Kézfogás a miniszterelnökkel

Még az őszi szünetben készült el az a rajzom, melyet a Hazánk múltja, jelene és jövője címmel meghirdetett pályázatra készítettem.
Nagyon meglepődtem, amikor Györgyi tanárnőtől megtudtam, hogy december 18-ára meghívtak bennünket a Parlamentbe, a díjátadásra. Ünnepélyes pillanatok voltak. Itt megtudtuk, hogy 7000 pályamű közül választották ki a legjobbnak ítélt 30 képet. Az ország különböző részeiből érkeztek az alkotó diákok. Végignéztük Györgyi tanárnővel a képeiket, és gyönyörködtünk a sok szép alkotásban. A program részeként még benézhettünk az ülésterembe, majd megtekinthettük a Szent Koronát és a relikviákat.
Január 2-án újból találkozhattam díjazott társaimmal. A Magyar Nemzeti Galéria megnyitó ünnepségén, ahol az új alkotmány életbe lépésének alkalmából rendeztek kiállítást. Mindnyájan nagyon megilletődtünk, hogy a neves kortárs művészek csodálatos képeivel együtt a mi képeink is láthatóak. A kiállítás ünnepélyes percei voltak, amikor Orbán Viktor és felesége végignézték a kiállítást, minden alkotónál megálltak, kezet fogtak és néhány mondatot váltottak velük.
A miniszterelnök a nevem mellett elolvasta az iskolám nevét is, és erről váltott velem néhány mondatot. Azt már nem tudom – lehet akkor sem fogtam fel igazán -, hogy mit mondott, de arra emlékszem, hogy nagyon kedves és mosolygós volt. Én is nagyon kedves és mosolygós voltam. Ezt onnan tudom, hogy az akkor készült fotó ezt megörökítette. Amire viszont pontosan emlékszem, hogy egy kicsit remegett a lábam. Hiába, az ember nem mindennap fog kezet a miniszterelnökkel!
A kiállítás képei, azaz a kortárs művészek festményei, és a pályázat díjazott rajzai Magyarország Alaptörvénye díszkiadásában lesznek láthatóak.

Konrád Eszter 9/ny

Scratch mánia 2

Kapcsolódj…

Hogy hova? Innen megtudod.

Nem adom fel!

„Alapítványunk 2008. óta minden év novemberében megszervezi a Jobb velünk a világ! jótékonysági rendezvényt, amelynek megálmodói, megvalósítói maguk a fogyatékos fiatalok.” – olvashatjuk a Nem Adom Fel Alapítvány honlapján.

A jótékonysági koncert 2011-es időpontja november 13-ra, ismét egy vasárnapra esett.

Tíz órakor indultunk a Papp László Sportarénába, az autóbusz állomásról. Jó érzés volt visszatérni. (Igen, visszatérni. Hiszen a mi osztályunk már tavaly is részt vett a rendezvényen, ugyanígy, önkéntesként.) Már túl voltunk azon a procedúrán, hogy megismerjük az Aréna minden kis részletét, hiszen ezen már tavaly átestünk – és egy ilyen élményt nem lehet egykönnyen elfelejteni.

Kék karszalagjaink mindenhova szabad belépést biztosítottak, VIP-résztvevők voltunk.

A feladataink közé tartozott a karszalagozás, a póló-, és CD-osztás, a plakáthordás, a vizes üvegek kiosztása az öltözőkbe, és a szórólapozás is. Ezeken kívül… Volt egy tolókocsis, sérült hölgy, aki az első emeleti vásárban ült, festményei mellet – vele beszélgettünk, és segítettünk, amiben kellett.

A fellépők közül Krizbai Tecával lehetőségünk nyílt beszélgetni – ugyanolyan közvetlen, nyílt és barátságos, mint bármelyikünk. 🙂 További fellépők voltak: Hobo és bandája, Ismerős arcok, Misztrál és a Nemadomfel együttes, melynek tagjai sérült fiatalok.

Másnap reggel mindenki fáradt arccal érkezett iskolába, de már nagyon várjuk a következő alkalmat, amikor „önkénteskedhetünk”!

Prepuk Andrea 10.a

IX. Tentamen gála

Szeretettel meghívjuk a Szentendrei Református Gimnázium IX. Tentamen Gála-műsorára, amelyet a Magyar Tudomány Hónapja keretében2011. november 18-án, du. 16 órai kezdettel tartunk az Áprily teremben.

A 9. Gála mottója:
„Nekünk nem más nemzetek kegyelemkenyerén, hanem saját földünk kincseiből kell megélnünk, és jól élnünk.”

Pávai Vajna Ferenc

„A nagy Isten előtt olyan kicsi vagyok én, mint te, s te olyan nagy, mint én.”

Bolyai Farkas

Az ünnepség menete:

  • Kiss Székely Zoltán tanár: Pónyikalma Marosvásárhelyről (A pónyikalma fa helyének megjelölése az iskolakertben)
  • Földi János, a Szentendrei Református Gimnázium igazgatójának köszöntője
  • Dr. Bertényi Iván akadémikus előadása
  • A Tentamen legjobb dolgozatainak bemutatása
  • Oláh Anna: Egy feledésre ítélt geológus: Pávai Vajna Ferenc
  • Mester és tanítványa
  • Farkas Orsolya: Bélavára (Erdélyi Szigethegység) növényvilága
  • Dvoracsek Ágoston: Orchideák Erdélyből
  • 9. Tentamen versenyünk díjazottjai (diákok, tanárok, osztály)

A Tentamen: a Kulturális Világörökség része (Az oklevél másolatának elhelyezése a Bolyaiak termének falán)

„Sohasem lehet a szerző hibája, ha valamely ítélet csak azért ferde és lekicsinylő, mert az illető bíráló nem elég mestere a dolognak.”

Bolyai János

Áprily Lajosra emlékezünk

„Madarak”

Szeretettel meghívjuk
a Szentendrei Református Gimnázium
Áprily Lajos estjére

ahol a terem névadójának 124. születésnapja alkalmából, immár kilencedik alkalommal,
2011. november 17-án, csütörtökön du. 17 órai kezdettel
verseket mondunk, énekelünk és zenélünk.

Mindenkit arra kérünk, hogy az Áprily teremben sorra kerülő csendes vers- és énekmondó délutánra, hozzon magával egy Áprily szöveget vagy egy
Áprily Lajosról szóló szöveget (akár saját alkotást!)
– amit majd elmond, vagy felolvas illetve zenét

Aki teheti, hozzon egy-egy gyümölcsöt, sárguló levelű ágat – a november valamely muzsikáló gyümölcsét,
esetleg egy cserepes muskátlit – ezzel is díszítenénk a Benkő József termet, mivel a terem névadója egyben a muskátli magyar névadója is -, egy szál gyertyát, s egy filteres teafüvet.

Madarak

„Pascua qui volucrum vivus
Walthere, fuisti…”

Hó esett. A tar hegy orma
habfehéren integet.
Erdőkből a hó leűzött
Őszapókat, pintyeket.
Almafánk és csipkebokrunk
madarak tanyája lett…
Walther von der Vogelweide
lelke száll a kert felett.

Titkos erdőn, vadcsapáson,
babonás ösvényeken
ez a nyugtalan madár-raj
hányszor volt kíséretem.
Mennyi füttyös és bolondos,
vígan cserregő barát…
Megetetem Walther von der
Vogelweide madarát.

Most a ködből méla hangok
hullanak, mint halk rímek.
Bús pirók-jel. Csak varázsló
és poéta érti meg.
Pinty felel rá. Cinkeszó. – Most
szállingózni kezd a hó.
S Walther von der Vogelweide
megölel a múlton át, mint
mesebeli nagyapó.

Őszi temetőtakarításon (10.a)

Rendhagyó osztályfőnöki óra az Ebrendészeten

A 10. a egy őszi reggelen Budapestre indult egy különleges osztályfőnöki órára. A Vigyél haza! Alapítvány szervezésében a felelős állattartásról szólt a délelőttünk. A Batthyány téren felszálltunk a városnéző buszra, de a fejhallgatókból nem Budapest nevezetességeit bemutató szöveget hallgathattuk, hanem tájékoztatót arról, hogy mi is az Illatos úti Ebrendészeti Telep feladata, mi a teendőnk, ha örökbe szeretnénk onnan fogadni egy kutyát, mi a felelős állattartás. Az alapítvány három önkéntese a saját tapasztalatait mesélte el a mentett és a mentendő kutyákkal kapcsolatosan. A telepen az intézetvezető állatorvos kalauzolt minket végig. Nem egy vidám hely, de tanulságos látni.

Mit tanultunk ezen az órán?

„ Csak felelősséggel vegyünk állatot! Ha nem tudunk rá vigyázni, szeretni, ha nem tudjuk biztosítani a jó körülményeket neki, akkor inkább ne akarjunk tartani!”

„Csak akkor legyen állatunk, ha tudunk rá időt, energiát, pénzt és odafigyelést szánni!”

„ A mikrochip a legjobb segítség ahhoz, hogy az elveszett kutya visszakerüljön a gazdájához. Lassan minden kutyába kell majd.”

„Az ivartalanítás kutyáknál jó.”

„Ha kutyát veszek, menhelyről fogom venni.”

„Még jobban meg fogom becsülni a kutyáinkat és még többet foglalkozok velük.”

„A hely létezéséről sem tudtam. Nincs kutyánk és bele se gondoltam, hogy a kutyatartás milyen felelősséggel jár.”

„A kutyáknak nagyon sok gondoskodásra van szüksége.”

„Nem szabad állatot ajándékozni, mert nem tudhatjuk, hogy vágynak-e rá és hogy gondozzák-e majd.”

Hogyan hatott ránk a telep meglátogatása, mi volt az érdekes, a meglepő?

„Engem megrázott, mivel ezeknek az állatoknak szörnyű életük volt és a jövőjük is elég kilátástalan.”

„Kicsi, fajtiszta kutyákat is eldobnak az emberek és a feketéket nem szívesen viszik el a menhelyről.”

„Az elején, amikor megláttam az első pár kutyát, már majdnem sírtam. Nagyon megsajnáltam őket, szörnyű látvány volt… Nekem is van kutyám és rájöttem, hogy a család egyáltalán nem foglalkozik vele. Szeretjük, etetjük, de senkinek sincs ideje rá. Nem tudom, hogy ezen tudunk-e változtatni.”

„Soványak voltak, aranyosak, szomorúak. Nem vagyok nagy állatbarát, de nagyon sajnáltam őket.”

„Sajnálom ezeket az állatokat, mert emberek miatt jutottak erre a sorsra. Emberi gondatlanságból kerültek ide.”

„Tudtam, hogy látni fogom a szemükben azokat a fájdalmakat, amiket átéltek, de megrendítő volt megtapasztalni…”

„Meglepő volt a kutyákat látni félni, fázni. Az emberek néha nem gondolnak bele a kutyák sorsába, így szívtelenül kidobják őket az utcára.”

„Nagyon szívszorító volt látni a sok árva, nyomorult sorsú kutyust, így megfogadtam, hogy én nem fogok ilyet tenni se kutyával, se macskával, se semmilyen állattal. Lélekben pedig megköszöntem Apunak, hogy tavaly nem engedte, hogy kutyám legyen, mert nem tudtam volna gondját viselni.”

„A legmeglepőbb az volt, hogy mennyi szeretet árad belőlük, és mennyire küzdenek az életükért és mennyire szeretnének egy családot, otthont.”

„Rossz volt látni, hogy ilyen körülmények között élnek. Volt olyan kutya, aki reményvesztetten gubbasztott a sarokban. Volt, akin látszott, hogy már feladta.”

„Nagyon rossz lehet nekik ott élni, de még mindig jobb, mint étel, fekhely nélkül kóborolni.”

„Rosszul érintett, el is sírtam magam. Felelőtlen emberek miatt szenvednek szerencsétlen állatok és nem lehet rajtuk mind segíteni, pedig legszívesebben mindet elhoztam volna abban a pillanatban. Nagyon rendesek és becsülendők azok az emberek, akik segítenek rajtuk. Én nem tudnám ezt csinálni.”

„A kutyák tekintete… azt hiszem, erre mindig emlékezni fogok.”

„Szerintem egy ilyen élmény után mindenki változtat a kutyájához való hozzáállásán.”

A hazafelé vezető úton a buszban a Vigyél Haza Alapítvány önkénteseivel kiscsoportos beszélgetésekben dolgoztuk fel a látottakat-hallottakat. Köszönet és elismerés jár nekik a munkájukért!

Te is tehetsz a menhelyi kutyákért!

Ha kutyát szeretnél, menhelyről vagy ebrendészetről fogadj örökbe, de csak ha szüleiddel együtt jól megfontoltad! Ezt tanácsold ismerőseidnek is!

A szentendrei Árvácska Állatmenhelyen tavasszal már voltunk segíteni a Szeretethíd keretében. Akkor falat festettünk és kutyát sétáltattunk. Az állatok gondozását, sétáltatását ott önkéntesek is végzik. Csatlakozz hozzájuk az iskolai önkéntes munka keretében! A részletekért keresd meg Erzsébet tanárnőt!

 

Ingyenes úszási lehetőség a V8 uszodában

Kedves Diákok, Szülők!

A Kossuth SE a V8 uszodában iskolánk diákjai számára ingyenes úszási lehetőséget biztosít  egy Európai Uniós TÁMOP pályázat keretében. Az időpont hétfő 18:00-18:50-ig és szerda 16:00-16:50-ig tartó időszak. A szervezők a helyszínen várják a jelentkezőket.

Nagyenyed táján jártunk

Az Országos Református Tanáregyesület éves találkozóját, ahol egy-egy református oktatási intézmény meglátogatása és a kapcsolattartás a cél, idén a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban tartotta. Gimnáziumunkat is képviselte az eseményen három tanár. A 389 esztendős múltra visszatekintő nagy hagyományú vendéglátó iskola egykori diákja volt Kőrösi Csoma Sándor (1784-1842) orientalista, Ázsia-utazó. Tanított falai között Pápai Páriz Ferenc (1649-1716) orvostudós, Benkő József (1740-1814) református lelkész, történetíró, botanikus, Áprily Lajos (1887-1967) költő, műfordító.

A kollégium szórvány területen, magyar tannyelven működik és Erdély szerte sok-sok településről vannak diákjaik, sőt még a csángóföldi Pusztináról is. Sokuknak a Bethlen Kollégium az egyetlen lehetőség anyanyelvük, magyarságuk megtartására, ahol óvodáskortól érettségiig kaphatnak képzést, ha szükséges bentlakással. A tenni akarás még nem elegendő, a diákok kollégiumi ellátásának költségeit is elő kell teremteni. Ezért született a keresztszülő program, melyben az elhívatott támogatók személyesen járulhatnak hozzá egy-egy diák ellátásához. Erről részletes tájékoztatás itt olvasható:

http://www.bethlengabor.ro/files/keresztszulo/keresztszulo.htm

A szórványsorsról előadást is hallottunk, megtudtuk, hogy Nagyenyed városában már csak 15 % a magyar lakosság aránya.   A legmegrázóbb mégis a meglátogatott apró falvakban (Boroskrakkó, Tövis) gyönyörű román és gótikus kistemplomokat pusztulni látni, mert nincs vagy nagyon kis lélekszámú a gyülekezet. Elzarándokoltunk az alábbi versben is megörökített templomba.

Jékely Zoltán

A marosszentimrei templomban

Fejünkre por hull, régi vakolat,
így énekeljük a drága Siont;
egér futkározik a pad alatt
s odvából egy-egy vén kuvik kiront.

Tízen vagyunk; ez a gyülekezet,
a tizenegyedik maga a pap,
de énekelünk mi százak helyett,
hogy hull belé a por s a vakolat,

a hiúban a denevér riad
s egy-egy szuvas gerenda meglazul:
tizenegyedikünk az árva pap,
tizenkettedikünk maga az Úr.

Így énekelünk mi, pár megmaradt,
– azt bünteti, akit szeret az Úr –
s velünk dalolnak a padló alatt,
kiket kiirtott az idő gazul.

(1935)

Tehetünk mi is valamit a Dél-Erdélyben élő magyarok megmaradásáért? Csak rajtunk áll.

SZKM

Gólyatábori emlékek 5.a-5.b-9.nyelvi

Gólyatábor 5.a-s szemmel

Azt mondják, minden rosszban van valami jó. Elmúlt a nyár, de jött az augusztus végi első gólyatáborunk.

Az indulást már nagyon vártuk. Miután mindent bepakoltunk a táskáinkba, összegyűltünk a gimnázium előtt és együtt indultunk busszal Tahitótfalura. A lányok és a fiúk külön házban voltak. Két-, három-, négyágyas szobákat kaptunk. Minden osztálynak volt két végzős segítője, akik segítettek a játékok levezetésében. Mi Adrit és Annát kaptuk, mindketten nagyon aranyosak voltak. A két nap alatt sokat játszottunk, énekeltünk, imádkoztunk. Szabadidőben ismerkedtünk új osztálytársainkkal, tanárainkkal. Beszélgettünk régi iskolánkról, meséltünk magunkról. Először táncoltam és énekeltem tábortűz mellett, nagyon élveztem. Szerintem az utolsó ebéd volt a legfinomabb, mert még sütit is kaptunk desszertnek.

Ennyit még nem játszottam egyhuzamban, úgyhogy a tábor végére egy kicsit el is fáradtam. Azt hiszem, mindenki nagyon jól érezte magát, még maradtunk is volna tovább.

Fogasy Fatime
5.A

Gólyatábor 5. b-s szemmel

„A reggeli vendégem nem tetszett: a nagy pók épp az én ágyamon szaladt végig… Mégis ez volt a legszuperebb tábor!” (K.D.)

„Hihetetlenül kedves tanárokat kaptam és az osztálytársaim is jó fejek! Örülök, hogy én is az 5. b-be tartozom.” (M. A.)

„Sok barátot szereztem és nagyon jól éreztem magam. Szívesen elmennék máskor is!”
(S. P.)

„A gólyatábor nagyon tetszett! Remekek voltak a közös játékok, a beszélgetések, meg a foglalkozások. Jó volt a táborban az ének is.” (M. A.)

„A legjobban az angyalkázás tetszett. Jó volt a számháború is. Az ifik nagyon aranyosak voltak. Ha nagy leszek, én is szívesen megyek ifinek.” (R. K.)

„Az esti tábortűz melletti éneklésnél a szúnyogok összecsipkedtek, ennek ellenére fergeteges volt a hangulat.” (B. M.)

„Nekem tetszett az angyalkás játék, amikor a kihúzott személynek kedveskedünk: édességgel, ajándékokkal, levelekkel, segítünk neki, több figyelmet fordítunk rá.” (B. B.)

„Az első számháborúmat nagyon élveztem, főleg, amikor mi nyertünk, de leginkább az tetszett, amikor én is részt vehettem a küldetésben.” (D. T.)

„Emlékezetemben örökre megőrzöm ezt a csodálatos pár napot, amit itt tölthettem.” (Sz. V.)

„A reggeli és esti áhítat nagyon tetszett, mert sokat énekeltünk és sokat tanultunk.” (T. L.)

A gólyatábor a nagyok szemüvegén keresztül

Én egy 13 fős osztályból jöttem, ahol más választásunk nem lévén szinte mindig egymásra voltunk utalva.  Ez a magyarázata annak, hogy leginkább nem mint egy osztály, hanem leginkább, mint egy jó baráti társaság,éltük meg mindennapjainkat. Így igencsak féltem, hogy új iskolámban más lesz a helyzet, hisz egy 33-es létszámú társaság hajlamos lehet a klikkesedésre, ami pedig képes tönkretenni a közösséget, és az együttműködést. Ezek a gondolatok jártak a fejemben, mikor beléptem a leendő osztálytársaimmal zsúfolt terembe. Az arcok idegenek voltak, de ugyan azt az elveszettséget véltem felfedezni bennük, mint amit én is éreztem. Ebből bátorságot merítettem, s elhatároztam, olyannyira meg fogok ismerni mindenkit, amennyire ez alatt a 3 napos gólyatábor alatt csak lehet. Miután meghallgattuk osztályfőnökünk – Török Márta tanárnő – rövid bemutatkozását, és a szabályok ismertetését, buszra szálltunk, és meg sem álltunk a tahitótfalusi református üdülőig.

Amint megérkeztünk, két fős csoportokra oszlottunk, de csak azért, hogy így foglaljuk el  szobáinkat. A kipakolás és némi rendezkedés után, közös ismerkedési feladatokba kezdtünk, s így már nekem is volt némi halvány fogalmam új társaimról, még ha a nevüket 3 másodpercnél tovább, nem is bírtam megjegyezni. Lassan sötétedni kezdett, s megszólalt a vacsorára hívó harangszó. Az étkezés közben folyó vidám csacsogás alatt, azon töprengtem, milyen jó, hogy ebbe az osztályba kerültem, hisz máskülönben nem találkozhattam volna ezekkel a jókedvű, humoros emberekkel. Miután felálltunk az asztaltól, kaptunk egy kis szabadidőt, majd a kápolnába voltunk hivatalosak, az első közös áhítatra. Imádkozás után, a terem kiürült, és már csak a 9. nyekre vártak, jobbnál jobb csapatépítő játékok. Mikor vége lett a nevetésben gazdag mókázásnak, szabadjára engedtek minket, s mindenki mehetett még egy kicsit lötyögni az esti takarodó előtt. Mi azonban úgy gondoltuk, nem elég az együttlétből, és egy közös Activity játékkal zártuk a napot.

A következő napon a reggeli után, rögtön áhítatra mentünk, majd a délelőttöt külön csoportokban előadott színdarabpróbákkal töltöttük.  Igen vicces volt a készülődés, jókat nevettünk.  Délutánra egy dunabogdányi túrázás volt betervezve, ahova osztályfőnök-helyettesünk, Kis-Székely Zoltán tanár úr vezetésével mentünk. Bár a kirándulás nem erdei ösvényeken vezetett, mint eredetileg elképzeltem, hanem a főút melletti bicikli út hőt sugárzó betonján, mégis mind a társaság, mind a gyaloglás egyaránt üdítő volt. Farkaséhesen értünk vissza, amit rögtön visszaérkezésünk után csillapíthattuk egy kiadós vacsorával. A kora esti áhítat után, a begyakorolt, bolondos darabokkal folytattuk az napi programot. Az előadások oly mértékben viccesre sikerültek, hogy szinte már folyt a könnyem a nevetéstől. Természetesen a tábortűz sem maradhatott el, így a körtánc, és az önfeledt dalolás méltó befejezése volt a napnak.

Utolsó reggel már csak az emlék megörökítés volt a dolgunk, tehát összeálltunk, és megalkottuk, közös festményünket, mely jelen pillanatban is az osztálytermünk falát díszíti. Ebéd után buszra pattantunk, s így hamarosan vissza is érkeztünk oda, ahonnan három nappal ezelőtt, egy számomra idegen társaság részeként elindultam. A búcsúzkodás, és a buzgó ölelések hevében, arra gondoltam mekkorát tévedtem, mikor azt hittem, ez az osztály nem lesz képes összetartóan, és klikkesedés nélkül létrejönni, hisz ezek az emberek mind egy jó közösségben és egy összetartó társaságban reménykedtek, mikor úgy döntöttek, hogy ők a Szentendrei Református Gimnázium 9. nyelvi osztályához szeretnének tartozni.

Szondy  Dalma  9. nyelvi

„Tenger és Szó, ami elválaszt és összeköt”

III. „Tenger és Szó, ami elválaszt és összeköt” Nemzetközi Költőtalálkozó
Szentendrén,2011. szeptember 15-én

Diákok és tanárok egyaránt lelkes izgalommal készültünk arra, hogy a világ különböző tájairól érkező költőket egy irodalmi est keretében fogadjuk a Szentendrei Református Gimnáziumban. Arra vállalkoztunk, hogy az alkotásokat magyar nyelven előadjuk, és röviden megismertetjük a közönséget a szerzők életrajzi adataival is.
9 költő érkezett a „nagyvilágból”, akiknek a versét fordításban: kaptuk meg:

Rado Georges Andriamanantena (Madagaszkár)

George Eliot Clarke (Kanada)

Ion Cocora (Románia)

Menachem M. Falek (Izrael)

Alexandra Kruchkova (Oroszország)

Luurur Jaan Malin (Észtország)

Andreas Saurer (Svájc)

Jevgenyij Sztyepanov (Oroszország)

Bernhard Widder (Ausztria)

A költőtalálkozó fő szervezője és magyar résztvevője Gaál Áron volt.
Csak nyolcan voltak velünk, mert a madagaszkári költő a közelmúltban meghalt, így rá csak emlékezhettünk, Sztyepanov orosz költő pedig megbetegedett.
A szervezés a humán munkaközösség feladata volt, 20 diákunk vett közreműködőként részt, a közönséggel együtt kb. százan voltunk fenn a kápolnában. Az estet színesebbé tette Dulai Dóra gyönyörű énekével, Makai Annamária a zongorajátékával, és Szappanos Ildikó Esőcsepp tangó című saját szerzeményének előadásával. Három „saját” költőnk is elmondhatta egy-egy versét (a vendégek angol fordításban megkapták): Krasznai Zsófia, Boross Krisztina és Rózsa Viktória. Az iskolában a vendégek  összesen 6 órát voltak, mert a menzán ebédeltek (és nagyon ízlett nekik!),  a nagytiszteletű úr remek angol nyelvű idegenvezetésével megtekintették az iskolát, és egy kis idő kellett nekik is a felkészülésre.

Az est nagyon jól sikerült. Az tervezett másfél óra helyett 3 órát voltunk együtt, és nagyon jól éreztük magunkat. A vendég költők kedvesek, barátságosak és hálásak voltak. A saját nyelvű előadásaikat is élveztük, annyira szuggesztíven adták elő. A végén még beszélgetésre és barátkozásra is volt idő.
Felejthetetlen élmény volt számunkra. Hogy vendégeink is jól érezték magukat, arra szolgáljon bizonyítékul a velük készített interjú néhány részlete:

Gaál Áron (költő, szervező): „Ez a fesztivál és benne Nálatok, az iskolában a diákok és a külföldi vendégek egymásra találása, közös délutánja és „irodalmi estje” jóval több volt annál,  hogy feledésbe veszhetne. Valódi örömünnep volt. A nagyvilág alkotóinak és a magyar középfokú oktatás, benne a nagy hagyományú és mindig is nagyon komoly és maradandó értéket képviselő református szellemű oktatás  diákjainak, tehetségeinek egymásra találása. Meggyőződésem, hogy azok, akiknek része volt a szervezésben, lebonyolításban, részvételben, kultúr – és irodalomtörténetet írtak.… Az első szentendrei napon a Szentendrei Református Gimnáziumban, az ottani, valamelyik művészeti ágban kiemelkedő tehetségű diákok bevonásával zajló nagysikerű irodalmi délután előtt tettünk egy városnéző sétát, amelynek keretében a régi szerb temetőt is megtekintettük, ahol a költők tájékoztatást kaptak Szentendrének a magyarországi szerbség életében betöltött központi szerepéről és a város Nagybányáig visszanyúló festészeti hagyományairól…A kanadai George Elliott Clarke  nem csak kiváló költő és egyetemi tanár, de jazz szövegek ihletője és mai, játszott operák szövegkönyveinek írója is. Módunk volt hallani néhányat nagyhatású blues verseiből is.
Vele népszerűségben a versenyt csak ketten tudták felvenni. Alexandra Kruchkova  sanzonjait hol lélegzetvisszafojtva, hol elandalodva hallgatta minden helyszín közönsége. Luurur Jaan Malin, az észtek kiválósága is hatalmas tetszést aratott mozgássorra és hangeffektusokra épülő saját verseire megalkotott rövid performance előadásaival.
A külföldi költők közül három, Alexandra Kruchkova, Luurur Jaan Malin és George Elliott Clarke most járt életében először Magyarországon, azon belül a fesztivál helyszínein. Az idei műsorszerkezet következtében életük első magyarországi benyomását (legalábbis a
hivatalos programot tekintve) Szentendrén kapták.”

Bernhard Widder ( Ausztria – Bécs): „A helyszínek kiválasztása nagyon sikeres volt, és a helyiek mindenhol kitettek magukért. Csodálatos volt látni a református gimnázium diákjainak izguló, lelkes örömét, és a velük együtt izguló és lelkesedő tanárokat, beleértve az igazgató urat, Földi Jánost is.
22 éve (!) jártam utoljára Szentendrén, és nagyon megörültem, hogy jó értelemben véve nem változott az atmoszféra. Nagyon sokra tartom, hogy különböző vallási felekezetek élnek együtt békében, aminek biztosításában a magyarok mindig élen jártak. Rendkívül tetszett Dr. P. Tóth Béla lelkész úr invenciózus művészeti vezetése az iskolában, és annak udvarán a mozgó földgömb, amire egy pillanatig egyszerre rátette a kezét minden költő azt szimbolizálva, hogy már a fesztivál első napján, annak legelején megtalálta azt, ami összeköt nyelveket, kultúrákat, nemzeteket. Ez pedig az egymásra figyelés, a tolerancia, az elfogadás.
Az iskolai irodalmi délutánhoz hasonló programmal csak egy bukaresti német tannyelvű gimnáziumban találkoztam, holott folyamatosan járom a világot. A Református Gimnázium irodalmi délutánja azonban kidolgozottabb, felfelé ívelőbb és szívemhez közel állóbb volt. Köszönet a résztvevőknek és a szervező Kun Csabáné Kovalik Juditnak.”

George Eliot Clarke (Toronto – Kanada): „Nagyon tetszett, hogy minden helyszínen ilyen erőteljesen be lett vonva a közösség. Számomra szinte tapintható volt a kapcsolat ember és ember között, ami engem is melegséggel töltötte el. (A kanadai költő, aki előtt a modern magyar irodalom nem ismeretlen, egyébként Szentendrén a séta során nagy örömünkre egy angol nyelvű Pilinszky kötet vásárolt magának.)
Úgy vélem büszke, nehéz történelmű emberek országába érkezetem, akik törekednek arra, hogy megőrizzék hagyományaikat a globalizálódó világ mindenfajta kihívása mellett is, megpróbálva a régit kombinálni az újjal.
Meglepett és örömmel töltött el, hogy ilyen sok embert érdekel a költészet.”

Andreas Saurer (Bern – Svájc): „Különösen közel hozta hozzám ezt a fesztivált az, hogy a közösségek ilyen mértékben bekapcsolódtak a rendezvényekbe. Szeretettem volna Szentendrén is közvetlenül találkozni az olvasókkal, de megértem, hogy a délután háromtól kezdődő és a diákok nem szűnő lelkesedése következtében minden elképzelést felülmúlóan, este hétig tartó iskolai irodalmi délután után ennek nem lehetett realitása sem a szervezők, sem a költők számára.”

Alexandra Kruchkova (Moszkva – Oroszország): „Először jártam Magyarországon, ahol csak pozitív élményeim voltak. Nehéz röviden összefoglalni mindezt. A látnivalók, a programok az egész eseménysor olyan gazdag volt, hogy az volt az érzésem, nem egy szűk hétről, hanem egy egész hónapról van szó. Szentendre a maga romantikus sikátoraival, öreg házaival, légkörével, különösen közel került hozzám. ..Meghatott, hogy minden egyes helyszínen kinyíltak az emberek, akkor is, ha nem értették a szöveget, hiszen az volt a kérésem, hogy elmondhassak anyanyelvemen olyan verseket is, amelyek még nincsenek lefordítva. Többen is voltak, akik sanzonjaim után odajöttek hozzám és egyszerűen átöleltek. Megérintett a szentendrei diákok tehetsége, benne az „Esőcsepp tangó”, a váratlan, diákok által készített ajándék. (A költőnő maga is jól rajzol.)
Mindkét helyszínen megragadott az emberek felém irányuló szeretete, melyről hazatérve Moszkvában is mesélni fogok. Ilyet máshol nem tapasztaltam.”

Menachem M. Falek (Jeruzsálem – Izrael): „Harmadszor járok Magyarországon Gaál Áron meghívására…Különösen érdekesnek tartom, hogy amikor egyre kevesebb az olvasó, itt mindenhol sok ember jött, érdeklődött, lelkesedett. Emellett megteremtődött egyfajta személyesség is. A különböző kultúrák érezhetően hatnak egymásra, és ami csodálatos, hogy ezen a fesztiválon, már az elsőtől kezdve, új versek születnek. Az elsőn  megírtam a „Mao bajtárs” című verset, amit azóta 27 nyelvre fordítottak le. Most Alexandra Kuruchkova megírta a maga csodálatos „Hold a Duna felett”című versét (Szentendrén), amit meg is osztott a közönséggel és költőtársaival az utolsó isaszegi irodalmi est keretében.”

Luurur Jaan Malin (Tartu – Észtország) : „Először jártam Magyarországon és bár az egyetemen egy szemesztert hallgattam magyar nyelvből is, nem értek belőle semmit. Ám itt a magyar beszéd, a felém irányuló érdeklődés és szeretet, a magyarul is elhangzó versek hallatára képes voltam két értelmes, sőt archaikus anagrammát megírni magyar nyelven, magyar betűkkel.
Úgy érzem, hogy minden helyszínen egy kicsit megosztották életüket velem a szervezők, a résztvevők. Lám, a poézis nem halt meg, él tovább, mert éltetik azok, akik időt, energiát és a szponzorok révén pénzt fektetnek a kultúrába, az irodalomba, a költészetbe.” (Az irodalmi est után azt mondta, hogy bár sokan vitatják, ő mégis reméli, hogy mi tényleg „rokonok” vagyunk.)

Ion Cocora (Bukarest – Románia): „Meghatott, hogy minden irodalmi esten hallhattam két olyan költő verseit is, akik nem lehettek jelen, betegségük illetve haláluk miatt. Mégis velünk voltak spirituálisan, részt vettek a csodálatos irodalmi megmozdulásokon. Ez számomra azt jelenti, hogy a költészet a jelenléten túl is képes összekötni minket, embereket…
A hangulat olyan magas fokú volt mindhárom helyszínen, hogy néha úgy éreztem, a versek életre kelnek, a költők lesznek a versek és a versek a költők, ahogy ezt Gaál Áron, a főszervező költő oly frappánsan megírta a”Sugár út végén” című, több nyelven, így románul is sikert aratott versében. Köszönöm ezeket a napokat és egyetlen szóval szeretnék búcsúzni: EMBERISÉGSZERETET. Engem mindvégig ez az érzés hatott át.”

Végső soron elmondható, hogy a találkozó várakozáson felül jól sikerült, megért minden fáradozást, szép emlékként tehetjük el mindannyian.

Kun Csabáné Kovalik Judit

 

Hollandia-Middelharnis Good Food projekt

2011. február 28-március 9.

Résztvevők: Kocsis Kinga, Tóth Anna, Hardi Zsuzsanna, Paizs Kata, Sándor Rita, Nádai Judit, Rózsa Viktória, Tóth Ádám, Moravcsik László, Baranyai Krisztina, Kassai Tünde, Arató Fanni, Milkovics Valentina, Stomfai Máté Kristóf, Atádi Alexandra, Merza Sára

2011. február 28-án kezdetét vette a GOOD FOOD-témakörben tartott 2. projekt a holland és magyar diákok között. Hétfőn reggel hajnali 4 órakor indult el csapatunk a gimnázium elől. Két óra repülő út és másfél óra buszozás után végül megérkeztünk fogadóvárosunkba, Middelharnisba. A diákok mindannyian nagyon izgatottak voltak, hisz félév után most újra találkozhattak holland barátaikkal. Miután körbevezettek bennünket hatalmas iskolájukban egy rögtönzött földrajz órán vehettünk részt, amit az egyik fogadótanár tartott. Az óra Hollandia veszélyezettségéről szólt, amit a tengerszint fokozatos emelkedése tesz aktuálissá. Előadónk egy fantasztikus háromdimenziós térképen és színes folyadékok alkalmazásával tette még élvezhetőbbé az órát. A diákok maguk is részt vehettek a prezentációban. A bemutató után mindenki hazatérhetett ideiglenes holland otthonába, a fogadócsaládokhoz. A hét az egészséges étkezés és az organikus élelmiszerek körül zajlott. E téma feldolgozásához minden diák holland társaikkal párokat/csoportokat alkotva kapott egy adott élelmiszer csoportot, amit ezen a héten kellett feldolgoznia a különböző programok, farm-és múzeumlátogatások segítségével.

Másnap elindultunk Hoekelum felé, ahol három napot töltöttünk el. Útközben megálltunk és megcsodáltuk a világ örökség részeként is nyilvántartott Kinderdijk régi malmait. Továbbá ellátogattunk egy csirkemúzeumba is, ahol a tojás útjával, illetve a baromfi gondozásának, tartásának EU által szabályozott lehetőségeivel is megismerkedtünk. E három napban lakóhelyünk a fent említett farmon volt. Miután elfoglaltuk szállásunkat, bepillanthattunk a sajtkészítés rejtelmeibe. A házigazda felügyelete alatt a diákok maguk is kipróbálhatták és elkészíthették saját bio-sajtjaikat. Az estét egy holland lakoma zárta, természetesen bio-alapanyagokból.

Március 2-án, szerdán egy másik farmot látogattunk meg, ahol egyszerre több féle biotermelés is folyik. A vezetés alatt bio-almalevet kóstolhattunk, teheneket simogathattunk illetve almafakertet is láthattunk. A diákok mindeközben leszűrhették a témájukhoz szükséges információkat, ugyanis projektünk végén ebből kellett prezentációt tartaniuk. Délidőben pazar ebéd várt bennünket a farmon termelt alapanyagokból. A vacsorát mi magyarok készítettük. Menünk rántott hús volt krumplipürével és francia salátával, desszertnek pedig kókuszgolyóval kínáltuk holland társainkat. Az hozzávalók bevásárlása után nekiláttunk a vacsora közös elkészítésének. A diákok számára nagyon emlékezetes volt a közös főzöcskézés, nagyon jól összehozta a csapatot. Magyar vacsoránkat tapssal jutalmazták vendéglátóink.

Csütörtöki napunkat Hollandia fővárosában, Amszterdamban töltöttük. Egy nagyon kedves idegenvezető kalauzolt bennünket a kanálisok városában. Ő a vezetője az egyik helyi keresztény gyülekezet által fenntartott szállónak is. Továbbá ez a gyülekezet segíti Amszterdam hajléktalanjait is. Idegenvezetőnknek hála meglátogathattuk Ruyter kapitány sírját is. Ruyter kapitány azzal írta be magát a magyar történelembe, hogy 1676-ban a holland flotta élén kiszabadított 26 magyar prédikátort a nápolyi gályafogságból. A városnézés után friss alapanyagokból készült ebédet kaptunk a fent említett szállón. Délután a kanálisokon hajókáztunk.

Az egyik legizgalmasabb nap péntek volt, ugyanis Brüsszelbe utaztunk az Európa Parlamentbe. Délelőtt két előadást hallgattunk meg. Egyiket az Európai Unió felépítéséről, a másikat az Európai Unióban használatos élelmiszer címkék rendszeréről, problémáiról.  Ebédre MEP Van Dalen kabinetjének képviselői láttak vendégül minket. A képviselők egy rövid prezentációval is készültek, ami szintén az élelmiszerekben található tápérték megjelölésének problémáit, kérdéseit és lehetséges megoldásait vázolta. Délután egy sörfőzdébe látogattunk el, ahol a híres belga sör elkészítésének rejtelmeibe pillanthattunk be. Végül lehetőségünk nyílt Brüsszel belvárosának megcsodálására is.

A hétvégét a diákok a fogadócsaládjukkal tölthették, majd hétfőn újult erővel vetették bele magukat a prezentációk elkészítésébe, bemutató standjuk összeállításába. Itt mindenki hasznosíthatta az elmúlt héten szerzett információkat, élményeket. Hétfő este még egy kis meglepetés buliban is részünk volt az egyik diák lakóhelyén, ami történetesen egy újabb farm volt. Nagy élmény volt a diákoknak a tehenek, csirkék, mezőgazdasági gépek közötti bújócskázás.

Kedden a projektben résztvevő diákok egy vásár keretében bemutatták az iskola többi diákjának, hogy mit is tanultak az egészséges étkezésről és az organikus-élelmiszerekről. A prezentációkat mindenki kivétel nélkül élvezte. Diákjaink a bemutatókon kívül izgalmas, angol szókincsgyakorló játékokkal is készültek. Mindent összegezve a holland-magyar diákcsere program nemcsak diákjaink nyelvi készségeit fejlesztette, hanem szélesítette látókörüket, egészséges életmódra nevelte őket s mind eközben kapcsolataikat is gazdagította.

Összegzés

A projekt 2009 októberében kezdődött. A bioélelmiszerek területén akartuk a gyerekek tudatosságát elmélyíteni. Októberben a Holland csoport jött Magyarországra. Elvittük őket egy tanulmányi kirándulásra, ahol a bioélelmiszerek előállítását, milyenségét tanulmányozhatták, és információkat kaphattak arról, hogy miért úgymond hosszútávon kifizetődő dolog egészséges élelmiszert enni és mennyiben más az előállításuk, mint az élelmiszeripar által gyártott termékeké. Továbbá, melyek azok a tartósító szerek és egyéb adalékanyagok, amelyeket a bioélelmiszerekben nem fog megtalálni.

A kirándulás szakmai része egy tanyalátogatással köré fókuszálódott, ahol szigorúan a hatóságok által ellenőrzött keretek között zajlik a bioélelmiszerek termelése. Mind az állattartás mind pedig a növénytermelés.

Főztek a gyerekeknek biohúsból gulyáslevest, és az összes ottani étkezés is mind bioélelmiszerek fölhasználásával történt. Tehát a lekvárok, vaj, kenyér mind ott lettek előállítva a tanyán. Mondták is a gyerekek, hogy mennyire más az íze, mint a bolti élelmiszereknek.

Emellett meg is mutatták, hogy melyik növényt hol termesztik, kimentünk a földekre és ugyan már ősz volt, de így is rengeteg gyógynövényt és haszonnövényt még volt lehetőség felismerni. Ugyanígy megmutatta a gazda az állatokat és a kamrát is, ahol rengeteg féle dolgot tárolnak és raknak el, mind saját használatra, mind pedig eladásra. Ezeken keresztül rendkívül széles tárházát láttuk a tartósítási módszereknek, hogy vegyszerek nélkül is ugyan olyan jól el lehet tárolni hosszabb időre szinte bármilyen élelmiszert.

Persze jutott idő másra is, hiszen a gyerekeknek sikerült összefűzni egy több mint 14 méter hosszú paprikafűzért, ami egyedülálló a maga nemében és persze bemutatták, hogy hogyan is kell csuhébabát készíteni, illetve egy-két népi játékot játszani. Volt persze lovaskocsizás a homokdűnék között, ami elengedhetetlen program, ha az ember egyszer a Kiskunságban jár.

Méhészetben is járunk, ahol szintén ecsetelték, hogy milyen egészséges a méz fogyasztása, hányféle betegségre jó és mennyivel jobb a sima fehér cukornál. Mennyivel jobbak a fiziológiás mutatói. Itt is volt természetesen kóstoló, legalább 6-7 féle mézből, amikről a társaság legnagyobb része mg nem is hallott.

A végső termék végül is egy biopiac létrehozása volt, ahol a gyerekek mindazon tudást, amit felhalmoztak az egy hét alatt a bioélelmiszerekről, nem csupán poszterekkel mutatták, be hanem ezeket az élelmiszereket személyesen is megkóstoltatták az iskola diákjaival. Mindez úgy történt, hogy mellette el is mondták, hogy erről vagy arról az élelmiszerről mit kell tudni, milyen tápértéke van, miért érdemesebb itt vagy ott beszerezni, mint csak simán a boltba bemenni és ott megvenni, amit először meglátunk a polcon. Egy rendkívül színes és vidám piac lett belőle, amit iskolánk diákjai azóta is emlegetnek.

A következő évben egy kicsit máshogy építettük fel a tanulmányi kirándulást, ugyanis rögtön az elején tettünk egy „tudományos kitérőt” az OÉTI-be, azaz az Országos Élelmezés Tudományi Intézetbe. Itt elmagyarázták nekünk az Élelmiszer Piramis elméletét, ami gyakorlatilag azt képviseli, hogy miből kell a legtöbbet és miből a legkevesebbet a szervezetbe juttatni, ahhoz, hogy egészsége és hosszú életet éljünk a szervezetünket megkímélve fölösleges betegségektől.

Ennek az elméletnek a fényében vizsgáltuk az összes olyan helyszínt és élelmiszert, amit ekkor láttunk, és a gyerekek kitűnő piramisokat is készítettek. A gyakorlati megvalósítandó végcél ebben az évben a biopiacon felül az is volt, hogy gyakorlatilag egy napi teljes táplálkozást össze kellett állítsanak az Élelmiszer Piramison alapulva bioélelmiszerből, ami nem is bizonyult olyan könnyű feladatnak, mint az elsőre tűnt.

A cél tehát, hogy tudományos alapokon is a bioélelmiszerek mibenlétéről, elkészítéséről minél többet megtudjunk, maximálisan megvalósult.

NYG

Are These All Food Myths?

Vitamins help cope with stress.
Vegetarians are healthier than meat eaters.
Too much oil is bad for you.
The most effective slimming diet is not eating at all.
Sea salt is healthier than table salt.
Salt is unhealthy. You’d better not use it at all.
Red meat is fatty and leads to heart disease.
Raw sugar is better than white.
Natural vitamins are better than synthetic ones.
Honey is better than sugar.
Fresh milk is tastier and healthier than produced milk.
Energy drinks are good for you.
Chocolate makes your skin pimply.
Butter is healthier than margarine.
Brown bread is better than white.
Coffee is  more refreshing than tea.

Őszi focibajnokság

Nagygimnázium:                                                                       Kisgimnázium:

„A” csoport „B” csoport „A” csoport
     
12b 12a 5a
10ny 11ny/12ny 6a
10a 11a 7a
9a 9ny 8a
     
Meccsek:    
  7. óra után (14:40) 8.óra után (15:30)
09.19 H 10a-9a (0:1) 12b-10ny (5:1)
09.20 K 5a-6a (3:0) 6.a nem jelent meg 7a-8a (2:3)
09.23 P 11a-9ny (8:3) 11ny/12ny-12a (5:2)
09.26 H 10ny-9a 12b-10a
09.27 K 5a-7a 6a-8a
09.30 P 11a-11ny/12ny 9ny-12a
10.03 H 10ny-10a 12b-9a
10.04 K 5a-8a 7a-6a
10.07 P 9ny-11a/12ny 12a-11a
10.10 H   A1-B2 (11.a-12.b) nyertes 12.b
10.11 K   A2-B1 (11.ny/12.ny-10.ny) nyertes 11.ny/12.ny
10.14 P BRONZMECCS DÖNTŐ 12.b-11ny/12.ny (5:2)

A mérkőzések 2 X 12 percesek. A csapatlétszám 4+1 fő.

Pontegyenlőség esetén az
1. egymás elleni eredmény
2. gólarány
3. több rúgott gól számít

Végeredmény:

1. 12b
2. 11ny/12ny
3. 11a; 10ny

Cicák a vízben (rövid nyári élménybeszámoló)

(az utolsó napról…)

Hopp! Csobb

Hopp! Csobb

Hopp! S én is csobbanok. És úszom, és kapálózom, s levegőért kapkodok. Hiába, a cicák nem szeretik a vizet. Vagyis nem mindig. S most úszni kell, mindenféle lehetetlen pozícióban… J

Nem baj, ezután kapunk tízórait. Mint eddig minden nap. Ez az utolsó napja az osztálytábornak. Jó volt.

Na mindjárt átérek a túloldalra…. és… siker. Hah, végre egy picit megpihenhetek. Leveszem az úszószemüvegem, és látok… micsoda remek érzés. Nahát és kapok levegőt, idekint egész kellemes. Na kimászom. Pihenek. Jaj ne, megint itt az edző. És megint kezdi:

Hopp! és valaki csobban

Hopp! s most egy másvalaki

Hopp! s most meg nem csobban senki… mivelhogy nekem kéne… csak hát fáradt vagyok.

Kerek könyörgő kutya, azaz, hogy cica szemekkel nézek. De úgy látszik hatástalan, akkor hát:

Hopp! S csobbanok. S újra körülvesz a hideg víz. És megint úszom.

Igen. Jó volt. Tulajdonképpen nagyon sok mindent csináltunk. A egyértelműen a Bodor Majori program tetszett a legjobban… legalább is nekem. Olyan jó lovakat simogatni, versenyezni, és kötélpályán mászni. Mászni mindenképpen jobban szeretnék most, mint úszni. Főleg ez a gyors úszás…

Nah végre, megint átértem. Lassan mászom ki. Időt akarok nyerni. Mert amíg még valaki a medencében van, nem kezdődik el az új kör. Na de ezt sem lehet ám a végtelenségig húzni. Éééésss… kint vagyok. Hosszú és fáradtságos munkám eredménye ez, hogy most szárazföldet tudhatok a lábam alatt. De azt nem értem, nem lenne sokkal egyszerűbb eleve a parton maradni? Akkor nem kéne mindenféle fárasztó mozdulattal átküzdeni magam a túlsó partra. Na de mindegy… így fejlődik az ember.

Hopp! Csobb

Hopp! Csobb

Hopp! S megint én jövök. De most csak háton kell úszni. Legalább közben nézhetem a plafont, és végig kapok levegőt. Nagy előrelépés.

És elrugaszkodom, és ugrom. Csobb

Ismét itt. Hideg víz, most akár vihetnél egy darabon a hátadon, mint ahogy a ló tette egyik nap, ennek a sulinak udvarán. Aranyos paci volt. Azt hiszem aznap csináltuk a tűzzománcot és a papírmerítést. Azokat nagyon sokáig megfogom őrizni. Meg azt az alumínium lovacskát is, amit szintén mi készítettük. Az is szép emlék.

Najó, hogyha ennek vége soha többet az életben nem fogok úszni. Persze ez nem igaz… igazából nagyon szeretem a vizet. Na már csak pár rúgás és… újra a parton vagyok-

A többieket nézem, ők is fáradtak. Na de most jön az utolsó hossz. Ezt már bárhogy le lehet úszni.

Hopp! Csobb

Hopp! Csobb

Hopp! Szó nélkül csobbanok.

Most már úgy úszom mint a hal, nem számít már semmi. A tudat, hogy tízórait kapunk, felüdít. S ráadásul nemsokára megint elkezdünk társasozni. Tulajdonképpen ezek a játékdélutánok jobbak voltak mint az összes többi együtt. Még a Bodor majornál is jobb volt, pedig az aztán…

A legszebb emlék az ez lesz… amikor csak egymásra figyeltünk, és a játékra. Jó volt…

És megint kiértem. És elevenen kiugrom a partra.

Odahívok pár embert. Hogy egyszerre ugorjunk be a vízbe . Utolsó nap, utolsó csobbanás…

Egy-két-hááá és hopp! és csobb

Bor. K. 10.a

Református Középiskolák Találkozója Kiskunhalas

Idén 16. alkalommal került megrendezésre a Kárpát-medencei Református Középiskolák Találkozója. 2011. július 6. és 9. között ismét együtt tölthettünk egy kis időt a többi refissel.  A rendezvénynek a kiskunhalasi Szilády Áron Református Gimnázium adott otthont. A nyitó istentisztelet után izgalmas játékokon vehettünk részt, majd megfogalmaztuk, hogy milyen az ideális iskola. Másnap Ópusztaszerre vitt utunk, ahol teljes nagyságában megcsodálhattuk az iskolánk alagsorában található Feszty-körképet, este pedig a Kiskunmajsai Gyógy- és Élményfürdőben hűthettük le magunkat. Pénteken a Károli Gáspár Református Egyetemet bemutató előadás után felkerestük a Halasi Csipkeházat, később pedig részletet láthattunk a Szilády Gimnázium színjátszókörének József és testvérei című előadásából. Este a diákokat táncházzal várták, a tanárok pedig bográcsozás mellett folytathatták a kapcsolatépítést. A szombati záró istentiszteleten elfogadtuk a tanárok által megfogalmazott zárónyilatkozatot, ők pedig tudomásul vették, hogy hogyan képzeljük el az ideális iskolát. Ezután hivatalosan is kihirdették: a következő találkozót jövő nyáron Léván rendezik meg. Tehát ajánlom mindenkinek, aki szívesen töltene el pár napot Léván jó társasággal és programokkal, hogy pályázza meg a Nagykövet ösztöndíjat. Megéri.
Pécsi Dorottya és Ági
 

Szeretethíd 2011

Iskolánk második alkalommal kapcsolódott a Szeretethídhoz. A tavalyinál nagyobb létszámban és több helyszínen végeztek önkéntes munkát diákjaink és tanáraink.

Péntek délután az iskolában a százötven résztvevőnek tartott nyitó áhítat után a rendezvény színes pólóiban indultak csapataink a Vakok Óvodájába, a Skanzenbe, a Duna-partra és a Református Óvodába. A Skanzenben kerti munkákban segítettünk, a Postás strandon szemetet gyűjtöttünk, az óvodákban gyurmáztunk és játszottunk a kicsikkel.

Szombaton az Árvácska Állatmenhely önkénteseiként három csapatban dolgoztunk. Mivel éppen egy cica és kutya örökbe adási napot tartottak a REC területén, itt is segítettünk a rendezvény lebonyolításában. Sikerült az egyik önkéntes diáknak meggyőznie a szüleit arról, hogy kutya nélkül unalmas az élet, így még az örökbe fogadásból is kivettük a részünket.

Az állatmenhely területén az egyik csapat egy nagy fehér falfelületet vidított fel színes gyerekrajzokkal, a másik csoport pedig kutyát sétáltatott a közeli réten. Folyamatos segítségként a sétáltatás lenne az önkéntesek feladata, mert erre kevés ideje jut a néhány alkalmazottnak a sok kutya gondozása, etetése, ápolása mellett.

A hagyományos iskolai szervezésű önkéntes munkák mellett a Szeretethíd sikere is azt mutatja, hogy fontos feladata a gimnáziumnak egy olyan rendszer kiépítése, amelynek segítségével a diákok rendszeres önkéntes munkát végezhetnek, hogy megtapasztalhassák: jót tenni valóban jó és az önkéntesség egyre sűrűsödő hálója tartja össze a világot!

Végül lássuk a diákok élménybeszámolóit:

A falfestés egy élmény volt számomra, ugyanis ilyen nagyban nem festettem még figurákat. Párban kellett dolgoznunk, az én kedvenc állatom a boci, így a párommal ezt festettünk. Bár nem lett teljesen profi, de szerintem elég jó ahhoz, hogy vonzza a tekinteteket. A pókokét legalábbis igen, mert biztos, hogy kíváncsiak arra, hogy miért kellett elhagyniuk otthonaikat. Sokat küzdöttünk velük, de végül sikerült pók-mentesre „tisztítani” a falat. (TL 6. osztály)

Amikor odaértünk az oviba, nagyon örültek nekünk azok a gyerekek, akik már nem aludtak. És aki nem volt ébren, azt gyorsan felkeltették… Ők már nem nagyon örültek nekünk. Ki szereti, ha délutáni álmából 30 idegen éneke ébreszti? Furcsa volt megint ott lenni, ahol minden nagyon kicsi. Volt néhány ovis, aki szinte rajongott értünk, a Nagy Gimnazistákért. A legtöbben szívesen játszottak velünk a sorversenyeken, gyurmáztak a nagyokkal. De a legjobban a lufikért voltak oda. Mi pedig azon csodálkoztunk, hogy milyen nagy örömet okozhat egy apróság. (TA 10. osztály)

Sportnap 2011 Skanzen

Ballag már a vén diák 2011

Csendesnapi Passió képekben

X. Áprily Lajos verseny eredményei

A X. Áprily Lajos verseny dobogós helyezettjei

Kategória Neve Iskolája Osztálya Eredmény
Szépirodalom Lőrincz Tamara Szentendrei Református Gimnázium 12. Arany
Kassai Gyöngyi Szentendrei Református Gimnázium 12. Arany
Népdal Bodó Tímea Emese Lónyay utcai Református Gimnázium és Kollégium 7. Arany
Krasznai Zsófia Szenrtendrei Református Gimnázium 8. Ezüst
Vers és prózamondás Székely Zalán Szentendrei Református Gimnázium 8. Ezüst
Vanyák Dóra Visegrádi Áprily Lajos Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézményből 6. Bronz
Parti Zsófia Virág Lónyay Utcai Református Gimnázium 7. Arany
Técsi Boglárka Nagyváradi Lórántffy Zsuzsanna Református Líceum 8. Ezüst
Képzőművészet Bobák Dorottya Érsekkétyi Magyar Tanítási Nyelvű Egyházi Alapiskola és Óvoda 6. Arany
Kuruc Melinda Váci Juhász Gyula Általános Iskola 7. Arany
Somogyi Sára Szentendrei Református Gimnázium 7. Arany
Zahora Noémi Szentendrei Református Gimnázium 8. Arany
Fazekas Anna Szentendrei Református Gimnázium 6. Ezüst
Herczog Adrienn Visegrádi Áprily Lajos Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény 6. Ezüst
Kovács Orsolya Sára Érsekkétyi Magyar Tanítási Nyelvű Egyházi Alapiskola és Óvoda 6. Ezüst
Vrábel Evelin Érsekkétyi Magyar Tanítási Nyelvű Egyházi Alapiskola és Óvoda 6. Ezüst
Bolda Gabriella Visegrádi Áprily Lajos Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény 7. Bronz
Tóth Gabriella Szentendrei Református Gimnázium 8. Bronz
Wiesner Vanda Szentendrei Református Gimnázium 5. Bronz
Kun Édua Szentendrei Református Gimnázium 11. Arany
Treszner Barbara Pécsi Református Kollégium Gimnáziuma 9. Arany
Cséki Kitty Szentendrei Református Gimnázium 11. Ezüst
Bíró Anett Krisztina Nagyváradi Lórántffy Zsuzsanna Református Líceum 11. Ezüst, Közönségdíj
Eredics Lilla Szentendrei Református Gimnázium 10. Bronz
Tasnádi Tímea Nagyváradi Lórántffy Zsuzsanna Református Líceum 11. Bronz
Természetfotó Vrábel Evelin Érsekkétyi Magyar Tanítási Nyelvű Egyházi Alapiskola és Óvoda 6. Bronz
Vrábel Vanessza Érsekkétyi Magyar Tanítási Nyelvű Egyházi Alapiskola és Óvoda 7. Bronz
Kávássy Anna Szentendrei Református Gimnázium 8. Bronz
Tóth Gabriella Szentendrei Református Gimnázium 8. Bronz
Szegedi Virág Szentendrei Református Gimnázium 9. Arany
Kemenesi Dóra Szentendrei Református Gimnázium 11. Arany
Dulai Dávid Szentendrei Református Gimnázium 11. Ezüst
Franyó Krisztina Szentendrei Református Gimnázium 11. Ezüst, Közönségdíj
Moravcsik László Szentendrei Református Gimnázium 10. Ezüst
Farkas Orsolya Júlia Nagyenyedi Bethlen Gábor Református Kollégium 10. Bronz
Szabó Levente Szentendrei Református Gimnázium 12. Bronz

X. ÁPRILY LAJOS verseny

Iskolánkban a Föld Napja alkalmából 2011. április 16-án kerül megrendezésre a X. ÁPRILY LAJOS verseny

Információk a versenyről

Március 15-i megemlékezés képei

Nemzeti Dal – Szabó Bence

Újabb állami kitüntetés

A március 15-i nemzeti ünnep alkalmából Dr. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti- és lovagkeresztje, valamint a Magyar Köztársaság Arany, Ezüst és Bronz Érdemkeresztje állami kitüntetéseket adta át az Iparművészeti Múzeum Dísztermében.

Iskolánk nagyra becsült tanára Kun Péter is a kitüntetettek között volt, aki  a Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt kitüntetést kapta. Szívből gratulálunk tanár úrnak.

Látogatás egy költőnél — Kányádi Sándornál jártam

Látogatás egy költőnél — Kányádi Sándornál járt vendégségben Krulik Virág 6.a

2011. február 23-án a Pest Megyei Könyvtár jóvoltából, az Olvass velünk! elnevezésű verseny egyik különdíjasaként budapesti lakásában személyesen találkozhattam Kányádi Sándor költővel.

Tanulságos és igen elgondolkodtató író-olvasó találkozó volt ez, ugyanis olyan kérdésekre is választ kaptunk, hogy hogyan is kell verset írni, és mi is pontosan a vers. „A vers az, amit mondani kell — és ez a lényeg.” — mondta a költő.

Kányádi Sándort a gyerek- és a felnőtteknek szóló versekről is kérdeztük. De ő félbeszakított bennünket: „Nincs olyan, hogy gyerek- és felnőtt vers. Úgy gondolom, hogy csak jó és kevésbé jó, vagyis rossz vers van.”

A találkozó végén dedikálta nekünk azokat a könyveket, amiket ajándékba kaptunk, mi pedig autogramot is kértünk tőle. Meghökkenten írta alá a cetliket: „De hát ezért még fagyit sem kapsz! Akkor meg mi értelme?”

Átadták az ötödik Ifjúsági Bolyai Pályázat díjait

2011. február 18-án Gloviczki Zoltán közoktatásért felelős helyettes államtitkár és Dux László felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár adta át az ötödik Ifjúsági Bolyai pályázat győzteseinek az elismeréseket.

Az Ifjúsági Bolyai Pályázatot 2000-ben hozta létre az akkori oktatásért felelős minisztérium és a Bolyai Díj Alapítvány, amelyet minden évben két, középiskolai és felsőoktatási kategóriában hirdetnek meg. A pályázat a hazai tudományos élet, valamint a világhírű magyar kutatás-fejlesztés kereteinek kiszélesítését tűzte ki céljául. Az Ifjúsági Bolyai Pályázat témáját mindig az előző év Bolyai díjas tudósa jelöli ki. A korábbi években természettudósok kapták a Bolyai-díjat, most először adományozták a társadalomtudományok egy képviselőjének. A díjazott, Ritoók Zsigmond ókorkutató a 2009. évi Bolyai Díj kitüntetettje ötlete alapján 2010-ben, „A középiskolai ógörög nyelvoktatás 1850 és 1945 között” című pályázatot írták ki az ifjúság számára. A pályázaton általában egy egyetemi és egy középiskolai díjat szoktak kiosztani. Az idén közoktatási kategóriában a bizottság a pályadíj megosztásáról döntött. A díjazottak Légrádi Zsófia, a Szentendrei Református Gimnázium 12.a osztályos tanulója és Pongor Dávid Edward, a budapesti Gyermekház Általános Iskola, Gimnázium, Kereskedelmi, Vendéglátó, Idegenforgalmi, Informatikai Sport és Szakképző Iskola tanulója. A középiskolai kategóriában Török Márta tanárnőt, Légrádi Zsófia felkészítő tanárát,  és Száll László tanár urat, Pongor Dávid Edward felkészítő tanárát részesítették elismerésben.

Légrádi Zsófia a 209-2010-es tanévben az OKTV-n történelemből 10. helyezést ért el, pályamunkáját a Kutató diákok esszépályázaton különdíjjal jutalmazták. Mindezek mellett Zsófi nyerte a Horváth Mihály Történelem Versenyt is, amit többnyire fővárosi gimnazisták számára írnak ki. Lelkes és eredményes hallgatója az Mathias Corvinus Collegium középiskolás programjának. Továbbtanulási tervei között a jogász diploma megszerzése az elsődleges cél, de nem kíván felhagyni a nyelvek tanulásával sem és a történelem tanulmányozásával sem. Így most az idei történelem OKTV-n is igyekszik bizonyítani tehetségét.

A Bolyai Ifjúsági Díjhoz vezető pályamunkájában a dualista közoktatás helyzetét és az ógörög nyelv tanításának és létjogosultságának kérdését kutatta, majd a dolgozatot meg is védte a szakmai bizottság előtt, amelynek az elnöke Dr. Ritoók Zsigmond tanár úr, akadémikus volt.

A februári díjkiosztó ünnepségen Zsófia frappáns beszédével hívta fel az ógörög és latin nyelvek fontosságára a figyelmet, véleménye szerint az antik nyelvek és kultúrák megismerése közelebb visz európai gyökereink jobb megismeréséhez, a gondolkodásunk fejlesztéséhez, nyelvtanulási készségeink fejlesztéséhez. A meghívott miniszteri munkatársak és jelenlevő egyetemi tanárok, szakkollégiumok vezetői egyöntetűen úgy vélték, Légrádi Zsófia középiskolásként is már megállja a helyét az ifjú egyetemei kutatók közt, tehetsége sokoldalú, eredményessége örvendetesen fejleszthető. A fiatal kutató leány méltán részesült az országos elismerésben, aminek az elnyeréséhez sokat köszönhet alma materének, a Szentendrei református Gimnáziumnak. Az ünnepélyes díjkiosztó után, ahová elkísérte Őt Földi János igazgató úr is, Zsófitól interjút kért a Kossuth Rádió riportere, majd egy szűk körű fogadással zárult a díjkiosztó. Gratulálunk Zsófi, csak így tovább.

Refis diákok a XX. Természet – Tudomány Diákpályázat nyertesei között

Az Ernst Grote , a Tübingeni Egyetem agysebészeti tanszékének professzora által alapított kategória pályázatait dr. Rosivall László, dr. Csaba György és Kapitány Katalin értékelte.

A pályázaton Elter István 12.b osztályos tanuló I. helyezést ért el Szívsebész-segéd voltam a nyáron című pályaművével. Felkészítő tanára: Kiss Székely Zoltán

A Martin Gardner által alapított különdíj pályázatait dr. Pálmay Lóránt, dr. Munkácsy Katali és Herczeg János értékelte.

A pályázaton Pécsi Ágnes 12.b osztályos tanuló III. helyezést ért el Arany Arány című pályaművével. Felkészítő tanára: Szakács Erzsébet

A Simonyi Károly professzor által alapított különdíj pályamunkáit dr. Füzi László, dr. Radnai Gyula és dr. Schiller Róbert értékelte.

A pályázaton Fazekas Tamás 12.b osztályos tanuló III. helyezést ért el Etnobotanikai jegyzetek Hollandiából című pályaművével. Felkészítő tanára: Kiss Székely Zoltán

Múzeumpedagógiai foglalkozás

2011. 01. 05-én az 5. a osztály  a Szentendrei Képtárban megrendezett Lukoviczky Endre retrospektív kiállítását tekintette meg.

Csillag Edina segítségével múzeumpedagógiai foglalkozáson vettünk részt, melyben a tanulók

A „figurálisból az absztrakt felé”címmel  a szín szerepe, a geometriai formák, a megvilágítás témáival foglalkoztunk.

Múzeumpedagógiai foglalkozás a Szentendrei Képtárban 2011. 02. 22-én a 8.a osztállyal.

„Tér- és formaképzés” Lukoviczky Endre festőművész alkotásai nyomán.

Komolyzenei koncert iskolánkban

2011. február 7-én a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola Kiszenekara és Kamarakórusa Bokor György igazgató úr vezetésével iskolánk tanulóinak ajándékkoncertet adtak.

A műsorban elhangzott:

Dietrich Buxtehude: Das neugeborne Kindelein
J. S. Bach: Christ lag in Todesbanden BWV 4
W. A. Mozart: A-dúr Szimfónia KV 201

Szólót énekelt: Balázs Júlia, Farkas Judit, Hózsa Zsófia, Vámosi Amina Anna, Csapó József,
Egyed Krisztián
Betanító tanárok voltak: Petőfi Erika, Terray Boglárka tanárnők
Vezényelt és rövid zenetörténeti ismertetőt tartott: Dinnyés Soma tanár úr

Köszönjük a felemelő élményt!

2010/11-es tanév 2. félévének énekversenyei

  • Március 11. Béres Ferenc Országos Református Éneklő verseny

Julianna Református Általános Iskola Budapest, Városligeti fasor 7.

Nevezési határidő: február 25.

Korcsoportonként 1-1- fő, és az iskolából 1 maximum 8 fős csoport indulhat (Így maximum 12 fő képviselheti iskolánkat)

Az egyéni versenyben 3 kötelező éneket és egy szabadon választott népdalt 2 versszakkal kell előadni.

A csoportos énekben nincs kötelező anyag, előadandó 1 szabadon választott református ének (zsoltár vagy dicséret) 2 verssel, és egy legfeljebb 3 perces, szabadon összeállított népdalcsokor.

Korcsoport 5. osztály 6. osztály 7. osztály 8. osztály
Genfi zsoltár 1. verse 8. Ó, felséges Úr 23. Az Úr énnékem 117. Az Urat minden nemzetek 77. Az Istenhez az én szómat
Dicséret 1. verse 298. Jer, Krisztus népe nagy vígan 184. Krisztus, ártatlan bárány 483. Mennybéli felséges Isten 271. Mint Isten akarja, legyen
Népdal (2 versszakkal) Kukorica csutkája Arass, rózsám Kerek utcaszeglet Akkor szép az erdő
  • Március 11. 8. Szentendrei Népdalverseny az Izbégi Általános Iskolában

Kórusok munkájának első féléve

Kiskórus

Ebben az évben alakult az iskola 5. 6. osztályosaiból.

Fellépések:

  • dec. 6 hétfő, reggeli áhitat, Kápolna

Vitnyédi betlehemes, Bölcsőcske

  • december 12. vasárnap Adventi Ökumenikus Kórushangverseny, Kápolna

Vitnyédi betlehemes, Bölcsőcske

Berkesi: Vígan zengjetek

Zenészek: Becságh Dániel 11.a (orgona), Simon Dorka 8.a (fuvola), Vomberg Frigyes 5.a (ütő)

Adventi ének összkarban

  • December 13. hétfő reggeli áhitat, Kápolna

Berkesi: Vígan zengjetek (zenészekkel)

  • Január 14. újévi koncert, Kápolna

Bárdos: Tót dudások

Gajdos: 2 quodlibet (Szegény legény- Télen nagyon), (Hull a szilva- Megismerni a kanászt)

Ifjúsági kórus

Ebben az évben alakult az iskola 7.8 osztályosaiból. Főleg ifjúsági énekeket tanulunk.

Fellépések:

  • december 12. vasárnap Adventi Ökumenikus Kórushangverseny, Kápolna

Berkesi: Csillagfényes csöndes éjjel

Zenészek: Bánóczi Brúnó, Máté Levente (ütő), Hagymási Dóra, Hagymási Réka 7.a (furulya), Becságh Dániel 11.a (orgona)

Adventi ének összkarban

  • December 13. hétfő reggeli áhitat, Kápolna

Berkesi: Csillagfényes csöndes éjjel (zenészekkel)

  • Január 14. újévi koncert, Kápolna

3 ifjúsági ének zongorakísérettel: Rejts most el, Megváltva, Akkor majd táncolva

Vegyeskar

Ebben az évben már sok fellépés van mögöttünk.

  • Október 18. Gólyaavató

1. zsoltár 1 szólamban, orgonakísérettel

Kunbaya, gitárkíséret: Szarka Levente 11.ny

  • December 12. vasárnap Adventi Ökumenikus Kórushangverseny, Kápolna

Betlehemi csillag, orgonakísérettel

Adventi ének összkarban

  • December 13. hétfő reggeli áhitat, Kápolna

Betlehemi csillag

  • December 18. szombat szalagavató, Kápolna

1. zsoltár 3 szólam, 2 versszak, kíséret nélkül

  • Január 14. újévi koncert, Kápolna

Kunbaya, gitárkíséret: Szarka Levente

Jazz kánon

Ökumenikus imahét 12.-es szemmel

Az előző évekhez hasonlóan idén is megrendezésre került városunkban az ökumenikus imahét.
Január harmadik hetében Szentendre gyülekezetei minden este hat órás kezdettel összegyűlnek egy-egy templomban és katolikusok, reformátusok, baptisták, evangélikusok és ortodoxok együtt adnak hálát, imádkoznak és betekintést nyernek egymás szokásaiba, lehetőséget kapnak, hogy jobban megismerjék egymást és a többi vallást, miközben minden este más-más lelkész igehirdetését hallgathatják.
Hagyománnyá vált, hogy a péntek esti alkalomnak iskolánk ad helyet. Idén első alkalommal az új kápolnában tarthattuk az istentiszteletet, amely a tanári énekkar szolgálatával kezdődött. Két-a református énekeskönyvben is megtalálható-dicséretet énekeltek, majd a diákokkal együtt egy ifjúsági éneket adtak elő, amely iskolánk fő motívumát, a víz mellé ültetett fát idézte.
Az igét Blankenstein György atya hirdette, aki szívhez szóló beszédet tartott az imádságról. Ahogy ez szokás, közös imával zártuk az alkalmat. Sokan most látták először a kápolnát és mindenki csodálattal és hálaadással szívében hagyta el azt.
Az előtérben lévő festmények tanulmányozása után az Áprily teremben szeretetvendégség várta a jelenlévőket, ahol tea, finom sütemény és jóízű beszélgetések mellett fejeződött be az este.
Nehezen búcsúztunk egymástól és már most várjuk a következő ökomenikus imahetet. Ajánlom mindenkinek, hogy látogasson el egy ilyen alkalomra, mert ez kitűnő kezdése az évnek, ugyanis egyszerre kínál lelki feltöltődést, finom ételeket és élvezetes beszélgetéseket.

Pécsi Ágnes 12.b

Újévi koncert képekben

Szakács Erzsébet: Tanulókísérletek a dolgozatban

Szakács Erzsébet

Szentendrei Református Gimnázium

 

Ha egy szaktanár az új pedagógiai módszereket a kémiaórák szempontjából gondolja át, akkor megállapíthatja, hogy a tanulókísérletek, amelyek évtizedek óta részei a napi munkának, ma is korszerűek, mivel a kooperatív technikák alkalmazása, a diákok bevonása a tanítási-tanulási folyamatba, a tevékenységközpontú oktatás mind megjelenhet bennük. Hiszen tanulókísérletet a legjobban felszerelt iskolákban sem egyesével, hanem párban vagy kisebb csoportokban végeznek a diákok, de mindannyian részt vesznek a megfigyelésben és a magyarázat megfogalmazásában. Ma már elterjedtek az egyszerű eszközökkel és kevés vegyszerrel végezhető kísérletek (pl. Bárány, 2009), így szinte minden órára juthat belőlük egy-kettő.

Azonban a korszerű pedagógiai módszerekről tartott továbbképzéseken az értékelésről csak a legritkább esetben tesznek említést. Osztályozni továbbra is hagyományos feleletek és dolgozatok alapján szoktunk. Órákon sok csoportmunka és gyakorlati tevékenység – a számonkérésben pedig csak egyéni munka és elméleti tudás? A leggyakrabban ez az ellentmondás jellemzi a kémiatanítást. Ennek a feloldására, a tanulókísérlet és a dolgozat összeegyeztetésére teszünk javaslatot a gimnázium 9. osztályában.

Az 1. táblázatban a mi iskolánk 60 fős 9. osztályos tananyagot tanuló évfolyamának kémiával kapcsolatos terveit és a tantárgyhoz való viszonyulását látjuk (1-5-ig osztályozták a kijelentéseket és ezt átlagoltuk).  Ez jól mutatja, hogy szükség van az érettségire való felkészítésre, de azok vannak többen, akik csak a mindennapok szempontjából tartják fontosnak a kémiát, de ott valóban szükségét érzik. A tantárgy elutasítása hasonló mértékű, mint a szélesebb körű felmérésekben, ezért a motivációra és a hasznosság érzésére még nagyobb súlyt kell fektetnünk, bár az órák érdekességére adott 3,85 azt mutatja, hogy jó úton járunk.

A továbbtanuláshoz szükségem van a kémiára 3,00
Az életben szükségem van a kémiára 4,08
Szeretem a kémiát 3,08
A kémiaórák érdekesek 3,85
Szeretem a kémiaórákat 3,33

1. táblázat A tanulók attitűdvizsgálata

Munkamódszer

Az órákon csoportmunkában a kémia szaktanterem adottságainak megfelelően 3 tanuló dolgozik együtt. Egy munkalapot és egy készletnyi eszközt kapnak. Az együtt elvégzett munka után a kitöltött feladatlapot három névvel ellátva adják be és az egy csoportban dolgozók ugyanolyan pontszámot kapnak rá.  Ezt a legközelebbi dolgozat részének tekintjük. A dolgozatot természetesen egyénileg írják meg a diákok és az a szokásos, zömében elméleti tananyagot tartalmazza. A csoportmunka során hiányzó tanulók csak a dolgozatuk alapján kapnak jegyet, ezért mindig két skála készül a pontok jegyre való átszámításához. Ez arra is lehetőséget ad, hogy megfigyelhessük, kinek rontott vagy javított az egyéni munkáján a közösen végzett feladat.

Példaként háromféle csoportmunkához való feladatlapot mutatunk be: egy hagyományos tanulókísérletét a reakciósebesség tanulmányozására, egy esettanulmányét és egy pH méréssel és oldatazonosítással kapcsolatosat. A munka során a diákok használhatják a könyvüket, a füzetüket és a függvénytáblázatot. Minden feladatlap tartalmaz játékos vagy kreatív gondolkodást igénylő feladatot is.

A reakciósebesség vizsgálatát egész órás tanulókísérletben végeztük. Igyekeztünk egyszerű reakciókat választani kevés és nem túl veszélyes vegyszerrel. Az a tapasztalatunk, hogy a diákok szeretnek a cseppreakciók mellett kémcsöveket és más hagyományosan kémiai eszközöket is használni, ezek váltogatása is hozzájárul a változatossághoz. Általában a kísérlettervezés nehezebben megy, mint egy kísérlet elvégzése recept alapján.

Az önmelegítő kávéspohárról szóló esettanulmány feldolgozását segíthetjük azzal, ha kézbe is foghatják a diákok a poharat, vagy legalább képen látják. Az esettanulmányokban könnyű megvalósítani a kémia és a hétköznapok összekapcsolását (B. Németh, 1998) és környezeti vonatkozásokra is felhívhatjuk a figyelmet. Ez egyaránt hasznos a kémiából érettségizőknek és a tantárgy iránt nem túlzottan érdeklődőknek is. Ugyanakkor mivel nem igényel nagy előkészületet és utómunkálatot, nem szükséges egy ilyen rövid esettanulmányra egy egész órát szánni. Több csoport is volt, akik kreatívan felelevenítették az oldáshőről tanultakat és pétisót javasoltak a vízhez adni a jegeskávé hűtéséhez.

A sav-bázis tanulókísérlet az Út a tudományhoz projektünkből megmaradt pH-papírok felhasználására készült. A sokféle mérési tartományú és eltérő pontosságú tesztpapírnak köszönhetően a diákoktól komoly tervezést igényel a kémcsövek azonosítása és az oldatok pH-jának meghatározása egytizedes pontossággal, ha cél a minél takarékosabb mérés is. Speciális pH-papírok híján az oldatok fajtájának és koncentrációjának célszerű megválasztásával egyetlen univerzális indikátorral is egyszerűen elvégezhető a feladat. A játékos elem itt a káposztalé-indikátorral kialakítható minél több szín kikísérletezése.

Tapasztalatok

Az 2. táblázat az évfolyam eredményeit összegzi. A maximális pontszámokból látható, hogy most a csoportban elérhető pont kevesebb, mint a fele volt a dolgozaténak. A két rész aránya természetesen nem állandó, hanem függ az osztálytól, a tananyagrésztől és sok más aktuális kondíciótól. Ebben a két dolgozatban a csoportmunka az átlagot nézve kicsit javított az eredményen. Azonban az átlag nem mutatja azt, hogy az első dolgozat esetében alig néhány diák volt, akinek ez változtatott a jegyén, míg a második dolgozatnál 12 javítás és 7 rontás lett volna, de a diákokkal abban állapodtunk meg, hogy a csoportmunka ne rontson az egyéni eredményen. Ilyenkor a dolgozat jegyét írtuk be. Ebben a kérdésben is vannak alternatívák. Amikor a diákok és a szülők megszokják a csoportmunka egyéni értékelését, már bátrabbak lehetünk az osztályozással.

A fentiek alapján azt mondhatjuk, hogy a tanulókísérletre és más csoportosan elvégzett feladatra kapott pontszám nem módosítja lényegesen az egyéni teljesítményt, ezért nem kell tartanunk attól, hogy meg nem érdemelt jegyeket adunk a tanítványainknak. Ugyanakkor lehetőség lesz arra, hogy az órákon gyakran végzett gyakorlati munka is része legyen a számonkérésnek.

  Maximális pontszám Átlag %
1. dolgozat 56 57,4
önmelegítős pohár 10 67,0
reakciósebesség 14 57,1
összesen 80 58,6
     
2. dolgozat 45 56,4
pH 24 68,6
összesen 69 60,6
     

2. táblázat: A tanulók eredményei

A diákok a módszerünket is értékelték a hagyományos érdemjegyekkel. Ezek átlagát tartalmazza a 3. táblázat. A 4,4 feletti átlagokból látszik, hogy érdemes a csoportmunkában végzett tanulókísérletet beiktatnunk az órákba, mert jelentős motiváló erővel bír a tantárgy iránt kevéssé érdeklődőknél is. Az érettségizőknek pedig nélkülözhetetlen a szóbelihez és az írásbeli kísérletelemző feladattípusához. Ki kell használnunk ezt a lehetőséget, mert nehéz a két csoport igényeinek egyszerre megfelelni (Fernengel, 2002). A tanulókísérletekhez különböző nehézségűre készített feladatlapokkal a differenciálásra is lehetőség nyílik. Felmérésünk azt mutatja, hogy a nehéznek tartott feladatlapok sem veszik el a diákok kedvét a módszertől és nemcsak a jobb érdemjegy megszerzése motiválja őket a munkában, hanem maga a feladat is.

A kémiaórák érdekesek 3,85
Szeretem a kémiaórákat 3,33
Szeretem a tanulókísérleteket 4,46
A tanulókísérletek feladatlapja könnyű 2,75
A tanulókísérlet javított a jegyemen 3,80
Szeretek csapatban dolgozni 4,48
Könnyebb csapatban dolgozni, mint egyedül 4,44

3. táblázat A tanulók véleménye a módszerről

Mindezek alapján továbbgondolásra érdemesnek látjuk a módszert. Ami a feladattípusok bővítésével, a tapasztalatok alapján átdolgozott feladatlapokkal és további ötletekkel a jelenlegi és a későbbi (kisiskolás kortól a kooperatív technikákhoz szoktatott) gimnazisták számára egyaránt alkalmas lehet a kémia tantárgy iránti motivációra és az eredményesebb tanulásra is.

Irodalom:

·         Arányiné Haman Ágnes: Kooperatív tanulási és tanítási technikák alkalmazása a kémiaoktatásban. Flaccus Kiadó Budapest, 2004

·         Bárány Zsolt Béla: Csempe- és félmikro kísérletek laboratóriumi gyakorlatokon 1-5. sorozat  A kémia tanítása 2009. és 2010. évi számaiban

B. Németh Mária (1998): Iskolai és hasznosítható tudás: a természettudományos ismeretek alkalmazása. In: Az iskolai tudás (Csapó Benő szerk.) Osiris Kiadó, Budapest

·         Csapó Benő: Tudás és iskola. Műszaki Könyvkiadó Budapest, 2004

·         Fernengel András (2002): A kémia tantárgy helyzete és fejlesztési feladatai (Új pedagógiai szemle) http://www.oki.hu/oldal.php?tipus=cikk&kod=tantargyak-Fernengel-Kemia

Melléklet: 3 feladatlap

Tanulókísérlet a reakciósebesség tanulmányozására

1. A koncentráció hatása a kémiai reakcióra

Szükséges eszközök:

sötét színű csempe, műanyagfecskendő, cseppentők

Szükséges anyagok:

Sósavoldat és nátrium-tioszulfát-oldat

A kísérlet menete:

Az A, B, C jelű cseppentőkből egy-egy csepp nátrium-tioszulfát-oldatot cseppentsen a csempére egymás mellé úgy, hogy a cseppek ne folyjanak össze! A fecskendőből minden csepphez adjon egy-egy csepp sósavoldatot gyorsan egymás után, hogy közel egy időben induljon meg mindhárom reakció! Figyelje meg a változást! Melyik jelű cseppentő tartalmazta a legtöményebb és a leghígabb oldatot? Miért?

Segítség a magyarázathoz

A nátrium-tioszulfát-oldat a sósavval kénkiválás közben reagál. A vízben nem oldódó, finom eloszlású kén okozza az oldat opálosodását, zavarosodását majd besárgulását.

A következő, rendezendő(!) egyenlet írja le a reakciót:

Na2S2O3 +    HCl =     NaCl +    H2O +    S +    SO2

2. A katalizátor hatása a kémiai reakcióra

A kémcsőállványban az egyik kémcső barnakőport, a másik hidrogén-peroxid-oldatot tartalmaz. A hidrogén-peroxid bomlékony vegyület, a következő, rendezendő(!) egyenlet írja le a reakciót:

H2O2 =    H2O +   O2

Vizsgálja meg a folyadékot a kémcsőben? Mit tapasztal? Mi ennek az oka?

Öntse össze a két kémcső tartalmát (folyadékot a porhoz)! Mit tapasztal? Adjon magyarázatot a változásra (segítség: a barnakőpor nem reagál a hidrogén-peroxiddal!)! Hogyan tudná kimutatni, hogy milyen anyag keletkezik?

3. Mitől függ még a reakciósebesség?

Tervezzen egy kísérletet, amivel bemutathatna további lehetősége(ke)t a reakciósebesség növelésére!

Tanulókísérlet a sav-bázis reakciók köréből

  1. A számozott kémcsövekben 0,1 mol/dm3 koncentrációjú NaOH-oldat, ismeretlen töménységű szódabikarbóna és konyhasó vizes oldata és ecetsavoldat van. A lehető legkevesebb fajta pH papír segítségével állapítsa meg a pontos pH-jukat!
Oldat fajtája pH-papírok száma és fajtái Kémcső sorszáma
NaOH    
NaHCO3    
NaCl    
ecetsav    

Magyarázat:

  1. A műanyag üdítős kupakokban különböző koncentrációjú savak és lúgok vannak. A lila színű lap káposztalébe mártogatott papír. Igyekezzen minél több színt előhozni!

A létrehozott színek száma:

Önmelegítő pohár

Ez az újdonság az élelmiszer bolt polcán úgy néz ki, mint egy egyszerű műanyag joghurtos doboz. Közelebbről megvizsgálva azonban feltűnik néhány érdekesség.

A használati utasítás ezt írja: A poharat kibontás előtt talpával felfelé tegyük le az asztalra! Nyomjuk be az alját az ujjunkkal, majd rázogassuk! 40 másodperc alatt felmelegszik a benne lévő ital, ekkor a fóliát bontsuk fel és máris fogyasztható a forró csokoládénk/kávénk.

Valóban így történik. Ahogy benyomjuk a pohár alját, rögtön érezhető a melegedés. Érthetővé válik, hogy az oldalán az áttetsző, de vastag műanyag borítás azért van, hogy ne égesse meg a kezünket a pohár. A fóliát kibontva rögtön feltűnik, hogy a kívülről 150-200 cm3-esnek látszó pohárban csak 50 cm3-nyi kicsi helyen van ital. Vizsgáljuk meg, hogy hogyan is működik ez a kis önmelegítő berendezés!

A pohár egy duplafalú edény. A belső kicsi részben a melegítendő ital van, a pohár nagyobb, külső fele is két, egymástól alufóliával elválasztott térrészből áll. Az alsóba vizet tesznek, a felsőbe égetett meszet. Az ezek közötti fóliát lyukasztjuk ki a pohár talpán levő tüskével, amikor megnyomjuk a pohár talpát. A két anyag reakciójakor fejlődő hő melegíti fel az italunkat, ami természetesen semmiképpen sem érintkezhet a reakciótérrel.

Ezzel az egyszerű eljárással készételek, italok melegíthetők fel bárhol, bármikor nagyon kényelmesen. Először a hadsereg számára készítettek ilyen konzerveket, de ma már mindenki számára elérhetőek.

A Reader’s Digest nyomán

Válaszoljon a következő kérdésekre a szöveg tartalma, illetve a kémiában tanultak alapján!

  1. Írja fel annak a kémiai reakciónak az egyenletét, amelynek segítségével felmelegszik a pohár tartalma! Ez a reakció fontos ipari folyamat is. Ott mi a célja?
  2. A függvénytáblázatból kikeresett képződéshők alapján számítsa ki a reakció reakcióhőjét!
  3. Nevezze és fogalmazza meg azt a tételt, ami lehetővé teszi a reakcióhő kiszámítását a képződéshőkből!
  4. Mit tenne a víz mellé a másik rekeszbe, ha az ital (pl. jeges kávé) hűtését kellene biztosítani a talp benyomásával? Miért?
  5. Környezetvédelmi szempontból hogyan értékeli ezt az eszközt? Válaszát indokolja!

Áprily Galéria kiállításai

Az Áprily Galériában novemberben Nyisztor Emese „öregdiákunk”  tanulmányrajzai voltak láthatók. Emese, ékszerész szeretne lenni. Munkájához elengedhetetlen a jó rajztudás.

2010 decemberében Mikeházi Antal 7.a osztályos tanuló rajzai által középkori harcosok páncélviseleteivel ismerkedhettünk meg.

Tanáraink közül Szénásiné Lénárt Zsófia tanárnő alkotásait csodálhattuk.

Februárban Kovács Petronella 12.a, márciusban Somogyi Sára 7.a alkotásit tekinthetjük meg.

Gratulálunk nekik

Rajzpályázatok

„Múzsám a természet”

A természet ihlette  és a természetvédelemmel foglalkozó rajzokat festményeket várjuk leadásra 2011. február 20-ig.

A pályaművek bármely rajzi, grafikai, festészeti technikával készü

Györgyi tanárnőnél
Jó munkát kívánok

Greenpeace Magyarország Egyesület  rajzpályázata

Rajzold le kedvenc állatodat, legjobb élményedet, a számodra legfontosabb környezetvédelmi problémádat, hogy miért szereted a természetet.

Pályamunkát bármilyen méretben és technikával készítheted.

Beküldési határidő:2011. április 27.

Részletek Györgyi tanárnőnél

Karikatúra pályázat

„A képzelet halála, avagy a a túlzott televíziózás ártalmai”
9-12 osztályos tanulók  számára

A pályamunkákat A/4-es méretben, szabadon választott technikával lehet elkészíteni.

Beküldési határidő 2011. február 27.

Részletek Györgyi tanárnőnél

Singen und Deutsch sprechen avagy egy németes élmény

Láttad a VIVA TV Menetrend című adását? Igen azt, ami az őszi szünetben is ment! Nem?! Meg kell nézned!

Az egész úgy kezdődött, hogy Domokos Ildikó tanárnő és Schuszter tanár úr összeszedte a németeseit, és elvitt bennünket a Goethe Intézetbe. Olyan korán ott voltunk, hogy nem akartak minket beengedni, de 5 perc várakozás után mégis megenyhültek és bemehettünk az intézet konferencia termébe, ami mellesleg, rejtélyes módon már félig volt diákokkal… Ezután kezdetét vette a NAGY németezés. Bates (ez a híres, német vendégsztár neve, ejtsd: Béc ) vezette az egész programot. Egyesek szerint a mai fiatalokat könnyen rá lehet venni egy jóképű német sráccal a nyelv tanulására. (Na most, hogy ki mit ért jóképű alatt azon lehetne vitatkozni…). A program többek között abból állt, hogy (az egyesek szerint jóképű) srác kiadta a feladatokat: eleinte csak 5 rímpárt kellet írnunk, majd ezeket kellet zenére, ütemesen előadni. A kiválasztottak ezt mikrofonba is megtehették. 1 éves, 2 hónapos és 10 napos német tanulmányaim eredményeként bemutatom az általam alkotott rímek egyik legjobbját: vergessen – Abendessen.(Ha bárki kérdezné, igen, erre még büszke is vagyok!) Végül a fenomenális rímekből összeálltak a dalok, de ezt már csoportmunkaként valósíthattuk meg. A megírt dalokat elő is lehetett adni. Valahogyan Schuszter tanár úr és lelkes csapata is színpadra kerültek. A színpadi felálláson túl, a németet jól értőkben a dalszöveg is mély nyomot hagyhatott… mindenesetre a mieink kapták a legnagyobb tapsot! Eközben előkerült a VIVA TV és komoly beszélgetést folytatott az ottlévőkkel (beleértve Ildikó tanárnőt is!) A napot autogramosztás koronázta, ráadásul egy kitűzőt és egy ingyen tollat is kaptunk. Köszönjük ezt a dalos, németes, vidám napot Ildikó tanárnőnek és Schuszter tanár úrnak. (Danke für den schönen Tag, Frau Domokos und Herr Schuszter!)

U.I: Amúgy a srác (aki egyesek szerint jóképű, szerintem meg maradjunk annyiban, hogy jól beszél németül) tényleg neves. A VIVA TV adásainak visszanézése mellet ajánlom az alábbi linket: www.myspace.com/mybates

Paizs Katalin 10/a

Goethe intézetben jártak diákjaink

2010 szeptemberében a budapesti Goethe Intézet egy e-mailben hívta fel a figyelmemet arra, hogy a Közép-Kelet-Európában meghirdetett  Deine Stimme weltweit dalszövegíró versenyen diákjaink is részt vehetnek. A feladat pedig az, hogy a projekt honlapján (http://www.goethe.de) előre megadott hangszeres dallamok egyikére szöveget kell (lehet) írni (egészen 2011. március 15-ig).
Ez elsőre nagy falatnak tűnt, de az Intézet által 2010. október 21-én rendezett workshopon, amelyen iskolánk diákjai is jelen voltak, elvették ebbéli aggodalmainkat: megmutatták a németországi raper Roman Bates vezetésével, hogy miképp lehet a szavak szintjéről elindulva, azokat először rímekbe szedve, majd mondatokba öntve ritmusalapra dalszöveget írni. Nagy élmény volt! Kezdeti szorongásaink hamarosan elillantak és helyüket átvette a jókedv és jó hangulat. Három órát töltöttünk el így együtt más iskolák diákjaival közösen, kreatívan, német nyelvi közegben, megtapasztalva azt, hogy a német nyelv nem csak a tankönyv lapjain létezik, hanem igenis élő, használható, és élvezhető, szórakoztató is lehet.
Úgy vélem, hogy nekünk magyaroknak az angol mint világnyelv mellett földrajzi, történelmi és kulturális helyzetünknél fogva szükségünk lehet (helyesebben: én vallom, hogy van) a német nyelvre, amely ez „elangolosodott” világban egyfajta pluszt jelent!

Remélem, a Goethe Intézetben együtt töltött órák meghozzák majd a maguk gyümölcsét!

Áldott ünnepeket kívánunk!

Fohász advent idején

 

Segíts nekem Uram, hogy
ne könnyes szemmel járjak,
tétova vándor, én rád találjak,
hogy akaratlan akarásaimnak sodra
gyenge hitemet meg ne rontsa.
Segíts nekem!

Segíts nekem Uram, hogy
igazul éljek, hogy hitemet
megvallani ne féljek.
Hogy bátran nézhessek a fénybe,
ne járjak vakon a  sötétbe.
Segíts nekem!

Segíts nekem Uram, hogy
türelmem meg ne szűnjön,
szeretet szívemből el ne tűnjön.
Hogy lábam egyenes úton járjon,
testvérem bánata nekem is fájjon,
Segíts nekem!

Segíts nekem Uram, hogy
magam magamba visszakerüljön,
vágyam, ha akarod teljesüljön.
Sikereimet, ha vannak, helyén kezeljem,
hálaadó szavam hozzád felemeljem
Segíts nekem!

Segíts nekem Uram, hogy
ha járok örömben és fényben,
vagy bukdácsolok bajban és sötétben,
szemem mindig csak téged keressen,
hitem szüntelen hozzád vezessen,Segíts nekem!

Segíts nekem Uram, hogy
tűnt évek hibáit feledhessem,
a halál gyászruhája többé ne rettentsen.
Ne szédíthessenek földi csillogások
pénz, karrier könnyelmű barátok.
Segíts nekem!

Segíts nekem Uram, hogy
ha majd bevégzem földi utamat
ne kelljen siratni letűnt múltamat.
S te igaz Bíró, ki megítélsz engemet
jóságos kegyelmed mentse meg lelkemet!
Add meg Uram!

Kun Péter

Szalagavató bál képekben

Az iskola karácsonyfája

Díszítette az 5. a osztály

Rajzverseny eredmények

2010. december 3-4-én a budapesti Lónyay Utcai  Református Gimnázium által szervezett Művészeti Triatlon elnevezésű országos versenyen vettünk részt.

Résztvevő tanulók:

1 csapat:

Cséki Kitti 11. nyelvi előkészítő
Kovács Lamu 10.a
Eredeics Lilla 10. nyelvi előkészítő

2. csapat:

Kun Édua 11. a
Albert Réka 12.b
Tamás Kriszta 12. a

Csapatversenyben országos:

V. hely: 2. csapat
X. hely: 1. csapat

A Mikulás kupa képei

Úszóverseny eredmények

Kossuth SE – Mikulás kupa – úszóverseny (V-8) 2010. december 5.

 

  gyors hát mell pillangó
Kelemen Virág 6.a 3. hely 2. hely 1. hely  
Szalai Lilla 7.a 3. hely      
Csesznák Tamás 7.a 1. hely   2. hely  
Tóth Lili 6.a 1. hely 1. hely 2. hely 1. hely

Ez nem mese

Ez a valóság: sok ezer kitelepített ember, sok száz összedőlt ház, sokmilliárdos kár. Sokan odaálltak már a rászorulók mellé anyagilag vagy emberileg, de a küzdelem folyamatos. Nem ér véget akkor sem, amikor a közfigyelem másfelé irányul. A Református Szeretetszolgálat 2010 karácsonyán a katasztrófa sújtotta vidékeken, megrendült életkörülmények között élő gyermekek megsegítéséhez kéri az Ön támogatását.

Író – olvasó találkozó Bosnyák Viktóriával

Október az iskolai könyvtárak hónapja. Ebből az alkalomból író-olvasó találkozóra hívtuk iskolánkba Bosnyák Viktória írónőt.

26-án, kedden, ahogy az utolsó ebédelő is elhagyta az Áprily termet, lázas készülődés vette kezdetét. A hatodik osztályosok lelkes, segítőkész kis csapatával eltüntettük az ebéd utáni romokat, teaházzá alakítottuk az ebédlőt. Minden asztalra jutott bőven sütemény mécsesek adták a hangulatvilágítást. Közben készült az illatos gyümölcstea.

Hamarosan az 5. és 6. osztályosok vidám zsivaja töltötte be a termet. Néhányan hónuk alatt szorongatva az írónő könyveivel érkeztek, mások kíváncsi tekintettel várták a találkozást.

A most 43 éves írónő 34 évesen írta első ifjúsági regényét, a Tündérboszorkányt. A jó hangulatú beszélgetés során megismerhettük az egyes regények hátterét, bepillantást nyerhettünk az írónő képzeletvilágába. Egy kis játékkal — amely során ly-s szavak beillesztésével kellett a mese fonalát továbbszőni,— a gyerekek maguk is megtapasztalhatták az írói mesterség nehézségeit.

Azt gondolom, kortárs íróval találkozni mindig egy különleges élmény felnőttnek, gyereknek egyaránt.

Mariann tanárnő

Néhány gondolat, vélemény a gyerekek tollából:

Nyáron elolvastam a Tündérboszorkány című könyvet, amelyben megtaláltam az írónő e-mail címét. Így kezdődött a levelezésünk. Kiderült, hogy iskolánkban író-olvasó találkozót szerveznek vele, amelyet én nagyon vártam a személyes találkozás miatt. Az írónő először a könyveiről mesélt, bemutatta a szereplőket. Megtudtuk, hogy valóságos személyekről szólnak a történetek. Pl: Klott Gatya nem más, mint a „szőrösszívű” tesitanár. Viktória bemutatta azokat a könyveit is, amelyek segítik a helyesírást. Miután jól szórakoztunk a történeteken, minden csapatnak az általa megkezdett mesét kellet úgy folytatnia, hogy minden mondatban legyen olyan szó, amelyben van „ly”. Minden csapat felolvasta az elkészült művét, amelyeken nagyon jókat nevettünk.

Hornos Kata 5.a

Számomra nagyon érdekes volt találkozni egy íróval, és megtudni, hogy hogyan dolgozik, hogyan születik meg egy mű.

Margaritisz Lili 5.a

Kedves olvasó! Gondolom minden könyvet, amit eléd raknak, elolvastál. Akkor most én teszek eléd egy könyvet, méghozzá egy szenzációsat. A Tündérboszorkány sorozatot. Miért ajánlom? Mert az író izgalmasra, humorosra írta meg. Hallgass rám, olvasd csak el, ha meg nem tetszik, hibáztathatsz engem — de szerintem ez fölösleges, mert tudom, hogy elnyeri a tetszésedet. A történetet azonban nem szeretném elmondani, mert akkor már nem fogod élvezni.

Jany Boglárka Laura 5.a

Október 26-án író-olvasó találkozón vett részt az osztályunk, amelyen Bosnyák Viktória írónő beszélt a könyveiről. A beszélgetés elején Viktória megengedte, hogy tegezzük. Elmesélte nekünk, hány könyvet írt, hányat fordított. Azt is elmondta, hogy egyik regényét a régi tesitanáráról írta, és azt is, miként tudta meg a „vadállat” tanár, hogy róla mintázták Klott Gatyát. (Ez a címe a könyvnek). Másik művét nagyrészt lányai osztálytársairól írta. Igazán érdekesnek találtam egy harmadik könyvét is, mert az meg a tanulásban segít anélkül, hogy tanulnod kellene. Ennek címe: Sirály a király. Ez a könyv megtanítja veled az összes „ly”-s szót. A találkozón játszottunk is, és abba a titokba is beavatott minket Viki, mi lesz a következő „remekműve” (de ez titok, többet erről nem írhatok). Nekem nagyon tetszett a beszélgetés, és bár még nem olvastam könyvét, biztosan kézbe veszem a közeljövőben az egyiket!

Szénási Dóra 5.a

Először tavaly találkoztam Bosnyák Viktória könyveivel. A sirály a király és a Kivirágzott a fánk fánk című művekből hallottam részleteket. Ezekben a könyvekben az író nagyon sokat használja a magyar nyelvben megtalálható azonos alakú szavakat. Az olyan részek, amelyekben ezeket használja, nagyon humorossá válnak, így nagyok, kicsik és felnőttek érdeklődését is felkeltik. Másodszor az idén, az ajánlott olvasmányok listáján ismertem fel a nevet. Mivel az egész listát elolvastam, Bosnyák Viktória könyvei is sorra kerültek. Nagyon tetszett bennük, hogy valami igazán izgalmas dologról ír, amit úgy mutat be, mintha valóság lenne, megtörtént volna. Mialatt a könyvet olvastam, soha nem fogott el az unalom. Ezekben is sok nyelvi játékot fedezhetünk fel. Például, ha így hangzik egy mondat, hogy „—Csigavér!” akkor biztos, hogy nem maradhat el a zárójelben hozzátett mondat: „Vajon milyen lehet egy csigának a vére?” Nem tudom eldönteni, hogy az írónő melyik könyve tetszett a legjobban, mert mindegyik nagyon jó volt. Ajánlom mindenkinek, aki szeret nevetni és olvasni.

Gyuricza Borbála 5.a

2010. október 26-án ellátogatott iskolánkba Bosnyák Viktória írónő. Tartott nekünk egy író‑olvasó találkozót. A programon az 5. és 6. osztály vett részt. Miután mindenki elfoglalta a helyét, és magához vette a teáját, elkezdtünk beszélgetni. Megláttuk, hogy Viktória milyen sok olyan könyvet hozott magával, aelyeit meg szeretne mutatni. Voltak ott olyanok, amiket ő írt, de olyanok is, amiket csak fordított. Mindegyikről részletesen beszélt. Megmutatta leghíresebb ifjúsági könyvsorozatát, a Tündérboszorkányt. Hallhattunk a tanulás megkönnyebbítéséhez való rövidebb meséiről is, a kisebbeknek való képeskönyveiről, és nagyon híres, általa fordított könyvekről is. Beszélt új könyveiről is, amelyekk még csak megjelenőben vannak. Az írónő részletesen mesélt a Tündérboszorkány történetéről: arról, honnan vette rá az ötletet, és arról, hogy a szereplőket hogyan válogatta bele a könyvbe. Mindenki nagyon jól érezte magát.

Kollár Virág 5.a

Nagyon örültem, amikor megtudtam, hogy író-olvasó találkozóra mehetek. Eddig egyetlenegy ilyen találkozón vettem részt, amelyre a mai napig szívesen gondolok vissza. Bosnyák Viktória írónő művei közül csak egyet, „A sirály a király?”-t olvastam. Ezzel a kevés ismeretséggel jelentem meg a találkozó termében, az Áprily teremben, ahol ismerős diákok, tanárok voltak. Jól megnéztem mindenkit, mert szememmel kerestem az írónőt. Egyszer csak egy fiatalos, hosszú, barna hajú, szép és kedves arcú „ismeretlent” fedeztem fel. Ő az írónő? Ennyire fiatal? Ennyire divatos? Néhány perc alatt kiderült, hogy igen, nem tévedek. A találkozót nagyon élveztem. Eldöntöttem, hogy szabadidőmben elolvasom a könyveit, amelyeknek az értékét növeli, hogy amikor kinyitom őket, látható bennük az írónő dedikálása, ami nagyon jó érzéssel tölt el: „…Imolának”.

Pap Imola 5.a

Hallottatok már a Tündérboszorkányról? Hát az 5. és a 6. osztály már igen, mert október 26-án az iskolában járt a Tündérboszi megalkotója, Bosnyák Viktória, aki például a Klott Gatya, ne fárassz!,  az  Analfa visszatér, a Sirály a király könyvek , de még  sok könyv írója és fordítója is.

Előkészületként megnéztük a Tündérboszorkányról készült kisfilmet a You-Tube-on, és volt, aki sütit is sütött. Délután megismerkedtünk Bosnyák Viktóriával, aki beavatott minket könyvei  “kulisszatitkaiba”. Majd elmesélte, hogy ha gondjaink vannak a J-LY-es szavak írásával, akkor mindenképpen olvassuk el a Sirály a király! című könyvét. Ezzel kapcsolatosan egy olyan játékot talált ki, hogy fejezzünk be egy olyan mesét, amelynek minden mondatában van LY. A történetbefejezések igazán jól és viccesen sikerültek. Egy rövid szünet után bemutatta azt a könyvét is, aminek a helyszíne Magyarórafalva. És végül elárulta, hogy van egy könyv, amit még ír, de a címe már megvan: Lovessence. Ennek részleteit http://bosnyakviktoria.blog.hu/-n láthatjuk. Soha nem voltam még ezelőtt író-olvasó találkozón, de ez nagyon szép és maradandó emlék lesz.

Török Emma 5.a

Diákjaink látogatása az ELTE kémia tanszékén

November 25-én a budapesti tömegközlekedés egy zegzugos vargabetűjének végigutazása után az ELTE Kémiai Karának épületéhez érkezett a kémia fakt. Laborlátogatásra invitáltak bennünket, általános iskolai kémia tanárok mutattak be nekünk kísérleteket, akik mind a gimnáziumi kémiatanítás élvezeteihez szükséges diplomáért küzdenek esti tagozaton.
Megérkezésünkkor meleg fogadtatásban részesítettek bennünket, és fehér laborköpenyt adtak ránk. Legelső kísérletünkben – mely személyes kedvencem lett – egy gumimacit pottyantottunk folyékony kálium-klorátba, amely ebben hosszú, halványlila lángba veszve oxidálódiott. Ezt számos másik kísérlet követte, főleg a redoxi reakciók és az elektrokémia világából, így készítettünk galvánelemet, fejlesztettünk klórgázt, vizsgáltuk a vörös és fehér foszfor gyulladási hőmérsékletét, míg csak „hamu” (foszforpentaoxid!) maradt utánuk. Igazán izgalmasak voltak azok a kísérletek, amik valaminek a felrobbantására vagy legalább a levegőbe repítésére irányultak, így végeztünk pozitív durranógázpróbát is, melynek nyomán egy üres whiskas-os doboz iparkodott plafonközelbe, s arra zuhant le, hogy mind masziroztuk a fülünket körülötte. A labor azért volt különsképpen érdekes a számunkra, mert egyrészt a hallgatók előzetes munkája és nagy száma lehetővé tette, hogy rengeteg kísérlet legyen előkészítve, másrészt nagyon sok olyan – egyébként nagyon-nagyon vicces – anyaggal találkozhattunk, amelyek nem lehetnek iskolai szertárban, ilyen volt például a már említett klárium-klorát, vagy a bróm. Elköszönésünk után még elbeszélgettünk róla, vajon a gumimaci érez-e fájdalmat, ha meg igen miért nem kiabál, ha folyékony kálium-klorátba dobják, ám végül kételyekkel vesztünk bele az est pesti forgatagába.

Jeney Ábris 11.a

 

Pályázati hírek

A Szentendrei Honvéd Kulturális Egyesület által meghirdetett rajzpályázat

„ A magyar történelem kiemelkedő hadvezérei” címmel

Bem József tábornok  portréjával

I. helyezést ért el: Kun Édua 11. a tanuló

 

 

5.a osztályból:

Tiringer János
Wiesner Vanda
Nándori Dorina
Hornos Kata
Csókai Bernadatt
Patik Kata
Kecze Zsófia
Szabó Boglárka
Tóth Johanna
Szente Ildikó
Dobó Sára
Gyuricza Borbála
Sédy Eszter
Sipos Zsófia
Tóth Dorottya
Török Emma
Németh- Buhin Elisa
Moravcsik Anna

6. a

Tórh Lili

alkotásait  láthatjuk még a kiállításon.

A „Tarka-barka daloskönyv” című rajzpályázaton

Fazeka Anna 6. a  osztályos  tanuló „Megrakják a tüzet” című alkotásával  második helyezést ért el.

Köszönet az adománygyűjtésért

Kedves Diákok, Szülők, Támogatók!

Köszönjük, hogy az adományukkal hozzájárultak az Oktatási Alap működtetéséhez és ezzel a kárpátaljai református iskolák fenntartásához.
Hálásak vagyunk azért, hogy olyan iskolánk van,  ahol a diákok és az Őket tanító pedagógusok egyaránt fontosnak érzik a közösségvállalás ezen formáját.
A gyűjtés során 412 180 Ft gyűlt össze.

Sporteredményeink

III. Genua Cup – Taraining Race 2010. november 12-16.

Tengeri, navigációs vitorlásverseny

1 futam:          4. hely

2. futam:         3. hely

3. futam          2. hely

__________________

Összetett:        3. hely

(Takácsy Dorka 12.a; Takácsy Kristóf 10.a; Sulyok András Attila 11.a)

V-8 Kupa – úszóverseny 2010. november 13.

Nádai Judit 10.a         66m gyors       1. hely

Puskás Áron 6.a         gyorsváltó       3. hely

Szalai Lilla 6.a            66m gyors       4. hely

Szabó II. Bence 9.a    66m gyors       5. hely

Kiss Botond 9.a         66m gyors       6. hely

Kelemen Virág 6.a     részt vett

Röplabda diákolimpia – megyei döntő (Ráckeve)                 2010. december 14.

II. hely  – (továbbjutást jelent az országos verseny selejtezőjébe)

Németh Kristóf          11.b
Stomfai Máté             11.b
Székely Ágoston        11.b
Fórisch Bence             11.b
Deim Pál                     11.b
Haluska Dávid           11.a
Bodrogi Bálint           10. nyek

Jobb velünk a világ

November 21-én már harmadszor rendezték meg a Jobb velünk a világ! rendezvényt a Papp László Sportarénában. Ennek az a  különlegessége, hogy sérült emberek szerveznek segélykoncertet egészséges és sérült társaik megsegítésére. Az első évben Böjte Csaba atya dévai árvaházának építése valósult meg a bevételből, tavaly Szendrőládon adtak át egy házat, ahol cigánygyerekek felzárkóztatása zajlik délutánonként, az idén pedig sérült felnőttek lakóotthonának építésére gyűjtenek. Mindezek mögött a sérültekből álló Nemadomfel együttes és az őket segítő alapítvány áll.

Gimnazistáink az eddigiekhez hasonlóan ismét egész napos önkéntes munkát vállaltak a rendezvényen. Most a 9.a képviselte az iskolát. Sokféle feladatunkat felsorolni se lehet, csak néhányat említünk meg: A bejáratoknál vártuk a fellépőket és a vásározókat és az Aréna megfelelő pontjaira kísértük őket (térképeink segítségével mi igazi bennfentesként járkáltunk a titkos helyeken is!), segítettünk a vásárfiák cipelésében, majd a megmaradt holmik visszapakolásában.Lufit fújtunk és a molinokat rögzítettük fel a nézőtér feldíszítéséhez. A fiúk feladata lett a kerekesszékes szereplők színpadra segítése, mert a rámpa nem sikerült tökéletesre.

Ezért aztán közelről láthattuk sérült embertársaink életét, még ha nem is a hétköznapokban. De így is nyilvánvalóvá vált, hogy nehézségeiket leküzdve boldogok és teljes életet élhetnek. Lehet, hogy úgy kell őket felsegítenünk a színpadra, de ott a helyükön vannak és csak csodálkozunk a tehetségükön. A koncerten nagyon jól megállták a helyüket a nagynevű zenészekkel közös produkciókban is. Zenélt Presser Gábor, a Csík zenekar, a Nemadomfel együttes, a Kiscsillag és a Quimby.

Ezen a napon mi nemcsak segítettünk, hanem tapasztalatokkal és élményekkel is gazdagodtunk. Mindenkinek ajánljuk, hogy vegyen részt hasonló rendezvényen akár nézőkét, akár önkéntesként. Mi is tervezzük már a következő alkalmat!

9.a

TENTAMEN 2010 képekben

TENTAMEN eredmények

Név Osztály Dolgozat címe Felkészítő tanár Minősítés
Sipos Zsófia 8. I. (Szent) István Péterfy Márta Bronz
Székely Zalán 8. Egy elfelejtett magyar hadvezér: Lucich Károly császári és királyi sorhajóhadnagy Péterfy Márta ~
Albert Levente 8. Jean Baptiste Bernadotte Péterfy Márta Ezüst
Szalai Lilla 7. Mesterségek – Kékfestő Török Márta Bronz
Szabó Bökény 7. I. Szent László portréja Török Márta ~
Sipos Anna 7. IV. Béla, a másik honalapító Török Márta ~
Csányi Réka 10. Ny Mátyás király Török Márta ~
Szalai Katalin 11. Ny A Medici család Török Márta Ezüst
Tislér András 10. a II. világháborús német haditechnikák Török Márta Ezüst
Kiss Teodóra 10. a Piast Erzsébet Török Márta Ezüst
Dulai Dávid 11. a Catalaunum – „népek csatája” Török Márta Bronz
Faggyas Gábor 11. Ny Magyarország a II. világháborúban Török Márta ~
Belloni Anna 10. a IV. Kun László Török Márta ~
Tóth István 11. b Harckocsi-hadviselés a II. világháborúban Török Márta Arany
Tóth Ádám 10. a A magyar ló története Török Márta ~
Müller Michael 11. Ny Péter cár Török Márta ~
Rózsa Viktória 10. a Csepürágók és apostolok Berkó Helga Különdíj
Burián Sándor 9. Fikció és valóság (A Kőszívű ember fiai valóságtartalma) Nagyvárad Bronz
Dobó-Nagy Fanni 12. b Csontváry Kosztka Tivadar Kun Attilláné Ezüst
Zahora Noémi 8. A 3D ceruza Fazekas Andrea Arany
Nagy Eszter 7. A számítógép perifériáinak fejlődése Fazekas Andrea Bronz
Kelemen Norbert 10. A szabad szoftverek Nagyvárad Különdíj
Tóth Gabriella 8. Tényleg lusták a kamaszok? Dulai Teréz, Koczor Tünde ~
Székely Zalán 8. Balkezesség avagy egy hátrányos kisebbség ~ ~
Dulai Dóra 8. Lovak kommunikációja és kapcsolata emberrel és lóval Dulai Teréz Arany
Bán Marcell 12. b Diamágneses levitáció – A kételyektől a megvalósulásig és tovább… Ferenczi Alpár Ezüst

Az osztályok versenyét a 8. a nyerte

A felkészítő tanárok versenyét Török Márta tanárnő nyerte

Gratulálunk az eredményekhez

Zsoltáréneklő versenyek eredményei

Országos Református zsoltáréneklő verseny Budapest, 2010. november 19.

A versenyen iskolánként minden korosztályból 1-1 tanuló vehetett részt, így korosztályonként átlagosan 18 gyerek énekelt a neves zsűrik előtt. A következő eredményt érték el tanulóink:

5. osztály: Sipos Zsófia, arany minősítés

6. osztály: Hazafi Eszter, III. hely, arany minősítés

7. osztály: Sipos Anna, különdíj, arany minősítés

8. osztály: Krasznai Zsófia, arany minősítés.

Ki tud több zsoltárt? Bokor Anna, 5. osztályos tanulóarany minősítés

Soli Deo Glória zsoltár-és népdaléneklő verseny Nagykőrös, 2010. november 20.

A verseny két fordulóból állt, ahol 3 zsoltárt és népdalcsokrot kellett előadni az elődöntőben, a döntőben pedig egy zsoltárt 3 versszakkal, és egy hosszabb népdalt.

3 csoport és 2 szóló énekes képviselte iskolánkat. Egy csoportos és egy szóló produkciót választott be a zsűri a döntőbe a szentendrei indulók közül.

Ezüst minősítés: Szentendre, III. csoport

Tagjai: Szabó Eszter, Hagymási Réka, Para Boróka, Puskás Júlia 7. osztály

Ezüst minősítés: Szentendre II. csoport

Tagjai: Sipos Anna, Bor Mária Anna, Polyák Adrienn, Köpeczi-Bócz Ákos, Somogyi Sára, Wasilewski Laura 7. osztály

Ezüst minősítés: Eredics Lilla 10.ny

Arany minősítés: Szentendre I. csoport

Tagjai: Facskó Eszter, Hargas Andrea, Nagy Eszter, Nemes Kata, Szamos Evelin

Arany minősítés: Szabó Bence 9.a

Gratulálunk minden indulónak, és további lelkes éneklést kívánunk nekik

A november 15-i segélykoncert képekben

EGIF képekben

Jótékonysági koncert az iszapkárosultak javára

Az Egyesület a Szentendrei Református Gimnáziumért és Kollégiumért és Szentendre Város Önkormányzata jótékonysági koncertet szervez az iszapkárosultak javára, 2010. 11. 15-én hétfőn este 18.00 órakor a Szentendrei Református Gimnázium új kápolnájában.

A tervezett műsorban neves fellépők, népzenei együttesek szerepelnek. A rendezvény teljes bevételével a devecseri és kolontári érintetteket támogatjuk.

Állami kitüntetés

Nemzeti ünnepünk, október 23. alkalmából Halász János parlamenti államtitkár adta át Dr. Schmitt Pál köztársasági elnök és Dr. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter megbízásából a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti- és lovagkeresztje, valamint a Magyar Köztársaság Arany, Ezüst és Bronz Érdemkeresztje állami kitüntetéseket a Néprajzi Múzeum aulájában. Iskolánk volt igazgatónője dr. P. Tóth Béláné is a kitüntetettek között volt, aki  a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt kitüntetést kapta. Szívből gratulálunk igazgatónőnek.

Adománygyűjtés a kárpátaljai református gimnáziumoknak

2009. májusában a Magyar Református Egyház létrehozta a Kárpát-medencei Református Oktatási Alapot abból a célból, hogy testvéri közösségvállalással segítsünk a nehezebb helyzetben lévő oktatási intézményeken.

Kedves Szülők! Kedves Tanulók! Kérjük és kívánjuk, hogy érezzük meg a testvéri összetartozás jó érzését, az egymáson segítés bennünket is meggazdagító voltát, az együttmozdulás másokat is lendületbe hozó csodáját!

Kérünk benneteket, hogy segítsetek a Kárpát-medencei Református Oktatási Alap működtetését elkezdeni. Az adománygyűjtésnek sok áldása és nem remélt hozadéka lehet. Az iskoláink által összegyűjtött adományhoz, az alap javára a Magyar Református Egyház központi költségvetéséből ugyanannyit ad, így megkétszereződik az adományotok.

A 2010. év adománygyűjtése a Kárpátaljai négy református gimnázium 2010/2011. tanévben történő működtetését fogja segíteni, hiszen az intézmények egyáltalán nem kapnak állami támogatást.


A rajztanszék hírei

2010. szeptember 24-én reggel egy hátizsákkal felvértezve vártuk Györgyi tanárnőt. Áhitat után elindultunk gyalog – az osztály nagy megrökönyödésére- a Skanzenig. Nem volt rossz, mert hallgathattunk zenét, és fontos eszmecserét folytathattunk az úton.. Végre megérkeztünk. A pékségben kakaóscsigát ehettünk. Csapatokra oszlottunk, feladatlapokat kaptunk, amit ki kellet tölteni a látogatás során. Elindultunk, hogy megcsodáljuk a tájegységeket. Bejártuk a parasztházakat, írtunk a vendégkönyvbe. Pihenő után megnéztük a látványtárat, ahol régi játékok, bútorok voltak üveg mögött. Végül elindultunk hazafelé.
Köszönet illeti Györgyi tanárnőt és Zsuzsanna tanárnőt, akik elvittek bennünket.

Kulik Virág 6.a

Boldog születésnapot tanár úr

Józan álom

 

(Kun Péternek, a nyolcvanadikra)

 

„Qui me tangit, vocem meam audit.”

 

Nemzet napszámosa. – Te tudod még mit ér
Castra Ulcisiaban, ha így tisztelnek,
s vastagnyakú kálvinistának neveznek.
Angelus-harangot kondít most kósza szél:

„Ki megérint, hangom hallja.” Jöhet a tél
nyolcvanadja. Futó egyeneseidnek
mentén csenge csillagok is megremegnek.
A 2×2 józanságával zenél

π álmain átbukó sejtések hada.
Érted s magyarázod már rég a végtelent.

Diákjaid sora: csillagok fénypora.

Számodra, barátom, alkotás mámora
világot pszeudoszférákból idelent
hittel teremteni – „ora et labora.”

 

Kiss Székely Zoltán

Báthory István és kora (komplex történelmi verseny)

A budapesti Petőfi Sándor Gimnázium (PSG) és a Petőfi Sándor Lengyel Gimnázium (PLG) idén is meghirdeti komplex történelmi csapatversenyét. A versenyt, amely Báthory István uralkodásának idejét öleli fel, elsősorban a középiskolás korosztálynak szánják, de szeretettel várják az érdeklődő, vállalkozó kedvű általános iskolásokat is. A nevezési díj csapatonként 3000 Ft.

A jelentkezés határideje: 2010. október 15.

Az első három fordulóban a csapatoknak 33 kérdésből álló feladatlapot kell megoldaniuk. A negyedik fordulóra, a döntőbe szervezők tizenkét magyarországi és három határon túli iskolát (minden régióból egy-egy csapatot) hívnak meg.

A versenyre jelentkezni és részletesebb információkat kérni a történelemtanároktól lehet!

KÖR SZÍNHÁZI VETÉLKEDŐ

A budapesti Katona József Színház, az Örkény István Színház és a Radnóti Miklós Színház színházi vetélkedőt hirdet budapesti, vidéki és határon túli középiskolások számára. A vetélkedőre olyan fiatalok jelentkezését várják, akik érdeklődnek a színház és a drámairodalom iránt. A jelentkezők a tanév során három alkalommal egy-egy feladatsort kapnak, amelyben kreatív gyakorlati feladatok (jelenetírás, plakátkészítés, díszlet- és jelmeztervezés stb.), illetve elméleti kérdések szerepelnek. A jelentkezés ingyenes, a vetélkedőn eredményesen szereplő csapatok értékes nyereményekben részesülnek.
A vetélkedőre 3-6 fős csapatok jelentkezését várják.
Jelentkezési határidő: 2010. október 18.
Jelentkezni a vetelkedo@radnotiszinhaz.hu címen, illetve postai úton, a Radnóti Miklós Színház Titkárságán (a 1065 Budapest, Nagymező u. 11. címen) vagy a magyartanárokon keresztül lehetséges. A jelentkezéshez mindhárom esetben mellékelni kell a www.radnotiszinhaz.hu, a www.katonajozsefszinhaz.hu vagy a www.orkenyszínhaz.hu oldalakról letölthető és a jelentkezők által kitöltött nevezési lapot.

Szeptember 18 képekben

Az építkezés képei (letölthető változat)

Hittantábor 2010

Holland-magyar diákcsere 2010– 2011

Az Európai Unió Egész életen át tartó tanulás programja által támogatott angol nyelven folyó diákcsere első találkozója idén október 7-16. A tizenhat fős holland diák küldöttség magyar társaival az egészséges ételek témakörében végez kutatómunkát, majd ismerteti eredményeit. A  Szentendrei Református Gimnázium diákjai várhatóan márciusban tehetnek viszontlátogatást a partneriskolában Middelharnisban. A holland iskola honlapját webfordító vagy hollandul tudó ismerős segítségével érdemes böngészni: http://www.csgpm.nl
A diákcserében 9-11. osztályos diákok vehetnek részt. A holland diákok elszállásolása és ellátása a fogadó családok feladata.

A jelentkezés három lépése:

1. e-mailt küldeni a következő két címre legkésőbb szeptember 19-ig:
kuzma.marta@gmail.com, nygero@yahoo.co.uk

a. az e-mail tárgya rovatba a jelentkező nevét kérjük beírni
b. az e-mail tartalmazza a jelentkező nevét, osztályát és lakcímét

2. a válasz e-mail mellékletében található angol szavak megtanulása a válogatóra
3. részvétel az írásbeli válogatón szeptember 22-én, szerdán 8.órában a 211. teremben

Tizenhárom lány és három fiú résztvevő a válogatóverseny eredménye alapján kerülhet be a csapatba.

Jó felkészülést!

Dr. Szabóné Kuzma Márta és Nyisztor Gergely

A jelentkezés három lépése:

1. e-mailt küldeni a következő két címre legkésőbb szeptember 19-ig:
kuzma.marta@gmail.com, nygero@yahoo.co.uk

    1. az e-mail tárgya rovatba a jelentkező nevét kérjük beírni
    2. az e-mail tartalmazza a jelentkező nevét, osztályát és lakcímét
  1. a válasz e-mail mellékletében található angol szavak megtanulása a válogatóra
  2. részvétel az írásbeli válogatón szeptember 22-én, szerdán 8.órában a 211. teremben

Természettudományos tehetséggondozás a nyári fotótáborban

Az Oktatásért Közalapítvány pályázati kiírása adta az ötletet arra, hogy egy nyári tábort szervezzünk a természettudományos tárgyak iránt érdeklődőknek. Központi témának a fotózást ajánlotta Ferenczi tanár úr, e köré építettük fel a tematikát. A tábort Ferenczi tanár úr és Erzsébet tanárnő vezette, de szinte az összes programon ott volt velünk Ildikó tanárnő is.
Délelőttönként az iskolában a fotózás fizikai és kémiai alapjaival ismerkedtünk meg előadások, kísérletek és saját munka segítségével. Készítettünk camera obscurát, fényérzékeny anyagokat teszteltünk majd beszürkültek életünk első képei a napra kitett ezüst-bromid oldatból és aztán kipróbáltuk az argentotípiát is. A csúcsot az jelentette, hogy nagyíthattunk és laborálhattunk saját képeket a régi fekete-fehér technikával.A fotózást a gyakorlatban is űztük a délutáni kirándulásokon. Voltunk a Természettudományi Múzeumban, ahol a természetbúvár teremben meg is foghattuk a kiállítási tárgyakat. A Duna-Ipoly Nemzeti Park területén a Strázsa-hegyi tanösvényt jártuk végig helyi vezetővel, aki nagyon sok érdekességet mesélt növényekről, állatokról és magáról a területről. Sokan nem bántuk, hogy nem akadt madár a madarászhálóba, amíg ott voltunk, mert sajnáltuk volna meggyűrűzni. A sátorkőpusztai gipszbarlangba meredek vaslétrákon ereszkedtünk le. Nagyon büszkék voltunk magunkra, hogy mindannyian megküzdöttünk a feladattal. Megérte, mert a hajdani pusztítások ellenére még mindig látni ott csodálatos kristályokat. Biciklitúránk úti célja a budakalászi Gyógynövénykutató Intézet volt. A nagy melegben jól elfáradtunk és már nem mindig volt erőnk figyelni a vezetésre, hiába volt nagyon érdekes. Esti dobogókői kirándulásunkat színesítette a francia táborozók tánca a naplementében és a hűtővizétől megszabadított busz cseréje. A sötétedéssel nemcsak a csillagvizsgálat és az asztrofotózás ideje jött el, hanem a hideg is, így vacogva néztünk a távcsőbe és siettünk, hogy éjfélre már haza is érjünk. Az utolsó napi búvárkodás a Vizes Nyolcas uszodában sokaknak a tábor legnagyobb élménye volt.

A következőkben néhány diákvéleményt idézünk:

„ Nagyon jó volt a tábor, mert sok mindent megtanultam pl. a fotózásról, a fényről. Izgalmasak voltak a kirándulások, jó volt a hangulat és a helyszínek. Szépek voltak a tájak.”

„ A negatív készítése volt a legjobb, mert nagyon izgalmas volt és szép saját képeket tudtunk csinálni.”

„Az argentotípiás foglalkozás és a társaság volt a legjobb. Rossz dolog nem volt! :)”

„Imádom az ilyen táborokat, mert új barátságokra lehet szert tenni…”

„A legjobb élményem egyértelműen a búvárkodás volt. Az elején kicsit izgultam, mert ismeretlen volt, de a medence aljára lemerülni fantasztikus, főleg, hogy nem kellett 30 s után levegőért felmenni J. Mindenkinek ajánlom ezt a tábort, mert nagyon érdekes és minden nap tanulhattunk valami újat. És ha valaki nem is szereti annyira a természettudományokat, már a hangulatért is érdemes eljönni. Nekem még tetszett, hogy láthattam, hogy a tanárok a tanítási időn kívül sokkal aranyosabbak.”

„Elképesztően jó érzés volt itt lenni, mert nagyon jól éreztem magam, és amúgy nem is akartam volna barlangászni, de a barátaim támogattak és bíztattak, és végül lementem pár száz méter mélyre ( 🙂 !?! – a szerkesztő megjegyzése) a barlangba, szóval megbátorodtam…”

„Első évemet töltöm az SZRG-ben, de volt szerencsém az iskolának 2 táborában is részt venni. Egyszerűen fantasztikusak ezek a táborok! Erre a fotó- és természettudományi táborban jöttem rá, ami szuper volt, mert mindenki megtalálta benne az őt érdeklő foglalkozásokat. Remélem lesz még egyszer hasonló tábor!! (ha kell folytatás, megtaláltok a 6.a-ban szeptemberben) :)”

„Bár a legtöbbeket nem érdekelte, pár szóban a délelőtti előadásokat is kell dicsérni, mert azok is nagyon érdekesek voltak. A délutáni kirándulásokból is sokat ki lehet emelni, én szívem szerint a barlangászást tenném, mert az mindenkit érdekel, és az asztrofotózást, hogy komolynak is tűnjünk.”

„A legjobbak a természetben való túrák voltak: Strázsa-hegy, barlangászás, kerékpározás. Rossz az volt, hogy egyik nap késtem a busz miatt.”

„A legjobb élményem, hogy Dobogókőn sikerült egy nagyon jó pillanatot lekapnom fényképezőgéppel. A legrosszabb: sajnos nem tudtam elmenni barlangászni. Amit szívesen elmesélnék a többieknek: a Dobogókőn tett kirándulásunk. Séta a kilátónál, a sípályánál. Rengeteg szitakötő körözött felettünk. Egy gyönyörű naplementének lehettünk szemtanúi, illetve a francia táncosok is táncoltak nekünk. Vissza a parkolóba: vártuk, hogy feltűnjenek az első csillagok, majd közelebbről is meg tudtuk őket szemlélni.”

„Mit tanultál a táborban?

  • Fényképet előhívni
  • Sok mindent a fotózásról, a növényekről
  • A fényképezés rejtelmeit
  • Leginkább, hogy hogyan működik a fényképezés, mikre kell közben figyelni és emellé még sok apró információ, ami a délutánokról rám ragadt
  • Megtanultam a képelőhívást
  • Fotózás elméletét és gyakorlatát és búvárkodást
  • Színtörés, a Természettudományi Múzeumban az állatokról, kristályokról és a búvárkodás kezdeteit talán elsajátítottam. Ja, és fényképet előhívni 🙂
  • Jobban értek a fotózáshoz, tudom használni a üzemmódot.
  • A búvároknak nem oxigénpalackja, hanem sűrített levegős palackja van.
  • Tudom a negatív kép előhívásának elméletét.
  • Megtanultam gyufásdobozt pöckölni
  • Érdemes ismeretlenekkel barátkozni
  • Nekem nagyon megmaradtak a tanösvényen hallottak”

Ősszel még bepótoljuk az időhiány miatt elmaradt füvészkerti látogatást. A táborban készült képekből kiállítást is rendezünk. A médiában már megjelentünk, ez megtekinthető a következő videón:

http://www.dunakorzo.info/index.php/oktatas/108-szentendre/1701-fototabor

Köszönet az Oktatásért Közalapítvány Tehetség Alkuratóriumának a támogatásért.

Kárpát-medencei Református Tanévnyitó

Kárpát-medencei Református Tanévnyitó Ünnepség megrendezésére az idei tanévben Miskolcon kerül sor 2010. augusztus 28-án a Lévay József Református Gimnázium és Diákotthonban. Iskolánkat az iskola vezetősége és két diák képviseli. Itt kerül átadásra az Oktatásügyi Szakbizottság javaslata alapján a magyarországi és határon túli pedagógusoknak odaítélhető Makkai Sándor-díj, amelyet az idei tanévben dr. P. Tóth Béláné iskolánk volt igazgatónője, Hagymási Gyuláné (Berettyóújfalu) és Tőkés Zsolt (Székelyudvarhely) kapta.

Nyelvtanítás a Szentendrei Református Gimnáziumban

Gimnáziumunkban a következõ lehetõségeket kínáljuk az idegen nyelvek elsajátítására:

A nyolcosztályos tagozatra belépõk (az 5. osztályosok) választhatnak, hogy az angol vagy a német nyelvet kívánják felvenni. Általában az a gyakorlat, hogy a diákok azt az idegen nyelvet szeretnék folytatni, amit már az általános iskolában elkezdtek. Ha a csoport létszáma meghaladja bármelyik nyelvbõl a 18 fõt, kettébontjuk, mivel a túlságosan magas létszám a minõség rovására menne. Az idegen nyelv oktatására jutó óraszám heti 3.

Ugyanezen a tagozaton 7. és 8. osztályban a latin nyelv alapjaival is megismertetjük a tanulókat. Ez a két éves kurzus (írásbeli és szóbeli) vizsgával zárul, azonban aki úgy érzi, hogy nem szeretné a latint abbahagyni, szakköri keretben foglalkozhat vele tovább. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy ezek a diákok további két év alatt elérik az érettségi színvonalat és 10. osztály végén elõrehozott középszintû érettségit tudnak tenni latin nyelvbõl.

9. osztályban a már tanult idegen nyelv mellé egy másikat is kell választania a tanulónak. Ez lehet az angol, a német vagy a francia – attól függõen, hogy mi az, amit már idáig is tanult. Az elsõ idegen nyelvet 9. és 10. osztályban heti 4 órában tanítjuk, a másodikat végig heti 3 órában.

A 14. éves korban hozzánk jelentkezõ diákoknak két választási lehetõséget biztosítunk: a nyelvi elõkészítõ osztályt és a hagyományos „sima” osztályt. (Természetesen a nyelvi elõkészítõ osztály lehetõségeibõl a már 10 éves koruk óta nálunk tanulók sincsenek kizárva!)

A nyelvi elõkészítõ osztályban heti 10 órában tanítjuk az elsõ idegen nyelvet (angol vagy német), amibõl természetesen már négy év általános iskolai elõképzettséggel kell rendelkezni a tanulóknak. Ezt felvételi vizsgán ellenõrizzük. Az órákat két nyelvszakos tanár tartja (heti 5-5 alkalommal), elosztva egymás között a feladatokat: szókincsfejlesztés, hallás utáni megértés, szövegértés, beszéd- és íráskészség fejlesztése, nyelvtan.

A második idegen nyelv oktatását is megkezdjük már ezen az évfolyamon, heti 3 órában, így az ide jelentkezõk 5 évig tanulhatják azt. A választható nyelvek: angol, német és francia.

A hagyományos „sima” osztályba jelentkezõk négy évig járnak hozzánk, ezalatt két idegen nyelvet tanulnak: az elsõ (haladó) idegen nyelvet két évig heti 4, majd heti 3 órában, a második (kezdõ) idegen nyelvet végig heti 3 órában.

Célunk az, hogy diákjaink 18 éves korunkra, tehát az érettségiig legalább egy, de lehetõleg két idegen nyelvet középfokon elsajátítsanak és errõl valamelyik államilag elismert nyelvvizsga központban igazolást is kapjanak. Úgy tûnik, ez a törekvésünk sikeres, mert végzõs diákjaink kb. 70%-a egy vagy két nyelvvizsga bizonyítvánnyal a zsebében hagyja el intézményünket.