában kísérletezéssel és egy galvanizáló műhelyben üzemlátogatással töltöttük.

A tudomány házhoz jön

Farsangi bál 2014.02.28.

Ökumenikus imahét alkalmai 2014

Ökumenikus Imahét

Hát részekre szakítható-e Krisztus ? 1Kor 1,1-17 alapján

Szentendre, 2014. január 19-26. este 6 órától, szeretetvendégséggel

A hét vasárnap közös ökumenikus úrvacsorával zárul a Református templomban.

Időpont

Helyszín Igehirdető
január 19.
vasárnap
Evangélikus templom Dr. P.Tóth Béla
református lelkész
január 20.
hétfő
Baptista imaház Kelemen László
r.kat. káplán
január 21.
kedd
Plébániatemplom (Vártemplom) Dani Zsolt
baptista lelkipásztor
január 22.
szerda
Péter-Pál templom Dr. P.Tóth Béla
református lelkész
január 23.
csütörtök
Blagovesztenszka szerb templom Gálity Vojiszláv
ortodox parochus
január 24.
péntek
Református Gimnázium Drenyovszki Pál
baptista lelkipásztor
január 25.
szombat
Baptista imaház Horváth-Hegyi Olivér evangélikus lelkész
január 26
vasárnap
Református templom Blanckenstein György
r.kat. plébános

Az újévi koncert képei (2014.01.10.)

GIMNÁZIUMUNK A SZÁZ LEGJOBB MAGYAR KÖZÉPISKOLA KÖZÖTT

A legfrissebb kimutatás szerint a Szentendrei Református Gimnázium bekerült az ország száz legjobbként számon tartott középiskolája közé.

Az évenként készülő kimutatás az egyetemi felvételik, az országos tanulmányi verseny-eredmények, az érettségik és a kompetenciamérések számadatainak összesítésével, 957 magyar középiskola eredményeit figyelembe véve készült.

Holland diákcsere 2013

A diákcsere eseményei prezentációban

Dákok véleménye

A hollandos programban minden nagyon tetszett, de azért megpróbálunk kiemelni pár dolgot amit biztosan nem fogunk elfelejteni:
Szerintünk évek óta mi kaptuk a legjobb témát (egészséges életmód, sport), mivel a témakörünkbe nagyon sok vicces és ráadásul egészséges program belefért.
A V8ban lévő program fárasztó volt, de emlékezetes! Mivel az egészséges életmód volt a téma, ezért elláttak minket mindenféle ehhez kapcsolódó tanáccsal.
Zumbáztunk, hogy fittek vagy fittebbek legyünk, úsztunk és torna felmérések is voltak. Utána kiselőadásokat hallgattunk a reflexológiáról, az egészséges táplálkozásról, vitaminokról, gyógyteákról. Nagyon sok hasznos dolgot tudhattunk meg!
Ami még a kedvenceink között lesz az biztosan a közös főzés! Megtanulhattuk,hogy hogyan vágjunk,pucoljunk és főzzünk „helyesen” és egészségesebben! (Azért a főzés utáni finomságokat sem felejtjük el amiket persze,miután sokat dolgoztunk vele megehettünk!)
Szintén felejthetetlen élmény volt számunkra amikor a csillebérci kalandparkba kirándultunk egy rövid budapesti városnézés után. A kalandparkban rövid „kiképzés” után felvettük a szükséges felszerelést és nekivágtunk a parknak! A mászás nagyon izgalmas volt, a végére mindenki elfáradt és megéhezett! 🙂
Még egy program ami szerintünk felejthetetlen marad:
Amikor bementünk Budapestre és megmutattuk nekik az várost, na persze éjszaka. Elmentünk a sugarshopba és a Margitszigetre is. A szökőkút gyönyörű volt, és még zene is szólt! Igaz fáradtan értünk haza, de felejthetetlen élményekkel!
Ez a hollandos csere program biztosan életre szóló élmény marad számunkra, soha nem fogjuk megbánni, hogy jelentkeztünk és nagyon várjuk, hogy meglátogathassuk új barátainkat Hollandiában!

Nagyon köszönjük a lehetőséget!
Luca, Virág, Lilla

A hollandos projektet én nagyon élveztem, ugyanis használtuk a nyelvet élőben, a projektmunkában sokat tanultunk mi is, és taníthattunk másokat. A programok nagyon jók voltak, nagyon sok lehetőség volt és nem csupán unalmas iskolában ülés, hanem kirándulások, főzés, uszodában és wellnessben lazítás és erősítés. Laza volt a hangulat, könnyen összebarátkoztunk mindenkivel, sokat nevettünk és találkoztunk iskolai program után is az emberekkel. A párommal nagyon jól kijöttünk, rengeteget beszélgettünk, és meglepően jól ment az angol, így könnyedén ment minden itthon is.

Szabó Eszter

Amikor megérkezett a partnerem, azt hiszem kicsit mindketten szótlanok voltunk. De estére már tökéletesen megértettük egymást és beszélgettünk azokról a dolgokról, amiket szeretünk, és amikor közösek bennünk. Szóval a kommunikáció jól sikerült és nagyon sokat fejlődtem a tíz nap alatt, sok tapasztalatot és barátokat is szereztem. Az egészséges életmód projekt nagyon jó választás volt, sok új dolgot tudtam meg és változtattam a projekt óta az életmódomban. Egyszóval a nagyon jó volt a cserediákprogramnak ez a része. Nagyon sokat tanultam, és azóta az angol nyelvvel is jobban foglalkozom, hiszen rájöttem mennyi mindent nem tudok. Már nagyon várom a márciust, hogy menjünk Hollandiába és újra találkozzak a partneremmel, barátommal és megismerjem a családját és azt hogy ott milyen az élet.

Mikeházi Anton

Mikulás kupa 2013

Orgonaavatás képekben

Épül az orgona

Szalagavató 2013

Euro nyelvvizsgás információk

Kedves nyelvvizsgázni vágyó diákjaink! Az alábbi linken az Euro nyelvvizsgával kapcsolatos információkhoz tudtok hozzáférni. Letöltés: itt.

Adrienn tanárnő

Német diákcsere képei

Ismét indul a Kárpát-medencei Református Oktatási Intézmények adománygyűjtése!

Kedves Szülők! Kedves Tanulók! Kérjük és kívánjuk, hogy érezzük meg a testvéri összetartozás jó érzését, az egymáson segítés bennünket is meggazdagító voltát, az együttmozdulás másokat is lendületbe hozó csodáját!

A 2013. év adománygyűjtés három cél támogatását szolgálja:

1. Végvárprogram – óvodaindítási és általános iskola indítási támogatás. A programban Erdélyben,

Kárpátalján, Felvidéken, Horvátországban és Szerbiában szeretnénk segíteni magyar református óvodák

és általános iskolák indításában. Nagyon fontosak óvodáink, ahol az anyanyelv megerősíthető, a

közösségi élmény átélhető. … református közegben, magyarul.

2. Megmaradási program – a kárpátaljai, felvidéki és a délvidéki református intézmények működési

támogatása. Tudjátok azt, hogy az itt lévő intézmények működésükhöz egyáltalán, vagy csak kis

mértékben kapnak állami támogatást. Adományainkkal a létezésüket tesszük lehetővé és segítjük.

3. Bibliaprogram – újfordítású teljes bibliát szeretnénk ajándékozni az adománygyűjtésből a Kárpátmedence

református intézményei 9. évfolyamos tanulóinak.

Kérjük Szentendre és környéke lakosságát, a református gyülekezeteket, iskolánk tanulóinak szüleit és mindenkit, aki szívén viseli a református oktatást, hogy pénzbeli adományát juttassa el iskolánkba!

Hálatelt szívvel köszönünk minden segítséget!

„Völgyek vándora”

Áprily est, 2013 novembere

2012. november 14-én, csütörtökön du. 16 órai kezdettel tartottuk meg immár tizenegyedik alkalommal gimnáziumunk Áprily Lajos estjét. Egyik legszebb termünk névadójának 126. születésnapjáról Kárpát-medence-szerte megemlékeznek minden évben. A visegrádi Általános Iskola Áprily hetet szervez ilyenkor minden novemberben, a nagyenyedi Áprily-estek Irodalmi-közművelődési Kör Emlékkönyvet jelentettek meg az idén.

A mi ünnepségünk szerény, de hűséges része a természetet alázattal szolgáló költőre emlékező események sorának.

A Benkő József teremben megtartott csendes emlékesten verseket mondtunk, népdalokat énekeltünk. De aki nem vállalkozott ilyen szereplésre, szintén hozott egy-egy gyertyát, almát, a sárga és a barna különös színkeverékeibe facsarodó bükkfaágat. Ezek az őszi díszek vették körül a két kis, Áprily versek – „Márta” és „Málnászó öregasszony” – ihlette, szobrot: egykori diákunk, Bodrogi Fanni, alkotásait.

Az idei alkalomra az iskola kertjének cseresznyefájáról származó cseresznyeszár teával kedveskedtünk vendégeinknek. A tea arany-piros párájába burkolózva hallgattuk az emlékező verseket, népdalokat.

Az idei megemlékezés vezérvonala a költő Völgyek vándora című verse volt.

Külön örömünkre szolgált, hogy néhány tanárunk, nyugdíjas tanárunk, Kun Péter, és Áprily versenyeink egyik zsűritagja, Kertész János, és felesége, valamint egykori diákom, dr. Gál Erika mellett véndiájaink – Lőrincz Tamara, Makray Andrea, Móricz János, Tímár Sára és Tolonics Gergely – is megtisztelték Áprily emlékét. Igaz ugyan, hogy Lakatos Ilona óvónői elfoglaltsága miatt nem tudott itt lenn, de helyette lemezről maga Áprily mondta versét a vadludakról.

Kun Péter tanár úr és jómagam saját szövegeinkkel tisztelegtünk a természete talán leginkább értő magyar költő, Áprily Lajos, emléke előtt.

Szentendre, 2013.11.14.

Kiss Székely Zoltán

Őszi hangulat

Áprily Lajos emlékének

Kun Péter

Csípős szél támadja a kopár hegytetőt,
cinke-rajok keresnek tavalyi etetőt.
Földben álmodik az aranyló búzamag
arról, hogy egyszer majd megvirrad.

Az erdőt takarja arany avar-paplan,
a sűrűben csörtet egy mogorva vadkan.
Két riadt őzike riadtan meg-megáll,
novemberi este ősz-erdőre leszáll.

Hallgat a cinke és a dalos torkú rigó,
ablakom alatt nem hallik gerleszó.
A Kőhegyen opálos őszi köd leül,
a zsibongó erdő is csendbe szenderül.

A bükkös erdő fái a nyarat siratják,
eltűnt leveleit visszahívogatják.
Tomboló szelek zúgatnak az erdőn,
tél-jelek vibrálnak kék-fekete felhőn.

A Nagykevély unottan néz a vén Dunára,
csendben emlékezik Visegrádnak vára.
Hol van már a nyári napfényes tiszta ég?
Nekem már a közel is távoli messzeség.

Álmosan csordogál most a Bükkös patak,
turistákról álmodnak a templomdombi falak.
Hét templom tornyai nyújtóznak az égre,
szép szavú haragok hívnak vecsernyére.

Kertemben a hársfa levelét leszórta,
pajkos kedvű szellő halomba sodorja.
Hegyekre nem hágok, szemeim csak nézik.
Letűnt éveim már a novembert idézik.

A Holdvilág-árok is csendben emlékezik,
turistás tavaszban méltán reménykedik.
Emlékes éveim hát fellapozom én is.
Szeles őszidőre jön talán nyár mégis.

Rám zuhog a novemberi esők hideg zápora,
számba az édes méz, mint éretlen áfonya.
Tavaszi ablakom hát én is bezárom,
töretlen reménnyel az új tavaszt várom.

Erdők szerelmese, ki az égi tájat járod,
csendes türelemmel a kürtök hangját várod,
köszönjük, hogy verseid buzdítanak jóra,
hogy tanítottál minket szép emberi szóra.

Az ősz-erdő őrzi még lábaidnak nyomát,
hol ízleltél almát, szedret és áfonyát.
Megidéz most téged híveid tábora,
fogadd tisztelgésünk, völgyeknek vándora.

Völgyednek vándora

Áprily Lajosnak

Sötét völgyeidnek vándora voltam.
De tudom már, hazám a fény hazája.
Szurdok szürke rabja nem vagyok. Holtan
is, vándorát, a hegyek csókja várja.

És túl emberélet útjának felén,
Dante erdeinek borzalmain is
túl, hiszem, hegyél, hegytető int felém.
Völgyek vándora! Nem apokalipszis,

ha szíved kihagy. Hallgasd csak zenéjét!
Ha nyugtalan patak lelkét szeretted,
nem vesztheted a magasság reményét.
Új szépség után kutattál? Szerelmed

már csak völgyben-járókhoz szegődik?
Lassan megérkezem Genezárethez
én is. S maradok időtlen időkig
kötve a tóhoz? Magadba elrejthetsz.

Öreg az est. Nem látom már az utat.
De szívem tudja, ez hegyre fölvezet.
S ha pirkad, fényesség tövéhez bújtat
a lelkem, s megsimogatja völgyedet.

Érzem már, holnap könyörül a távol,
s régenvoltak nyújtanak testvérkezet.
Hangokat hallok: „messzeföldi vándor
rokon
-korokba végre megérkezett!”

Budapest, 2013. november 14.

Kiss Székely Zoltán

Pályáztunk és nyertünk

Örömmel tesszük közzé, hogy iskolánk könyvtára sikerrel pályázott a TINTA Kiadó által meghirdetett Wekerle Sándor III. könyvtári állománygyarapítási pályázatán.

A TINTA Kiadó immáron 3. alkalommal biztosít lehetőséget pályázati úton, az általuk kiadott rendkívül színvonalas kézikönyvek 50%-os áron történő beszerzésére.

Ez alkalommal 95.000,-Ft értékben gyarapíthattuk iskolai könyvtárunkat.

Gazdagodó kézikönyvtári állományunk tartalmas segítség a tanórák változatossá tételéhez.

Ez úton is köszönjük a lehetőséget!

Dr. Puskás Áronné
könyvtáros

Betekintés a tudomány és a technika világába

A Nemzeti Tehetség Program jóvoltából érdekes helyekre kirándultunk. Tartsatok velünk!

Győr Audi gyár (sajnos nem lehetett fotózni)

Először a cégről és a győri gyárról láthattunk egy diavetítéses tájékoztatót, aztán pedig a koreai turistacsoportoktól annyira irigyelt „fülbe súgós” berendezésekkel vezettek végig a motor és az Audi TT összeszerelő sorokon.

  • „ Már régóta akartam menni egy autógyárba. Nagyon élveztem, hogy ilyet láthattam.”
  • „Gondoltam, hogy modern gyárépület lesz, de azt közel sem, hogy ennyire. Jó tudni, hogy Magyarország élen jár ezen a téren is, és hogy ilyen jó szakembereink vannak.”
  • „Külön érdekesség volt, hogy beszéltek az ottani tanulási és munkalehetőségekről.”
  • „Jól néztek ki az Audik. Tetszett, hogy minden milyen pontos és precíz.”
  • „Bár nem vagyok egy autófanatikus, de kifejezetten érdekes volt látni, hogy milyen sokan és milyen aprólékosan dolgoznak egy autón.”
  • „Az Audi gyár mindent vitt. A vadonatúj, csillogó autók. Nagyon élveztem.”
  • „A legjobb része az volt, mikor az új kocsik kigurultak.”

Mobilis Központ, szintén Győrben, az Audi támogatásával

Egy természettudományos játszóház, mint a Csodák Palotája, de minden az autók, a mozgás és a közlekedés példáján keresztül bemutatva. Nemcsak az interaktív eszközöket próbálhattuk ki, hanem részt vehettünk egy rendhagyó fizika órán majd két egyetemista rendezett bemutatót fizikai és kémiai kísérletekből.

  • „A Mobilisban volt talán a legjobb fizika órám az utóbbi 4 évben.”
  • „Szórakoztató, érdekes, kicsit figyeltem és tetszett, attól függetlenül, hogy nem szeretem a fizikát.”
  • „Legjobb az egyetemisták előadása volt – végig érdekesek és viccesek voltak, így a figyelmünk sem lankadhatott.”
  • „A feladatok jók voltak, lehetett volna belőlük több is. A kisebbek lehet, hogy jobban élveznék ezeket a játékokat. Mi meg többet értettünk belőlük.”

Bős- Dunakiliti vízerőmű rendszer

Megnézhettük a működő erőművet és a duzzasztógátat és részletes ismertetést kaptunk róla.

  • „A duzzasztógát hatalmas volt, sokkal nagyobb, mint amire számítottam.”
  • „A vízerőmű sok energiát képes előállítani, bár általában a maximumnál jóval kevesebbet termel. Szinte minden automatizálva van, csak ellenőrzésre kellenek a dolgozók.”
  • „A legizgibb rész az volt, amikor az átfolyó víz fölött 30 méterrel egy rácson sétálgatva mentünk végig.”
  • „Viccesen néztünk ki a sárga sisakokban.”
  • „Nagyon furcsa volt, amikor egy hajó beérkezett és az egész épület rezgett a lábuk alatt, mintha földrengés lett volna.”
  • „Nagyon érdekes volt, hogy belemehettünk a belsejébe és 8 méter víz volt felettünk.”

Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézet, Tihany

Az intézetben először egy előadást hallgattunk meg a Balaton élővilágáról (legrészletesebben a kagylókról), majd egy akváriumban élőben is megnézhettük az állatokat, növényeket. A parton mi magunk is végeztünk vizsgálatokat.

  • „Az akváriumban megmutatták mik élnek a Balatonban. Ez nagyon érdekes volt így már felismerek pár halfajtát.”
  • „Meglepődtem, hogy milyen színes a Balaton élővilága. Nem tudtam, hogy ennyiféle élőlény él a Balatonban.”
  • „Érdekes volt, hogy az egyik kagylófaj hogyan lett „betelepítve” a Balatonba. Egy Dunáról áthozott uszály aljára voltak tapadva, és itt elszaporodtak.”
  • „Meglepő volt hallani, hogy a Balaton vizében még mindig van mit kutatni, és hogy folyamatosan változik az algák összetétele.”
  • „A kagylók érdekesek voltak, most már tudom, hogyan szaporodnak és hogy milyen sok fajta él Magyarországon.”

A 14. Tentamen gála történései

„Kit-kit oda kell tenni, hol az ő maximuma mind magára, mind pedig az egészre nézve leginkább kijő.”

Bolyai Farkas

A Szentendrei Református Gimnázium 14. Tentamen gáláját 2013. november 7-én, 16 00 órai kezdettel tartunk a Bolyaiak termében.

E seregszemle célja a Magyar Tudomány Napjának méltó megünneplése iskolánkban.

1823. november 3-án, Temesvárról, apjának Marosvásárhelyre, írott levelében Bolyai János beszámol a nemeuklidészi geometria felfedezéséről. A „semmiből egy új, más világot teremtettem”a magyar tudomány jelképmondata.

1825. november 3-án a pozsonyi országgyűlésen gróf Széchenyi István birtokainak egyévi jövedelmét, 60 000 forintot ajánlott fel a Magyar Tudós Társaság (MTT) – mai nevén Magyar Tudományos Akadémia (MTA) – létrehozására.

1996. november 3-án Budapesten, a Magyar Tudósok Világtalálkozóján döntés született arról, hogy ez a nap lesz minden évben a Magyar Tudomány Napja.

1997. november 3-án ünnepeltük meg először a Magyar Tudomány Napját.

E nap megünneplésének előzményei iskolánkban azzal kezdődtek, hogy 2000-ben először emlékeztünk meg a Magyar Tudomány Napjáról. 2001. november 3-án először ünnepeltük meg a Magyar Tudomány Napját iskolánkban, ennek dokumentációja az iskolai könyvtári anyagban megtekinthető. Hosszú éveken keresztül, az utóbbi tíz tanévben a Tentamen gála az iskola Tentamen versenyének befejező momentuma volt. Ettől a tanévtől kezdve a két esemény kettévált. A Tentamen verseny ezentúl a második félévben kerül lebonyolításra. A gálára novemberben kerítünk sort.

A Magyar Tudomány Napjára úgy emlékezünk, hogy neves tudósokat, kutatókat hívunk meg, illetve iskolánk véndiákjait, akik tudományos munkájukat mutatják be, egyben teret biztosítunk arra, hogy iskolánk tanárai itt bemutathassák tudományos kutatásiak eredményeit és iskolánk jelenlegi diákjai is beszámolhassanak tudományos kutatásaikról.

Tesszük mindezt annak tudatosítása végett is, hogy iskolánk kémia-fizika előadójának névadói Bolyai Farkas és fia, János. Az apa által írt főmű a Tentamen, ennek melléklete az Appendix, a nemeulidészi geometriát megalapozó dolgozat.

Ebben az esztendőben gálánk azzal vette kezdetét, hogy szemre vételeztük iskolánk jelképnövényének, a szentendrei rózsának a kijelölt helyét és meglátogattuk az iskolánk udvarára elültetett vendégfákat: a pécsi Református Kollégium ajándékát, a fügefát, a sepsiszentgyörgyiek hozta dél-hargitai lucfenyőket, és a marosvásárhelyi Református Kollégium szimbólumnövényét, a pónyikalmafát.

Földi János igazgató úr köszöntője után a zsúfolásig megtelt Bolyaiak termében került sor az előadásokra.

Első előadónk Bartucz Anikó biológus volt, aki 2004-ben végzett iskolánkban. Előadása után, mely a „Hogyan segíthet a kórházi laboratórium szívinfarktus esetén?” címet viselte, sietett haza kisfiához.

Így ő már nem hallhatta Oláh Anna Bolyai-kutató előadását, melyben az iskolánkban már többször előadó fizikus „Bolyai Farkas almafájának útja a Kárpát-medencében” cím alatt vázolta a pónyikalmafa, mint jelkép fontosságát. Iskolánk a Kárpát-medencében a 14. helyszín, ahol a marosvásárhelyi református temető híres pónyikalmafájának oltványa emlékeztet a magyar tudomány legnagyobb apa-fiú párosára, a Bolyaiakra.

Következő előadónk Dr. Gál Erika, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézetének kutatója, egykori diákom, volt. Előadása, a „Régészeti állattan: ember és állat kapcsolata a múltban” bepillantást engedett egy olyan érdekes határtudományi kutatásba, amely segítségévek jobban meg tudjuk érteni eleink éltvitelét.

Idei legfiatalabb előadónk, szintén iskolánk végzettje volt. Erdős Zsuzsanna, a SOTE fogorvosi karának negyedéves hallgatója saját tudományos kutatását mutatta be „Az intraorális szkennelési technikával készülő fogpótlások” címmel.

Őt egy régebbi diákunk követte. Kocsis Réka, az ELTE ötödéves filológusa „Az Apor-kódex kiadása és kérdései” címmel kalauzolta hallgatóit egy igen ritka kódexünk szövegeinek megfejtésében.

A mostani diákjaink közül némelyek még emlékezhetnek az országos versenyek nyertesére, és a Magyar Televízióban is bemutatkozott lovász-szakértőre, iskolánk volt diákjára, a SOTE most ötödéves medikusára, Magyar Zsomborra. Ez alkalommal orvos-kutatói tevékenységéről hozott érdekességeket, „Az elhízás összefüggése az affektív temperamentumokkal” címmel.

Utolsó előadónk szintén iskolánk volt diákja, Móricz János történész, egy gondolkodásra és vitára ösztönző témát bontott ki a végig figyelmes diák hallgatóságnak. Az „Örökség és nemzeti identitás kapcsolata Közép-Európában” című előadás arra vállalkozott, hogy felvázolja a magyar nemzet és a Kárpát-medencében élő többi nép konfliktusmentesnek nem nevezhető viszonyát, a népek történelmi emlékezetének margóján.

Végül fenti sorok írója, egyben a gála szervezője „Egy napsugár novemberi útja Marosvásárhelyről Szentendréig” címmel összegezte a 14. alkalommal megrendezett esemény taulságait, egyben hívogatva a megjelenteket az egy év múlva megrendezendő 15. Tentamen gálára.

Szentendre, 2013. október 7.

Kiss Székely Zoltán
A Természettudományos Katedra vezetője
a Kővirág 6 TVSzK vezetője
a Tentamen gála szervezője

Völgyek vándora

 

Szeretettel meghívjuk a Szentendrei Református Gimnázium
Áprily Lajos estjére

ahol a terem névadójának 126. születésnapja alkalmából, immár tizenegyedik alkalommal,
2013. november 14-én, csütörtökön
du. 16 órai kezdettel
verseket mondunk, énekelünk és zenélünk.

Mindenkit arra kérünk, hogy az Áprily  Lajos teremben sorra kerülő csendes versmondó délutánra, hozzon magával egy Áprily szöveget vagy egy
Áprily Lajosról szóló szöveget (akár saját alkotást!)
– amit majd elmond, vagy felolvas illetve zenét (Saját előadásban vagy akár hangfelvétel is lehet az..)

Aki teheti, hozzon egy-egy gyümölcsöt, sárguló levelű ágat – a november valamely muzsikáló gyümölcsét,
egy szál gyertyát, s egy filteres teafüvet.

Völgyek vándora

Sokat jártam hegyélen, hegytetőkön,
már csak a völgyben-járókhoz szegődöm.
Szívem kihagy, figyelem rossz zenéjét –
„Elvesztettem a magasság reményét…”

Meghívó Tentamen gálára

Szeretettel meghívjuk
a Szentendrei Református Gimnázium

14. Tentamen

Gála-műsorára, melyet a Magyar Tudomány Napja keretében
2013. november 7-én,
du. 1600 órai kezdettel tartunk a
Bolyaiak termében.

A 14. Gála mottója:

„Kit-kit oda kell tenni, hol az ő maximuma mind magára, mind pedig az egészre nézve leginkább kijő.”

Bolyai Farkas

Olvasás az éjszakában

O L V A S Á S  A Z  É J S Z A K Á B A N .  November  8.   péntek  18 – 22 óráig.

Szeretettel hívunk és várunk kis- és nagygimnazistát egyaránt!

Aki szívesen vállalna felolvasást egy, vagy akár több kategóriában, jelentkezzen a felelős tanárnál, vagy a könyvtárban Mariann tanárnőnél.

Jelentkezési határidő: november 4.

Válassz neked tetsző kategóriát, akár többet is és keresd a felelős tanárt vagy Mariann tanárnőt a könyvtárban a részletekért!

BIBLIA Szénási László
VERS Kun Csabáné Kovalik Judit
NOVELLA Tóth Enikő
MESE Kulcsár Márta
ISMERETTERJESZTŐ dr. Török Márta
HUMOR KRIMI Sípos Dávid

Kárpát-medencei református tanévnyitó

A Kárpát-medencei református közoktatási intézmények szombaton Beregszászon, a református templomban nyitották meg a 2013–2014-es tanévet. A negyedik alkalommal megtartott közös református tanévnyitón mintegy 30 anyaországi és külhoni oktatási intézmény képviselői vettek részt.

 

 

 

 

 

Az évnyitó istentiszteleten elmondott igehirdetésében Zán Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyház püspöke hangsúlyozta: a kárpátaljai reformátusok részéről nagyon bátor és merész tett volt, amikor 20 évvel ezelőtt elindították a középiskolai oktatást. Utalva a kárpátaljai református líceumok nehéz helyzetére, hozzátette: a két évtizedes múlt ellenére minden tanévkezdet új kihívásokat, új terheket és feladatokat jelent. Ezek megoldása érdekében a püspök összefogásra, egymás támogatására szólította a Kárpát-medencei református közösségeket. A református tanintézetek jelentőségét méltatva kiemelte, hogy az ezekben tanuló diákok nemcsak oktatásban, hanem nevelésben is részesülnek.

Ábrám Tibor, a Tiszáninneni Református Egyházkerület főgondnoka köszöntőjében emlékeztetett arra, hogy a Kárpát-medence 310 református oktatási intézménye a Magyar Református Egyház és a magyarság megmaradásának bástyái. A mintegy négyszáz diákot oktató négy kárpátaljai református líceum helyzetéről szólva elmondta, hogy ezek a fennmaradásukért küzdenek, mert az ukrán állam semmilyen támogatásban nem részesíti őket. „Külön köszönet illeti a magyar kormányt azért, hogy biztosítja a kárpátaljai református líceumok stabil működéséhez szükséges támogatást” – mondta, rámutatva, hogy e tanintézetek végzőseinek 100 százaléka folytatja felsőfokú oktatási intézményekben a tanulmányait.

Hoppál Péter is felszólalt a tanévnyitón

Köszöntőbeszédében Hoppál Péter, a Fidesz országgyűlési képviselője, a párt országos szóvivője méltatta és minden magyar ember elé példaként állította a kárpátaljai magyarság megmaradásért folytatott sok évtizedes küzdelmét.

A politikus hangsúlyozta: a magyar kormány kiemelten fontosnak tartja a külhoni magyar anyanyelvű oktatás fenntartását és továbbfejlesztését, s kiemelten kezeli a magyar oktatási intézmények támogatását, megmaradását és bővítését. Ennek megfelelően a magyar kormány minden évben biztosítja a 2012 óta nemzeti jelentőségű intézménnyé minősített négy kárpátaljai református líceum működéséhez az anyagi támogatást – közölte. Egyúttal bejelentette, hogy a magyar kormány 140 millió forinttal támogatja a Nagyberegi Református Líceum kollégiumának építését.

A református tanévnyitó résztvevőit levélben köszöntötte Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár és Hoffmann Rózsa köznevelésért felelős államtitkár.

Gyászolunk

Fazekas Andrea tanárnő emlékére

Két éve tudtuk meg, hogy Andrea tanárnő súlyos betegséggel küzd. A hír lesújtó volt számunkra, hiszen fiatal, energikus kollégának, barátnak ismertük meg. A hosszú közdelemben mindig bizakodó, hitében erősen álló keresztyén ember volt. Megadatott neki, hogy 2012 szeptemberében ismét visszatérhetett tanítani. Sajnos, a gyilkos kór ismét küzdelemre hívta, de ő a végsőkig bizakodva küzdött.

Számos sport és informatikai verseny szervezője, lebonyolítójaként hagyományokat teremtett a Szentendrei Református Gimnáziumban, ahol 2002 óta dolgozhattunk vele. Olyan barátot és pedagógust veszítettünk el, aki szaktanárként és osztályfőnökként is kiemelkedő személyiség volt. Diákjai és kollégái szeretete övezte, ami munkájának eredményességében is megmutatkozott. Együtt küzdöttük végig a tornaterem-hiányos éveket és együtt örültünk 2010-ben az új sportlétesítmény átadásán. Az idei tanév szeptemberében már a betegséggel folytatott második harc közben nyilatkozott egy, a gimnáziumunkról készült filmben a szakmája iránti szeretetéről: „A testnevelés a szívem csücske. A sport nekem nagyon sokat adott. Kitartást, barátokat, küzdeni akarást, tudást, bölcsességet és büszkeséget is.”

Pár nappal 36. születésnapja után ment el közülünk.

Andrea tanárnőtől  2013. július 19-én 15 órakor veszünk végső búcsút a szentendrei régi református temetőben (2000 Szentendre, Temető u. 8.).

Emlékét mindig szívünkben fogjuk hordani.

„Benne élet volt, és az élet volt az emberek világossága.” (Jn 1,4)

Szentendrei Református Gimnázium

Búcsúzás

Egy fiatal pedagógus halálára

Vezényszavaidat még őrzik
a tornaterem elárvult oszlopai,
hiányod gyermeki szívekben
megül.
Ösvényeidet elforgatta a zord
idő.
Diákjaid könnyes szemmel kutatnak
utánad,
csillogó szemükbe képed örökre
beivódott.
Távolodó lépteid hangját
visszhangozzák a rideg
falak.
Kollégáid folyton várják, hogy
betoppanj
és mindig bizakodó szavaiddal
csüggedő erejüket
megújítsd.
És Te  nem jössz  csengőszóra
közénk.
A véges idő kötelékét magadról
leráztad,
s a végtelen tejútjain szemléled
a gyarló emberek próbálkozásait.
Égi magasságokból figyeled
immár botladozó lépteink
irányát.
Elmeszesedett csontjainkat
rugalmassá tenni
már nem a te feladatod.
Hiányod szívünkre
ránehezült,
és nekünk örök emléked
maradt csupán.
Bár szemeink többé nem láthatnak
téged,
kezünk nem simogathatja fáradt
homlokod.
Imára kulcsolt kézzel
zsoltárba öltöztetve most
utadra engedünk.
Emlékeinkben örökre
megmaradsz,
közülünk soha el nem
távozol.

Kun Péter

2012-2013-as tanév főbb versenyeredményei

Tanuló neve Verseny megnevezése Eredmény Felkészítő tanár
Tóth Ádám Aladin 12.a OKTV informatika I. 2. hely Csesznákné Nagy Katalin
Tóth Ádám Aladin 12.a OKTV informatika II. 23. hely Csesznákné Nagy Katalin
Domján Flóra 12.ny OKTV angol nyelv 18. hely Nyisztor Gergely
Kulin Réka 13.ny OKTV biológia 24. hely Kiss Székely Zoltán
Tóth Ádám Aladin 12.a Dusza Árpád Országos Programozói Csapat verseny 3. hely Csesznákné Nagy Katalin
Csesznák Tamás 9.a Nemes Tihamér Országos Alkalmazói Tanulmányi verseny megyei 5. hely Csesznákné Nagy Katalin
Csesznák Tamás 9.a Nemes Tihamér Országos Programozói verseny megyei 1. hely Csesznákné Nagy Katalin
Tóth Ádám 12.a Nemzetközi Kenguru verseny Országos 17. hely , megyei 2. hely Kun Péter
Búzás Dorina 5.b Arany János magyar verseny Országos 8. hely Poros Júlia
Tirol Zsófia 6.a Bókay Árpád Országos Biológia Verseny 4. hely Dulai Teréz
Gyimóty András 7.a Református Iskolák Országos Kémia Versenye 2. hely Dulai Teréz
Jeney Zsombor 8.a RKTDK – Református Középiskolák XIX. Természettudományos Diákkonferenciája 1. hely Dulai Teréz
Dulai Dóra 10. Ny RKTDK – Református Középiskolák XIX. Természettudományos Diákkonferenciája 1. hely Dulai Teréz,Szakács Erzsébet
Szentgyörgyi Máté 5.b Arany János magyar verseny Országos 10. hely Poros Júlia
Puskás Áron 8.a Jane Haining Nyelvi Emlékverseny 1. hely Wiedemann Krisztina
Mazaray Médea 6.b Országos zsoltáréneklő verseny Arany minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Sipos Zsófia 7.a Országos zsoltáréneklő verseny Arany minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Kovács Mátyás 8.a Országos zsoltáréneklő verseny Arany minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Kis Boglárka 9.ny Országos zsoltáréneklő verseny Arany minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Sipos Anna 9.a Országos zsoltáréneklő verseny Arany minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Pap Janka 6.b Városi népdaléneklő verseny Arany minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Boross Krisztina Margit 11.a OKTV magyar irodalom 2. forduló Gergely Judit
Tóth Ádám Aladin 12.a OKTV matematika 2. forduló Kun Péter
Tóth Ádám Aladin 12.a OKTV fizika 2. forduló Ferenczi Alpár
Jeney Zsombor, Kerékgyártó Koppány Olivér, Váczi Buda Benedek 8.a VII. Országos Tolkien Levelezős Verseny 2.hely Gergely Judit
Herczeg Alíz 7.a
Szabó Boglárka 7.a
Nándori Dorina 7.a
Tóth Johanna 7.a
Bolyai matematika csapatverseny megyei 2. hely Földiné Koczor Tünde
Szabó Richárd 6.a
Kovács Botond 6.a
Zeller András 6.a
Piersion-Bartel Róbert 6.a
Bolyai matematika csapatverseny megyei 6. hely Földiné Koczor Tünde
Székely Bendegúz 5.b Nemzetközi Kenguru verseny megyei 2. hely Földiné Koczor Tünde
Tóth Ádám 12.a Pest megyei matematika verseny 4. hely Kun Péter
Herczeg Jakab Pest megyei matematika verseny 7. hely Gaálné Gerencsér Hajnalka
Prepuk Andrea 11.a RKTDK – Református Középiskolák XIX. Természettudományos Diákkonferenciája 2. hely Dulai Teréz
Török Emma Tóth Dóra
Németh-Buhin Elisa Rozenberszki Zorka Nándori Dorina
Városi Elsősegélynyújtási Verseny 4. hely Dulai Teréz
Puskás Áron 8.a Megyei Angol Nyelvi Komplex Verseny (Dunakeszi, Bárdos Lajos Ált. Isk.) 2. hely Wiedemann Krisztina
Molnár Miléna 10/Ny Polaneczky Ottó Emlékkonferencia Református Középiskolák XIX. Természettudományos Diákkonferenciája 2. hely Kiss Székely Zoltán
Somogy Sára 9. a Szentendrei Honvéd Kulturális Egyesület rajzpályázata 1. hely Kun Attiláné
Eckensberger Lilian 6.a Szentendre Városának ének és rajzverseny 1. hely Kun Attiláné
Chrzanowska Janka 11. nyek Ábel Jenő Latin Tanulmányi Verseny Országos döntőn a Minores kategóriában dicséretben részesült Dr. Török Márta
Dobó Sára Borbála 7.a Ábel Jenő Latin Tanulmányi Verseny Minores kategóriában az Országos döntőbe jutott Dr. Török Márta
Kreisz Bendegúz 8.a Ábel Jenő Latin Tanulmányi Verseny Minores kategóriában az Országos döntőbe jutott Gergely Judit
Tóth Lili 8.a A Természet Világa  XXII. Természettudomány Diákpályázata Önálló kutatások, elméleti összegzések kategória különdíj Szakács Erzsébet
Hagymási Réka 9.a, Arany Dániel matematika verseny megyei döntő Földiné Koczor Tünde
Csesznák Tamás 9.a, Arany Dániel matematika verseny megyei döntő Földiné Koczor Tünde
Konrád Eszter 10.ny Arany Dániel matematika verseny megyei döntő Földiné Koczor Tünde
Sipos Panka 5. a Pest megyei Könyvtár költészetnapi versmondó verseny 2. hely Lovadi-Berkó Helga
Bor Mária Anna
Facskó Eszter
Kis Boglárka
Nagy Eszter
Sipos Anna
Szabó Eszter
9.a
Országos zsoltáréneklő verseny Ezüst minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Buzás Dorina 5.b Városi népdaléneklő verseny Ezüst minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Karajz Noémi
Péterfy Emma
Vityi Viktória
Schneider Zóra
Pálffy Zsuzsanna 6.a
Városi népdaléneklő verseny Ezüst minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Huszár Anna, Fehér Dorottya, Demeter Hanga 5.b Városi népdaléneklő verseny Ezüst minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Sípos Bolda
Sipos Ilka
Molnár Petra
Petresevics Kitti
Döbrönte Zsófi
Szentgyörgyi Nóra
M.Tóth Eszter
Lissák Júlia 5.a
Városi népdaléneklő verseny Ezüst minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Izsó Emese 9. Ny Szentendrei Honvéd Kulturális Egyesület rajzpályázata 2. hely Kun Attiláné
Tóth Johanna 7.a Szentendre Városának ének és rajzverseny 2. hely Kun Attiláné
Csesznák Tamás 9.a Irinyi János Középiskolai Kémiaverseny megyei döntő Szakács Erzsébet
Pierson-Bartel Róbert 6.a Regionális Angol Nyelvi Verseny (Szt. András Ált. Isk.) 2. hely  
Kollár Virág 7.a Regionális Angol Nyelvi Verseny (Szt. András Ált. Isk.) 3. hely Tóth Enikő Ágnes
Puskás Áron 8.a Regionális Angol Nyelvi Verseny (Szt. András Ált. Isk.) 2. hely Wiedemann Krisztina
Kassai Tünde 12. Ny Képes Géza Műfordító és Prózaíró Verseny (Sárospatak) 2. hely Gergely Judit
Jeney Zsombor 8.a Megyei Angol Nyelvi Komplex Verseny (Dunakeszi, Bárdos Lajos Ált. Isk.) 17. hely Wiedemann Krisztina
Sipos Bolda Szemőke 5.a Országos zsoltáréneklő verseny Ezüst minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Gajdos Dorottya
MazarayMédea
Balogh Laura
Kulin Sára
Kovách Donát
Merza András
Dalkó Dominik
Both Marcell
Damenija Vitéz
Hagymási András
Novák Milán 6.b
Városi népdaléneklő verseny Bronz minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Sipos Zsófia, Németh-Buhin Elisa, Sípos Bogáta

Tóth Dorottya 7.a

Városi népdaléneklő verseny Bronz minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Krulik Virág 8.a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Vers- és prózamondó kategória Ezüst minősítés Gergely Judit
Gyimóthy Anna 10. ny 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Népdal kategória Arany minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Huszár Anna 5. b 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Népdal kategória Ezüst minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Németh Norbert 9. a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Természetfotó kategória Arany minősítés  
Sipos Zsófia  7. 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Természetfotó kategória Arany minősítés  
Moravcsik László 12. a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Természetfotó kategória Ezüst minősítés  
Szegedi Virág 11. a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Természetfotó kategória Ezüst minősítés  
Dán Katalin Anna 5. a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Természetfotó kategória Bronz minősítés  
Kun Boglárka 6. a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Természetfotó kategória Bronz minősítés  
Horváth Eszter 10. ny 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Természetfotó kategória Bronz minősítés  
Huszár Borbála 10. ny 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Természetfotó kategória Bronz minősítés  
Tóth Gabriella 10. a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Természetfotó kategória Bronz minősítés  
Dobszay Ödön 10. a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Szépirodalom kategória Arany minősítés  
Kovács Eszter Anna 11. a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Szépirodalom kategória Ezüst minősítés  
Kassai Tünde 12. ny 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Szépirodalom kategória Ezüst minősítés  
Juhász Norbert 13. ny 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Szépirodalom kategória Ezüst minősítés  
Wasilewski Laura 9. a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Szépirodalom kategória Bronz minősítés  
Szabó Bence 11. a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Szépirodalom kategória Bronz minősítés  
Sipos Panka 6. b 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Arany minősítés Kun Attiláné
Tirol Zsófia 5. b 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Arany minősítés Kun Attiláné
Tóth Lili 8.a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Arany minősítés Kun Attiláné
Nándori Dorina 7.a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Arany minősítés Kun Attiláné
Mikeházi Blanka 8.a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Arany minősítés Kun Attiláné
Szenei Judit 7.a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Arany minősítés Kun Attiláné
Simon Dorottya 9. a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Arany minősítés Kun Attiláné
Frick Orsolya 11. ny 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Arany minősítés Kun Attiláné
Kun Boglárka 6. a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Ezüst minősítés Kun Attiláné
Gaszner Anna 5. b 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Ezüst minősítés Kun Attiláné
Szentgyörgyi Boglárka 6.a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Ezüst minősítés Kun Attiláné
Herceg Alíz 7.a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Ezüst minősítés Kun Attiláné
Moravcsik Anna 7.a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Ezüst minősítés Kun Attiláné
Zahora Noémi 9. a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Ezüst minősítés Kun Attiláné
Somogyi Sára 9. a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Ezüst minősítés Kun Attiláné
Konrád Eszter 10. ny 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Ezüst minősítés Kun Attiláné
Árva Barbara 6. a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Bronz minősítés Kun Attiláné
Vincze Anna 5. b 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Bronz minősítés Kun Attiláné
Szilágyi Sára 5.b 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Bronz minősítés Kun Attiláné
Fazekas Anna 8.a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Bronz minősítés Kun Attiláné
Wiesner Vanda 7.a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Bronz minősítés Kun Attiláné
Szondy Dalma 10. ny 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Bronz minősítés Kun Attiláné
Herr Fanni 11. ny 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Bronz minősítés Kun Attiláné
Wasilewszki Laura 9. a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Bronz minősítés Kun Attiláné
Jankai Anna 6. a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Bronz minősítés Kun Attiláné
Németh Flóra 6. a 12. Nemzetközi Áprily Lajos verseny Képzőművészet kategória Bronz minősítés Kun Attiláné

SZRG vizes tábor 2013. június 17-21.

A Nemzeti Tehetséggondozó Program támogatásával rendezhettük meg iskolánk természettudományos táborát, melynek központi témája a víz volt.

Délelőttjeinket az iskolában töltöttük. Vízzel kapcsolatos kémiai kísérleteket láttunk és végeztünk, megtanultuk a vízvizsgáló koffer, a tájoló, a GPS használatát, virtuális világjárók lettünk a Google Earth és társaink csoportmunkában készített poszterei alapján. Vizes terepasztalon kicsiben modelleztük hatalmas folyók felszínformáló munkáját.

Ebéd után igazi kirándulásokat tettünk. Voltunk esőerdőben a Tropicariumban, Varázshegyben és a Darwin laborban a Fővárosi Állat- és Növénykertben, barlangi földrajzórán a Pálvölgyi barlangban, a Bükk-ös-vényen vízvizsgálatokat és tájolási gyakorlatot végezve.

A kánikula miatt határozottan jót tett a V-8 uszoda hűvös vize, ahol esténként a szabadtüdős és a készülékes búvárkodást is kipróbálhattuk.

Pénteken egész napos kirándulásra indultunk. Első állomásként az esztergomi Duna-múzeum interaktív állandó kiállítását és egy kísérletezős múzeumi órát élvezhettünk, majd a Palatinus-tóban mindenki merülhetett és a szerencsések hatalmas halakkal is találkoztak.

Mi mindent tanultunk a héten?

  • Búvárkodást és barlangászást
  • A levélvágó hangyák levelet rágnak és gombákat tartanak
  • Sok érdekességet az állatokról, a barlangokról és a vízről
  • Azt, hogy igazából nincs is klausztrofóbiám J
  • Sok érdekességet a vízről és egy kicsit jobban megszerettem a kémiát meg a földrajzot
  • A víz nagyon sok fantasztikus dolgot tartalmaz és ebből a lehető legtöbbet megtapasztaltunk
  • A tájoláshoz nem szükséges elmenni a világ végére
  • A víz érdekes, nagyon sok mindenben ott van és sok dologra fel lehet használni
  • Nem olyan nehéz átpréselni magam egy szűk résen
  • A természet nagyon szép és érdemes kutatni azt!
  • A vizet hűvösen tarthatjuk, ha betekerjük egy törölközőbe J
  • A láma harap

Miért tetszett?

  • Érdekes, sokszínű és izgalmas programok voltak
  • Jó társaság, jó oktatók és tanárok. Sok helyre eljutottunk
  • Sokat nevettem, nagyon jó volt a hangulat
  • Imádok búvárkodni és a barlangászás is fantasztikus volt
  • A délelőtti kísérletek is izgalmasak voltak, főleg amiket mi is megcsinálhattunk
  • Sok új barátot lehet szerezni, a programok alatt összeismerkedhettünk olyan diákokkal, akiket eddig csak látásból ismertünk
  • Jó volt játékosan tanulni
  • Barlangászni most voltam először és eleinte kicsit féltem, de utána nagyon megkedveltem és élveztem, jó érzés volt, hogy ott a sötétben összekovácsolódott a csapat.
  • A búvárkodást nagy kár lett volna kihagyni, különben sosem jutott volna eszembe kipróbálni

SZRG-s diákok az ELTE Kémiai Intézetében

A Chemgeneration Roadshow két budapesti állomásán vettünk részt 30-30 diákkal. Ősszel a BME-n, márciusban pedig az ELTE Kémiai Intézetében.

Itt a diákok számos kémiai érdekességre csodálkozhattak rá: kiderült, hogy miképp lehet cinkvirágot készíteni, hogyan lehet árammal ezüstvirágot rajzolni, mi az a mézfraktál vagy az ólomfa. Megtudhattuk, hogyan kell képet festeni kémiai reakciókkal, miként lehet egyetlen „varázsütéssel” kizöldíteni a fákat, vagy mit keres a csillogó „süni” a pohárban. A rézpénzből lehet-e „ezüstpénzt” varázsolni, vagy miképp készülhetnek egy kémiai laborban piros és zöld kaviárgolyók. A diákok által elvégzett kísérletek a középiskolai kémiai ismeretekre építenek, az iskolai kémiaórán tanultakat teszik szellemessé, és a fiatalok számára is átélhetővé, úgy hogy a diákok nemcsak megtapasztalják a kémiai reakciókat, de meg is értik azokat.

Az interneten két helyen is látható média-megjelenés a rendezvényről:

http://www.hirado.hu/Hirek/2013/03/22/08/Tudomanyos_kalandra_hivjak_a_diakokat_a_kemia_vilagaba.aspx
http://mno.hu/ahirtvhirei/szappanos-foldgaz-langolt-a-nedves-kezukben-1146508

Részletek a részt vevő diákok élménybeszámolóiból:

  • Nagyon tetszett, élvezetes volt. A kísérletek, amiket a tanárok mutattak be, na azok nagyon látványosak voltak, de a legeslegjobb az volt, amikor tüzet gyújtottak a tenyeremen. A saját szemüvegünkben és köpenyünkben igazi kis tudóspalántáknak tűntünk. A kissé megfáradt „kémikusokat” pedig büfével lepték meg a végén, nekem a pattogócukros citromkrém volt a kedvencem.
  • Nagyon nagy élmény volt számomra, hogy részt vehettem ezen a rendezvényen. Régi álmom volt hogy kísérleteket nemcsak videón, hanem élőben is megnézhessek. Nagyon nagy meglepetés volt számomra, hogy a TV is ott volt és a híradóban is szerepelhettünk. A diákkísérletek is nagyon érdekesek és izgalmasak voltak. A hangulat az elejétől a végéig nagyon jó volt. A tanárok nagyon kedvesek és barátságosak voltak, így sokkal könnyebb volt a saját kísérleteinket hiba nélkül megcsinálnunk. Összességében egy életre szóló élmény volt számomra.
  • Nagyon izgalmas kísérletek voltak, jó volt, hogy mindenkinek volt saját kísérlete, melyet memorizálnia kellett és a többieknek bemutatni. Jó volt, hogy témakörökbe osztották a kísérleteket. Sokat segítettek a professzorok. Nagyon jók voltak a közösen elvégzett és bemutatott kísérletek, melyeket mi is kipróbálhattunk. Látványos és érdekes volt, szívesen vennék részt még ilyen programon. Bár a sajtós emberek kicsit zavaróak voltak – nem lehetett látni a kísérleteket teljesen – nagyon barátságos volt mindenki, és kedvesek voltak, hogy elláttak egy kis vendéglátással.
  • A kísérletezés talán legmegmaradóbb élménye, hogy láttam végre egy igazi kémialabort. Jó volt látni igazán lelkesedő embereket, őszintén nem gondoltam volna, hogy ilyen lelkesedéssel állnak a tanításhoz. A végére, mivel mindent ki akartam próbálni, jól jött a büfé is… Összességében nagyon örülök, hogy jelentkeztem.
  • Nagyon tetszett a sok látványos kísérlet. Jó volt, hogy nem voltak bonyolult kísérletek, mind egyszerű volt és hétköznapi, egyszerű volt megérteni őket. Jó volt, hogy mindent elmagyaráztak a tanárok, de nem mondtak semmi bonyolult képletet. A legjobb a gyulladó „hab” volt.
  • Már a buszút is nagyon jó volt, sokat nevettünk és izgatottan vártuk az előttünk álló élményt. Sok érdekes kísérletet láthattunk, sőt (talán a legjobbat) mi is kipróbálhattuk. A televíziós társaságok is nagy izgatottságot váltottak ki. Mindent összevetve nagyszerű és izgalmas volt.
  • Néhány szóban össze tudom foglalni: érdekes, mókás, tanító. A legérdekesebbek szerintem azok a kísérletek voltak, melyekkel mi is interakcióba léptünk, például amikor a tűz a kezünkön égett, de azok a reakciók is nagyon tetszettek, melyekben a reakció során színváltozás következett be. Illetve az is jó volt, hogy különböző hétköznapi témákat dolgoztunk fel, például: molekuláris gasztronómia.
  • Szerintem ez a kísérletlátogatás nagyon izgalmas volt és érdekes. Sok olyan kísérletet láttam, amit eddig nem. Nekem nagyon tetszett az a kísérlet, amit én magam készítettem el és ez által közelebb került hozzám a kémia. Remélem máskor is lesz alkalmam ilyen látványos és érdekes kísérletet nézni és csinálni.
  • Nekem nagyon tetszettek a tanári kísérletek, nagyon látványosak voltak és a tanárnők olyan lelkesen adták elő, látszott rajtuk, hogy élvezik, amit csinálnak. A saját kísérletezés is nagyon jó volt, bár jobb lett volna szerintem, ha mindenki láthatta volna a többit is. Nagyon jó volt, hogy el kellett magyarázni a többieknek, hogy mi történt, így tanultunk is belőle. Szerintem a kísérletek korunknak és tudásunknak megfelelőek voltak.
  • Nagyon jó volt a tegnapi nap! Még nem vettem részt hasonló programon, így nagyon élveztem. Az ottani tanárok és segítők is kedvesek voltak és nagyon tetszettek a látványos és érdekes kísérletek, amilyeneket órán egyébként nem látunk. A szendvicsek, a sütik, és a többi finomság is nagyon finom volt, nagyon jó és igényes kiszolgálásban volt részünk. Köszönöm, hogy én is részt vehettem ezen a programon!

Elkészült a DPR logója

A Diákpresbitérium pályázatot hirdetett a DPR logójának elkészítésére. A sok pályázat közül a döntőbizottságnak leginkább Hunyadi István 10/Ny osztályos tanuló tervei tetszettek. Mostantól a hivatalos levelezéseiken, kiadványaikon ez a logó jelenik meg.

 

Sítáboros pillanatok 2013 Murau

Ökumenikus imahét alkalmai 2013

Ökumenikus Imahét
Mit kíván tőlünk az Isten ? Mikeás 6,6-8 alapján
Szentendre, 2013. január 20-27. este 6 órától, szeretetvendégséggel

Időpont Helyszín Igehirdető
január 20. vasárnap Református templom Horváth-Hegyi Olivér
evangélikus lelkész
január 21.
hétfő
Plébániatemplom (Vártemplom) Dani Zsolt
baptista lelkipásztor
január 22.
kedd
Baptista imaház Legéndy Kristóf
r.kat. teológus
január 23.
szerda
Péter-Pál templom P.Tóth Béla
református lelkész
január 24.
csütörtök
Blagovesztenszka szerb templom Gálity Vojiszláv
ortodox parochus
január 25.
péntek
Református Gimnázium Dani Zsolt
baptista lelkipásztor
január 26.
szombat
Baptista imaház Kelemen László
római katolikus káplán
január 27.
vasárnap
Evangélikus templom Blanckenstein György
római katolikus plébános

Felvételizők figyelem!

A központi írásbeli felvételi vizsga időpontjai:

A nyolcosztályos tagozatra jelentkező, jelenleg az általános iskola 4. osztályába járó diákoknak: 2013. január 18. péntek 14 óra. Gyülekezés az iskola aulájában legkésőbb 13:45-ig.

A négyosztályos, illetve nyelvi előkészítő osztályokba jelentkező, jelenleg az általános iskola 8. osztályába járó tanulóknak: 2013. január 19. szombat 10 óra. Gyülekezés az iskola aulájában legkésőbb 9:45-ig.

Az írásbeli dolgozatok megtekintésére 2013. január 30-án 8-16 óráig kerül sor.

A dolgozatok javításával kapcsolatos észrevételeket írásban lehet megtenni, legkésőbb a dolgozat megtekintését követő munkanapon 16 óráig.

Minden felvételizőnek sok sikert kívánunk!

Angol-kínai nyelvtanár gyakornok az iskolában

Önkéntes szakmai gyakorlatra iskolánkba érkezik Tajvanról Angel Chen angol és kínai nyelvtanár szakos egyetemista.

Comenius 2012-2014

Egész életen át tartó tanulás program, Comenius iskolai együttműködések, többoldalú(multilaterális) projektek 2012 2014

Tervezd meg a „Water,bread, oil and …: knolewdge and tastes to live Europe” program logóját!

Diákok prezentációja az iskola életéből-1

Diákok prezentációja az iskola életéből-2

Az újévi koncert képei

Újévi koncert 2013. január 11. 17 óra

Áldott karácsonyt és boldog új évet kívánunk!

Betlehemes a Református Oviban 2012

Felvételi hírek a 2013/2014-es tanévre

TANULÓI JELENTKEZÉSI LAP központi írásbeli vizsgára. Beérkezési határidő 2012.12.10. (letöltés)

Szalagavató 2012

Adománygyűjtés 2012.

A Kárpátmedencei Református Oktatási Alap 2012-ben is meghirdeti adománygyűjtését.

A Magyar Református Egyház részegyházainak elnökségei szeretettel köszöntik intézményeink pedagógusait, tanulóit és a szülői közösséget a 2012/2013. tanévben!Öröm volt együtt lenni júliusban Léván a Kárpát-medencei Református Középiskolák XVII. találkozóján, valamint szeptember elején Székelyudvarhelyen a Kárpát-medencei református tanévnyitón, és együtt kérni áldást intézményeink, a benne szolgáló pedagógusok, a tanulók, a fenntartók, a szülők életére és munkájára. Hisszük, hogy Isten meghallgatja kérésünket és ad áldást és gyarapodást intézményeinkben, és rajtuk keresztül is egyházunkban, nemzetünkben. Ismételten megköszönve az elmúlt tanévben végzett áldozatos munkájukat.

A 2012. évi adománygyűjtés három cél támogatását szolgálja:

1. Végvárprogram – óvodaindítási és általános iskola indítási támogatás. A programban Erdélyben, Kárpátalján, Felvidéken, Horvátországban es Szerbiában szeretnénk segíteni magyar református óvodák és általános iskolák indításában. Nagyon fontosak óvodáink, ahol az anyanyelv megerősíthető, a közösségi élmény átélhető. … református közegben, magyarul.

2. Megmaradási program – a kárpátaljai, felvidéki es a délvidéki református intézmények működési támogatása. Tudjátok azt, hogy az itt levő intézmények működésükhöz egyáltalán, vagy csak kis mértékben kapnak állami támogatást.Adományainkkal a létezésüket tesszük lehetővé és segítjük.

3. Bibliaprogram – újfordítású teljes bibliát szeretnénk ajándékozni az adománygyűjtésből a Kárpát-medence református intézményei 9. évfolyamos tanulóinak.

Az adománygyűjtést 2012. november 5-én kezdjük és 2012. december 7-én zárjuk.

Kedves Szülők! Kedves Tanulók! Kérjük és kívánjuk, hogy érezzük meg a testvéri összetartozás jó érzését, az egymáson segítés bennünket is meggazdagító voltát, az együttmozdulás másokat is lendületbe hozó csodáját!

Kérjük Szentendre és környéke lakosságát, a református gyülekezeteket, iskolánk tanulóinak szüleit és mindenkit, aki szívén viseli a református oktatást, hogy pénzbeli adományát jutassa el iskolánkba!

Hálatelt szívvel köszönünk minden segítséget!

Találkozás Kányádi Sándor bácsival

 

Vendégünk volt Kányádi Sándor

Izgalommal teli, visszafogott hangú beszélgetés zaja szűrődik ki a földszinti tanteremből. Kányádi Sándor költőre vár az iskola apraja nagyja, diák és tanár.

Sándor bácsi pontosan érkezik, már a bemutatkozásnál kéri, szólítsam csak Sándor bácsinak. Rövid taktikai megbeszélés után, végre megkezdődhet a találkozó.

A közvetlen, kedves hangnem, ahogy Sándor bácsi beszélt, hamar magával ragadta a hallgatóságot. Szólt kicsikhez, nagyokhoz, tréfásan és komolyan. Tanultunk balladát, elemzett verset, komolyan vett minden hozzáintézett kérdést. Mi pedig élvezettel hallgattuk elénk tárt történeteit, gondolatait, életének apró morzsáit, melyeket megosztott velünk. Majd dedikált tanárnak, diáknak, a könyvtár olvasóinak, közben elmesélte, hogyan is készíti Ő a padlizsánkrémet.

Nagyon hamar elrepült az a másfél óra, amit iskolánkban töltött. Időre kellett mennie a PMK-ba, ahol egy újabb találkozó vendége volt. Jómagam természetesen ezen is részt vettem. Örömmel fedeztem föl a hallgatóság soraiban néhány diákot, kollégát, akik vagy nem tudtak részt venni az iskolai találkozón, vagy annyira magával ragadta Sándor bácsi személye, hogy még szerette volna tovább hallgatni történeteit.  Először versei műfordítóiról mesélt. Majd az Ő ötlete és hosszú évekig tartó kitartó munkája eredményeként 3 éve felavatott Elek-apó kútjáról, és az idén októberben megnyitott Mesemúzeumról.

Nagyon örülök, hogy elfogadta Sándor bácsi meghívásunkat, és ellátogatott iskolánkba. Egy fantasztikus embert ismerhettünk meg benne, aki dacolva a korával még mindig fáradhatatlanul dolgozik. Nagyszerű példát mutatott nekünk bölcsességből, szerénységből, hazaszeretetből.

Köszönjük ezt a felejthetetlen délutánt Sándor bácsi!

Mariann tanárnő

Találkozás Kányádi Sándor bácsival

Iskolánkba nemrég Kányádi Sándor költő látogatott, és író-olvasó találkozót tartott.

Bevallom, én véletlenül tévedtem arra és láttam, hogy még az ajtóban is állnak, megnéztem, mi folyik ott. Ekkor még csak a diákok és a tanárok ültek benn, de nem sokkal később arra lettem figyelmes, hogy megérkezett Sándor bácsi is. Gondoltam, belehallgatok egy kicsit, és utána elindulok hazafelé. Kányádi Sándor nekikezdett beszédének, és én ott ragadtam.

Az elején közösen elszavaltuk Petőfi Sándor Itt van az ősz, itt van újra című versét. Olyan szépen szólt ez így együtt, volt benne valami varázslatos. Majd Sándor bácsi arra kért minket, hogy kérdezzünk tőle, sőt meg is fenyegetett, ha nem kérdezünk, tanulunk. Persze a kérdések csak úgy szállingóztak. Volt, aki az érettségi tételként szereplő verséről érdeklődött, volt, aki arra volt kíváncsi, miért lett költő, Sándor bácsi pedig készségesen válaszolt egy-egy rövid, ám vicces történettel. Például a beszélgetés folyamán kiderült, hogy nem tud énekelni, és hogy tulajdonképpen ő találta fel a playback-et,vagy hogy két hazája van, Románia és Magyarország, és kiderült az is, hogy Petőfi a példaképe. Lenyűgöző volt az, hogy kora ellenére mégis nagyon fiatalos, ez abban mutatkozott meg, hogy végigállta az egész beszélgetést, és hogy úgy tudott velünk, fiatalokkal beszélni, mintha korunkbeli lenne. A verstanulást végül csak nem úsztuk meg. Sándor bácsi először megtanította, hogy milyen egy ballada (szép, tömör, szomorú), majd belekezdett a ballada megtanításába:

Ballada

Írta: Horváth Imre

Hogy szülőanyja a fekete Föld,
erre gondolt a liliom – s letört.

Amikor elmondta ezt a kis versikét, mindenki megkönnyebbült, hogy nem valami nagyon hosszú verset kell megtanulnia. Három elmondásra már tudtuk is.

Lassan a végéhez közeledtünk, az idő csak úgy elröppent. Kányádi Sándor bácsival való beszélgetés igazi élmény volt — mint ahogy Sándor bácsi mondta, majd ha gyermekeink vagy unokáink az ő verseit tanulják, elmondhatjuk, hogy találkoztunk, sőt beszéltünk vele.

Bazsó Borka 11.nyelvi

Zajlik a TENTAMEN

1956-os műsor a szereplő szemével

Szlovéniából jöttünk hazafelé, amikor osztályfőnökünk, Ildikó tanárnő, kihasználva az egyébként nem megszokott bágyadtságunkat, vázolta az éves programot. A sok ismerős program között hamar kitűnt a kakukktojás, kiderült, hogy az idén minket illet az 1956-os események bemutatása, de nem csak az iskola diákjai, tanárai előtt, hanem a városi ünnepségen is. Utunk további része némi meglepettséggel és egy kis ijedtséggel telt.

Szerencsénkre Ildikó tanárnő adott egy kis időt, hogy visszaszokjunk az iskolai életbe, ő addig a forgatókönyvön gondolkodott. Egy nap, osztályfőnöki órán elénk állt ötletével és segítségünket kérte. Hamar kiválasztottuk a főszerepre legalkalmasabb osztálytársunkat (lévén, hogy kisfiút kellett alakítania), Bednár Bencét és meg is kezdődtek a próbák. A munkánkat komoly „stáb” segítette, és míg mi nagyban próbáltuk a mozgásokat, azt, hogy ki, mikor és mit mond, a tanáraink azon dolgoztak, hogy minden a helyén legyen. Körösmezei‑Varga Zsuzsanna tanárnő összeállította, és szöveghez illesztette a műsor egyes mozzanatai alatt szóló zenéket, ő válogatta a rádiós hanganyagokat is — a zenék vágásában Tiba Csaba, iskolánk rendszergazdája volt segítségünkre. Dr. Török Márta tanárnőnek köszönhetjük a remek képes anyagot, amelyet aztán időrendi sorrendbe is állított, majd Wiedemann Krisztina tanárnő PPT-be rendezett. A műsor kellékeit Szende Gabriella tanárnő (a szórólapokat) és Kun Attiláné Paulusz Györgyi tanárnő (a transzparenseket) készítették. A díszlet beszerzésében nagy segítségünkre volt Pucher Gabriella, iskolánk gondnoka. A technikáért Ferenczi Alpár tanár úrnak és segítőinek, Köpeczi-Bócz Ákosnak és Szabó Levente Bökénynek a 9.a osztályból lehetünk hálásak. Verset mondó osztálytársaink szünetekben Kovalik Judit tanárnőhöz jártak, hogy újra meg újra felmondják verseiket, egyre helyesebb hangsúllyal és szebb kiejtéssel. De nem csak szünetekben szavaltak, Gergely Judit tanárnő irodalomórán is kikérdezte őket. Ezúton szeretnénk megköszönni mindannyiuk kitartó és áldozatos munkáját!

Az ünnep vészesen közeledett, és mi minden nap, volt, hogy szombaton is bejöttünk az iskolába, és a tornatermet birtokba véve egész délelőtt próbáltunk. A műsor alapjául Kovács János diákkori naplója szolgált, aki akkor még mit sem értett az egészből, mégis érezte, hogy ez nagy szó, nem játék, hanem komoly dolog. Mi is próbáltuk átélni, de nehéz volt, hiszen mi már el sem tudjuk képzelni, mi zajlott 56 éve Magyarországon. Persze tanultunk ezt-azt történelemből, de az mégsem ugyanaz. A verseket mondva és nap mint nap hallva egyre inkább kezdtük felfogni, hogy miről is van szó. Talán sosem fogjuk pontosan megérteni, hogy mi zajlott azokban a napokban, de érzem, hogy most elindult bennünk valami.

A próbák eleinte feszengve, kicsit komor hangulatban zajlottak, mindenki várta a végeredményt. Amikor végre összeállt a darab és elérkezett a jelmezes próba ideje, már felszabadultan és könnyedén léptünk a színpadra, és igyekeztünk a lehető legkorhűbben és legjobban szerepelni. Az iskolai előadások napján izgatottan és  megszokott vidámságunkkal készültünk. Az előadások végeztével megkönnyebbülve bújtunk vissza iskolai egyenruhánkba és folytattuk a megkezdett napot.

A hosszú hétvégét pihenve töltöttük és október 23-án mindenki készen állt a nagy előadásra. Egy utolsó próba, majd a díjak átadása után megkezdődött a műsor. Felment a függöny, és mintha egy pillantás lett volna az egész, már a Szózatot énekeltük. Levonultunk a színpadról, és mintha mindenkinek egyszerre támadt volna mondanivalója, nagy zsibajban törtünk ki, majd megkönnyebbülten indultunk haza.

Bazsó Borka
11/Ny

Író-olvasó találkozó Kányádi Sándorral

2012. november 7. 15.00 112. teremben író-olvasó találkozót tartunk. Meghívott vendég Kányádi Sándor

Életrajza

1929. május 10-én (anyakönyv szerint 11-én) született Nagygalambfalván, Romániában (Hargita megye), székely földműves családban. Édesapja Kányádi Miklós gazdálkodó. Édesanyját, László Juliannát korán elveszíti (1940 karácsonyán halt meg). Az elemi iskola öt osztályát szülőfalujában végzi. Utána Székelyudvarhelyen tanul: 1941 és 1944 között a református kollégiumban, majd 1944–45-ben a Római Katolikus Főgimnáziumban, 1946–50-ben a fém- és villamosipari középiskolában.

Költőként Páskándi Géza fedezi fel, 1950-ben a bukaresti Ifjúmunkás című lapban közli első versét, majd a kolozsvári Utunkban is megjelenik. 1950 őszétől él Kolozsvárott. 1950-től fél évig a kolozsvári Szentgyörgyi István Színművészeti Főiskola hallgatója, majd a kolozsvári Bolyai Tudományegyetem Nyelv- és Irodalomtudományi Karán tanul, 1954-ben itt szerez magyar irodalom szakos tanári diplomát. 1955-ben jelenik meg első verseskötete, a Virágzik a cseresznyefa.

1951–52-ben az Irodalmi Almanach segédszerkesztője, s közben néhány hónapig az Utunk munkatársa is. 1955 és 60 között a Dolgozó Nő, majd 1960-tól nyugdíjazásáig, 1990-ig a kolozsvári Napsugár című gyermeklap szerkesztője.

1958-ban megnősül, felesége Tichy Mária Magdolna tanár, szerkesztő. Két gyermekük születik: Zoltán Sándor (1962) és László András (1971).

Tevékenyen részt vállal az irodalmi életben, iskolák, könyvtárak, művelődési házak állandó vendége Romániában, majd Magyarországon és a környező államok magyarlakta településein. 1956 októberében-novemberében a Romániai Írószövetség küldötteként a Szovjetunióba utazik, ellátogat Leningrádba, Moszkvába és Örményországba. Először lépi át a román-magyar határt, de Magyarországon csak átutazik. 1967-ben utazik először nyugatra, Bécsben megtartja a Líránkról Bécsben című előadását, 1969-ben Székely Jánossal, Békés Gellérttel részt vesz a Bolzanói Szabadegyetemen, itt megismerkedik Cs. Szabó Lászlóval és Szabó Zoltánnal. 1971-ben a Pen Klub meghívására Sütő Andrással Norvégiába és Svédországba utazik. 1973-ban Püski Sándor meghívására Sütő Andrással, Farkas Árpáddal, Domokos Gézával és Hajdú Győzővel az USÁ-ba és Kanadába látogat. 1984-ben hosszabb észak- (Kanada, USA) és dél-amerikai (Argentína, Brazília) előadó körúton vesz részt. 1992-ben Izraelben mutatja be erdélyi jiddis népköltészet-fordítását.

1987-ben meghívják a rotterdami nemzetközi költőtalálkozóra, nem kap útlevelet, ezért tiltakozásul kilép a Romániai Írószövetségből.

A Magyar Művészeti Akadémia tagja. 2009-től a budapesti I. kerület díszpolgára.

Írói álneve: Kónya Gábor.

Fontosabb díjak, elismerések:

1968 – Utunk-díj (Kolozsvár)
1971 – A Romániai Írószövetség Díja [A Fától fáig kötetre] (Bukarest)
1978 – A Romániai Írószövetség Díja [A Szürkület kötetre] (Bukarest)
1986 – Déry Tibor-díj
1989 – Az Év Könyve-díj [A Sörény és koponya kötetre]
1989 – Az Év Hanglemeze-díj [A Vannak vidékek nagylemezre]
1990 – MSZOSZ-díj
1990 – A Castren Társaság díja (Helsinki)
1993 – Kossuth-díj
1993 – A Magyar Művészetért Díj
1995 – Herder-díj (Bécs)
1998 – Magyar Örökség-díj
2000 – a C.E.T. Millenniumi díja
2001 – Kölcsey Ferenc Millenniumi Díj
2002 – A Pro Renovanda Cultura Hungariae fődíja
2004 – A Magyar Köztársaság Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal
2004 – Alapítvány az Erdélyi Magyar Irodalomért (Székelyudvarhely)
2004 – Mecénás-díj
2005 – Hazám-díj
2008 – A Magyar Kultúra Követe
2008 – A 8. Győri Könyvszalon alkotói díja
2008 – Táncsics-díj
2009 – A Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztje (polgári tagozat)

Könyvtárostanárok szakmai napja 2012. október 17.

A Református Pedagógiai Intézet évente 2 alkalommal –ősszel és tavasszal- szakmai találkozót szervez a református iskolák könyvtárostanárai számára, ahová évek óta meghívót küld más felekezetű iskolák részére is. A helyszín vagy a Református Pedagógiai Intézet, vagy egy református iskola. Így jártunk már Budapesten a Baár Madas -ban, a Lónyay-ban,  a Benkő István Ált. Iskolában.

Az a megtiszteltetésért bennünket, hogy az idei őszi szakmai nap házigazdája iskolánk könyvtára lehetett. A napkezdő áhítatot Zsófia tanárnő tartotta, a napi Igével ráhangolva bennünket az előttünk álló feladatokra. Ezt követően Igazgató Úr köszöntötte kedves gondolatokkal a vendégeket. Majd a 7 budapesti és 7 vidéki iskola –Cegléd, Nagykőrös, Tata, Hódmezővásárhely, Balatonfüred, Kecskemét, Gödöllő könyvtárostanára részvételével és aktív közreműködésével egy igen értékes és hasznos tanácskozást folytattunk a nap során. Megbeszéltük az új Köznevelési Törvén, kerettanterviskolai könyvtárakra vonatkozó feladatait, szó esett a megváltozott tankönyvterjesztésről, az aktuális feladatok során a pályaválasztást segítő könyvtári lehetőségekről és egyéb könyvtári feladatokról. A szünetekben mód nyílt arra is, hogy az iskola épületét bejárjuk, s a könyvtárat a benne folyó munkát is közelebbről megismerhették a kollégák.

Október az Iskolai Könyvtárak Hónapja. Ebből az alkalomból a gyerekek Kun Attiláné Györgyi tanárnő közreműködésével könyvborítókat készítettek, melyeket egy kis kiállítás keretében vendégeknek is bemutattuk, s a hónap folyamán megtekinthetőek a könyvtár bejárata előtt.

A szakmai értékek és tapasztalatok mellett számos esztétikai élménnyel gazdagodva vettek búcsút a vendégek. Lenyűgözte őket az épületegyüttes szépsége, tisztasága, a gyerekek visszafogott viselkedése, udvariassága.

Nagyon örülök, hogy egy ilyen lehetőséggel élve társ intézmények képviselői láthatták iskolánkat.

Mariann tanárnő

Vidám gólyák az iskolában

Az idei tanévben is bővült iskolánk létszáma. A 2012-2013-as tanévben 86 új gólya vág neki a nagy kalandnak, ami a gimnazista éveket jelenti. Hosszú utuk első hivatalos állomása volt az október 5-i gólyaavató. Erre a megható pillanatra délután öt órakor került sor a kápolnában, ahová sok érdeklődő szülőt, nagyszülőt, rokont vártunk. Az áhítat és az ünnepélyes avatás után az este további részében a gólyabuli következett, melynek a szépen feldíszített tornacsarnok adott otthont. A fergeteges hangulatú mulatság előtt azonban 10 csapatban 5-5 feladatot teljesíteni kellett az 5. és 9. évfolyamos gólyáknak. Volt teszt, almaevés, gördeszkázás… A részletekről azonban meséljenek majd inkább a résztvevők. Én csak annyit mondok:

Isten hozott benneteket, érezzétek magatokat otthon gimnáziumunkban!

Nyitott kapuk 2012. október 6.

Október 6-án a Szentendrei Református Gimnázium nyitott kapukkal várta az iskolánk iránt érdeklődő diákokat szüleikkel, testvéreikkel együtt.

Kilenc órakor kezdődött a rendezvény. Mivel nagyon sokan már a kezdésre megérkeztek, rögtön indíthattunk egy körbevezetést az iskolában, ami az aulában kezdődött, a kápolnában, tornateremben folytatódott, majd a belső udvaron keresztül a Bolyai terembe érkeztek a látogatók, ahol egy rövid kisfilmet tekinthettek meg az iskolában zajló eseményekről.  Később az interaktív tábla rejtelmeibe is betekintést nyerhettek leendő diákjaink. Felvételi tájékoztatóval próbáltuk segíteni a jelentkezéseket. Közben az Áprily teremben az újonnan érkező diákok és szülők, akik az újabb körbevezetésre várakoztak, különböző standoknál beszélgethettek diákjainkkal. Tizenegy helyen várták az érdeklődőket a diákok: DPR (diák presbitérium), ECDL, nyelvi előkészítő, holland és francia kapcsolat, ösztöndíjak és külön az Adria ösztöndíj, szakkörök, sportnap, énekkar, ifjúsági óra vagy ifi, ahogy a diákok hívják.

November 17-én ismét megnyitja kapuit a gimnázium azok számára, akik jöttek volna, de lemaradtak ezen a hétvégén. Szeretettel várunk minden további érdeklődőt.

A szervező tanárok és diákok

Meghívó új osztályok szülei részére

A Szentendrei Református Gimnáziumért és Kollégiumért Egyesület valamint a Gimnázium tanári kara szeretettel hívja és várja az új osztályok szüleit 2012.09.28-án 18 órától az iskola Áprily termébe, ahol lehetőség nyílik megismerkedni az Egyesület munkájával és beszélgetni az osztályban tanító tanárokkal és a szülőtársakkal.

Szombaton francia tanárasszisztens érkezett iskolánkba

Bonjour, je m’appelle Thomas et je suis le prochain assistant de français de votre école. J’ai 26 ans, je viens de Toulouse et j’ai suivi des études pour devenir professeur de français. J’aime beaucoup le cinéma, les séries télévisées et la lecture. J’aime aussi voyager et je suis très excité à l’idée de venir vivre en Hongrie, qui est un pays totalement nouveau pour moi. A bientôt !

Sziasztok, Thomas-nak hívnak és francia tanárasszisztensként fogok dolgozni ebben a tanévben az iskolátokban. 26 éves vagyok, Toulouse-ban élek, francia nyelvtanárnak tanultam. Nagyon szeretem a mozit, a tévésorozatokat és szeretek olvasni. Szeretek utazni is, és nagyon izgatottan várom, hogy megismerjem Magyarországot, ami egy teljesen új ország számomra. Hamarosan találkozunk!

Meghívó szülői évnyitóra

Szeretettel hívjuk, és feltétlenül várjuk a szülőket a tanév megkezdése kapcsán tartandó

SZÜLŐI ÉVNYITÓ

estre 2012. szeptember 21-én pénteken 18-20 óráig a gimnázium kápolnájába.

A családokkal együtt szívünkön viseljük diákjaink hitbeli nevelését és lelki előmenetelét. Ebben keresünk együttes megerősödést és felbuzdulást a 2012-13-as tanév vezérigéjének jegyében:
„Benne élet volt, és az élet volt az emberek világossága.” (Ján. 1,4)

Gólyatábor képekben

Comenius projekt 2012

Middelharnis 2012

Gyászolunk

Gyászolunk

Varga Lászlóné
Gizi néni,
iskolánk alapító munkatársa
2012.július 19-én
elszólíttatott.

A Szentendrei Sztaravodai úti Köztemetőben 2012.augusztus 03.-án 11 órakor a  helyezik örök nyugalomra.

Te adtad őt nekünk, Uram,
Hogy boldogítson minket.
Te vetted el s mi zúgolódás
Nélkül adtuk vissza Neked.
Ő csak távol van, és mindenki,
Aki hazatér az Úrhoz,
Közöttünk marad.”

(Hieronymus)

Mi is énekelünk a Református Énekek XI. koncerten a MüPában!!

2012. június 30. 19:30 – 22:00 Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

„A Református Énekek hangversenyt – amely a Kárpát-medencei reformátusok legnagyobb zenei ünnepe – 2002 óta azzal a céllal rendezzük meg minden évben, hogy ott a reformátusok használatára kiadott énekeskönyv zsoltáraiból és énekeiből koncertfelvétel készüljön professzionális előadók tolmácsolásában, amely új CD és DVD kiadását teszi lehetővé. A ma már 370 főt számláló Kárpát-medencei Egyesített Református Kórust, kitűnő karnagyokat, szólistákat, kamarakórust és világhírű orgonistákat felvonultató koncertet a hazai protestáns testvéreinken kívül egyre több „világi zenekedvelő” és külföldi vendég látogatja. A hangversenyen a közönség több alkalommal együtt énekel a kórussal, így a Művészetek Palotája Nemzeti Hangversenytermében mindösszesen 1700 ember énekli a Zengő Igét.
A református kórusok e seregszemléjére minden évben több új kórust hívunk meg a Kárpát-medencéből, ebben az évben a Szentendrei Református Gimnáziumot is, így az „alapkórusok” (Debreceni Kollégiumi Kántus, Palló Imre Énekkar, Psalterium Hungaricum Kórus, SDG Kórus, FIRESZ, Partiumi Keresztény Egyetem Vegyeskara) mellett évente újabb közösségek, intézmények kapcsolódnak be a református zenei szolgálatba, illetve válnak részeseivé a Református Énekek-sorozatnak.

A karnagyok közül kiemelhetjük Berkesi Sándor, Arany János, Cseri Zsófia, Bódiss Tamás, Hoppál Péter nevét, míg az eddigi tíz CD-felvétellel egybekötött koncert valamennyi orgonistájának nevét érdemes megemlíteni: Pálúr János, Alföldy-Boruss Csilla, Fassang László, Draskóczy László, Kéménczy Antal, Varga László és Virágh András Gábor. Az estek szólistái voltak Berkesi Boglárka, Basky István és Écsi Gyöngyi.
Az elmúlt tíz év alatt, az eddigi 10 albumon 177 református zsoltárt és éneket dolgoztunk fel. Az énekek részben egy szólamban szólalnak meg, hogy a gyülekezeti, valamint iskolai énekléshez és tanuláshoz segítségül szolgáljanak, részben pedig több szólamban, hogy kórusmű-kincsünket is bemutassuk és örökül hagyjuk. Hosszú út és sok munka áll még előttünk, hogy e szolgálat keretében az énekeskönyv 512 énekéből a lehető legtöbbet rögzíteni tudjuk a jelen, és az utókor számára.
Öröm és büszkeség számunkra, hogy a Református Énekek I. és II. album platinalemez, a III., IV. és V. album pedig aranylemez lett.”
Böszörményi Gergely – kiadó, koncertigazgató

2011-2012-es tanév főbb versenyeredményei

Tanuló neve Verseny megnevezése Eredmény Felkészítő tanár
       

Hittan

Szegedi Anna, Szegedi Virág, Szappanos Ildikó 10.a Bibliaismereti verseny (Sárospatak) országos 2. helyezett Dr. P. Tóth Béla
       

Informatika

Tóth Ádám 11.a OKTV Alkalmazói Kategória Országos döntő 3. hely Csesznákné Nagy Katalin
Tóth Ádám 11.a OKTV Programozás Kategória 2. fordulóba jutott Csesznákné Nagy Katalin
Sulyok András Attila 12.a OKTV Programozás Kategória Országos döntő 19. hely Csesznákné Nagy Katalin
Sulyok András Attila 12.a Olimpiai Válogató Verseny résztvevő Csesznákné Nagy Katalin
Csesznák Tamás Levente 8.a Nemes Tihamér Országos Programozó Verseny 8. hely Csesznákné Nagy Katalin
Zahora Noémi 9.a Nemes Tihamér Országos Alkalmazói Versen 2. fordulóba jutott Csesznákné Nagy Katalin
Csesznák Tamás 8.a Nemes Tihamér Országos Alkalmazói Versen 39. hely Csesznákné Nagy Katalin
Hagymási Réka 8.a Nemes Tihamér Országos Alkalmazói Versen 2. fordulóba jutott Csesznákné Nagy Katalin
Sulyok András Attila  és Vigyázó András 12.a 8. Neumann János Nemzetközi Tehetség Kutató Verseny 4. hely Csesznákné Nagy Katalin
Tóth Ádám 11.a, Moravcsik László 11.a és Simon Lilla Dorka 9.a 8. Neumann János Nemzetközi Tehetség Kutató Verseny 6. hely Csesznákné Nagy Katalin
Sulyok András Attila12.a és Vigyázó András 12.a Scratch Programozási Csapatverseny különdíj Csesznákné Nagy Katalin
Tóth Ádám 11.a, Moravcsik László 11.a és Simon Lilla Dorka 9.a Scratch Programozási Csapatverseny különdíj Csesznákné Nagy Katalin
Csesznák Tamás Levente 8.a és Bozsóki Márk 8.a Scratch Programozási Csapatverseny különdíj Csesznákné Nagy Katalin
       

Matematika

Hagymási Réka 8.a Varga Tamás verseny megyei 3. hely; országos 7. hely Földiné Koczor Tünde
Csesznák Tamás 8.a Varga Tamás verseny megyei 31. hely Földiné Koczor Tünde
Csesznák Tamás, Barton Patrik, Hagymási Réka, Petricskó Márton Bolyai matematika csapatverseny megyei 5. hely Földiné Koczor Tünde
Bor Anna, Nemes Kata, Margaritisz Flóra, Facskó Eszter Bolyai matematika csapatverseny megyei 10. hely Földiné Koczor Tünde
Szabó Richárd 5.a Kenguru Nemzetközi Matematika verseny megyei 19. hely Földiné Koczor Tünde
Gyimóthy András 6.a Kenguru Nemzetközi Matematika verseny megyei 4. hely Földiné Koczor Tünde
Tóth Ádám 11.a Pest Megyei matematika Verseny 4. hely Kun Péter
Zahora Noémi 9.a Pest Megyei matematika Verseny döntő Gaálné Gerencsér Hajnalka
Tóth Ádám 11.a Református Középiskolák Országos matematika Versenye 4. hely Kun Péter
Iskolai csapat Becságh Dániel 12. a, Tóth Ádám 11.a, Prekup Andrea 10.a, Zahora Noémi 9.a, Csesznák Tamás 8. a, Kovács Mátyás Bence 7.a Református Középiskolák Országos matematika Versenye 2. hely Kun Péter, Gaálné Gerencsér Hajnalka, Szakács Erzsébet, Földiné Koczor Tünde
Becságh Dániel 12.a Matematika OKTV második forduló Kun Péter
Tóth ádám 11.a Matematika OKTV második forduló Kun Péter
Sulyok András Attila 12.a Matematika OKTV második forduló Kun Péter
Sulyok András Attila 12.a Nemzetközi Kenguru Matematika Verseny megyei 1. hely országos 15. hely Kun Péter
       

Rajz és vizuális kultúra

Margaritisz Lili 6. a A Greenpeace országos rajzpályázata különdíj Kun Attiláné
Konrád Eszter 9. nyelvi A Greenpeace országos rajzpályázata 6. hely Kun Attiláné
Kulin Eszter 10. nyelvi Konrád Eszter 9. nyelvi Szappanos Ildikó 10. a Művészeti Triatlon a Lónyai utcai Református Gimnáziumban 4. hely Kun Attiláné; Körösmezei-Varga Zsuzsanna; Gergely Judit
Bozsóki Márk 8.a, Csesznák Tamás Levente 8.a, Nagy Eszter 8.a, Varga Boglárka 8.a, Wasilewski Laura 8.a A Szépművészeti Múzeum versenye (Az oroszlánfejű kígyó rejtélye) országos 10. helyezett Kun Attiláné Paulusz Györgyi és Gergely Judit
       

Természettudományok

Tóth Lili 7.a Kutató Gyerekek Tudományos Konferenciája Országos 2. hely Szakács Erzsébet
Greff Márk 10.a Református Középiskolák Természettudományos Diákkonferenciája Csurgó 1 hely földrajz Gaálné Gerencsér Hajnalka
Stomfai Máté 12.b Református Középiskolák Természettudományos Diákkonferenciája Csurgó 1. hely biológia Kiss Székely Zoltán
Tóth Lili 7. a Református Középiskolák Természettudományos Diákkonferenciája Csurgó 1. hely környezetvédelem Szakács Erzsébet
Török Emma 6.a Bókay Árpád Országos Biológiaverseny 8. hely Dulai Teréz
Sulyok András Attila 12.a Fizika OKTV Országos döntő 11. hely Ferenczi Alpár
Sulyok András Attila 12.a Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó Verseny különdíj Ferenczi Alpár
Tóth Ádám 11.a Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó Verseny dicséret Ferenczi Alpár
Tóth Ádám 11.a XV. Tornyai Sándor Országos Fizikai Feladatmegoldó Verseny 4. hely Ferenczi Alpár
Moravcsik László 11.a XV. Tornyai Sándor Országos Fizikai Feladatmegoldó Verseny 8. hely Ferenczi Alpár
       

Nyelvi versenyeredmények

Nemes Kata Dominika 8.a II. Rákóczi Ferenc Latin Fordító Verseny Minores kategória országos 15. hely Gergely Judit
Szalai Lilla 8.a Jane Haining versenyen országos 1. hely Tóth Enikő Ágnes
Barton Patrik 8.a Jane Haining versenyen országos 3. hely Tóth Enikő Ágnes
Kocsis Kinga és Sándor Rita 11. a Városi német olvasóversenyen megosztott 3. hely Perényi Ferencné
Puskás Júlia 8.a Ábel Jenő Latin Tanulmányi Verseny az országos döntőbe jutott Gergely Judit
Para Boróka 8.a Ábel Jenő Latin Tanulmányi Verseny az országos döntőbe jutott Gergely Judit
       

Magyar nyelv és irodalom

Dobó Sára Borbála 6.a, Gyimóthy András 6.a, Tóth Johanna 6.a, Török Emma 6. a Bolyai csapatverseny – magyar nyelv és irodalom 3. hely Berkó Helga
Nagy Borostyán 5. b PMK Gyermekkönyvtára versmondó versenye különdíj Berkó Helga
Facskó Adria, Oláh Bence, Péterfy Emma, Szabó Richárd 5.a Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny megyei forduló 4. hely Poros Júlia
Kassai Tünde „Terézanyu” Országos Irodalmi Pályázat 1. hely Poros Júlia
Csányi Réka, Juhász Lídia Vivien, Kassai Tünde „Mátyás király gyerekkori naplója” című pályázat 3. hely Poros Júlia, Dr. Török Márta
       

Ének-zene

Rózsa Viktória 11.a, Sipos Dorottya 9.ny, Vadas Attila 11.a Protestantizmus a Kárpát-medencében csoportverseny VI. helyezés Sipos Dorottya a verseny legjobb énekese Török Márta, Körösmezei-Varga Zsuzsanna, Poros Júlia
Pap Janka 5. b Országos Református Zsoltáréneklő Verseny arany minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Sipos Zsófia 6. a Országos Református Zsoltáréneklő Verseny arany minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Kovács Mátyás 7. a Országos Református Zsoltáréneklő Verseny különdíj Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Sipos Anna 8. a Országos Református Zsoltáréneklő Verseny második helyezés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Pap Janka 5.b városi népdaléneklő verseny  szóló ének arany minősítés és arany fülemüle díj Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Réthy Veronika 5.b városi népdaléneklő verseny szóló ének ezüst minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Vityi Viktória 5.a városi népdaléneklő verseny szóló ének ezüst minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Mazaray Médea, Balogh Laura 5.b városi népdaléneklő verseny ének kettős ezüst minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Rudan Kata 5.b, Hollókövi Stefánia városi népdaléneklő verseny ének kettős ezüst minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Karajz Noémi 5.a, Péterfy Emma, Pálffy Zsuzsanna Schneider Zora városi népdaléneklő verseny csoportos ének ezüst minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Kovách Donát 5.b, Hagymási András, Szelényi András, Merza András, Dalkó Dominik városi népdaléneklő verseny csoportos ének ezüst minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
Bor Mária Anna 8.a, Polyák Adrienn, Facskó Eszter, Hortobágyi Henrietta, Szabó Eszter, Varga Boglárka, Sipos Anna ,Somogyi Sára városi népdaléneklő verseny csoportos ének ezüst minősítés Körösmezei-Varga Zsuzsanna
       

Testnevelés

Kocsis Kinga Ref.Isk.Orsz.Atlétika Bajn. Debrecen Súlylökés 2. hely Köck Gábor
Sándor Rita Ref.Isk.Orsz.Atlétika Bajn. Debrecen 100 m 6. hely Köck Gábor
Sándor Rita Ref.Isk.Orsz.Atlétika Bajn. Debrecen Távolugrás 11. hely Köck Gábor
Barbarics Kata Ref.Isk.Orsz.Atlétika Bajn. Debrecen Távolugrás 11. hely Köck Gábor
Kocsis Kinga Ref.Isk.Orsz.Atlétika Bajn. Debrecen 400 m 11. hely Köck Gábor
Székely Ágoston, Stomfai Máté, Németh Kristóf, Deim Pál, Fórisch Bence, Bodrogi Bálint, Haluska Dávid, Gáthy Benjámin Kosárlabda diákolimpia Ócsa Területi Bajnokság 1. hely Köck Gábor
Székely Ágoston, Stomfai Máté, Németh Kristóf, Deim Pál, Fórisch Bence, Bodrogi Bálint, Haluska Dávid, Gáthy Benjámin Kosárlabda diákolimpia Budaörs Megyei Bajnokság 3. hely Köck Gábor
Köck Gábor Nyisztor Gergely Sulyok A. Attila Takácsy Kristóf Kemenesi Dóra Kasza Balázs IV. Genua Cup – Training Race Adria – Horvátország Tengri navigációs vitorlásverseny 5. hely Köck Gábor
Somogyi Áron Ref.Isk.Orsz.Úszó Bajn. Békés (ált. isk.) 25 m mell 5. hely Köck Gábor
Somogyi Áron Ref.Isk.Orsz.Úszó Bajn. Békés (ált. isk.) 25 m gyors 1. hely Köck Gábor
Benedek Csongor Ref.Isk.Orsz.Úszó Bajn. Békés (ált. isk.) 50 m mell 2. hely Köck Gábor
Kákai Kristóf Ref.Isk.Orsz.Úszó Bajn. Békés (ált. isk.) 50 m mell 3. hely Köck Gábor
Tóth Lili Ref.Isk.Orsz.Úszó Bajn. Békés (ált. isk.) 50 m mell 2. hely Köck Gábor
Kelemen Virág Ref.Isk.Orsz.Úszó Bajn. Békés (ált. isk.) 50 m mell 3. hely Köck Gábor
Szamos Evelin Ref.Isk.Orsz.Úszó Bajn. Békés (ált. isk.) 50 m mell 3. hely Köck Gábor
Tóth Lili Ref.Isk.Orsz.Úszó Bajn. Békés (ált. isk.) 50 m gyors 3. hely Köck Gábor
Kelemen Virág Ref.Isk.Orsz.Úszó Bajn. Békés (ált. isk.) 50 m gyors 5. hely Köck Gábor
Benedek Csongor Ref.Isk.Orsz.Úszó Bajn. Békés (ált. isk.) 50 m gyors 2. hely Köck Gábor
Kákai Kristóf Ref.Isk.Orsz.Úszó Bajn. Békés (ált. isk.) 50 m gyors 3. hely Köck Gábor
Szamos Evelin Ref.Isk.Orsz.Úszó Bajn. Békés (ált. isk.) 50 m gyors 1. hely Köck Gábor
Hargas Andrea Ref.Isk.Orsz.Úszó Bajn. Békés (ált. isk.) 50 m gyors 4. hely Köck Gábor
Somogyi Áron, Benedek Csongor, Kákai Kristóf, Patakfalvi Gergely Ref.Isk.Orsz.Úszó Bajn. Békés (ált. isk.) 4 x 50 m fiú váltó 2. hely Köck Gábor
Szamos Eevelin, Tóth Lili, Kelemen Virág, Hargas Andrea Ref.Isk.Orsz.Úszó Bajn. Békés (ált. isk.) 4 x 50 m leány váltó 3. hely Köck Gábor
Székely Ágoston, Stomfai Máté, Németh Kristóf, Deim Pál, Fórisch Bence, Krasznai Vilmos, Haluska Dávid Lónyai Kupa Patai D. Zsigmond Röplabda Kupa (fiúcsapat) 1. hely Köck Gábor
Káldy Zsófia, Kemenesi Dóra, Papp Hermina Nelli, Erdős Dóra, Krasznai Róza, Vomberg Fanni Virág, Mező Gitta, Mező Ágnes Lónyai Kupa Patai D. Zsigmond Röplabda Kupa (leánycsapat) 1. hely Köck Gábor
Fiú és leány csapat Lónyai Kupa Patai D. Zsigmond Röplabda Kupa (összetett) 1. hely Köck Gábor
Székely Ágoston, Herr Martin, Herr Alexander, Krasznai Vilmos, Dalkó Soma, Bacsi Márk, Tislér András, Haluska Dávid Ref.Isk.Orsz. Teremlabdarúgó Bajnokság  Mezőtúr 5. hely Köck Gábor
SzRG csapata Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn.  Mezőtúr Összetettben az iskolák között 6. hely Köck Gábor
Benedek Csongor Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn.  Mezőtúr 50 m gyors 9. hely Köck Gábor
Kákai Kristóf Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn.  Mezőtúr 50 m gyors 10. hely Köck Gábor
Szamos Evelin Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn.  Mezőtúr 50 m gyors 9. hely Köck Gábor
Tóth Lili Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn.  Mezőtúr 50 m gyors 10. hely Köck Gábor
Kelemen Virág Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn.  Mezőtúr 50 m gyors 14. hely Köck Gábor
Pintér Béla Luji Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn.  Mezőtúr 100 m gyors 4. hely Köck Gábor
Benedek Csongor Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn.  Mezőtúr 50 m mell 3. hely Köck Gábor
Kákai Kristóf Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn.  Mezőtúr 50 m mell 8. hely Köck Gábor
Tóth Lili Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn.  Mezőtúr 50 m mell 9. hely Köck Gábor
Kelemen Virág Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn.  Mezőtúr 50 m mell 11. hely Köck Gábor
Pintér Béla Luji Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn.  Mezőtúr 100 m vegyes 5. hely Köck Gábor
Szamos Evelin Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn.  Mezőtúr 50 m hát 10. hely Köck Gábor
Kelemen Virág Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn.  Mezőtúr 50 m hát 13. hely Köck Gábor
Kákai Kristóf Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn.  Mezőtúr 50 m hát 5. hely Köck Gábor
Pintér Béla Luji Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn. Mezőtúr 100 m hát 5. hely Köck Gábor
Benedek Csongor Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn. Mezőtúr 50 m pillangó 5. hely Köck Gábor
Szamos Evelin Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn. Mezőtúr 50 m pillangó 9. hely Köck Gábor
Pintér Béla Luji Ref. Isk. Orsz. Úszó Bajn. Mezőtúr 50 m pillangó 4. hely Köck Gábor
Köck Gábor Nyisztor Gergely Sulyok A. Attila Takácsy Kristóf Takácsy Dorka Kasza Balázs XI. Genua CupAdria – Horvátország Tengri navigációs vitorlásverseny 4. hely Köck Gábor
Köck Gábor Nyisztor Gergely Sulyok A. Attila Takácsy Kristóf Takácsy Dorka Kasza Balázs XI. Genua CupAdria – Horvátország Tengri navigációs vitorlásverseny Fair Play Díj Köck Gábor
Puskás Áron, Hegedűs Áron, Kerékgyártó Koppány, Vomberg Frigyes, Krúlik Virág, Fazekas Anna, Szamos Evelin, Varga Boglárka, Szabó  Bökény, Bor Mária Anna,  Szabó Eszter, Köpeczi-Bócz Ákos, Herendi Botond, Máté Levente, Both Marcell, Both K., Lovadi István, Köck Gábor II. Szentendrei Sárkányhajó Kupa Ált. Isk. felső tagozat 7. hely Köck Gábor
Kovács A.  Barbarics G.  Müller M.  Pócsik N.Tislér A. Sándor R.Paizs K.  Moravcsik L.Greff M.Román Á.Fórisch B.  Szebeni M.  Szíjj A.  Szabó R.  Szabó M. Vomberg F.Ábrahám A.Barna H.  Lovadi I.Köck G. II. Szentendrei Sárkányhajó Kupa Gimnáziumok versenye 2. hely Köck Gábor
Bino Marcell, Benedek Csongor, Máté Levente, Margaritisz Flóra, Tóth Lili, Tóth Johanna, Borsody Emma, Vomberg Frigyes, Köck Gábor Ne Maradj SzárazonSzentendre  Városi Vízi Vetélkedő 1. hely Köck Gábor
Pierson B. Róbert Falusi Olimpia Skanzen Szentendre Mezei Futóverseny(felső tagozat) 8. hely Köck Gábor
Gyurinka Áron Falusi Olimpia Skanzen Szentendre Mezei Futóverseny(felső tagozat) 17. hely Köck Gábor
Gyurinka Áron Falusi Olimpia Skanzen Szentendre Mezei Futóverseny(felnőttek közt) 3. hely Köck Gábor
Tóth Lili Falusi Olimpia Skanzen Szentendre Mezei Futóverseny (felső tagozat) 16. hely Köck Gábor
Juhász Norbert Falusi Olimpia Skanzen Szentendre Mezei Futóverseny (gimnázium) 10. hely Köck Gábor

Unokáink sem fogják látni!

Vénusz-átvonulás 2012. június 6-án

Unokáink sem fogják látni!

 

Az év legjelentősebb égi eseménye lesz a június 6-i Vénusz-átvonulás, melyet
napkeltétől 6:55-ig figyelhetünk meg.
Észleljük életünk utolsó Vénusz-átvonulását!

 

 

A Vénusz bolygó a Földről átvonulni látszik a Nap előtt. Ez az esemény 2004-ben volt utoljára megfigyelhető, iskolánk akkor is sikeres bemutatót tartott. A legközelebbi ilyen esemény
2117. és 2125. években lesz megfigyelhető!

A Szentendrei Református Gimnázium csillagász szakköre észlelést szervez az esemény megfigyelésére.

Helyszín:
Az iskola toronyépülete
(megközelíthető a főbejáraton keresztül a nyilakkal jelzett útvonalon)

Időpont:
2012. június 6-a szerda, reggel 4:45 és 6:55 között

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Szeretethíd 2012 képekben

Búcsúzó diákjaink

Beszámoló a XI. Genua Cup tengeri navigációs vitorlásversenyről

Harmadik és mégis negyedik helyen végeztünk a tengeri vitorlásversenyen

A Szentendrei Református Gimnázium vitorláscsapata az Adria Sport Club idei legénysége holtversenyben a harmadik, de a szabályok értelmében a negyedik helyen végzett a Genua Cup tengeri navigációs vitorlásversenyen.

Március 31 – április 4. között került megrendezésre a soron következő XI. Genua Cup a közép horvátországi dalmát Adrián. Már pénteken leutaztunk, hogy a szombati első napon mihamarabb átvéve kipróbálhassuk és kiismerjük egy szabadedzés keretében a kisorsolt Foxtrott nevű hajónkat. A délutáni megnyitót követően a kapitányi értekezleten minden hajó megkapta az esti futam útvonalát tartalmazó térképvázlatot. Tervek szerint az első nap egy, a többi napon 2-2 futam kerül megrendezésre.

Fél hétkor, kellemes 10-15 csomós, D-DK szélben rajtolt el a nyolc hajóból álló mezőny. A válság oda is elért, mert már rég nem volt ilyen kevés hajó ezen a regatta sorozaton. Teljesen besötétedett, mire negyedikként beértünk a célba.

Az előre jelzés szerint éjfélre ígért szélforduló és megerősödés csak reggelre érkezett meg. Ennek először örültünk, mert nyugodtan telt az éjszakánk. Aztán reggel még a védett kikötőben is rángatóztak a hajók. A vekker helyett – és kicsit korábban – az árbocok között süvítő szélre, és az azokhoz csapkodó kötelek jellegzetes zajára ébredtünk. A reggel 9 órai kapitányi értekezleten rajthalasztást hirdetett a zsűri. Ez meglepett minket, mert korábban erős szél miatt még nem volt halasztás. Mindenki saját felelősségére vitorlázik, minden kapitány eldöntheti, hogy legénységével vállalja a futamot vagy sem. Persze lemaradni senki sem akar, így valószínű, hogy ha akad egy, aki bevállalja, akkor az „viszi” magával a többit is. Idén nem! A zsűri halasztott. Indoklása meggyőző volt: minden korábbi hasonló esetben személyi és vagyoni sérülések történtek. Így is egyre kiélezettebbek a küzdelmek, egyre többet vállalnak a csapatok, nem érdemes kockáztatni. 12-re hívták össze újra a kapitányokat, hátha gyengül valamelyest addig a szél. Nem gyengült. A kifüggesztett jelentés szerint 30-40 csomós a szél, 50-60 csomós (90-110 km/ó) befújásokkal, széllökésekkel. A hajónk műszerei a védett kikötőben 28-35 csomós értékeket mértek. Remek alkalom nyílt arra, hogy Nyisztor tanárúr idegenvezetésével kicsit körülnézzünk Tengerfehérváron (Biograd na Moru) és körbe sétálva felfedezzük Könyves Kálmán Dalmát és Horvát királlyá koronázásának helyszínét.

Többszöri halasztás eredménye képen, délután fél négykor rajtolt el a mezőny Kornati majd Murter irányába. Az izgalmakban bővelkedő második futamot az ötödik helyen zártuk. A harmadik futamra pályarövidítést hirdetett a zsűri, hogy sötétedés előtt célba érjenek a hajók. A vízen töltött kis pihenő után, (míg az előző etap sereghajtói is beérkeztek) hamar újraindult a mezőny. Ez egy navigációs verseny, ami azt jelenti, hogy nem elég eljutni A pontból B pontba a leggyorsabban, hanem azt a térképvázlaton előre berajzolt útvonal szerint kell megtenni. Mindenesetre a kapitányi értekezleteken át is szoktuk beszélni a pontos útvonalat a félreértések elkerülése végett. Ennek ellenére könnyű elnézni az irányt, mert erős szélben billegő hajón nem úgy megy a navigáció, mint autóban az autóúton. Ez történt a harmadik futamban is. Nyolc hajóból négy – köztük a mi Foxtrottunk is – két egymás melletti szigetet nem nyolcas alakzatban került meg, hanem egyiket is, másikat is 360ْ –os körben. Bár a helyezési sorrend nem változott a kerülések különbözősége miatt, mégis, mikor észrevettük a rontást, visszafordultunk, hogy a helyes irányból is megkerüljük a szigeteket, feladva ezzel az aktuális negyedik helyünket. A mezőny és zsűri közötti rádió forgalomból hamar kiderült, óvás lesz az esetből. Hajónk ismét sötétedés után ért célba. Ez csak azért érdekes, mert aki ismeri Murter sziget környékét, az tudja, hogy nem egyszerű megközelíteni a kikötőt, ráadásul a víz is elég sekély. Korábban mi is futtattuk már zátonyra ott a hajónkat. A hajóátvételnél azt mondták, a hajó (ELAN 340) merülése 210 cm és a mélységmérő a vízvonaltól mér. Sikerült a vak sötét ellenére megtalálnunk a kellő mélységű árkot a csatornán át, de a mérő 150 cm-es mélységet mért. Ez két esetben lehetséges: vagy nem vízvonaltól mért a műszer, vagy 60 cm mélyen szántottuk a tengerfeneket. Az utóbbi elég valószínűtlennek tűnik.

A kikötőbe érve a zsűri az óvás ügyében minden kapitány álláspontját egyesével kikérte és visszavonult döntéshozatalra. A mi szempontunkból a legrosszabb döntés született, a zsűri törölte a harmadik futamot.

Másnap kellemesre gyengült a szél (15-20 csomó). Murterről a Kornati szigetek közé, majd vissza Biogradba volt a tervezett útirány, rendhagyóan három futamra módosítva, pótlandó az előző napi kiesettet. Harmadik, negyedik és ismét harmadik helyen értünk célba ezen a napon. Esténként a napi futamok összeredménye alapján is díjazzák a csapatokat. A helyezések gyakori felcserélődését mutatja, hogy aznapi összeredményünk alapján ezüst kupával (2. hely) gazdagodtunk.

A negyedik versenynapon teljes volt a szélcsend. A hajók mégis mind kifutottak a kikötőből, hátha kisüt a nap és a hőmérséklet emelkedésével megjön a reggelenként szokásos enyhe vízi szél. Nem jött. Türelmesen ringatóztunk a tükör sima vízfelületen. Néhány hajó egymáshoz kötött, köztük mi is, és könnyed beszélgetéssel múlattuk az időt. Délutánig sem jött a frissülés, így mindenkit maga mellé rendelt a zsűri és a vízen rögtönözve tartotta meg az ünnepélyes eredményhirdetést. Csapatunk hármas holtversenyben a harmadik helyen végezett. Mivel nem lehet egyszerre három csapat is harmadik, a szabályok értelmében, az utolsó értékelhető futam befutási sorrendje alapján az előrébb végzett hajó az erőnyerő. Így sajnos csak a negyedik helyet szereztük meg összetettben. De mellé, a törölt harmadik futamban tanúsított sportszerű magatartásunkért és helyezésünk feladásával járó útvonal korrekcióért viszont méltán érdemeltük ki a Fair Play Díjat.

Foxtrott idei legénysége: Takácsy Dorka, Takácsy Kristóf, Sulyok András Attila, Kasza Balázs, Nyisztor Gergely és Köck Gábor volt.

Skipper

Szentendre és Vidéke

Húsvét reggeli örömzene

Csendesnap 2012. április 4. Erő és szépség

Csendesnapunk témái: erő és szépség.

Az Úr Jézus a kereszten nem volt erős, hiszen megölték, és nem volt szép, mert meggyalázott, szenvedő Úrként látjuk Őt. Ezekre utal az Ézsaiás próféta könyvének 53. része.

Mi, húsvét utáni emberek másként láthatjuk az Ő halálát. Tudhatjuk, hogy nincs nagyobb erő a Krisztus szereteténél, nem létezik tökéletes szépség nélküle. „…erős a szeretet, mint a halál, kemény, mint a sír a buzgó szerelem; lángjai tűznek lángjai, az Úrnak lángjai.” , olvassuk az Énekek éneke 8,6-ban.  Ő értünk vállalt kínt és szenvedést, értünk járta végig az utat, s nem gyengeség, hanem erő, hogy nem „szállt le a keresztről”!

Elmélkedésünk, beszélgetésünk célja: megértetni a gyerekekkel, hogy erőnk és szépségünk ajándék, Istentől kapott kincs, de csak Urunk kezében válhat igazi értékké!

a) Erő

Igék: Az Isten, aki felövez engem erővel, és tökéletessé teszi útamat (Zsolt. 18,33)

Az Úr az én világosságom és üdvösségem: kitől féljek? Az Úr az én életemnek erőssége: kitől remegjek? (Zsolt. 27,1)

Kicsoda oly erős, hogy éljen és ne lásson halált s megszabadítsa magát a Seolnak kezéből? (Zsolt. 89, 49)

Harag vett rajtam erőt… (Zsolt. 119,53)

Oltalmazz meg az emberek erőszakosságától, hogy megőrizzem a te határozataidat! (Zsolt. 119,134)

Ne irígykedjél az erőszakos emberre, és néki semmi útát ne válaszd. (Péld. 3,31)

Enyém a tanács és a valóság, én vagyok az eszesség, enyém az erő. (Péld. 8,14)

Mert egy gyermek születik nékünk, fiú adatik nékünk, és az uralom az ő vállán lészen, és hívják nevét: csodálatosnak, tanácsosnak, erős Istennek, örökkévalóság atyjának, békesség fejedelmének! (Ézs. 9,6)

Erőt ad a megfáradottnak, és az erőtlen erejét megsokasítja. (Ézs. 40,29)

és a világ erőtleneit választotta ki magának az Isten, hogy megszégyenítse az erőseket; (I.Kor 1,27)

Gondolkodtató kérdések: Mi az (igazi) erő? Mi a (valódi) gyengeség? Erő vagy erőszak? Erő az erőtlenségben? Fizikai- lelki erő… Fölöttünk álló erők… Az Úr Jézus ereje az életünkben ( személyes példák, bizonyságtételek)

A beszélgetés célja: Az Úr erejére mutatni!

 

b)  Szépség

Igék: Egyet kérek az Úrtól, azért esedezem: hogy lakhassam az Úr házában életemnek minden idejében; hogy nézhessem az Úrnak szépségét és gyönyörködhessem az ő templomában. (Zsolt. 27,4)

A Sionról, amelynek szépsége tökéletes, fényeskedik Isten.(Zsolt. 50,2)

Csalárd a kedvesség, és hiábavaló a szépség; amely asszony féli az Urat, az szerez dicséretet magának! (Péld. 31,30)

Szózat szól: Kiálts! és monda: Mit kiáltsak? Minden test fű, és minden szépsége, mint a mező virága! (Ézs. 40,6)

Mint a disznó orrában az aranyperec, olyan a szép asszony, akinek nincs okossága. (Péld. 11,22)

Ímé, szép vagy én mátkám, ímé, szép vagy, a te szemeid olyanok, mint a galambok. (Én. 1,15)

Mindenestől szép vagy, én mátkám, és semmi szeplő nincs benned! (Én. 4,7)

és a leány szép alakú és szép ábrázatú vala, (Eszter 2,7)

Nem vala pedig az egész Izráelben olyan szép ember, mint Absolon, ki dicséretre olyan méltó volna; tetőtől fogva talpig ő benne semmi hiba nem vala. (II. Sám. 14,25)

Jaj néktek képmutató írástudók és farizeusok, mert hasonlatosak vagytok a meszelt sírokhoz, amelyek kívülről szépeknek tetszenek, belől pedig holtaknak csontjaival és minden undoksággal rakvák. (Mt. 23,27)

De elbízád magadat szépségedben és paráznává lőn híred szerint, elárasztál paráznaságaiddal minden melletted elmenőt: legyen kedve szerint! (Ez. 16,15)

Gondolatébresztő: Kinek mennyire fontos a szépség? Mi a szépség? Külső-belső szépség… Szépség Isten szerint; a világ szerint… Ha elmúlik…, mi marad? Az Úr Jézus szépsége!!! A hívő ember „szépsége”…

A beszélgetés célja: Krisztus értünk hozott áldozata fényében rámutatni életünk igazi értékére!

Szénásiné Lénárt Zsófia

Adalékok a Marosvásárhelyi Református Kollégium Természetrajzi Katedrájának történetéhez

Kiss Székely Zoltán:

Adalékok a Marosvásárhelyi Református Kollégium Természetrajzi Katedrájának történetéhez

 

A mindennapi életünk megjelenése a kémia órákon

Szakács Erzsébet Szentendrei Református Gimnázium

Húsz éve egyszerűen motivációs lehetőséget láttam abban, hogy kémia órákon a mindennapi tapasztalatokat tudományos szemmel tekintsük át. Amikor szaktanterem és szertár hiányában kellett tanítanom a tantárgyat (még az internet és a kivetítők megjelenése előtt), ez vált az egyetlen lehetőséggé a kémia érdekesebbé tételére. Az első PISA felmérés okozta sokkhatás általában az alkalmazás-centrikus módszerek felé terelte a természettudományos oktatást, ebbe a koncepcióba is jól beleillett a tananyag hétköznapi vonatkozásainak tárgyalása. Napjainkban, amikor a diákok életük nagy részét virtuális világban töltik a számítógépek előtt és gyakorlati jártasságuk csekély, még fontosabb lehet, hogy a mindennapi életet bevigyük az órákra, mert ezzel inspirálhatjuk őket arra, hogy az itt szerzett tapasztalatokat a valódi világban meg is éljék.

A természettudományok a környezetünk, a természet törvényszerűségeinek felismerésére jöttek létre. Sajnos a tanítás során sokszor éppen ez a szempont marad el, a tananyag túlzottan elméleties, a gyakorlattól elszakad. Ennek kiküszöbölésére nagyobb hangsúlyt lehetne fektetni a minket körülvevő világ jelenségeinek vizsgálatára kémia órákon is. Lehetőséget kell teremteni a tanulóknak, hogy a mindennapi életben szerzett tapasztalataikat a tanórákon is felvethessék, azokra tudományos magyarázatot keressenek, és a természettudományos tantárgyakból tanultak gyakorlati hasznát, alkalmazási lehetőségeit is megismerjék. Ezáltal fejlődik problémamegoldó-készségük, természettudományos műveltségük szélesebb körű lesz. A sokféle alkalmazási lehetőség végigpróbálgatása -az ismeretek begyakorlásán keresztül- tartósabb és alaposabb tudáshoz vezet.

Hétköznapi kérdések a tananyag feldolgozása közben

 

A mindennapi életben számtalan olyan jelenséggel, problémával találkozunk, amelyeket a középiskolai kémia, fizika és biológiai ismeretek alapján értelmezni tudunk. A felvetődő problémákkal kapcsolatban a következőkhöz hasonló kérdéseket tehetünk fel:

  • Hogyan „működik” a sütőpor? És az élesztő?
  • Miért fut ki gyakran a folyadék a pohárból, ha mikrohullámú sütőben melegített vízbe tesszük a porkávét?
  • Hogyan karamellizálhatunk kristálycukrot a mikrohullámú sütőben?
  • Miért sül meg a hús az olajban hamarabb, mint ahogy ugyanaz a hús megpárolódna vízben?
  • Miért világosodik ki a tea, ha citromot csepegtetünk bele?
  • Hogyan készíthetünk kandírozott gyümölcsöt?
  • Miért lesz piros a lilakáposzta, ha ecetes levet öntünk rá?
  • Miért látjuk úgy, hogy télen az autók jobban füstölnek, mint nyáron?
  • Milyen a jó benzin?
  • Miért jó, ha kerékpárunkat nem a tűző napon támasztjuk le?
  • Miért sózzák az utakat télen? A hidakat miért nem?
  • Mi a különbség a léghajó és a hőlégballon működési elve között?
  • Van-e haszna a láznak?
  • Melyek az egészséges ivóvíz jellemzői? Csapvizet vagy palackozott vizet igyunk?

Kísérletek és esettanulmányok hétköznapi anyagokkal

 

A kémia órákon a kísérletek a legérdekesebbek. Különösen igaz ez a tanulókísérletekre. A hozzávaló vegyszereket választhatjuk a minden háztartásban előforduló anyagok közül is. Így a diákok a kémiatudásán kívül a mindennapi életben való jártasságot és a felhasználható anyagismeretet is bővítjük. Kísérleteink tárgya lehet például a sütőpor, a szalalkáli, a szódabikarbóna, az ételecet, a hipó, a mosó- és folttisztító szerek, a hidrogén-peroxid, a fertőtlenítésre használt jódtinktúra vagy betadin stb.

A csoportmunkában zajló tanulókísérlet mellé adhatunk esettanulmányt is, mint például az 1. mellékletben található, régi süteményes könyvből származó szöveg alapján készült sütőporral kapcsolatos feladat. Ez a feladattípus különösen alkalmas arra, hogy a gyakorlati és a környezeti vonatkozásokat hozzákapcsoljuk a tananyaghoz.

A kísérletek elvégzése, a tapasztalatok és következtetések összegyűjtése valamint az esettanulmányok vizsgálata megfelel az érettségire való felkészítéshez és a kémiával csak érintőlegesen foglalkozó diák érdeklődésének felkeltéséhez is.

 

Projektek a mindennapi életből a kémia órákon

 

A projektoktatás lehetőségeit legtöbbször témanapon, témahéten tanórán kívüli tanulás keretében szoktuk kiaknázni. Azoknál a tananyagrészeknél azonban, amelyekkel kapcsolatban a diákoknak több hétköznapi tapasztalata van, a kémia órákon is használhatjuk a módszert.

Évek óta sikeresen zajlik nálunk a 10. évfolyamokon a kőolaj-földgáz témakörben egy irányított témaválasztású projektalapú tárgyalási mód. A kötött témákkal (keletkezés, történet, feldolgozás, hasznosítás, környezeti vonatkozások, alternatív energiahordozók) elérhetjük, hogy a teljes tananyagot lefedjük, valóban a projektmunka alapján dolgozzuk fel az anyagot.

A szénhidrátoknál ötletbörzét követő témaválasztással szoktunk élni. Ezzel a diákok saját érdeklődését és kreativitását jobban előtérbe helyezzük, ezért nagyon meglepő témájú előadások is szoktak születni. Például: Éhség, böjt, anorexia; Gumicukor, Vattacukor, Méz, Laktózintolerancia, Cukorbetegség, Egészséges táplálkozás, Marcipán, Csokoládé, stb. A szabad témaválasztás hátránya, hogy a projekt ellenére leggyakrabban a teljes kémia tananyag a hagyományos módszerekkel kerül feldolgozásra.

A műanyagok összefoglalására, rendszerezésére készülő projektünkben minden csoport egy műanyagfajtát választ. Majd a kémiában tanultak alapján tárgyalja az előállítását és környezetében olyan tárgyakat keres, amelyek az adott műanyagból készülnek. Elemzi, hogy az adott felhasználási mód esetében milyen előnyei vannak a műanyagnak és igyekszik környezeti szempontból is megvizsgálni és hagyományos vagy alternatív lehetőségeket találni a kiváltására, ha szükséges.

A projektmódszer ismert előnyeit (pl. a diákok jobban bevonhatók, új oldalukról ismerhetők meg) és hátrányait (pl. időhiány, nem szorosan a tananyaghoz kötődő témák) mérlegelve dönthetünk a használatáról.

 

Mindennapi problémákra épülő kutatómunka a tehetséggondozásban

 

A tehetséges és/vagy érdeklődő diákok tanórán kívüli munkájához is találhatunk kiindulási pontot a mindennapokban. A saját kutatómunkát is feltételező, TDK jellegű konferenciákon, pályázatokon való megjelenéshez hálás témát adhatnak a hétköznapok feladatai. Felhívjuk a diákok figyelmét arra, hogy a főzés, mosás, takarítás, közlekedés stb. valójában a természettudományok részének is tekinthető, mint alkalmazott tudomány. Ugyanakkor azt is fontosnak tartjuk, hogy a tanulók lássák, hogy a természettudományok nem választhatók el egymástól élesen, sőt még szélesebben beágyazhatók a kultúra egészébe.

Ha egy terület történeti, néprajzi, művészeti stb. vonatkozásaira is kiterjesztjük a vizsgálódásainkat a természettudományokon kívül, akkor lehetőséget adhatunk humánérdeklődésű diákoknak is arra, hogy egy reáltémájú projektben alkotó módon részt vegyenek, sőt nélkülözhetetlenné váljanak.

Az 1. táblázat tartalmazza a 10. osztályos évfolyamok osztályzatátlagait a kémia tantárggyal és a kémiaórákkal kapcsolatban. A szokásos iskolai osztályzást alkalmazták a válaszaikban. Ebből az összesítésből látható, hogy kevesen választanak kémiával kapcsolatos hivatást, de elég fontosnak érzik ezt a tudományágat a mindennapi életben. Vélhetően az órai munkának köszönhető, hogy jobban szeretik a kémiaórákat, mint magát a tantárgyat és még érdekesnek is tartják azokat.

Felhasznált irodalom:

  • B. Németh Mária (1998): Iskolai és hasznosítható tudás: a természettudományos ismeretek alkalmazása.  In: Az iskolai tudás (Csapó Benő szerk.) Osiris Kiadó, Budapest
  • Csapó Benő (2004): Tudás és iskola. Műszaki Könyvkiadó Budapest
  • Gabnai Edit-Németh Veronika (2007): A kőolaj és a földgáz tanítása csoportmunkával. A kémia tanítása  XV.évf.  5.szám
  • Kosztolányi Istvánné (szerk.)(2004): Sikeres Iskolai projektek. Független Ökológiai Központ, Budapest
  • Kovácsné dr. Csányi Csilla (2004): Tantárgyközi és tantárgyon belüli kémia projektek a gyakorlatban. A XXI. Kémiatanári konferencián elhangzott előadás
  • A mi süteményes könyvünk, Minerva Budapest, 1990.

1. melléklet

 

Olvassa el figyelmesen a következő szöveget! A szöveg és kémiatudása alapján adjon választ a kérdésekre!

Néhány fontos szó a jó süteménytészta készítéséhez

Nézzünk csak körül az otthoni kis konyhajegyzeteinkben. Ahhoz, hogy a torta könnyű és magas legyen, vagy kuglófunk szépen sikerüljön, sok tojást, élesztőt, nagymennyiségű vajat vagy zsírt kell felhasználnunk.

Mindezekkel szemben a gyakorlat mutatta meg a helyes utat, mely kiválónak találta e célra a sütőport. Vegyi összetételénél (nátrium-pirofoszfát, nátrium-hidrogén-karbonát és kukoricakeményítő) fogva a tészta felfúvásához szükséges gázokat a sütőpor nem a tészta értékes tápanyagainak elbontása folytán, hanem saját anyagából önmaga fejleszti. Mint rendkívül fontos tulajdonságot kell kiemelnünk, hogy a sütőporral készült sütemény minden kellemetlen mellékíztől teljesen mentes. További előnye a sütőporos tésztáknak, hogy 15—20 perc alatt elkészíthetőek.

A sütőport akkor használjuk helyesen, ha mindig a szükséges mennyiségű liszthez keverjük, s csak azután adjuk hozzá a többi előírt anyagot. A sütőport nagyon gondosan dolgozzuk el a tésztamasszában, hogy egyenletesen oszoljon el, nehogy a süteményünk egyik fele magasabbra nőjön a másiknál. Vízben vagy tejben a sütőport feloldani nem szabad, mert elveszti kelesztő hatását. Különösen óvjuk a savanyú hozzávalóktól (citromlé, aludttej, tejföl, ecet stb.)! A sütőporral eldolgozott tésztatömeg azonnal süthető, tehát nem szükséges várni a megkelésre. Sőt ha az összeállítás után azonnal sütőbe tesszük, akkor lesz a legmagasabb és legszebben sült a sütemény.

A mi süteményes könyvünk

Váncza és Társa 1936. évi kiadása alapján

Minerva Budapest, 1990.

  1. Milyen gáz fejlődik a tésztában az élesztő és a sütőpor hatására? Írja fel a képletét!
  2. A sütőpor mely komponense okozza a gázfejlődést?
  3. Írja fel a sütőpor hatóanyagának a forró sütőben végbemenő reakcióját!
  4. Miért kell óvni a sütőport a savanyú hozzávalóktól? Igazolja ezt reakcióegyenlettel!
  5. Írja fel a nátrium-hidrogén-karbonát hidrolízisének egyenletét!  A szövegben melyik tanácsot támasztja alá ez az egyenlet? Milyen lesz az oldat kémhatása?
  2008 2010
A továbbtanuláshoz kell a kémia 2,19 3,00
Az élethez kell a kémia 3,41 4,08
Szeretem a kémiát 3,05 3,08
Szeretem a kémiaórákat 3,37 3,33
A kémiaórák érdekesek 3,89 3,85

1. táblázat A tanulók kémia iránti attitűdje

Tavaszi hangverseny

A Szentendrei Református Gimnáziumért és Kollégiumért Egyesület valamint a Ferences Öregdiákok Egyesülete 2012. április 14-én 18 órakor jótékonysági koncertet szervez.

Helyszín: Ferences Gimnázium

Szeretettel hívunk minden érdeklődőt erre az alkalomra. A bevételt a két iskola javára fordítják.

Áprily verseny hírlevél

XI. ÁPRILY LAJOS verseny

„Távol, hol már a hó királya hódít,
az ég lengette örök lobogóit
Tekintetem szárnyat repesve bontott
átöleltem a hullám-horizontot…”

Szentendre, a Föld Napja alkalmából: 2012. április 21., szombat. Kezdési időpont: de. 930

A verseny szervezője a Szentendrei Református Gimnázium KŐVIRÁG 6 Természetvédelmi Szakköre.
CÉLUNK: a természetről, a természet szeretetéről és védelméről vallani; nem csupán rácsodálkoztatás az élő és élettelen természetre, hanem a természet üzenetének értelmezése a természetet értőn szerető diákok által.
Versenyünk ötös: vers- és prózamondó, népdal, képzőművészeti, fotóművészeti és szépirodalmi verseny. A verseny bírálóbizottságában való részvételre neves szakembereket, szerzőket, szaktanárokat kérünk fel. A versenyzők három korcsoportban vetélkednek: öt-hatodikos, hét-nyolcadikos és kilenc-tizenkettedikes osztásban.

ÁLTALÁNOS JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ: 2012. ÁPRILIS 10. (Levél beérkezésének dátuma) Csak megcímzett és felbélyegzett válaszboríték esetén illetve telefonon/drótpostán áll módunkban a nevezés megérkezését visszajelezni. A jelentkezőktől kérjük iskolájuk pecsétes igazolását, melyen szerepeljen: a versenyzők neve és osztálya/kora, a felkészítő tanár neve, a versenyre benevezett művek címe. A verseny napján az iskola nyolc órától várja a vendégeket.
Vers és prózamondó valamint népdaléneklés versen

yünk kétfordulós. E két versenyre minden iskola versenyenként és korcsoportonként egy-egy diákot nevezhet. Szándékunkban áll a versenyről az iskola diáklapjának különkiadását megjelentetni, amelyben a résztvevők, a helyezettek, a zsűritagok, támogatóink stb. adatain kívül a résztvevő iskolák adatait s a legjobb alkotásokat is megjelentetjük.
MIND AZ ÖT VERSENY EREDMÉNYHIRDETÉSÉRE KORA DÉLUTÁN KERÜL SOR. Minden évben, a verseny alkalmával, az előző évek képző- és fotóművészeti anyagából valamint a beérkezett versenyanyagból kamara-kiállítást szervezünk.

1. A VERS ÉS PRÓZAMONDÓ VERSENYRŐL:
A benevezett művekkel kapcsolatos megkötések: folytatva hagyományainkat (miszerint „visszaforgatva az idő kerekét”, az óra járásával ellentétes irányba járjuk körbe – egyre táguló köröket leírva – Magyarországot), a 2012-es esztendőben a versenyre benevezett egyik mű spanyol vagy portugál szerzőjéé kell legyen. A másik szöveg, szintén hagyományosan és kötelezően Áprily Lajos műve. Mindkét anyag a természetről kell szóljon! E versenyre jelentkezőktől kérjük mellékelni az Áprily szöveg címét és az idegen szerző esetén a vers vagy prózaanyag szerzőjének nevét, annak magyar műfordítását és a műfordító nevét.

2. A NÉPDAL VERSENYRŐL:

 

Versenyünk szellemében a két előadandó ének egyike spanyol vagy portugál népdal kell legyen és a természetről kell szóljon, a másik népdal hagyományosan magyar. A jelentkezőktől kérjük mellékelni a gyűjtés dokumentumait: a dallamok kottáját és/vagy a hangzóanyag-felvételt.

3. A KÉPZŐMŰVÉSZETI VETÉLKEDŐRŐL: ÁPRILIS 10-IG VÁRJUK A VERSENYANYAGOKAT.
Tematikája szorosan kapcsolódik az előbbiekben megfogalmazottakhoz. A nevezés feltételei: Áprily Lajos szöveg illusztrációja vagy az élő vagy élettelen természethez – állat-, növény-, gomba-, vagy ásványvilághoz – kapcsolódó képzőművészeti alkotás. VERSENYZŐNKÉNT ÉS KATEGÓRIÁNKÉNT EGY MŰVET VÁRUNK! Ez természet utáni alkotás kell legyen, de nem tájkép jellegű. Technikája és mérete szabadon választható. A pályamunkákat (képeket) kérjük legkisebb A3-as lapra kasírozva elküldeni. A lap hátoldalán puha ceruzával kérjük ráírni a mű címét és/vagy az Áprily szöveget, ami az illusztrációt ihlette. Más megszorítást nem teszünk a művekkel kapcsolatban. A beérkezett képzőművészeti anyagot csak külön kérésre küldjük vissza előre megcímzett és felbélyegzett válaszborítékban. A verseny nyerteseinek munkái valamint a versenynapon itt maradt anyag felett a KŐVIRÁG 6 TVSzK rendelkezik.

4. A FOTÓMŰVÉSZETI VETÉLKEDŐRŐL:
Ennek feltételei – a kép hátlapján való jelzeteket is figyelembe véve – megegyeznek a képzőművészeti vetélkedőjével, azzal a különbséggel, hogy a fotóanyag tájfotó is lehet. VERSENYZŐNKÉNT ÉS KATEGÓRIÁNKÉNT LEGTÖBB HÁROM MŰVET VÁRUNK és értékelünk! A beérkezett képanyag kidolgozott papírkép vagy elektronikus képanyag is lehet. A fotóanyagot drótpostán is lehet küldeni.

5. A SZÉPIRODALMI VETÉLKEDŐRŐL:
A 2012-es évben harmadszor hirdetjük meg a szépirodalmi vetélkedőt, mely szellemében igazodik a verseny általános céljához. Mennyiségi korlátai: HÁROM VERS ÉS/VAGY EGY PRÓZAI MŰ. Utóbbi terjedelmi korlátai: 10 flekk, azaz 16800 leütés! A SZÉPIRODALMI MŰVEK BEKÜLDÉSI HATÁRIDEJE: ÁPRILIS 10. A szépirodalmi anyagokat drótpostán is lehet küldeni.

A KŐVIRÁG 6 TVSzK nevében

Kiss Székely Zoltán, biológus, szakkörvezető (kiss.szekely@regi.szrg.hu; kiss.szekely@t-online.hu)

Ebédfizetés átutalással

Tisztelt Szülők!

Ezúton tájékoztatjuk Önöket, hogy a Raiffeisen Bank szentendrei fiókjának bezárása miatt az ebéd befizetésre fenntartott bankszámlánk száma megváltozott.
Kérjük, hogy 2016. januártól ebéd befizetéseiket az alábbi számlára szíveskedjenek küldeni:
ERSTE Bank Zrt. – 11600006-00000000-75627669

Köszönettel:
Gazdasági Iroda

A jóváírandó név a Szentendrei Református Gimnázium. Az utalandó összeget gyermekükön keresztül juttatjuk el Önöknek, illetve telefonon is tájékoztatást adunk.

Kérjük az átutalás közlemény rovatában szíveskedjenek feltüntetni:

  1. a gyermek nevét
  2. osztályát
  3. születési dátumát

Ezen adatok hiányában a befizetést nem tudjuk elfogadni.

Farsang 2012. február 10.

IV. Genua Cup – Training Race

A verseny már a hajósorsolás után izgalmakat hozott, mert a nekünk kisorsolt hajó egy héttel a regatta előtt totálkárosra sérült. Szerencsénkre a zsűri intézett egy másikat szintén Biogradból. Ez nagy szerencse, mert sok hajó más kikötőből való. Nekik fel kell hajózniuk a Biogradi rajtra és ez nem kevés plusz költségeket ró a csapatokra (idő, üzemanyag, kikötődíj).

11-én hajnali 3-kor indultunk az Adriára, hogy a délutáni megnyitó és az esti rajt előtt leérjünk, átvegyük a hajót és még edzhessünk is vele. Fontos, hogy kiismerjük, beosszuk a feladatokat és begyakoroljuk a manővereket. Ez egy navigációs vitorlásverseny, ahol a futamok előtti kapitányértekezleten kapjuk meg az útvonal térképvázlatát. Szigeteket, zátonyokat és világító tornyokat kerülgetve kell eljutni a rajtból a célba. Az első nap kivételével napi két futamot rendeznek és a napi összeredmények adják a részhelyezéseket. Az első futamban, nagyon szoros küzdelemben sötétedés után szép holdfényben a negyedik helyet sikerült megszereznünk.

Másnap ragyogó napsütésre ébredtünk. Az időjárásra nem panaszkodhattunk, mert a szép idő erős széllel párosult, ami csak az utolsó napra gyengült el. Minden versenyünknek úgy vágunk neki, hogy kihozzuk magunkból a legjobbat és megpróbálunk valami „vasat” hazahozni. Ez sajnos idén nem sikerült, mert nagyon erős mezőny gyűlt össze. Jó néhány csapatot már ismertünk korábbról is, az újakra rákerestem a neten. A találatok tudatában nagyon elégedett vagyok az elért eredményünkkel. Többszörös hajóosztály győztesek, magyar bajnokok, Magyar Tengeri Nagyhajós Bajnokság többszörös győztesek, kékszalag abszolút 1-10 helyezésűek, sőt olimpiai válogatottak ellen versenyeztünk. Kétszer 6-ok, kétszer 5-ek, 7-ek, 4-ek és egyszer 2-ok lettünk a futamokban, ami összetettben az előkelő 5. helyezést eredményezte számunkra.

Voltak igen szoros, ütközésveszélyes helyzetek, de idén minden hajó megúszta sérülés és vitorlaszakadás nélkül. Az izgalmakat inkább a helyezésekért vívott harc okozta. A 2011. őszi regatta szentendrei legénysége: Takácsy Kristóf 11.a, Sulyok Anrdás Attila 12.a, Kemenesi Dóra 12.b, Nyisztor Gergely Köck Gábor és Kasza Balázs (külsős).

Skipper

Kistérségi Természettudományos Vetélkedő a Szentendrei Református Gimnáziumban 2. forduló

„Csudáltalak ezer szemmel,/ezerszemű szerelemmel…
De te mind az ezer szemnek/megmaradtál rejtelemnek.”
(Természet)

Kedves Természetkedvelő Ismerősünk!

Arra bíztatunk, hogy jelentkezz Te is az általunk meghirdetett Vetélkedőre. Lapozz bele Te is a Természet enciklopédiájába!

Nem mindennapi értelemben vett enciklopédiát kínálunk Neked. Az élő s élettelen természet világát próbáljuk meg eléd varázsolni kérdéseinkkel. Ezekre megválaszolva Temagad juthatsz sóhajtásnyival közelebb a nagy egész megértéséhez.

Szó lesz itt az ég és a föld eseményeiről, amelyek ismeretére minden természetbarátnak szüksége lehet, aki avatott szemmel akar tekinteni csillagokra s virágokra, állatokra s ásványokra.

A részletekről bővebben itt olvashatsz:

A versenyfelhívás

Az első forduló feladatai:

5-6. osztályosok természetismeret
7-8. osztályosok biológia
7-8. osztályosok fizika
7-8. osztályosok földrajz
7-8. osztályosok kémia
9-10. osztályosok biológia
9-10. osztályosok fizika
9-10. osztályosok földrajz
9-10. osztályosok kémia

A második forduló feladatai:

5-6. osztályosok természetismeret
7-8. osztályosok biológia
7-8. osztályosok fizika
7-8. osztályosok földrajz
7-8. osztályosok kémia
9-10. osztályosok biológia
9-10. osztályosok fizika
9-10. osztályosok földrajz
9-10. osztályosok kémia

Természettudományi Katedra
Szentendrei Református Gimnázium
2000 – Szentendre
Áprily tér 5. sz.
info@regi.szrg.hu

 

Ökumenikus imahét alkalmai 2012

Ökumenikus Imahét
„…mindnyájan el fogunk változni.” 1Kor 15,51
Szentendre, 2012. január 15-22.
vasárnaptól-vasárnapig este 6 órától, szeretetvendégséggel
 
  helyszín igehirdető
vasárnap Református templom Horváth-Hegyi Olivér evangélikus lelkész
hétfő Ortodox templom Fő tér Gálity Vojiszláv püspöki helynök
kedd Evangélikus templom Dr.P.Tóth Béla református lelkész
szerda Péter-Pál katolikus templom Dani Zsolt baptista lelkipásztor
csütörtök Baptista imaház Szabó Bertalan OP. domonkos szerzetes
péntek Református Gimnázium Górski Jacek OP. domonkos szerzetes
szombat Templomdombi katolikus templom Lovadi István református lelkész
vasárnap Baptista imaház Gájer László római katolikus káplán